Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 11:44 am

2011-12 / 3η ΟΣΣ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 13 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 16, 2012 3:28 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
tzortz έγραψε:
Ό,τι έγραψαν οι συνάδελφοι παραπάνω θα έγραφα κι εγώ, αν δεν αργούσα να γυρίσω στο σπίτι! :-) Κι αυτή η ΟΣΣ μου άφησε πολλές θετικές εντυπώσεις, καθώς γίναν πολύ όμορφες συζητήσεις, παρά την κατάσταση της υγείας του ΣΕΠ, τις οποίες, μάλιστα, τις αποτιμώ, προσωπικά, ως πολύ εποικοδομητικές! :P

Εγώ πάλι θα διαφωνήσω. Έχοντας συνηθίσει από τις προηγούμενες 2 ΘΕ, όπου στις ΟΣΣ ο καθηγητής ο ίδιος τόνιζε σημαντικά θέματα της ύλης ή έκανε παρουσιάσεις σε επέκταση του μαθήματος, σε αυτήν την ΘΕ νιώθω ότι οι ΟΣΣ είναι κάπως "βγήκαμε για καφέ και συζητάμε περί τεχνολογίας". Όχι ότι αυτό δεν μου αρέσει, άλλωστε το κάνω και στον ελεύθερο μου χρόνο, απλά αν εξαιρέσουμε απορίες που συγκεκριμένα ρωτάμε εμείς, η ΟΣΣ δεν προσφέρει κάτι περισσότερο όσον αφορά την ΘΕ την ίδια. Τουλάχιστον για εμένα.

Αν διαβάζει το forum αυτό ο κ. Χοριανόπουλος να ξέρει ότι φαίνεται πως ο ίδιος έχει επιλέξει αυτήν την προσέγγιση όπως έχει πει άλλωστε, δίνοντας χαρακτήρα καθαρά συμβουλευτικό. :P

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 16, 2012 11:56 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
thodorisk έγραψε:
Αν διαβάζει το forum αυτό ο κ. Χοριανόπουλος να ξέρει ότι φαίνεται πως ο ίδιος έχει επιλέξει αυτήν την προσέγγιση όπως έχει πει άλλωστε, δίνοντας χαρακτήρα καθαρά συμβουλευτικό. :P

Χαχαχαχαχα, έχεις κι εσύ την ίδια υποψία (όπως ίσως πολλοί από εμάς), ε; Μήπως τελικά κι ο Γιώργος γι' αυτό τα είπε όλα τόσο ωραία και τόσο καλά; (Γιώργο αστειεύομαι προφανώς...)

Εγώ πάντως είμαι κάπου στη μέση σε όλα αυτά. Ειπώθηκαν χρήσιμα πράγματα κατ' εμέ στην ΟΣΣ, τα οποία είτε προήλθαν από απορίες των συναδέλφων, είτε από τον ίδιο τον καθηγητή. Επίσης, εμένα δε με ενοχλεί κι ιδιαίτερα το χαλαρό ύφος και οι συζητήσεις περί τεχνολογίας, γιατί ομολογουμένως ξεστραβώνομαι και λίγο ( :oops: ). Ωστόσο, έχοντας κατά νου την περσινή μου εμπειρία από τη ΣΔΥ50 στην Πάτρα, έχω συνδιάσει τις ΟΣΣ με ένα 4ωρο πολύ γεμάτο από ύλη, οδηγίες, συμβουλές, κάλυψη αποριών κλπ, κλπ, κάτι το οποίο ομολογώ πως μου λείπει φέτος, ειδικά από τη ΣΔΥ60 (στην 51 έχω πάει μόνο στην πρώτη ΟΣΣ so far και δεν μπορώ να εκφράσω ολοκληρωμένη άποψη).


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 17, 2012 4:39 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ίσως δεν έπρεπε να γράψω το "προσωπικά" στο προηγούμενό μου post, τελικά! :P Ίσως έπρεπε να ήμουν περισσότερο "απόλυτος" με το πόσο σημαντική ήταν η 3η ΟΣΣ με την μορφή και το περιεχόμενό που αυτή είχε. Δεν υπήρχε περίπτωση να ήμουν, δηλαδή, περισσότερο ικανοποιημένος από μία συνάντηση, όπου ο ΣΕΠ θα μας "παρουσίαζε" κάποια "σημαντικά" σημεία της ύλης με την χρήση διαφανειών. Δεν ταξίδεψα κάτι παραπάνω από 1000 χιλιόμετρα για κάτι τέτοιο, όχι. Ίσως να μην είχα απορίες επί της ύλης, θα μου πείτε, αν κι έχω μείνει λίγο πίσω σε αυτήν, για να πώ την αλήθεια! :D Ταξίδεψα νύχτα, απευθείας μετά την βάρδιά μου και πριν την επόμενη, για να μιλήσω μαζί σας, περισσότερο, αλλά και με τον ΣΕΠ, επίσης. Ν' ακούσω τί έχει να πει σχετικά με τις εργασίες, την προηγούμενη, αλλά και την τρέχουσα, άσχετα με το αν δεν πρόλαβα να διατυπώσω κάποια απορία, έχοντας, όμως, τις ίδιες "ανησυχίες" σχετικά με τις διατυπώσεις των θεμάτων. Θεωρώ, εν ολίγοις, πιο εποικοδομητικό να γίνεται μία κουβέντα στην οποία θα συμμετέχουμε όλοι μας, παρά το να "καλύψουμε" την οποιαδήποτε ύλη. Αυτό, εξάλλου, μπορεί να γίνει και στην τελευταία ΟΣΣ, ενόψει των εξετάσεων, όπου θα μας γίνει, φαντάζομαι, η "παρουσίαση" της εξεταστέας ύλης, αλλά και το αντίστοιχο "κλείσιμο" του ματιού στα σημαντικότερα σημεία της! :)

thodorisk έγραψε:
απλά αν εξαιρέσουμε απορίες που συγκεκριμένα ρωτάμε εμείς, η ΟΣΣ δεν προσφέρει κάτι περισσότερο όσον αφορά την ΘΕ την ίδια. Τουλάχιστον για εμένα.


Θοδωρή, από την στιγμή που, θεωρητικά, το μοναδικό βιβλίο που θα εξεταστεί είναι το HCI, η ΘΕ είναι οι εργασίες της, οι απορίες που θα θέτουμε εμείς επί αυτών, κάθε φορά, και τα βιβλία που μας έδωσε ο ΣΕΠ σχετικά με αυτές. Λογικό δεν είναι, λοιπόν, να πέφτει περισσότερο βάρος στις εργασίες, στις συζητήσεις που κάνουμε και στην "αλληλεπίδραση", όπως την καταλαβαίνει ο συγκεκριμένος ΣΕΠ, παρά στην "στείρα" παρουσίαση ενός βιβλίου, το οποίο, άλλωστε, έχει διδαχτεί και προπτυχιακά στα περισσότερα τμήματα πληροφορικής;

Wazka έγραψε:
Ωστόσο, έχοντας κατά νου την περσινή μου εμπειρία από τη ΣΔΥ50 στην Πάτρα, έχω συνδιάσει τις ΟΣΣ με ένα 4ωρο πολύ γεμάτο από ύλη, οδηγίες, συμβουλές, κάλυψη αποριών κλπ, κλπ, κάτι το οποίο ομολογώ πως μου λείπει φέτος, ειδικά από τη ΣΔΥ60 (στην 51 έχω πάει μόνο στην πρώτη ΟΣΣ so far και δεν μπορώ να εκφράσω ολοκληρωμένη άποψη).


Βάσω, δεν νομίζω πως είναι "δίκαιο" να συγκρίνουμε την περυσινή πρώτη ΘΕ του μεταπτυχιακού με την φετινή ΣΔΥ60! ;)


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 13 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009