Ημερομηνία Σάβ Μάιος 11, 2024 10:03 pm

2010-11 / 3η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 71 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Φεβ 11, 2011 11:17 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
andreas έγραψε:
Γιώργο don’t panic.

Για να πω την αλήθεια δεν πανικοβλήθηκα τόσο, όσο ενοχλήθηκα! :P
andreas έγραψε:
Από το πρώτο κρατώ μόνο την ουσία “BUILD FAILED” εφόσον από τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω τίποτε. Στην πορεία πείρα κι’ εγώ πολλά Build Failed. Με ένα Clean and Build τα περισσότερα εξαφανίστηκαν. Μία-δύο φορές χρειάστηκε να κλείσω και να ανοίξω το NetBeans και μετά να κάνω Clean Build. Ελπίζω να δουλέψει και στην δική σου περίπτωση.


Μετά από ένα διάλειμμα, που λες, αποφάσισα να δω τί παίζει...κάνω restart το NetBeans, τίποτα...κάνω reboot το laptop, τίποτα... ψάχνω google και διαπιστώνω πως αρκετοί developers αντιμετώπιζαν το ίδιο πρόβλημα, οπότε για να μην τα πολυλέω, για κάποιο λόγο το μάτι μου έπεσε πρώτα στην απενεργοποίηση του DEP (Data Execution Prevention) για το runMidlet.exe, το κάνω κι αυτό, πάλι τίποτα, μετά έκανα ένα debug main project κι εκεί παρατήρησα πως ήθελε ν'ακούσει ένα port στο localhost, τη στιγμή που εγώ στο laptop έτρεχα τα web applications στο 127.0.0.1, οπότε λέω κάτι θα τρέχει και μ' αυτό..ε και μετά είδα την κανονική λύση εδώ κι όλα μια χαρά! :-)

Wanderer,κι εγώ για το δεύτερο ερώτημα μίλησα για τις τεχνολογίες που αναφέρεις, ενώ για το τέταρτο χρησιμοποίησα τις πηγές που είχε το άρθρο που μας είχε δώσει ο κ. Κομνηνός. Καλό κουράγιο σου εύχομαι να ολοκληρώσεις εγκαίρως την εργασία.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 12, 2011 11:12 am   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλημέρα,
συνάδελφε Wanderer, σχετικά με το πρώτο ερώτημα, εγώ ανέφερα και την εξέλιξη των κυψελλοειδών δικτύων, γιατί τα τρίτης και τέταρτης γενιάς δίκτυα δεν χρησιμοποιούνται απλά για τηλεφωνικές επικοινωνίες, αλλά και για βιντεοκλήσεις, πρόσβαση στο διαδίκτυο, συνδυαστικά με τις δυνατότητες GPS, για να παράγουν πιο ακριβές αποτέλεσμα κλπ.

Όσο για το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου, ο κος Κομνηνός στο μήνυμα που μας έστειλε με την ανακοίνωση των θεμάτων της 3ης εργασίας, μας υποδέικνυε να χρησιμοποιήσουμε πρόσθετη βιβλιογραφία για το 1β και 1δ, δηλαδή και για το θέμα στο οποίο αναφέρθηκες, η οποία συνολικά να περιλαμβάνει 10 άρθρα επιπλέον. Οπότε σίγουρα θα πρέπει να καταφύγεις και σε άλλα άρθρα. Με μια παλή αναζήτηση στο google scholar, θα βρεις δεκάδες σχετικά άρθρα για εφαρμογές Bluetooth σε δημόσιες οθόνες, αλλά και άλλες εφαρμογές.
Το δικό μου πρόβλημα ήταν οτι τελείωσε το καινούριο μελανάκι του εκτυπωτή, μόνο από τα άρθρα σχετικά με αυτό το ερώτημα και γέμισε το ντοσιέ με τις νάυλον θήκες που έχω για τις εργασίες. Είχα 22 άδειες θήκες πριν ξεκινήσω την εργασία. :lol:


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 12, 2011 2:26 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Ούτε αυτή τη φορά ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα αποστολής των εργασιών μέσω Moodle?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 12, 2011 5:13 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
imargar έγραψε:
Ούτε αυτή τη φορά ενεργοποιήθηκε η δυνατότητα αποστολής των εργασιών μέσω Moodle?

Έλα; Τώρα ξέρουμε …


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 12, 2011 7:21 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Effective immediately, τελείωσα κι εγώ την εργασία, δίχως προβλήματα από το NetBeans, ευτυχώς! :) Μία follow-up ερώτηση θέλω να κάνω μόνο, γράψατε σχόλια για το application (ίσως στο source) ή δεν χρειάζεται παρά να παραδώσουμε το φάκελο του project, όπως λέει η εκφώνηση;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 12, 2011 7:26 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Πάντως πιθανά θα αφήσω ένα ερώτημα αναπάντητο. Είμαι αρκετά κουρασμένος για να δουλέψω φουλ, σήμερα και αύριο. Τέρμα για σήμερα, αύριο το πρωί θα ολοκληρώσω την απάντηση για το 1β, και το 1α θα το αφήσω αναπάντητο. Η μπαταρία άδειασε :lol:


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Φεβ 12, 2011 7:48 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Να κάνω μία παρατήρηση απλά: το πρώτο ερώτημα μου βγήκε πιο μεγάλο από το δεύτερο. Χαρακτηριστικά έγραψα 865 λέξεις για το 1α ενώ έγραψα 771 λέξεις για το 1β. Ηλία κάνε ένα διάλειμμα και ξαναπιάστο, λέω, μην τ'αφήνεις.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 12:08 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Πραγματικά στο 1β ανακύκλωνα κι εγώ τα ίδια πράγματα. Όλη η απάντηση μπορεί να συνοψιστεί σε μια φράση 2,5 σειρών (χρησιμότητα εναντίον ελέγχου) και από εκεί και μετά μαι αναφορά, στις εργασίες, από τις οποίες βγαίνει αυτό το συμπέρασμα. 1500 λέξεις.

Τελικά θα κάνω μια προσπάθεια να γράψω κάτι και για το 1α, μήπως πάρω καμιά μονάδα και από εκεί. Δεν είναι μόνο η κούραση, έχω πάνω από το κεφάλι μου να χτίζουν και να γκρεμίζουν και μου σπάσανε τα νεύρα. Χάθηκε :evil: να μας ειδοποιήσει 1-2 μέρες νωρίτερα η ιδιοκτήτρια; Με έχει πιάσει πονοκέφαλος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 1:47 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις! Εχω δρομο ακομα, και ολο αυτο το θεμα με τις βιβλιογραφιες κτλπ με κουραζει αρκετα, αν και καταλαβαινω οτι σε επιπεδο μεταπτυχιακου ειναι μια λογικη απαιτηση. Κλασσικα θα κανω παραδοση στις 23.55 με μονο διαλλειμα το derby....(ε ειπαμε ολη την Κυριακη εσωκλειστος αλλα μην τα ισοπεδωσουμε ολα :D).


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Φεβ 13, 2011 4:38 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αν και μετά τις διευκρινίσεις που δόθηκαν τις τελευταίες ημέρες μάλλον θα έπρεπε να προβώ σε κάποιες διορθώσεις, εντούτοις δεν είχα το κουράγιο να ασχοληθώ περισσότερο. Κυρίως έχοντας ήδη δύο εργασίες της ΣΔΥ50 που πρέπει να παραδοθούν σε δύο εβδομάδες. Οπότε την έστειλα – και ο Θεός βοηθός.

Καλό αποτέλεσμα σε όλους.

@Wanderer – would you like to tell us where are you from?
@Imargar – Ηλία βάλε και εσύ μία πόλη στο προφίλ να ξέρουμε όλοι. Μπορείς να διαλέξεις μεταξύ πόλης καταγωγής και κατοικίας. Για τις ανάγκες του forum και του ΣΔΥ δεν αλλάζει κάτι. Χα, χα, …


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 71 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009