Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 11:31 pm

2011-12 / ΓΕ3

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 30, 2012 1:56 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Απογοήτευσις! :P Έχω πρόβλημα σοβαρό με την κατανομή του χρόνου μου, δεν εξηγείται αλλιώς...έστειλα κι εγώ την εργασία, λοιπόν, παρά τα "προβλήματα" που αντιμετώπισα με τις κάμερες που χρησιμοποίησα για το 2Β. Συγκεκριμένα, στην αρχή νόμιζα πως δεν έτρεχε η ενσωματωμένη του laptop, οπότε δοκίμασα μία Microsoft LifeCam VX-1000, η οποία, όμως, παρά τις όποιες ρυθμίσεις, που πείραξα, δεν έλεγε να αναγνωρίσει τα fiducials. Κατόπιν, διαπίστωσα το εξής περίεργο: η ενσωματωμένη έτρεχε στην δεύτερη προσπάθεια της εκτέλεσης της μηχανής (στην πρώτη κράσερνε!) κι αναγνώριζε τα fiducials, αλλά, επειδή σκέφτηκα πως δεν θα ήταν "βολικό" να την χρησιμοποιήσω για το 2Β, αποφάσισα να δανειστώ μία άλλη κάμερα (αγνώστων στοιχείων, αλλά αξίας 50ευρώ) από έναν φίλο, ο οποίος με προειδοποίησε, βέβαια, πως δεν λειτουργούσε properly κι είχε δίκιο: δεν λειτουργούσε! :( Γι' αυτό και χρησιμοποίησα την ενσωματωμένη...εκεί διαπίστωσα πως γίνεται το εξής "περίεργο"...ενώ αναγνώριζε τα fiducials όταν τα έβλεπα ανά 12άδες (στην κόλλα Α4), δεν τα αναγνώριζε όταν τα έκοβα (αν μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος αυτό, θα το εκτιμούσα πολύ!), οπότε έκανα την "δουλειά" ( μία ελλειπή "υλοποίηση" της ζητούμενης εφαρμογής - ένα fiducial με ID=1 φορτώνει μία φωτογραφία κι, όταν εμφανίζεται ένα ID=15, γίνεται μια περιστροφή της κατά 45 μοίρες) με τις κόλλες! :D Anyways, μήπως θα ήταν εύκολο να στείλει κάποιος συνάδελφος την υλοποίηση του 2Β, να ξεστραβωθώ λίγο κι εγώ, ο rookie? :P Το κορυφαίο, βέβαια, ήταν η σπατάλη βδομάδας στο 1Γ, για το οποίο είμαι σίγουρος πως δεν απάντησα κι όπως ήθελε ο ΣΕΠ! :oops:

Και τώρα "Αναμετάδοση σε Ad hoc δίκτυα" κι "Eκπομπή με multi point relays"! Τί ωραίες εβδομάδες! :P


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 30, 2012 6:25 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
tzortz έγραψε:
Απογοήτευσις! :P Έχω πρόβλημα σοβαρό με την κατανομή του χρόνου μου, δεν εξηγείται αλλιώς...έστειλα κι εγώ την εργασία, λοιπόν, παρά τα "προβλήματα" που αντιμετώπισα με τις κάμερες που χρησιμοποίησα για το 2Β. Συγκεκριμένα, στην αρχή νόμιζα πως δεν έτρεχε η ενσωματωμένη του laptop, οπότε δοκίμασα μία Microsoft LifeCam VX-1000, η οποία, όμως, παρά τις όποιες ρυθμίσεις, που πείραξα, δεν έλεγε να αναγνωρίσει τα fiducials. Κατόπιν, διαπίστωσα το εξής περίεργο: η ενσωματωμένη έτρεχε στην δεύτερη προσπάθεια της εκτέλεσης της μηχανής (στην πρώτη κράσερνε!) κι αναγνώριζε τα fiducials, αλλά, επειδή σκέφτηκα πως δεν θα ήταν "βολικό" να την χρησιμοποιήσω για το 2Β, αποφάσισα να δανειστώ μία άλλη κάμερα (αγνώστων στοιχείων, αλλά αξίας 50ευρώ) από έναν φίλο, ο οποίος με προειδοποίησε, βέβαια, πως δεν λειτουργούσε properly κι είχε δίκιο: δεν λειτουργούσε! :( Γι' αυτό και χρησιμοποίησα την ενσωματωμένη...εκεί διαπίστωσα πως γίνεται το εξής "περίεργο"...ενώ αναγνώριζε τα fiducials όταν τα έβλεπα ανά 12άδες (στην κόλλα Α4), δεν τα αναγνώριζε όταν τα έκοβα (αν μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος αυτό, θα το εκτιμούσα πολύ!), οπότε έκανα την "δουλειά" ( μία ελλειπή "υλοποίηση" της ζητούμενης εφαρμογής - ένα fiducial με ID=1 φορτώνει μία φωτογραφία κι, όταν εμφανίζεται ένα ID=15, γίνεται μια περιστροφή της κατά 45 μοίρες) με τις κόλλες! :D Anyways, μήπως θα ήταν εύκολο να στείλει κάποιος συνάδελφος την υλοποίηση του 2Β, να ξεστραβωθώ λίγο κι εγώ, ο rookie? :P Το κορυφαίο, βέβαια, ήταν η σπατάλη βδομάδας στο 1Γ, για το οποίο είμαι σίγουρος πως δεν απάντησα κι όπως ήθελε ο ΣΕΠ! :oops:

Και τώρα "Αναμετάδοση σε Ad hoc δίκτυα" κι "Eκπομπή με multi point relays"! Τί ωραίες εβδομάδες! :P

Γιώργο πολλά τα θέματα και δεν ξέρω που να σχολιάσω και που όχι. Αλήθεια πάντως είναι ότι 2 ΘΕ + δουλειά δεν είναι εύκολο πράγμα. Κουράγιο. Να σκάφτετε ότι μαζί αρχίσαμε και θα τελειώσεις έναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ χρόνο νωρίτερα. Δεν είναι και λίγο.

Τώρα όσον αφορά το γεγονός ότι τα fiducials τα διάβαζε σε δωδεκάδες και όχι ένα-ένα, μάλλον είναι ανεξήγητο. Επειδή όμως, απ’ ότι κατάλαβα, μάλλον στα «όρθια» την έκανες την εργασία, λόγω έλλειψης χρόνου, φοβάμαι ότι μπορεί να έκοψες τα fiducials στο καμπυλόγραμμο σχήμα τους και να μην άφησες κάποιο περιθώριο, τόσο για να τα πιάνεις (ευκολία χειρισμού), όσο και για την κάμερα να τα ξεχωρίζει από το όποιο background.

Τον κώδικα του 2Β στον στέλνω με e-mail, για ευνόητους λόγους, δεδομένου ότι η εργασία δεν έχει ακόμη βαθμολογηθεί. Σου έχω και σχετικό video.

Τέλος, είναι προφανές ότι η μακρά ενασχόληση με το 1Γ ήταν μάλλον λανθασμένη επιλογή. Νομίζω ότι κάπου παραπάνω είχα γράψει την επιλογή μου να μην ασχοληθώ ιδιαίτερα και να «κυνηγήσω» το bonus – αντ’ αυτού.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 31, 2012 5:50 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ανδρέα μάλλον επειδή έλειπες από την τελευταία ΟΣΣ έχεις κάπως διαφορετική αντίληψη για το πως θα έπρεπε να υλοποιήσουμε το 2Β. Εκτός αν εγώ κατάλαβα λάθος :lol:

Απ' ότι φαίνεται από το video σου, ναι μεν κάποια fiducials αντιστοιχούν σε μία εικόνα αλλά αυτή η αντιστοίχηση θα πρέπει να γίνεται και στον χώρο, άρα αν μετακινείς αυτό το fiducial, ουσιαστικά μετακινείς και την εικόνα. Προσωπικά την περιστροφή της εικόνας την κάνω με την περιστροφή του fiducial που της αντιστοιχεί.

Επίσης, η εφαρμογή φίλτρων σε αυτές τις εικόνες, μιας και δώσαμε αρκετή έμφαση σε αυτό στην ΟΣΣ αφού και ο Παναγιώτης είχε κάποιες απορίες συγκεκριμένα, (απ' όσο κατάλαβα εγώ πάντα) γίνεται όταν ένα fiducial που αντιστοιχεί στο φίλτρο, βρεθεί δίπλα σε ένα fiducial που αντιστοιχεί σε μία εικόνα. Όπως για παράδειγμα, το να φέρεις έναν μεγεθυντικό φακό πάνω από μία φωτογραφία, σημαίνει ότι θες να μεγεθύνεις αυτή την φωτογραφία.

Δες για παράδειγμα κάποιες εικόνες από τη δική μου υλοποίηση:
Αναγνώριση 4 φωτογραφιών
Εφαρμογή ενός φίλτρου σε κάθε μία
Εφαρμογή παραπάνω από ενός φίλτρου σε κάποιες

Δεν ξέρω οι άλλοι πως το υλοποίησαν, ίσως εγώ να είμαι πάλι αυτός που καταλαβαίνει διαφορετικά από τις εκφωνήσεις όπως πέρισυ :P

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 31, 2012 6:17 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή δεν ξέρω ποιος κατάλαβε καλά ή όχι, πάντως οι πιθανότητες να κατάλαβα εγώ είναι μάλλον μηδενικές – δεδομένου ότι δεν ήμουν στην ΟΣΣ. Το σίγουρο πάντως είναι ότι όποιος και να έχει δίκιο είναι πλέον αργά. Τέτοια θέματα θα είχε περισσότερο νόημα να τα είχαμε συζητήσει όταν κάναμε την εργασία και όχι κατόπιν εορτής. Anyway …

Όσον αφορά τις οθόνες που ανήρτησες προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει και δεν μπορώ. Στο 2Β, απ’ όσο μπόρεσα να καταλάβω, δεν χρησιμοποιούμε το mini table που υποτίθεται ότι κατασκευάζουμε στο 2Γ, αλλά την κάμερα, μπροστά στην οποία εμφανίζουμε κάποια fiducials. Εάν είναι έτσι που τα λέω, δεν μπορώ να καταλάβω πως εμφανίζονται τόσα fiducials ταυτόχρονα. Εκτός και αν αναφέρεσαι στο 2 Γ, οπότε δεν ισχύει η απορία μου.

Από την άλλη, έχω μπερδευτεί με την εικόνα που βλέπω. Προφανώς δεν χρησιμοποιείς «κλασικές» φωτογραφίες, αλλά εικόνες με διάφανο φόντο και πότε έρχεται η μία μπροστά και πότε η άλλη. Μαντεύω σωστά;

Σε κάθε περίπτωση όμως, το αρχικό μου ερώτημα και απορία παραμένει. Όταν δεν χρησιμοποιούμε το διαδραστικό τραπέζι, πως μπορούμε να εμφανίζουμε πάνω από 2 fiducials ταυτόχρονα – δεδομένου ότι οι περισσότεροι έχουμε μόνο δύο χέρια ??? :D

Δεν ξέρω. Ίσως ειπώθηκαν πολλά στην ΟΣΣ που εγώ αγνοώ και που φυσικά δεν εκπηγάζουνε από την εκφώνηση. Ας μιλήσει και κανείς άλλος.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 31, 2012 8:00 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
andreas έγραψε:
tzortz έγραψε:
Απογοήτευσις! :P Έχω πρόβλημα σοβαρό με την κατανομή του χρόνου μου, δεν εξηγείται αλλιώς...έστειλα κι εγώ την εργασία, λοιπόν, παρά τα "προβλήματα" που αντιμετώπισα με τις κάμερες που χρησιμοποίησα για το 2Β. Συγκεκριμένα, στην αρχή νόμιζα πως δεν έτρεχε η ενσωματωμένη του laptop, οπότε δοκίμασα μία Microsoft LifeCam VX-1000, η οποία, όμως, παρά τις όποιες ρυθμίσεις, που πείραξα, δεν έλεγε να αναγνωρίσει τα fiducials. Κατόπιν, διαπίστωσα το εξής περίεργο: η ενσωματωμένη έτρεχε στην δεύτερη προσπάθεια της εκτέλεσης της μηχανής (στην πρώτη κράσερνε!) κι αναγνώριζε τα fiducials, αλλά, επειδή σκέφτηκα πως δεν θα ήταν "βολικό" να την χρησιμοποιήσω για το 2Β, αποφάσισα να δανειστώ μία άλλη κάμερα (αγνώστων στοιχείων, αλλά αξίας 50ευρώ) από έναν φίλο, ο οποίος με προειδοποίησε, βέβαια, πως δεν λειτουργούσε properly κι είχε δίκιο: δεν λειτουργούσε! :( Γι' αυτό και χρησιμοποίησα την ενσωματωμένη...εκεί διαπίστωσα πως γίνεται το εξής "περίεργο"...ενώ αναγνώριζε τα fiducials όταν τα έβλεπα ανά 12άδες (στην κόλλα Α4), δεν τα αναγνώριζε όταν τα έκοβα (αν μπορεί να μου το εξηγήσει κάποιος αυτό, θα το εκτιμούσα πολύ!), οπότε έκανα την "δουλειά" ( μία ελλειπή "υλοποίηση" της ζητούμενης εφαρμογής - ένα fiducial με ID=1 φορτώνει μία φωτογραφία κι, όταν εμφανίζεται ένα ID=15, γίνεται μια περιστροφή της κατά 45 μοίρες) με τις κόλλες! :D Anyways, μήπως θα ήταν εύκολο να στείλει κάποιος συνάδελφος την υλοποίηση του 2Β, να ξεστραβωθώ λίγο κι εγώ, ο rookie? :P Το κορυφαίο, βέβαια, ήταν η σπατάλη βδομάδας στο 1Γ, για το οποίο είμαι σίγουρος πως δεν απάντησα κι όπως ήθελε ο ΣΕΠ! :oops:

Και τώρα "Αναμετάδοση σε Ad hoc δίκτυα" κι "Eκπομπή με multi point relays"! Τί ωραίες εβδομάδες! :P

Γιώργο πολλά τα θέματα και δεν ξέρω που να σχολιάσω και που όχι. Αλήθεια πάντως είναι ότι 2 ΘΕ + δουλειά δεν είναι εύκολο πράγμα. Κουράγιο. Να σκάφτετε ότι μαζί αρχίσαμε και θα τελειώσεις έναν ΟΛΟΚΛΗΡΟ χρόνο νωρίτερα. Δεν είναι και λίγο.

Τώρα όσον αφορά το γεγονός ότι τα fiducials τα διάβαζε σε δωδεκάδες και όχι ένα-ένα, μάλλον είναι ανεξήγητο. Επειδή όμως, απ’ ότι κατάλαβα, μάλλον στα «όρθια» την έκανες την εργασία, λόγω έλλειψης χρόνου, φοβάμαι ότι μπορεί να έκοψες τα fiducials στο καμπυλόγραμμο σχήμα τους και να μην άφησες κάποιο περιθώριο, τόσο για να τα πιάνεις (ευκολία χειρισμού), όσο και για την κάμερα να τα ξεχωρίζει από το όποιο background.

Τον κώδικα του 2Β στον στέλνω με e-mail, για ευνόητους λόγους, δεδομένου ότι η εργασία δεν έχει ακόμη βαθμολογηθεί. Σου έχω και σχετικό video.

Τέλος, είναι προφανές ότι η μακρά ενασχόληση με το 1Γ ήταν μάλλον λανθασμένη επιλογή. Νομίζω ότι κάπου παραπάνω είχα γράψει την επιλογή μου να μην ασχοληθώ ιδιαίτερα και να «κυνηγήσω» το bonus – αντ’ αυτού.


Είχε πέσει το forum από χθες το βράδυ ή ήταν η ιδέα μου; :P

In any case, σ' ευχαριστώ πολύ, Ανδρέα, για τον κώδικα, αλλά και για το βίντεο! :) Η αλήθεια είναι, πάντως, πως άφηνα περιθώρια στα fiducials, έτσι ώστε να μπορώ να τα πιάνω, και μερικές φορές τ' αναγνώριζε η κάμερα, μετά από πολλή ώρα, αλλά όχι τόσο εύκολα, όσο τα είχα στην κόλλα! Με το 1Γ ασχολήθηκα περισσότερο, από την άλλη, γιατί ήθελα να δώ αν μπορώ ν' απαντήσω όπως κατάλαβα εγώ πως ήθελε ο ΣΕΠ, αφού είχε πει πως ήταν ένα θέμα που ίσως να το αντιμετωπίζαμε και στις εξετάσεις...όχι πως απάντησα ικανοποιητικά και πάλι, ενώ είμαι σίγουρος πως, αν αφιέρωνα περισσότερο χρόνο στο 2Β, θα μπορούσα να παρουσιάσω κάτι καλύτερο! :P

Αυτές οι back-to-back εργασίες, εν τω μεταξύ, των δύο θεματικών (τώρα βλέπω πως στάλθηκε και το draft της ΓΕ4), με κάνουν να περιμένω την λήξη της σύμβασης στον Μάρτιο, έτσι ώστε να μπορέσω να αφοσιωθώ, ξανά, full time...κι ακόμα περισσότερο, αν γίνουν οι "αρραβώνες", που έλεγε ο ΣΕΠ στην ΟΣΣ3, με τις διπλωματικές εργασίες. Εγώ χρειαζόμουν, έτσι κι αλλιώς, βέβαια, περισσότερο χρόνο για ν' ανταπεξέλθω! :oops:

Όσον αφορά τις υλοποιήσεις του 2Β: αυτό που έκανε ο Θοδωρής, αλλά κι αυτό που έκανε η Βάσω, που μου έστειλε, επίσης, την υλοποίησή της, την οποία έτρεξα, ήταν όντως αυτά που συζητήσαμε στην ΟΣΣ, αλλά, δεδομένης της κατάστασης ("silence in the studio") της υγείας του κ. Χωριανόπουλου, και του γενικότερου, τρόπου, βέβαια, που απαντάει τις διάφορες απορίες μας, δεν θα έλεγα πως υπάρχει λόγος να σταθούμε στην λεπτομέρεια που διαφοροποιεί την υλοποίησή σου, Ανδρέα. Δεν πρόλαβα, βέβαια, να δω το sketch, αλλά το βίντεο (by the way, έχουμε κόψει με τον ίδιο τρόπο τα fiducials! :P), θα μπορούσε, όντως, να είναι κάτι που απορρέει από τον δοθείσα εκφώνηση, δηλαδή. Ο Θοδωρής, από την άλλη, φαντάζομαι, πως, έχοντας τοποθετημένα τα fiducials επάνω στο γραφείο του, τα αναγνώριζε από πάνω, οπότε, ως αποτέλεσμα, αυτά αλληλεπιδρούσαν με τον τρόπο που 'χε γράψει στο sketch του, σωστά; Εν ολίγοις, αν μου επιτρεπόταν να κρίνω σχετικά, θα έπαιρνα ως σωστές όλες τις υλοποιήσεις που 'δα από συναδέλφους μέχρι σήμερα! ;)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 31, 2012 8:13 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
tzortz έγραψε:
...
Είχε πέσει το forum από χθες το βράδυ ή ήταν η ιδέα μου; :P
...

Δεν είναι ιδέα σου. Θα πρέπει να έπεσε γύρω στις 02:30-03:00. Όταν το διαπίστωσα, από την δουλειά το πρωί, πανικοβλήθηκα. Αμέσως σκέφτηκα ότι θα κάηκε κανένα board ή cpu όπως και παλαιότερα. Ευτυχώς όμως δεν είχε συμβεί κάτι τέτοιο. Πιστεύω ότι θα ήταν κάποια σύντομη διακοπή του ηλεκτρικού, διότι μόλις πάτησα το power, επιστρέφοντας από την δουλειά, πήρε με την μία και δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα. We’ll see.

tzortz έγραψε:
...
Εν ολίγοις, αν μου επιτρεπόταν να κρίνω σχετικά, θα έπαιρνα ως σωστές όλες τις υλοποιήσεις που 'δα από συναδέλφους μέχρι σήμερα! ;)

Είθε.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Φεβ 01, 2012 12:19 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Θοδωρή δεν ξέρω ποιος κατάλαβε καλά ή όχι, πάντως οι πιθανότητες να κατάλαβα εγώ είναι μάλλον μηδενικές – δεδομένου ότι δεν ήμουν στην ΟΣΣ. Το σίγουρο πάντως είναι ότι όποιος και να έχει δίκιο είναι πλέον αργά. Τέτοια θέματα θα είχε περισσότερο νόημα να τα είχαμε συζητήσει όταν κάναμε την εργασία και όχι κατόπιν εορτής. Anyway …

Όσον αφορά τις οθόνες που ανήρτησες προσπαθώ να καταλάβω τι συμβαίνει και δεν μπορώ. Στο 2Β, απ’ όσο μπόρεσα να καταλάβω, δεν χρησιμοποιούμε το mini table που υποτίθεται ότι κατασκευάζουμε στο 2Γ, αλλά την κάμερα, μπροστά στην οποία εμφανίζουμε κάποια fiducials. Εάν είναι έτσι που τα λέω, δεν μπορώ να καταλάβω πως εμφανίζονται τόσα fiducials ταυτόχρονα. Εκτός και αν αναφέρεσαι στο 2 Γ, οπότε δεν ισχύει η απορία μου.

Από την άλλη, έχω μπερδευτεί με την εικόνα που βλέπω. Προφανώς δεν χρησιμοποιείς «κλασικές» φωτογραφίες, αλλά εικόνες με διάφανο φόντο και πότε έρχεται η μία μπροστά και πότε η άλλη. Μαντεύω σωστά;

Σε κάθε περίπτωση όμως, το αρχικό μου ερώτημα και απορία παραμένει. Όταν δεν χρησιμοποιούμε το διαδραστικό τραπέζι, πως μπορούμε να εμφανίζουμε πάνω από 2 fiducials ταυτόχρονα – δεδομένου ότι οι περισσότεροι έχουμε μόνο δύο χέρια ??? :D

Δεν ξέρω. Ίσως ειπώθηκαν πολλά στην ΟΣΣ που εγώ αγνοώ και που φυσικά δεν εκπηγάζουνε από την εκφώνηση. Ας μιλήσει και κανείς άλλος.

Ανδρέα, δεν είχα καταλάβει ότι υπήρχε απορία σε αυτό το θέμα για να το αναλύσουμε εδώ, αλλιώς πολύ ευχαρίστως να έλεγα τις απόψεις μου.

Ναι δεν χρησιμοποιούμε mini table, αλλά έχουμε αντικείμενα πάνω σε ένα τραπέζι και την κάμερα να τα κοιτάζει από πάνω. Άρα ουσιαστικά στο τραπέζι μπορείς να έχεις όσα fiducials χωράει το οπτικό πεδίο της κάμερας και να τα κουνάς ανάλογα. Ίσως εμείς στην ΟΣΣ να το θεωρήσαμε δεδομένο κάτι τέτοιο, γιατί οι κινήσεις του κ. Χοριανόπουλου κατά την περιγραφή της άσκησης έδειχναν αυτό το πράγμα. Επίσης τα σχέδια που έκανε στον πίνακα κάτι τέτοιο υπονοούσαν.

Ναι χρησιμοποιώ και διαφανείς φωτογραφίες. Ακόμα όμως και να μην χρησιμοποιούσα διαφανείς, θα μπορούσε να έχω πολλές φωτογραφίες η μία πάνω και πιο αριστερά πχ από την άλλη, σα να τις έχεις ρίξει σε ένα τραπέζι. Οπότε εφόσον όλα είναι σε ένα τραπέζι πάνω, μπορείς να έχεις όσα fiducials θέλεις, ακόμα και με ένα χέρι :P

Ειπώθηκαν αρκετά όντως στην ΟΣΣ για την άσκηση, πράγματα τα οποία όμως είχα καταλάβει και εγώ πριν την ΟΣΣ, οπότε γιαυτό και δεν θεώρησα ότι υπάρχει κάτι να διευκρινιστεί. Ίσως γιαυτό παραξενεύτηκα και με τις απορίες του Παναγιώτη στο θέμα που μάλλον είχε καταλάβει κάτι αντίστοιχο με εσένα. Τώρα που ξαναδιάβασα όμως την εκφώνηση, δεν μπορώ να πω ότι και αυτό που έκανες εσύ είναι εκτός. Θα μπορούσε και αυτό να είναι μία ερμηνεία.
tzortz έγραψε:
Ο Θοδωρής, από την άλλη, φαντάζομαι, πως, έχοντας τοποθετημένα τα fiducials επάνω στο γραφείο του, τα αναγνώριζε από πάνω, οπότε, ως αποτέλεσμα, αυτά αλληλεπιδρούσαν με τον τρόπο που 'χε γράψει στο sketch του, σωστά;

Ακριβώς! Άλλο ένα κομμάτι που με έκανε να θεωρώ ότι αυτό που υλοποίησα ζητάει η εργασία, είναι ο simulator, ο οποίος ουσιαστικά είναι αυτό που λέει. Προσομοιώνει την περίπτωση του να έχεις fiducials πάνω σε ένα τραπέζι και να παίζεις μαζί τους. Άλλωστε όλη την υλοποίηση την έκανα με τον simulator και μόνο αφού ολοκλήρωσα την άσκηση, χρησιμοποίησα την κάμερα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009