Ημερομηνία Σάβ Μάιος 11, 2024 7:35 am

2010-11 / 4η & 5η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 5:33 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Συναδέλφησες και συνάδελφοι γεια σας.

Όπως κι’ εσείς έτσι κι’ εγώ περιμένω την ανακοίνωση των εργασιών. Επειδή, όπως θα ξέρετε όσοι ήσασταν παρόντες, δεν μπόρεσα να έρθω στην ΟΣΣ του Σαββάτου, θα παρακαλούσα όποιοι έχετε την καλοσύνη να ενημερώσετε κι’ εμάς τους υπόλοιπους τουλάχιστον για τα όσα ουσιαστικά και σοβαρά ειπώθηκαν.

Ειπώθηκε τίποτε για το περιεχόμενο των εργασιών και τον διαχωρισμό σε ομάδες;
Για την ύλη των εξετάσεων είπατε τίποτε;

Ευχαριστώ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 6:21 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ανδρέα αν και όσα ειπώθηκαν στην ΟΣΣ νομίζω ότι θα τα στείλει ο κ. Κομνηνός με email, ας πω μέσες άκρες τι συγκράτησα εγώ.

- Έχουν απομείνει συνολικά 13 άτομα από τα 18 που αρχικά δήλωσαν το μάθημα
- Αυτοί οι 13 χωρίστηκαν σε ομάδες από τον κ. Κομνηνό με γεωγραφικά κριτήρια και έχουμε μία ομάδα 4ων ατόμων με τους "Βόρειους", μία των 5 ατόμων με τους "Αθηναίους και μία των 4ων με 2 Πατρινούς, μία Κερκυραία και εμένα από την Αθήνα :P
- Η άσκηση είναι θεωρητική κατά βάση, θα δοθεί σε δύο μέρη το πρώτο με ημ/νία παράδοσης 13/3 και το δεύτερο 27/3. Η θεματολογία της είναι ενιαία δηλαδή σχεδόν κάθε κομμάτι της είναι σχετικό με το προηγούμενο.
- Κάθε μέρος παίρνει 90 μονάδες και θα υπάρξει και μία παρουσίαση της εργασίας μας στην επόμενη ΟΣΣ, στην οποία θα είναι παρών και ο κ. Καμέας. Ο λόγος που είναι δύο τα μέρη της εργασίας είναι για να εξασφαλιστεί κατά κάποιον τρόπο ότι δεν θα ασχοληθούμε με την εργασία τις τελευταίες 2 μέρες και άρα να γίνουν όλα βιαστικά και τσαπατσούλικα. Ακριβώς επειδή θα γίνει μία "επίσημη" παρουσίαση θα ήθελε να δει καλά αποτελέσματα.
- Το πρώτο μέρος της εργασίας έχει περιγραφεί κατά το ήμισυ στις διαφάνειες της ΟΣΣ τις οποίες μπορούμε να συμβουλευτούμε σε βαθμό "copy paste" σχεδόν.
- Όσον αφορά τις τελικές εξετάσεις ο κ. Κομνηνός μας καθησύχασε αρκετά μιας και έδειξε ότι για αυτόν περισσότερη σημασία έχουν οι εργασίες και αν ήταν στο χέρι του η εξέταση η τελική θα ήταν προαιρετική.
- Αυτά που θα ζητηθούν θα είναι πολύ βασικά και δεν θα στηριχθεί τόσο στην αποστήθηση γιατί άλλωστε και η ύλη δεν το επιτρέπει. Πολύ πιθανό να είναι ερωτήσεις κρίσεων κυρίως σε σχολιασμό ενός paper που θα μας δοθεί στην εξέταση.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 6:57 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Κατ’ αρχήν να αναζητήσουμε τήν ή τον 4ο βόρειο. Τρεις είμαστε ο Γιώργος, ο Ηλίας και εγώ. Ο Τέταρτος ποιος είναι; Ας αποκαλυφθεί. Δεν έχει νόημα να κρύβεται. Έτσι κι’ αλλιώς είμαστε υποχρεωμένοι, απ’ ότι κατάλαβα, να εργαστούμε σε ομάδες. Αστειεύομαι φυσικά. Αλλά ας μας πει ποιος είναι. :)

Στη συνέχεια να ρωτήσω τον Θοδωρή το εξής. Είπες ότι κάθε μέρος θα πιάνει 90 μονάδες. Αυτό τι σημαίνει; Οι άλλες 10 θα είναι η παρουσίαση;

Να θέσω και ένα ρητορικό ερώτημα. Αν από κάποια ομάδα, πχ εμάς του βόρειους, δεν παρευρεθεί κανείς στην επόμενη ΟΣΣ να την παρουσιάσει, τι θα γίνει;

Ευχαριστούμε Θοδωρή. Αν κανείς άλλος θυμάται κάτι περισσότερο είμαστε όλο αυτιά.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 8:03 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Αυτή τη διαφορά στις μονάδες την παρατήρησα και εγώ τότε, αλλά αμέλησα να ρωτήσω τον καθηγητή. Άλλωστε αυτό που μας έδειξε ήταν ένα "draft" της εκφώνησης που θα το εξέταζε ο κ. Καμέας. Όπως τα είχε τα δύο μέρη έπαιρναν 90 έκαστο και η παρουσίαση 20, άρα είχε παραλείψει τελείως τους βαθμούς για τους κανόνες συγγραφής.
Ο κ. Κομνηνός θεωρεί ότι αρκεί να βρεθεί τουλάχιστον ένας από κάθε εβδομάδα για την παρουσίαση, τώρα αν κανείς σας δεν μπορεί μάλλον θα πρέπει να ρωτήσετε τον ίδιο, αλλά υποθέτω ότι απλά δεν θα πάρει τους βαθμούς της παρουσίασης.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 8:12 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή, ή όποιος άλλος, μήπως σου είναι εύκολο να μας πεις με λίγα λόγια, από το draft που σας έδειξε, τι πραγματεύονταν οι εργασία – ποια ήταν τα ζητούμενα δηλαδή. Τι θα πρέπει να μελετήσουμε, ψάξουμε ή κατασκευάσουμε;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 8:25 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ανδρέα δυστυχώς σε αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ γιατί δεν έχω διαβάσει τη σχετική ύλη και όσα έβλεπα εκεί τα έβλεπα για πρώτη φορά. Αυτά που μπορώ να πω είναι ότι είναι σχετικά με τα challenges που θέτει το FP7 και τα έργα που είτε έχουν ολοκληρωθεί είτε υπάρχουν σε αυτό, με δημιουργία αντίστοιχου σεναρίου με αυτά στα ISTAG reports και τέλος με τα activity spheres κατά Καμέα. Αν αυτά σου βγάζουν νόημα βέβαια :P

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 8:32 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Τζάμπα χάρηκα μου φαίνεται. Κι’ εγώ έτρεχα μέχρι χθες να καλύψω την ύλη που λέει το χρονοδιάγραμμα. Αυτά μου θυμίζουν κάτι … που είχαμε να διαβάσουμε την πρώτη εβδομάδα και απ’ ότι θυμάμαι η γραφή, η σύνταξη και ο λόγος ήταν χειρότερα από τον Poslad.

Άντε «καλό κουράγιο» – που λεν κι’ αυτοί της τρόικας.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 8:38 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Χρήσιμες πληροφορίες. Ευχαριστούμε πολύ. Εκτιμώ πως αύριο θα λάβουμε και τις εκφωνήσεις, για να έχουμε τουλάχιστον 2 σαββατοκύριακα συνεργασίας για το πρώτο τμήμα. Θα πρέπει να οργανώσουμε και να συντονίσουμε καλά τη δουλειά μας, γιατί δεν υπάρχει απόλυτη γεωγραφική εγγύτητα, οπότε θα πρέπει να εξιοποιήσουμε και διαδικτυακά εργαλεία συνεργασίας.

Θοδωρή, από τη θεματολογία που σας παρουσίασε ο κος Κομνηνός, εκτιμάς πως τα κεφάλαια και τα άρθρα που υπάρχουν στο χρονοδιάγραμμα μελέτης για την προηγούμενη, την τωρινή και τις επόμενες εβδομάδες, είναι απαραίτητα; Ρωτάω για να προσαρμόσω το χρονοδιάγραμμα μελέτης. Βλέπεις πχ αύριο θα ξυπνήσω στις 6 για να διαβάσω μια ώρα πριν φύγω για τη δουλειά, αλλά δεν υπάρχει η πολυτέλεια να μελετήσω κάτι που δεν θα φανεί άμεσα χρήσιμο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Φεβ 28, 2011 11:25 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Όπως είπα δεν μπορώ να απαντήσω σε αυτό γιατί και εγώ είμαι εκτός χρονοδιαγράμματος... :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 05, 2011 6:16 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Συνάδελφοι γειά σας.

Ξέρω πως οι περισσότεροι έχετε ακόμη τρεξίματα με την ΣΔΥ-50. Παρ’ όλα αυτά, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι η ΟΜΑΔΑ Γ έχει πιάσει δουλειά. Προκειμένου να έχουμε μία πιο ανοικτή συνομιλία μεταξύ μας έχει δημιουργηθεί μία νέα συζήτηση μέσα στην “Τεχνολογία Υλικού και Λογισμικού / ΣΔΥ – Συστήματα Διάχυτου Υπολογισμού” η οποία είναι ορατή και προσβάσιμη μόνο από τα μέλη της ομάδας μας.

Αν και οι υπόλοιπες δύο ομάδες θέλετε κάτι τέτοιο, θα πρέπει κάποιος από την ομάδα να μαζέψει τα user names της ομάδας του και να τα κοινοποιήσει σε ένα post για δημιουργηθεί η private συζήτησή της.

Εναλλακτικά, εάν νομίζεται ότι σας εξυπηρετεί μία συζήτηση η οποία θα είναι προσβάσιμη με χρήση password, συνεννοηθείτε για το ποιο password θέλετε και κάποιος να μου το στείλει με e-mail ή ΠΜ. Από εκεί και μετά δίνετε το password σε όποιους και όσους εσείς θέλετε.

Καλή συνέχεια σε όλους.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009