Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:25 pm

2011-12 / 2η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 77 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 3:26 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Wazka έγραψε:
...
υπάρχει κανένα hint του πώς γίνεται η επεξεργασία (ή ανάγνωση έστω) ενός βίντεο pixel by pixel στο processing?

Ξεφυλλίζοντας το “Learning Processing” του Shiffman, παρατηρώ με την αναπαραγωγή του video, από αρχείο, ασχολείται στις σελίδες 281-282. Έχει μάλιστα και δύο παραδείγματα. Το 16-4 και το 16-5, ο κώδικας των οποίων υπάρχει και στο site του βιβλίου. Αν όμως θυμάμαι καλά, μου έβγαζαν κάποιο σφάλμα και χρειαζόταν μετατροπές για να τρέχουν. Ρίξε όμως μια ματιά. Πιστεύω να βοηθήσουν.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 3:30 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Ναι, πάνω σ' αυτά βασίστηκα κι εγώ. Η διόρθωση που χρειάστηκε να κάνω για να τρέξει το παράδειγμα 16_4 ήταν η εξής:
Αντί για:
Κώδικας:
void movieEvent(Movie movie) {
  movie.read();
}

αγνόησα εντελώς αυτό και έγραψα τη movie.read() κατευθείαν μέσα στην draw, δηλαδή:
Κώδικας:
void draw() {
  movie.read();
  // Step 5. Display movie.
  image(movie,0,0);
}


και δούλεψε κανονικά.
Τελικά πάντως νομίζω πως βρήκα τη λύση στο πρόβλημά μου, παρακάμπτοντας την ιδέα των pixel για το βίντεο, όπως πίστευα ότι χρειάζεται στην αρχή... ;)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 3:37 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Τώρα που το βλέπω νομίζω ότι το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ και μεταφέροντας την read() μέσα στην draw() δούλεψε κανονικά.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 10:49 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Wazka έγραψε:
Τελικά πάντως νομίζω πως βρήκα τη λύση στο πρόβλημά μου, παρακάμπτοντας την ιδέα των pixel για το βίντεο, όπως πίστευα ότι χρειάζεται στην αρχή... ;)


Εγώ τα pixels του βίντεο της γατούλας χρησιμοποίησα, πάντως, για να παίζουν στο background, μ' ένα ψιλοϊκανοποιητικό αποτέλεσμα, considering.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 11:30 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Ναι, απλά εννοώ ότι δεν έκανα χρήση της loadPixels(), που αρχικά νόμιζα ότι χρειάζεται και που τελικά έβγαζε σφάλμα...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 25, 2011 9:06 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους κι απο'δω!

Ούσα μία από τους εκπρόθεσμους, ακόμα και σήμερα, χριστουγεννιάτικα, παλεύω με την εργασία... Δεν ξέρω αν υπάρχει κανείς που θα το δει σήμερα, αλλά έχω να κάνω μια μικρή ερωτησούλα: Όσοι κάνατε το ερώτημα 1Β (με κάποια από τις OpenCV και GSVideo κατά προτίμηση) καταφέρατε στην οθόνη να εμφανίζεται η κανονική εικόνα (εσάς ή του χεριού σας :P ) πάνω σε κάποιο προεπιλεγμένο φόντο, όπως στο 1Α;
Ρωτάω, γιατί στα παραδείγματα του GSVideo υπάρχει κώδικας για background subtraction, ο οποίος όμως λειτουργεί κάποιος διαφορετικά. Έχω καταλάβει τι κάνει και πώς. Δεν έχω καταλάβει (ούτε έχω βρει κανένα καλό reference) τι μπορώ να αλλάξω ώστε να κάνει το ζητούμενο του ερωτήματος. Αν υπάρχει καμιά ιδέα/πρόταση/παραπομπή σε documentation, θα είναι πολύ-πολύ ευπρόσδεκτη! :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 26, 2011 12:03 am   

Εγγραφη: Τρί Ιαν 04, 2011 1:10 am
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Ροδολίβος
Γεια σου Βάσω!
Αυτό που έκανα εγώ, χρησιμοποιώντας την openCV ήταν το εξής:
στην εικόνα που διαβάζει από την κάμερα εφαρμόζω την absDiff(), για να βρω την διαφορά από το φόντο και στη συνέχεια την threshold() για να φιλτραριστούν οι μικρές διαφορές. Η επεξεργασμένη εικόνα αποθηκεύεται σε μια PImage, ας την πούμε processed. Μετά εφαρμόζω ένα for loop (δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος, με κάποια μέθοδο δλδ) κατά το οποίο τσεκάρω τα pixels της processed και αν δεν υπάρχει διαφορά με το background, τα αντίστοιχα pixels της πραγματικής εικόνας αντικαθίστανται από το προεπιλεγμένο φόντο.

Να ευχηθώ κι εγώ καλές γιορτές, με υγεία και κάθε επιτυχία σε ακαδημαϊκό επίπεδο αλλά και γενικότερα!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 26, 2011 8:14 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αφού μεταφέρω κι’ εγώ τις ευχές μου, έστω από λάθος post και ετεροχρονισμένα, να πω ότι το 1Β το δούλεψα όπως ακριβώς ο Νίκος. Εξάλλου, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι μετά από τον χρόνο που χάθηκε, κυρίως με την LibCV, δεν είχα περισσότερο χρόνο για «εις βάθος εξερευνήσεις» των υπολοίπων βιβλιοθηκών. :)


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 26, 2011 1:49 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!


Ειμαι απο αυτους που θα τρεχουν σημερα και μαλλον αυριο για την εργασια. Καποιο αρχειο .doc για την παραδοση της εργασιας υπαρχει? Γιατι βλεπω μονο σε .pdf την εκφωνηση!


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 26, 2011 2:24 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους τους συναδέλφους κι από μένα! :) Το δώρο μου: http://dl.dropbox.com/u/549350/sdy60/ge/sdy60-ge2.doc :P Κι εγώ θα "τρέχω" σήμερα με την σύνταξη του κειμένου και την απάντηση των βιβλιογραφικών ερωτημάτων, αφού τις προηγούμενες μέρες γινόταν ένας "πανικός" στο σπίτι! Τελικά έκανα χρήση της JMyron για τα 1Β/2Β, η οποία έκανε την διαφορά στο background subtraction, αλλά δεν είδα κάτι το εντυπωσιακό στο motion detection (ή τουλάχιστο δεν την κατάφερα εγώ να μου δείξει κάτι το εντυπωσιακό! :D ). Ελπίζω να μείνει "ικανοποιημένος" ο ΣΕΠ, πάντως, ενώ πήρα απάντηση κι από κείνο το e-mail που του είχα στείλει σχετικά με τις διορθώσεις της πρώτης ΓΕ: δεν υπάρχει λόγος να διορθώσει το τέλειο, μου είπε! ;)


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 77 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009