Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 2:07 am

2011-12 / 2η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 77 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 27, 2011 8:30 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Υποθέτω ότι όλοι λάβαμε το χθεσινό e-mail του ΣΕΠ, όπου, μεταξύ άλλων έγραφε:

Παράθεση:
...
όσοι έχουν μεγάλα αρχεία βίντεο και εικόνας παρακαλώ να βάζουν ένα
λινκ προς το dropbox μέσα στην απάντηση, από το οποίο θα κατεβάζω αυτά
τα αρχεία όταν είμαι σε μια ευρυζωνική σύνδεση.
...

Απ’ ότι αντιλαμβάνομαι θέλει link προς το dropbox μέσα στο κείμενο της εργασίας. Σωστά;

Εάν ναι, έχει βρει κανείς πως μπορεί να γίνει αυτό. Εγώ έχω τοποθετήσει ότι αρχεία είχα στον φάκελο “ONOMA_MOY/2hGE”, τον οποίο και έχω κάνει shared με τον ΣΕΠ – όπως μας είχε υποδείξει σε προηγούμενο e-mail. Δεν έχω όμως καταφέρει να το βρω κάποιον τρόπο για να πάρω link προς τα αρχεία. Έχει βρει κανείς κάποια άκρη. Τι ακριβώς πρέπει να κάνουμε;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 27, 2011 11:12 am   

Εγγραφη: Πέμ Δεκ 16, 2010 4:08 pm
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλημέρα Αντρέα,

Βάλε τα αρχεία (βίντεο) που θες μέσα στον Public folder του Dropbox σου.
Στην συνέχεια συνδέσου στο web interface του Dropbox σου και μπες στο Public folder.
Με δεξί κλικ θα βλέπεις για κάθε αρχείο και ξεχωριστό link.

:D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 27, 2011 11:14 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Αυτό ακριβώς προσπαθούσα να κάνω στις 02:30 το πρωί, Ανδρέα, όταν και διάβασα μία απάντηση του ΣΕΠ να λέει πως δεν μπορεί να δεχτεί ένα e-mail μεγέθους 10MB! :? Ούτε εγώ είχα ξαναφτιάξει link για το dropbox, οπότε μου πήρε λίγη "ώρα" για να καταλάβω το πώς θα γινόταν αυτό: apparently, κάνεις drag & drop το αρχείο σου στο public folder του dropbox κι από κει θα κάνεις δεξί click στ' αρχείο - copy public link. Το γιατί να μην γίνεται αυτό και σε όλους τους υπόλοιπους shared folders, δεν ξέρω, αλλά κάποιος που 'χει περισσότερη εμπειρία να μας πει κι εμάς! :P

Τάσο, είδα και το βιντεάκι σου χθες βράδυ, στο dropbox! :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 27, 2011 12:15 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Όλα καλά κι ωραία με το dropbox, αλλά, αν το συνολικό μέγεθος των αρχείων δεν είναι πολύ μεγάλο, γιατί όχι στο moodle? Τι μέγεθος αρχείων έχετε σκοπό να στείλετε που να υπερβαίνουν τα όρια του moodle? Ρωτάω περισσότερο από περιέργεια, γιατί εμένα τα παραδοτέα (κώδικας, εικόνες, βίντεο και pdf) μετά βίας ξεπερνούν τα 2ΜΒ απ' ό,τι βλέπω...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 27, 2011 1:20 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
PatrasBoy έγραψε:
...
Βάλε τα αρχεία (βίντεο) που θες μέσα στον Public folder του Dropbox σου.
Στην συνέχεια συνδέσου στο web interface του Dropbox σου και μπες στο Public folder.
Με δεξί κλικ θα βλέπεις για κάθε αρχείο και ξεχωριστό link.
...

Τάσο, αυτό το σκέφτηκα κι’ εγώ κάποια στιγμή, αλλά είχα κολλήσει στο αρχικό email του ΣΕΠ, όπου έλεγε να κάνουμε ένα φάκελο με το όνομά μας, και εκεί μέσα να κάνουμε υποφακέλους ανά εργασία.
Τέλος πάντων, θα κάνω αυτό που λες και βλέπουμε.
Thanks.

Wazka έγραψε:
...
Τι μέγεθος αρχείων έχετε σκοπό να στείλετε που να υπερβαίνουν τα όρια του moodle? Ρωτάω περισσότερο από περιέργεια, γιατί εμένα τα παραδοτέα (κώδικας, εικόνες, βίντεο και pdf) μετά βίας ξεπερνούν τα 2ΜΒ απ' ό,τι βλέπω...

Βάσω ο Γιώργος παραπάνω νομίζω ότι έδωσε μία τάξη μεγέθους.
Σε κάθε περίπτωση όμως, τα 2 MB που λες μου φαίνονται πολύ λίγα. Εμένα μόνο το αρχείο Word, χωρίς να έχω γράψει πολλά, μου βγήκε γύρω στα 8 MB. Μήπως δεν έβαλες φωτογραφίες, ή μήπως κατέβασες πολύ την ανάλυση των φωτογραφιών;

Προσωπικά, άφησα τις αναλύσεις των φωτογραφιών όπως έγιναν από το screen capture, δηλαδή στην πλήρη ανάλυση της οθόνης μου, προκειμένου να είναι ευδιάκριτες. Τα δε αρχεία video, τα οποία είναι αισχρά ποιοτικά, διότι προσπάθησα να είναι όσο το δυνατόν μικρότερα, είναι γύρω στα 16 MB.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 27, 2011 3:04 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά,

Και εγώ έφτασα σε ένα μέγεθος ~3ΜΒ, χωρίς το βιντεο, με επεξεργασμένες εικόνες (μείωση μεγέθους)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 27, 2011 8:37 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
tzortz έγραψε:
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους τους συναδέλφους κι από μένα! :) Το δώρο μου: http://dl.dropbox.com/u/549350/sdy60/ge/sdy60-ge2.doc :P Κι εγώ θα "τρέχω" σήμερα με την σύνταξη του κειμένου και την απάντηση των βιβλιογραφικών ερωτημάτων, αφού τις προηγούμενες μέρες γινόταν ένας "πανικός" στο σπίτι! Τελικά έκανα χρήση της JMyron για τα 1Β/2Β, η οποία έκανε την διαφορά στο background subtraction, αλλά δεν είδα κάτι το εντυπωσιακό στο motion detection (ή τουλάχιστο δεν την κατάφερα εγώ να μου δείξει κάτι το εντυπωσιακό! :D ). Ελπίζω να μείνει "ικανοποιημένος" ο ΣΕΠ, πάντως, ενώ πήρα απάντηση κι από κείνο το e-mail που του είχα στείλει σχετικά με τις διορθώσεις της πρώτης ΓΕ: δεν υπάρχει λόγος να διορθώσει το τέλειο, μου είπε! ;)



Ευχαριστω για το .doc!

Ακομα να την τελειωσω λολ και μαλλον τωρα θα παει προς Πεμπτη η εργασια...


Παράθεση:
Αυτό που έκανα εγώ, χρησιμοποιώντας την openCV ήταν το εξής:
στην εικόνα που διαβάζει από την κάμερα εφαρμόζω την absDiff(), για να βρω την διαφορά από το φόντο και στη συνέχεια την threshold() για να φιλτραριστούν οι μικρές διαφορές. Η επεξεργασμένη εικόνα αποθηκεύεται σε μια PImage, ας την πούμε processed. Μετά εφαρμόζω ένα for loop (δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος, με κάποια μέθοδο δλδ) κατά το οποίο τσεκάρω τα pixels της processed και αν δεν υπάρχει διαφορά με το background, τα αντίστοιχα pixels της πραγματικής εικόνας αντικαθίστανται από το προεπιλεγμένο φόντο.


Αντρέα/Gigi πως ακριβως αποθηκευεις την επεξεργασμενη εικονα σε ενα PImage? Η ερωτηση μου μπορει να ακουγεται χαζη αλλα οταν παω να εμφανισω την επεξεργασμενη εικονα παντα μου δινει μαι μαυρη οθονη... Απλοποιημενο αυτο που κανω ειναι το εξης:

opencv.read(); // grab frame from camera
image( opencv.image(), 0, 0);
original = createImage(320,240,RGB);

Και παντα το original που ειναι PImage καταληγει καταμαυρο...καμια ιδεα?


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 77 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009