Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:34 am

2011-12 / 2η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 77 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 04, 2011 1:28 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Όπως θα έχετε όλοι ενημερωθεί, από τον ΣΕΠ, έχει αναρτηθεί η “Final Beta” της 2ης γραπτής εργασίας. Δεν ξέρω όμως πόσοι έχετε προλάβει να ασχοληθείτε με αυτήν. Προσωπικά, μετά και από τα όσα ειπώθηκαν στην 2η ΟΣΣ, την περασμένη εβδομάδα κατέβασα το Learning Processing και προσπάθησα να δουλέψω όλα τα παραδείγματα του 16ου κεφαλαίου – διαβάζοντας φυσικά και τις αντίστοιχες σελίδες του βιβλίου.

Όλα είναι τόσο απλά και ευχάριστα, ΑΛΛΑ ... έχω τεράστιο πρόβλημα με την «φτηνιάρικη» κάμερα που διαθέτω. Δεν μπόρεσα να δουλέψω κανένα παράδειγμα με ικανοποιητικά οπτικά αποτελέσματα. Η κάμερά μου δεν διαθέτει καμία ρύθμιση και όλα είναι στο αυτόματο. Η παραμικρή κίνηση αλλάζει τις ρυθμίσεις της (φωτεινότητα, διάφραγμα, κ.λπ.) με τελείως απογοητευτικά οπτικά αποτελέσματα.

Αμέσως μετά την 2η ΟΣΣ είχα παραγγείλει την κάμερα για την οποία είχε γίνει λόγος, από το eBay πάντα, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν θα προλάβει να έρθει εγκαίρως για να δουλέψω την εργασία. Τελικά νομίζω ότι, προσωπικά και με τις αγορές που έχω κάνει, θα μου έβγαινε πολύ πιο φτηνά εάν η κατεύθυνση της ΘΕ ήταν προς το Arduino – όπως αρχικά είχε σκεφτεί ο ΣΕΠ. :D

Για να μην παρεξηγηθώ όμως, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπονοώ κάτι ούτε προσπαθώ, εμμέσως, να κατηγορήσω κάποιον - ούτε τον ΣΕΠ, ούτε πολύ περισσότερο τον Παναγιώτη που είχε εναντιωθεί στο θέμα. Δικές μου ήταν και είναι οι επιλογές των αγορών. Απλά μία σκέψη κάνω και μάλιστα με χιουμοριστική διάθεση.

Περιμένω λοιπόν ν’ ακούσω και τα δικά σας αποτελέσματα, τα οποία εύχομαι να είναι πιο αισιόδοξα από τα δικά μου.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 04, 2011 4:37 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Έχει καταφέρει κάνεις να τρέξει τα παραδείγματα της βιβλιοθήκης LibCV?


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 04, 2011 8:19 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Εγώ, Ανδρέα, όταν είχα στείλει e-mail στον ΣΕΠ, για να τον ενημερώσω πως δεν θα κατέβαινα στην ΟΣΣ, τον είχα ρωτήσει αν θα εξυπηρετούσε η ενσωματωμένη κάμερα τους σκοπούς των επόμενων εργασιών. Δεν μου 'χει απαντήσει ακόμα, βέβαια, αλλά έμμεσα στην εκφώνηση της ΓΕ2 αναφέρεται πως χρειαζόμαστε μία "καλή" κάμερα για να 'χουμε κάποια "όμορφα" αποτελέσματα. Δεν πρόλαβα ν' ασχοληθώ καθόλου με την εργασία, βέβαια, για να δω τί μπορώ να κάνω και τί όχι, ενώ μάλλον θα δώσω προτεραιότητα στην εκπόνηση της αντίστοιχης ΓΕ της ΣΔΥ61, την οποία παραδίδουμε μία βδομάδα νωρίτερα. Θα δοκιμάσω, δηλαδή, την ενσωματωμένη, μετά μία webcam ξεχασμένη της αδελφής μου και βλέπουμε...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 05, 2011 11:00 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Εγκατέστησα το JMF Performance pack για windows

Κάθε φορά που προσπαθώ να δημιουργήσω object της JMFSimpleCapture πετά

java.lang.NoClassDefFoundError: javax/media/NoDataSourceException

Σαν να μην έχει δηλωθεί η κλάση.

Παιδεύτηκα όλη την Κυριακή διαβάζοντας τις οδηγίες εγκατάστασης της JMF μήπως και παρέλειψα κάτι αλλά κόλλησα.

Μήπως πρέπει να κάνω και κάτι ακόμα;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 05, 2011 11:12 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Και εγώ έχω τα ίδια προβλήματα με τον Αντρέα όσον αφορά την κάμερα που διαθέτω.

Θα προσπαθήσω να επιτύχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με τα υλικά που έχω.

Είναι όμως μεγάλο θέμα να απαιτείται αγορά κάμερας για την εργασία.

Όσον αφορά το Arduino είχα στείλει μήνυμα στον ΣΕΠ από τις 24/11 όπου τον ενημέρωνα για την πρόθεσή μου να
το παραγγείλω.

Μου απάντησε χθες ότι δεν θα το χρειαστούμε για κάποια ΓΕ.

Οπότε δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 05, 2011 11:14 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Παναγιώτη τα ίδια τράβηξα και εγώ. Όλη η Κυριακή, και μέρος τους Σαββατόβραδου, αναλώθηκαν ψάχνοντας κάποια λύση. Η αλήθεια είναι ότι το πήγα ένα βήμα παραπάνω, αλλά δεν κατάφερα να δω εικόνα.

Αυτό που κατάλαβα, σε πρώτο στάδιο, είναι ότι η Processing δεν μπορεί να δει τα αρχεία του JMF – έστω και αν αυτά έχουν δηλωθεί σωστά στα CLASSPATH και PATH του συστήματος. Ξέρω πως είναι περίεργο αλλά μάλλον αυτό πρέπει να συμβαίνει. Αυτό το ξεπέρασα με δύο τρόπους: Α) έκανα copy όλα τα αρχεία από το JMF μέσα στην βιβλιοθήκη (LibCV), και Β) έκανα εισαγωγή όλα τα αρχεία του JMF από το Sketch/Add File... του IDE της Processing. Και οι δύο τρόποι έχουν το ίδιο αποτέλεσμα, οπότε όποιον θέλεις ακολουθείς.

Είτε με τον ένα, είτε με το άλλο τρόπο, ξεπέρασα λοιπόν το αρχικό πρόβλημα, που αναφέρεις και εσύ παραπάνω, και κατάφερα να κάνω initialize το JMFSimpleCapture. Εντούτοις, το getFrame που έχει παρακάτω δεν μου φέρνει εικόνα και έτσι η image μου εμφανίζει ένα μαύρο, μη μεταβαλλόμενο-ανανεωνόμενο, καρέ.

Εγώ μέχρι εδώ μπόρεσα να φτάσω. Δεν ξέρω αν κανείς το πήγε παρακάτω. Περιμένω νέα και από τους υπόλοιπους.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 05, 2011 11:35 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
...
Όσον αφορά το Arduino είχα στείλει μήνυμα στον ΣΕΠ από τις 24/11 όπου τον ενημέρωνα για την πρόθεσή μου να
το παραγγείλω.

Μου απάντησε χθες ότι δεν θα το χρειαστούμε για κάποια ΓΕ.

Οπότε δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά.

Όσον αφορά το θέμα του arduino, μετά και από την έντονη συζήτηση της 1ης ΟΣΣ, νομίζω ότι έχει διαγραφεί από τα σχέδια του ΣΕΠ. Ίσως να μην έπρεπε να το τραβήξουμε τόσο πολύ. Σε κάθε περίπτωση ότι έγινε έγινε. Το θέμα τώρα είναι πως θα τα βγάλουμε πέρα με την Processing και τις κάμερες.

Τέλος, όσον αφορά το LibCV που ασχολούμαστε σήμερα, πιστεύω ότι είναι μία καλή απόπειρα που όμως έχει εγκαταλειφθεί εδώ και χρόνια, με αποτέλεσμα να μην είναι συμβατό με τις τελευταίες εκδόσεις της Processing ή/και της Java. Νομίζω ότι ο «τύπος» το αναφέρει κάπου στην σελίδα του, ότι ήταν δηλαδή μία δουλειά που έκανε για κάποιο project που είχε κάποια στιγμή.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 05, 2011 1:17 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Οι βιβλιοθήκες libCV και BlobDetection αναφέρονται στην εκφώνηση της Άσκησης ως προτεινόμενες.

Μήπως θα έπρεπε να ρωτήσουμε τον ΣΕΠ στο επίσημο forum αν συμφωνεί να χρησιμοποιήσουμε εναλλακτικά άλλες βιβλιοθήκες
όπως τη JMyron που είχε συμπεριλάβει στο Υλικό Μελέτης της 2ης ΟΣΣ;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 05, 2011 2:27 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
Οι βιβλιοθήκες libCV και BlobDetection αναφέρονται στην εκφώνηση της Άσκησης ως προτεινόμενες.

Μήπως θα έπρεπε να ρωτήσουμε τον ΣΕΠ στο επίσημο forum αν συμφωνεί να χρησιμοποιήσουμε εναλλακτικά άλλες βιβλιοθήκες
όπως τη JMyron που είχε συμπεριλάβει στο Υλικό Μελέτης της 2ης ΟΣΣ;

Στην σελίδα 299, του “Learning Processing”, γράφει:
LibCV also includes functions not available in some of the other computer vision libraries, such as “background learning, background subtraction, difference images, and keystoning (perspective correction).”

Από την εκφώνηση, και σε συνδυασμό με τα παραπάνω, καταλαβαίνω ότι αυτό που ζητά το ερώτημα είναι τα πλεονεκτήματα που μας παρέχει το LibCV, έναντι του τρόπου που θα το υλοποιήσουμε εμείς ή κάποια άλλη βιβλιοθήκη. Επίσης νομίζω ότι την διαφορά θα την κάνει το “background learning”, το οποίο χωρίς να το γνωρίζω αλλά κρίνοντας από το όνομά του, θα είναι αυτό που κάνει την διαφορά.

Εν ολίγοις, φοβάμαι ότι η χρήση του είναι μονόδρομος – έστω και αν εμφανίζεται ως απλή πρόταση στην εκφώνηση. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν θα ήταν κακό να τεθεί το ερώτημα στο forum του ΕΑΠ και να δούμε τι απάντηση θα πάρουμε, και ακόμη καλύτερα θα ήταν, στο ερώτημα που θα τεθεί, να αναφερθεί, έστω και περιληπτικά, η δυσκολία στην εγκατάσταση και εκτέλεση των παραδειγμάτων του LibCV – μήπως και δοθούν οδηγίες για το πώς μπορούμε να τις ξεπεράσουμε.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 06, 2011 12:23 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Εκτελώντας το παράδειγμα LibCVExample εμφανίζει μήνυμα
You need to use "Import Library" to add processing.core.PGraphics3 to your sketch.

Έψαξα λίγο και φαίνεται ότι έχει αλλάξει η βιβλιοθήκη σε PGraphics3D

http://processing.org/discourse/yabb2/YaBB.pl?num=1169303222

Η βιβλιοθήκη libCV μάλλον περιέχει αναφορές στην παλιότερη ονομασία.

Πάντως έκανα ερώτημα για τη libCV στο επίσημο forum


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 77 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009