Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 1:44 am

2011-12 / 2η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 77 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 21, 2011 10:30 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Βάσω, όσον αφορά το παράδειγμα Face Detection που αναφέρεις, εμένα μου έτρεξε κανονικά – έχοντας πρώτα κατεβάσει το απαραίτητο “haarcascade_frontalface_alt”. Σχετικά με τις εκδόσεις της OpenCV μην μπερδεύεσαι. Αν ακολούθησες τα link που δίνει ο Παναγιώτης παραπάνω είσαι OK. Δεν νομίζω να υπάρχει πρώτη και δεύτερη έκδοση. Μία είναι η προσαρμογή για Java/Processing. Αυτή στην οποία παραπέμπει παραπάνω ο Παναγιώτης – εκτός και αν κάτι μου ξεφεύγει. Ακόμη όμως και σ’ αυτή την περίπτωση, η παραπάνω δουλεύει κανονικότατα.

Όσον αφορά το ερώτημα 2Β, προσωπικά, και έχοντας αποκτήσει μία σχετική οικειότητα με την OpenCV, το υλοποίησα με αυτήν, και όχι με την Blob Detection. Δεν βλέπω τον λόγο, ειδικά όταν ο ίδιος ο ΣΕΠ έχει ήδη πει ότι η χρήση άλλων βιβλιοθηκών μπορεί και να βαθμολογηθεί θετικά.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 21, 2011 11:24 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Μαλιστα, η καμερα μου δεν θελει να παιξει με opencv (καμια απ'τις 2, και οι 2 κινεζικες:( ) και δεν το βλεπω να υπαρχει λυση για αυτο εκτος ισως απο το να αλλαξω λειτουργικο (win 7 64bit)


Παράθεση:
Error while starting capture : device 1
OpenCV could not define source dimensions.

Exception in thread "Animation Thread" java.lang.NullPointerException


, ενω οταν του λεω να παιξει με την καρτα τηλεορασης (που την βλεπει ως καμερα) δουλευει μια χαρα....πλην βγαζει μαυρη οθονη.

Αντε καλαξεμπερδεματα~~


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 22, 2011 7:40 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
wanderer έγραψε:
Μαλιστα, η καμερα μου δεν θελει να παιξει με opencv (καμια απ'τις 2, και οι 2 κινεζικες:( ) και δεν το βλεπω να υπαρχει λυση για αυτο εκτος ισως απο το να αλλαξω λειτουργικο (win 7 64bit)
...

Υποθέτω ότι την πρώτη εργασία την έκανες με μία από τις δύο παραπάνω κάμερες. Άρα, έχω την υποψία ότι κάτι άλλο φταίει. Η γνώμη μου είναι να δεις τι resolutions και Frame Rates μπορεί να «παίξει» η κάμερά σου, και να βεβαιωθείς ότι τα παραδείγματα της OpenCV, ή οι δοκιμές που κάνεις, όντως χρησιμοποιούν κάποιο από αυτά.

Και η δική μου κάμερα κάτι τέτοιο είναι – δηλαδή φτηνιάρικη. Δεν θυμάμαι πόσο έκανε, αλλά σίγουρα ήταν πολύ φτηνή. Πριν λίγα χρόνια είχα πετάξει δύο στο καλάθι μου, ψωνίζοντας στο Lidl, και ποτέ δεν τις είχα χρησιμοποιήσει πριν την πρώτη εργασία. Εν τούτοις παίζει με όλες τις βιβλιοθήκες της Processing. Από την μέχρι τώρα μικρή εμπειρία μου, «ικανή και αναγκαία» συνθήκη είναι να την βλέπει το λειτουργικό, στον Device Manager, ως Game or Video Controller – από εκεί και μετά, αν δεν παίζει, είναι μάλλον θέμα resolution και frame rate. Τουλάχιστον αυτά έχω καταλάβει μέχρι στιγμής.

Τέλος, να πω ότι αυτό που λες για 64bit δεν το κατάλαβα καλά. Έχεις ή σκέφτεσαι να βάλεις Windows 7 / 64bit? Αν όντως έχεις 64bit, τότε ναι … ίσως το λειτουργικό να είναι ένα πρόβλημα. Εγώ, όπως έγραψα και παραπάνω έχω 32bit professional – και όλα καλά.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 22, 2011 9:21 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Λοιπόοοοον, πρώτον, για την openCV κι εμένα μου βγάζει ακριβώς το ίδιο exception με τη usb κάμερα, την οποία έχω χρησιμοποιήσει κανονικότατα μέχρι τώρα σε ό,τι άλλο έχουμε κάνει σε πρώτη και δεύτερη εργασία. Δεν ξέρω ακόμα αν τίθεται θέμα resolution ή frame rates, γιατί δεν έχω ψάξει ακόμα σε βάθος την openCV. Ωστόσο Ανδρέα κόλλησα σ' αυτό το άλλο που είπες, ότι αναγκαία και ικανή συνθήκη είναι να βλέπει το λειτουργικό την κάμερα ως Video controller. Εμένα λοιπόν τις βλέπει και τις δύο (ενσωματωμένη και usb) ως imaging devices, κάτι το οποίο μέχρι τώρα δε μου δημιουργούσε απολύτως κανένα πρόβλημα. Εφόσον η συνθήκη αυτή είναι τόσο αναγκαία, τι μπορεί να κάνει κανείς για να το ρυθμίσει (ή μάλλον, μπορεί να αλλάξει αυτό;);

Δεύτερον, στο παράδειγμα του face detection (αν ποτέ φτάσω στο σημείο να περιμένω να τρέξει), αναφέρεις ότι "κατέβασες" το haarcascade_frontalface_alt. Εγώ αυτό το αρχείο όπως είδα είναι ήδη εκεί, στο φάκελο OpenCV\data\haarcascades. Υπάρχει κάτι που αγνοώ; Χρειάζεται κάποιο άλλο "haarcascade_frontalface_alt" από αυτό που έχει by default? Γιατί διαφορετικά θα περίμενα με την ενσωματωμένη κάμερα του pc μου, αν μη τι άλλο να εμφανίζεται κάτι στην οθόνη, πέρα από μαύρο και γκρι...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 22, 2011 10:58 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Με αφορμή τα όσα γράφει η Βάσω παραπάνω να πως τα εξής... Το σωστό είναι ότι την κάμερα θα πρέπει να την βλέπει ως “Imaging Device” και όχι ως “Sound, Video and Game Controller” που έχω αναφέρει σε προηγούμενα posts. Ο λόγος που μπερδεύτηκα είναι ότι η δική μου έχει και μικρόφωνο (ενσωματωμένο) οπότε εμφανίζεται και στα δύο. Το βασικό βέβαια, για να πάρεις εικόνα, είναι το “Imaging Device”. Sorry για την αναστάτωση και το μπέρδεμα.

Όσον αφορά το τι μπορεί να κάνει κανείς για να αλλάξει το πώς φαίνεται μία συσκευή στο σύστημα, είναι πολύ απλό. Να γράψει τον δικό του driver και να την δηλώσει όπως θέλει. :D

Όσον αφορά το “haarcascade_frontalface_alt.xml”, θυμάμαι πολύ καλά ότι δεν υπήρχε σ’ εμένα και το κατέβασα – αν εσύ το έχεις τότε ακόμη καλύτερα. Μάλιστα, για να σιγουρευτώ, πήγα και είδα την ημερομηνία του αρχείου. Είναι Νοέμβριος 2011, ενώ ο κώδικας είναι το 2010. Anyway. Απλά να σημειώσω, ότι μη ξέροντας που πρέπει να πάει, το έβαλα στον ίδιο φάκελο με το PDE, και όχι στο data ή κάπου αλλού – και φυσικά δούλεψε.

Κατά τ’ άλλα, συνεχίζω να πιστεύω, χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρος, ότι το πρόβλημα, με το συγκεκριμένο exception, θα πρέπει να είναι στο resolution ή/και frame rate. Το όλο σκηνικό όμως μου κάνει φοβερή εντύπωση, διότι στην δική μου περίπτωση, η OpenCV ήταν η μόνη που μου δούλεψε με την μία και χωρίς κανένα πρόβλημα. Γι’ αυτό εξάλλου και έκανα και τα δύο θέματα με αυτήν. Δεν ξέρω τι άλλο να πω.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 12:32 am   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Χαχαχαχαχαχ, ναι, τι πιο απλό, απ' το να γράψει κανείς driver! :P

Τέλοσπαντων, εγώ εκεί που κατέληξα είναι ότι είναι θέμα λειτουργικού, γιατί κι εγώ δουλεύω σε win7 64 bit και ενώ η ενσωματωμένη κάμερα "λειτουργεί" με την openCV, χωρίς κανένα ecxeption ή warning ή οτιδήποτε, απλά ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ! Εφόσον δεν το αντιμετώπισε κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα και άρα δεν υπάρχει κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει, λέω να εγκαταλείψω και να δω τι θα μπορέσω να κάνω με κάποια άλλη βιβλιοθήκη (με JMyron ίσως).


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 1:14 am   

Εγγραφη: Τρί Ιαν 04, 2011 1:10 am
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Ροδολίβος
Βασικά, αντιμετώπισα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, απλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω :oops:

Τελικά, για το 1β, αναγκάστηκα να εγκαταστήσω VirtualPC στο οποίο το openCV "βλέπει" κανονικά την κάμερα. Βέβαια, για το 2β προτίμησα να χρησιμοποιήσω την JMyron.

Anyway, ήταν ιδιαίτερα εκνευριστικό σε αυτή την εργασία, το setup και η αναζήτηση της κατάλληλης βιβλιοθήκης να είναι (πολύ) περισσότερο χρονοβόρα από τη συγγραφή του κώδικα...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 8:32 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Wazka έγραψε:
... γιατί κι εγώ δουλεύω σε win7 64 bit ...

Βασούλα ένα-ένα μας τα λες – εκτός και αν το είχες ξαναπεί και δεν το θυμάμαι. :)

Στην περίπτωση των Win7-64bit, δεν ξέρω τι μπορεί να παίζει και τι όχι. Οπότε, μάλλον πρέπει να ξεκινήσεις ανάποδα. Βλέπεις δηλαδή τι τρέχει, και στην συνέχεια, αν έχεις επιλογές, διαλέγεις.

Αν δεν κάνω λάθος, ο Θανάσης και ο Wanderer έχουν 64bit. Αν ναι, ας μας πουν πως ξεπέρασαν τα προβλήματά τους.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 8:47 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
gigi έγραψε:
... ήταν ιδιαίτερα εκνευριστικό σε αυτή την εργασία, το setup και η αναζήτηση της κατάλληλης βιβλιοθήκης να είναι (πολύ) περισσότερο χρονοβόρα από τη συγγραφή του κώδικα...

Νίκο συμφωνώ απόλυτα. Εν τούτοις ήταν μάλλον αναμενόμενο, τουλάχιστον με τα Windows που δουλεύουμε οι περισσότεροι. Εδώ έναν εκτυπωτή έχεις, λίγων χρόνων, και «ιδρώνεις» να τον κάνεις να δουλέψει με τα Windows 7 – πόσο μάλλον με τα 64bit και με κάμερες που δεν είναι καθόλου τυποποιημένες ως συσκευές.

Κάτι τέτοια, πιστεύω, οδήγησαν τον Karsten Schmidt στον να γράψει την LibCV, την οποία και εγκατέλειψε όταν τελείωσε η δουλειά του, με αποτέλεσμα να παιδευτούμε τόσες μέρες να την «ξαναζωντανέψουμε».

Τελικά, υπάρχει κανείς που θα παραδώσει απάντηση με χρήση της LibCV ????


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 23, 2011 2:48 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
andreas έγραψε:
Βασούλα ένα-ένα μας τα λες – εκτός και αν το είχες ξαναπεί και δεν το θυμάμαι. :)

Αν σου πω ότι δεν το θεώρησα ιδιαίτερα σημαντικό στην αρχή, θα με πεις αφελή;
Στο μεταξύ, μόλις σήμερα συνειδητοποίησα ότι το μπόνους του 1Α αναφερόταν στο βίντεο και όχι στην εικόνα... Απογοητευτικό και αυτό, καθώς ήλπιζα ότι το είχα κάνει και ότι από την έτσι κι αλλιώς ελλειπή εργασία που θα παραδώσω, θα έπιανα τουλάχιστον αυτό το +1. Όσοι το έχετε κάνει, υπάρχει κανένα hint του πώς γίνεται η επεξεργασία (ή ανάγνωση έστω) ενός βίντεο pixel by pixel στο processing?


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 77 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009