Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 11:30 pm

2011-12 / ΓΕ3

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 19, 2012 12:07 am   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Παναγιώτη, σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά μάλλον δε ρωτούσα αυτό. Ή δεν κατάλαβα τι προσπαθούσες να μου πεις. Αυτό που ρωτούσα ήταν σε επίπεδο ας πούμε κώδικα, αν υπάρχουν μέθοδοι που να κάνουν αυτό το πράγμα, να αναθέτουν για παράδειγμα σε κάποιο fiducial μια εικόνα ή ένα μετασχηματισμό (του οποίου τον κώδικα προφανώς και θα χρειαστεί να γράψουμε). Εγώ μέχρι τώρα το μόνο που έχω σκεφτεί (αν και μου φαίνεται εντελώς μπακαλίστικο) είναι να βάλω μια switch εκεί που αναγνωρίζει τα αντικείμενα και ανάλογα με το id του fiducial να κάνει κάτι από αυτά που θέλουμε (πχ να παρουσιάζει μια εικόνα ή να εφαρμόζει ένα φίλτρο). Κατάλαβες καλύτερα τώρα τι ρωτάω; Υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πει αν είμαι στη σωστή κατεύθυνση ή αν υπάρχει άλλος τρόπος πιο απλός, γιατί αυτό που προσπαθώ να κάνω σα διαδικασία είναι και χρονοβόρα και επισφαλής ως προς το αποτέλεσμα πολύ φοβάμαι...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 19, 2012 9:10 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Κατάλαβα Βάσω.

Και εγώ χρησιμοποιώ switch στο κομμάτι της draw που αναγνωρίζει τα id των fudicials.
Αυτό που σκέφτηκα είναι να ορίσω μια κλάση για τις εικόνες και να φτιάξω μεθόδους για κάθε επεξεργασία που θέλω να υποστηρίξω. :geek:


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 19, 2012 2:33 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Α, οκ, στα ίδια είμαστε. Κι εγώ λέω να κάνω στο τέλος καμιά κλάση (είτε για τα φίλτρα, είτε για όλα, δεν είμαι σίγουρη ακόμα). Απλά φοβόμουν μήπως είναι κάτι πολύ πιο απλό και παιδεύομαι άδικα... Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι Πάναγιώτη! :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 19, 2012 3:17 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Βάσω κι’ εγώ περίπου τα ίδια έκανα. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.

Τώρα όσον αφορά το να δημιουργήσει κανείς κλάσεις για κάποια πράγματα ή όχι, νομίζω ότι είναι θέμα υλοποίησης. Η Java βέβαια είναι μία object oriented γλώσσα και προσφέρεται. Εγώ πάντως θεώρησα το όλο εγχείρημα πολύ απλό για να κάνω κλάσεις και άλλα τέτοια. Απλά έγραψα 3-4 function, ένα για κάθε φίλτρο-εφέ, και τίποτε περισσότερο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει κάτι για τους υπόλοιπους. Όπως είπα και παραπάνω είναι θέμα τρόπου υλοποίησης που επιλέγει ο καθένας.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 19, 2012 7:56 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Αν εχει καποιος προβλημα επειδη το Processing δεν "βλεπει" την Tuio library ειναι επειδη πρεπει να μετονομασει τη βιλβιοθηκh (το φακελο της βιβλιοθηκης δηλαδη) σε Tuio αντι για Tuio_Processing που ειναι το default,νομιζω.

Παρακατω τωρα: Οταν τρεχουμε το Tuio_Example τι υποτιθεται οτι πρεπει να βλεπουμε? Γιατι οταν το ξεκιναω απλα βλεπω μια ολολευκη οθονη με την οποια δεν μπορω να αλληλεπιδρασω, ειναι νορμαλ αυτο? Επειδη υποψιαζομαι οτι τα 64βιτα windows μπορει να φταινε για ακομα μια φορα...κατεβαζω vmware να βαλω κατι 32bito.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 19, 2012 8:43 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Σωστά τα βλέπεις, απλά το Demo από μόνο του δεν κάνει τίποτα. Άνοιξε και Simulator δίπλα και τρέξε παράλληλα το Demo, οπότε θα δεις ότι τα αντικείμενα που μετακινείς μέσα στο Simulator, εμφανίζονται στην οθόνη του Demo, στη θέση και στη γωνία που τα τοποθέτησες.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 19, 2012 9:19 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Σε ευχαριστω!


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 20, 2012 1:05 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Βάσω κι’ εγώ περίπου τα ίδια έκανα. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος.

Τώρα όσον αφορά το να δημιουργήσει κανείς κλάσεις για κάποια πράγματα ή όχι, νομίζω ότι είναι θέμα υλοποίησης. Η Java βέβαια είναι μία object oriented γλώσσα και προσφέρεται. Εγώ πάντως θεώρησα το όλο εγχείρημα πολύ απλό για να κάνω κλάσεις και άλλα τέτοια. Απλά έγραψα 3-4 function, ένα για κάθε φίλτρο-εφέ, και τίποτε περισσότερο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει κάτι για τους υπόλοιπους. Όπως είπα και παραπάνω είναι θέμα τρόπου υλοποίησης που επιλέγει ο καθένας.

Και εγώ θα έλεγα ότι μόνο μέσω του ID τους μπορείς να κάνεις αντιστοίχηση. Εγώ έχω αντιστοιχήσει κάποια IDs σε actions και κάποια σε εικόνες και αναλόγως ποια actions βρίσκονται δίπλα σε ποιες εικόνες, γίνονται και οι αντίστοιχες τροποποιήσεις στις εικόνες.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 20, 2012 8:24 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Για να ανακεφαλαιωσω επειδη απο την εκφωνηση δνε πολυκαταλαβα.

Αυτο που πρεπει να κανουμε στο 2Β ειναι να αντιστοιχησουμε τα fiducials με καποια αποθηκευμενη εικονα ετσι ωστε οταν διαβαζει η καμερα το fiducial να εμφανιζεται η εικονα στην οθονη και επειτα να εφαρμοσουμε καποιο φιλτρο επεξεργασιας στην εν λογω εικονα?

Καλα καταλαβα?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Ιαν 20, 2012 8:27 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Περίπου. Το φίλτρο επεξεργασίας πρέπει να αντιστοιχεί κι αυτό σε κάποιο fiducial, το οποίο όταν εμφανίζεται στην κάμερα, να το αναγνωρίζει το πρόγραμμα και να εφαρμόζει το φίλτρο στην εικόνα.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009