Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 11:59 pm

2011-12 / ΓΕ3

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 17, 2012 12:24 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
andreas έγραψε:
Βάσω κατ’ αρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι στο 2Γ πρέπει να τρέξουμε τον κώδικα του 2Β και όχι το demo. Αντιλαμβάνομαι ότι το έκανες για δοκιμή, απλά το αναφέρω για μην μπερδέψουμε κανέναν.

Τώρα όσον αφορά τα προβλήματα που είχα, ήταν κυρίως με το πώς ακριβώς το υλοποιούσε ο «τύπος» στο video – πχ με το χαρτί που έβαζε. Εμένα το χαρτί μου περιόριζε έντονα τον φωτισμό με αποτέλεσμα να μη μπορεί να διαβάζει εύκολα, ή και καθόλου, η κάμερα. Τελικά, κράτησα μόνο την ιδέα κουτί-κάμερα-γυαλί, αγνοώντας τα υπόλοιπα και όλα καλά.

Επίσης να αναφέρω, αν και δεν ξέρω αν τελικά αφορά έστω και έναν, ότι το reacTIVision, κατά κάποιον περίεργο τρόπο, αναγνωρίζει χωρίς καμία πατέντα και χωρίς κανένα κόπο την eye camera και εμφανίζει ένα Control Panel όπου θέτοντας τις ρυθμίσεις στο manual και παίζοντας λίγο με αυτές, μπορεί κανείς να έχει θεαματικά αποτελέσματα.

Τέλος να πω ότι, κατά την άποψή μου, το τέλειο κουτί, που δεν θα επηρεάζεται από τον εξωτερικό φωτισμό, θα πρέπει να έχει εσωτερικά φωτισμό. Περίπου το αντίθετο δηλαδή από αυτό που δείχνει το Video.

Είδες που στα'λεγα; Πιο πολλά είχες τελικά να πεις εσύ για να με βοηθήσεις, παρά εγώ εσένα... ;)

Κατά τα άλλα, ναι, το Demo το έτρεξα δοκιμαστικά και πράγματι, το χαρτί δεν εξυπηρετεί για τα fiducials αλλά για το finger tracking που θέλει να πετύχει ο δημιουργός του video. Για το φωτισμό δεν ξέρω τι να σου πω, αρκέστηκα στα μέτρια αποτελέσματα που είχα με τον τρόπο που δείχνει στο video.

Τέλος, αυτό με την eye camera είναι πραγματικά καλά νέα! Κυρίως γιατί δεν είχα σκεφτεί καθόλου να τη χρησιμοποιήσω, μετά τα τελευταία που είχαμε πει στη ΓΕ2. Το TUIO όμως την αναγνωρίζει κανονικά; (Φαντάζομαι πως ναι, απλά είχα αρχίσει να πιστεύω πως ό,τι έχει να κάνει με συνεργασία Processing και Eye camera ήταν καταδικασμένο να μη δουλέψει ποτέ.)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 17, 2012 3:35 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Wazka έγραψε:
Τέλος, αυτό με την eye camera είναι πραγματικά καλά νέα! Κυρίως γιατί δεν είχα σκεφτεί καθόλου να τη χρησιμοποιήσω, μετά τα τελευταία που είχαμε πει στη ΓΕ2. Το TUIO όμως την αναγνωρίζει κανονικά; (Φαντάζομαι πως ναι, απλά είχα αρχίσει να πιστεύω πως ό,τι έχει να κάνει με συνεργασία Processing και Eye camera ήταν καταδικασμένο να μη δουλέψει ποτέ.)

Νομίζω πως το παραπάνω ισχύει – εκτός και αν, όπως είπαμε, χρησιμοποιήσεις τα δικά της αντικείμενα και όχι το capture του processing, οπότε ότι κάνεις δεν θα δουλεύει με άλλη κάμερα.

Εδώ, η αναγνώριση και το διάβασμα από την κάμερα γίνονται από το reacTIVision, το οποίο στέλνει τελικά τα μηνύματα στην εφαρμογή processing που εμείς κάνουμε. Άρα, το processing, ούτε κι’ εδώ, δεν παίζει με την κάμερα – τουλάχιστον όχι απευθείας.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 17, 2012 3:54 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Ναι, απλά αν καταλαβαίνω καλά, δε χρειάζεται κιόλας. Εφόσον η reactivision δουλεύει κανονικά με την eye camera, δεν έχει τόση σημασία το τι γράφουμε στον κώδικα του processing, για την εφαρμογή του 2Β. Θα δουλέψει όπως και να'χει, σωστά;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 17, 2012 5:38 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Προσπάθησα ξανά να κάνω το CCV να δουλέψει και προσπάθησα να εφαρμόσω όλα αυτά που έχετε κάνει και εσείς
(φωτισμό από πάνω, χωρίς χαρτί κλπ.) δοκιμάζω και όλες τις ρυθμίσεις αλλά και πάλι δε καταφέρνω να αναγνωρίσω fiducials. Ίσως φταίει κάτι με την κατασκευή μου (το γυαλί, το ύψος του κουτιού).

Επειδή έχω ακόμα αρκετά να γράψω για τα προηγούμενα δεν έχω το χρόνο για άλλους πειραματισμούς.

Μπορεί κάποιος από σας που του πέτυχε να στείλει περιγραφή, έστω και μετά την προθεσμία της εργασίας, για να προσπαθήσω να το φτιάξω;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 17, 2012 7:06 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Wazka έγραψε:
Ναι, απλά αν καταλαβαίνω καλά, δε χρειάζεται κιόλας. Εφόσον η reactivision δουλεύει κανονικά με την eye camera, δεν έχει τόση σημασία το τι γράφουμε στον κώδικα του processing, για την εφαρμογή του 2Β. Θα δουλέψει όπως και να'χει, σωστά;

Όχι. Δεν χρειάζεται ούτε να κάνει ούτε να γράψεις κάτι ιδιαίτερο. Απλά ξεκινά το reacTIVision με μόνο την eye camera και όλα δουλεύουν "ρολόι".


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 17, 2012 7:19 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
Προσπάθησα ξανά να κάνω το CCV να δουλέψει και προσπάθησα να εφαρμόσω όλα αυτά που έχετε κάνει και εσείς
(φωτισμό από πάνω, χωρίς χαρτί κλπ.) δοκιμάζω και όλες τις ρυθμίσεις αλλά και πάλι δε καταφέρνω να αναγνωρίσω fiducials. Ίσως φταίει κάτι με την κατασκευή μου (το γυαλί, το ύψος του κουτιού).

Επειδή έχω ακόμα αρκετά να γράψω για τα προηγούμενα δεν έχω το χρόνο για άλλους πειραματισμούς.

Μπορεί κάποιος από σας που του πέτυχε να στείλει περιγραφή, έστω και μετά την προθεσμία της εργασίας, για να προσπαθήσω να το φτιάξω;

Παναγιώτη δεν χρειάζεται τίποτε το ιδιαίτερο. Αν η κάμερά σου δούλεψε σωστά με το 2Β, τότε είναι 100% σίγουρο ότι θα δουλέψει και με στο 2Γ. Απλά ίσως θέλει λίγο να παίξεις με τον φωτισμό – πάνω από την επιφάνεια, μέσα από την επιφάνεια, καθόλου κ.λπ. Σε κάθε περίπτωση τρέχεις το reacTIVision.exe και βλέπεις στην οθόνη σου τι αναγνωρίζει και τι ακριβώς βλέπει η κάμερα. Προσοχή – όχι κολλημένα χαρτάκια σε αντικείμενα. Σκέτα τα χαρτάκια για να τα διαπερνά το φώς και να τα διαβάζει η κάμερα. Εάν τρέχοντας το reacTIVision.exe τα βλέπεις με τα μάτια σου στην οθόνη, τότε τα βλέπει και η κάμερα.

PS Εάν η κάμερά σου είναι λίγο της προκοπής (η δική μου δεν είναι), πατώντας το “o” σου εμφανίζει τις ρυθμίσεις της και μπορείς να παίξεις με αυτές, έτσι ώστε να βελτιώσεις τα πράγματα. Σε κάθε περίπτωση όμως, δεν δικαιολογείται να σου έτρεξε στο 2Β και να έχεις σοβαρό πρόβλημα στο 2Γ. Απλά, στην δεύτερη περίπτωση η κάμερά είναι ξάπλα μέσα στο κουτί, ενώ στην πρώτη είναι όρθια και έξω από το κουτί. Δεν αλλάζει κάτι επί της ουσίας.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 10:06 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Για να καταλάβω Αντρέα στο 2γ την αναγνώριση την κάνει το reactivision?
Εγώ είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα έπρεπε να γίνει με το Community Core Vision (CCV) που αναφέρεται στις οδηγίες κατασκευής του MT mini.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 10:57 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
Για να καταλάβω Αντρέα στο 2γ την αναγνώριση την κάνει το reactivision?
Εγώ είχα μείνει με την εντύπωση ότι θα έπρεπε να γίνει με το Community Core Vision (CCV) που αναφέρεται στις οδηγίες κατασκευής του MT mini.

Παναγιώτη εμένα το μυαλό μου δεν πήγε καν στο Community Core Vision. Το θεώρησα αυτονόητο ότι τα fiducials διαβάζονται από το reacTIVision. Τώρα που το ξαναβλέπω, προβληματίζομαι λίγο, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι υπονοείται κάτι τέτοιο. Στην εκφώνηση λέει … Να κατασκευάστε μία απλή επιφάνεια πολυαφής σύμφωνα με τις οδηγίες που θα βρείτε στο MT mini και να τρέξετε την εφαρμογή με τα fiducials από το προηγούμενο ερώτημα. Αυτό το τελευταίο εμένα δεν με παραπέμπει σε κάτι διαφορετικό από αυτό που χρησιμοποίησα στο 2Β.

Για να είμαι ειλικρινής, ούτε καν στην σελίδα του CCV δεν πήγα. Έχει την δυνατότητα το CCV να αναγνωρίσει fiducials ???

Δεν ξέρω τι να πω. Ας πει και κανείς άλλος την γνώμη του. Εγώ πάντως το έχω ολοκληρώσει το θέμα με reacTIVision – και δεν θα μου ήταν καθόλου ευχάριστο να το ξαναπιάσω από την αρχή.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 5:40 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Παναγιώτη, δε νομίζω πως απαιτείται η χρήση του CCV για το ερώτημα του μπόνους. Αν καταλαβαίνω σωστά, το βίντεο ήταν απλά για να μας δείξει πως να υλοποιήσουμε το "hardware" της άσκησης κι απο'κει και πέρα απλά, αφού έχουμε φτιάξει μια οθόνη "πολυαφής", δουλεύουμε με την εφαρμογή του 2Β (όπου συμφωνώ κι εγώ με τον Ανδρέα ότι δουλεύει καλύτερα χωρίς χαρτί στο τζάμι).

Μιλώντας όμως για το ερώτημα 2Β, δεδομένου του ότι κανείς δεν έχει εκφράσει καμία απορία σχετικά, προβληματίζομαι για το τι κάνω εγώ λάθος, καθώς ακόμα δεν έχω καταφέρει να κάνω τίποτα για την επίλυσή του. Έχω ψάξει λίγο σε documentation κι άλλο λίγο διαβάζοντας τον κώδικα του TUIO Demo για να καταλάβω πως να αντιστοιχίσω τα μαύρα τετραγωνάκια που εμφανίζει (δηλ. τα fiducials που αναγνωρίζει) σε κανονικές εικόνες ή φίλτρα επεξεργασίας, αλλά μέχρι τώρα δεν έχω την παραμικρή ιδέα για το πώς γίνεται αυτό. Υπάρχει κάπου η διαδικασία να την κοιτάξω/διαβάσω ή τελοσπάντων, έχετε κάποιο τρόπο να μου προτείνετε να ξεκινήσω; Φαντάζομαι ότι για να μην έχει εκφράσει κανείς καμία απορία, θα είναι κάτι απλό, αλλά και πάλι, εγώ δεν έχω καταφέρει να το εντοπίσω ακόμα... :oops:


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 9:32 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Μπορεί να αντιστοιχίσει κανείς ένα fiducial ανά εικόνα και μετασχηματισμό (φωτεινότητα, μεγέθυνση, κλπ.).

Αναγνωρίζοντας τον fiducial μιας εικόνας, την εμφανίζει στη θέση (και τη γωνία) που διαβάζει αφού τα μετασχηματίσει σε συντεταγμένες στην οθόνη.

Όταν το fiducial ενός μετασχηματισμού πλησιάσει το αντίστοιχο μιας εικόνας ο μετασχηματισμός εφαρμόζεται σ΄ αυτήν.

Το βιβλίο του Shiffman στα Κεφ. 14 και 15 έχει ανάλογα παραδείγματα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Όσον αφορά το 2γ, πείστηκα ότι αυτό που έχει σημασία στην παρούσα φάση είναι η κατασκευή του mt mini. Πιστεύω ότι θα έχουμε την ευκαιρία να ασχοληθούμε στο μέλλον περισσότερο με αυτό.
Συγγνώμη για την αναστάτωση που προκάλεσα :)


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009