Ημερομηνία Παρ Ιουν 21, 2024 8:00 am

2012-2013 / 1η Γραπτή Εργασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 100 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 18, 2012 9:10 am   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Eπομένως το μαύρο παράθυρο είναι λάθος ε; Θα έπρεπε να φορτώνει και η κάμερα κανονικά; Θα κατεβάσω και την 1.5 έκδοση, αλλά εκεί δεν δούλευε η κάμερα εξ' αρχής γι' αυτό και έβαλα την 2.0.3b. Τεσπα. Θα το ψάξω λίγο περισσότερο. Απλά έχω φάει δύο μέρες σε εγχειρίδια και τα περισσότερα έχουν άπειρα παραδείγματα και αναλύσεις για να φτιάχνεις περίτεχνα γραφικά, αλλά για άλλα θέματα τίποτα.

Ενημέρωση: Τελικά σε windows7 έτρεξε κανονικά η κάμερα και διάβασε το qrcode που υπήρχε στη σελίδα του παραδείγματος. Απλά στον κώδικα έχει κάποια ανάλυση για την κάμερα, (400Χ300) και αριθμό πλαισίων ανά δευτερόλεπτο. Οι ρυθμίσεις αυτές θα πρέπει να ταυτίζονται με τις ρυθμίσεις της κάμερας σας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 18, 2012 10:35 am   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Στα windows 7 που έτρεξε η κάμερα με ποια έκδοση του Processing έτρεξε;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 18, 2012 10:50 am   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Με 2.03b. Απλά πρόσεξε το μέγεθος του παραθύρου εδώ:
void setup() {
size(400, 320);
να ταιριάζει με την ανάλυση της κάμερας στις ρυθμίσεις. Βέβαια πρόσεξε και το -20 που υπάρχει για το height, όταν μπαίνουν οι ρυθμίσεις της κάμερας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 18, 2012 10:55 am   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Ιπποκράτη λίγο για να το συμμαζέψουμε. Δούλεψε και η συνάρτηση settings σε σένα; Όταν εννοώ δούλεψε κανονικά, εννοώ οτι δεν εμφανίζει τη μαύρη οθόνη, αλλά λειτουργεί η κάμερα και σαρώνω το qrcode από την κάμερα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 18, 2012 1:14 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Λοιπόν Ηλία (αν δεν κάνω λάθος), για να το συμμαζέψουμε. Οι δοκιμές που έκανα εγώ:

Με Processing 1.5.1 και windows XP: Το παράδειγμα δουλεύει κανονικά χωρίς ΚΑΜΙΑ αλλαγή (δουλεύει ΚΑΙ η video.settings()). Αν πατήσω το ‘s’ ανοίγει το video settings του QTCap (του WinVDIG). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι μόλις τρέχει το πρόγραμμα βγάζει το μήνυμα: Display 0 does not exist, using the default display instead. Αυτό το γεγονός όμως δεν επηρεάζει την λειτουργία του προγράμματος.

Με Processing 2.0b3 και windows XP: Το παράδειγμα δεν μπορεί να δουλέψει όπως είναι (δεν γίνεται καν compile) και βγάζει το μήνυμα: The function settings() does not exist. Αν απλά σβήσω την εντολή video.settings(); τότε βγάζει μαύρο παράθυρο και η κάμερα δεν ξεκινάει καθόλου. Αν αλλάξω το μέγεθος του παραθύρου που λες και εσύ, αλλά επιπλέον προσθέσω και την εντολή video.start();(χωρίς αυτή πάλι δεν ξεκινάει η κάμερα) τότε το πρόγραμμα δουλεύει κανονικά (εκτός του ότι δεν μπορώ να πειράξω τις ρυθμίσεις της κάμερας, αφού έχω σβήσει την settings).

Επίσης στο link: http://wiki.processing.org/w/Changes που λέει τις διαφορές στο Processing 2 λέει: Video – we've removed the QuickTime for Java video library and are using a modified version of Andres Colubri's GSVideo library instead. On Linux, you'll need to install gstreamer to use the new library. On Windows and Mac OS X, you should not need to install it, however we're working out a few kinks in the whole process.

Για αυτό θα σε παρακαλέσω να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος. Σε Windows 7 και Processing 2.0b3 που γράφεις ότι σου δούλεψε, σου δούλεψε ΚΑΙ η settings() σε εσένα;


Τελευταία επεξεργασία απο Ιπποκράτης την Πέμ Οκτ 18, 2012 1:36 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 18, 2012 1:33 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Όχι χωρίς τη settings. Επιβεβαιώνω αυτά που έγραψες:

processing 1.5. Δουλεύει το αυθεντικό παράδειγμα με τη συνάρτηση settings σε windows 7.

processing 2.03b. Δουλεύει το τροποποιημένο παράδειγμα, αφαιρώντας τη settings και εκτελώντας τη start, τόσο σε windows 7 όσο και σε OpenSuse 12.2. Βασικά η συνάρτηση settings εγώ κατάλαβα οτι δεν υποστηρίζεται πλέον σε αυτή την έκδοση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 18, 2012 1:38 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση.

Ενημέρωση: Στο Processing 1.5.1 (με Windows XP) η συνάρτηση start() δεν δουλεύει σε εμένα. Αν δοκιμάσω να βάλω video.start(); μου βγάζει το μήνυμα: The function start() does not exist. Άρα και εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για ασυμβατότητα μεταξύ των δύο εκδόσεων του προγράμματος, τουλάχιστον για τα windows.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 18, 2012 1:59 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Ακριβώς. Αν είδες στο επίσημο φόρουμ της θεματικής, επισημαίνω ακριβώς αυτό. Η start δεν παίζει στην 1.5 ενώ η settings δεν παίζει στην 2.03b. Νομίζω οτι ο σκοπός της άσκησης είναι ακριβώς αυτός. "Να παίξουμε λιγάκι" με το processing και να γίνει αφορμή να μάθουμε πως λειτουργεί.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 20, 2012 11:39 am   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Στο θεμα 1 έχετε καταλάβει με βεβαιότητα αν απαιτεί και video εκτός από κάποια screenshots? Επίσης η εργασία θα πρέπει να παραδοθεί και στο dropbox εκτός του moodle?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 20, 2012 12:29 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Προσωπικά, βίντεο έχω ετοιμάσει μόνο με τη λειτουργία του Tamagotchi.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 100 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 10  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009