Ημερομηνία Σάβ Μάιος 11, 2024 3:50 pm

2010-11 / 2η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 72 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 21, 2010 2:03 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Επιτέλους !!! – Ανακοινώθηκε η 2η γραπτή εργασία. Άντε καλή αρχή.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 22, 2010 4:01 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Πρώτο σχόλιο: νομίζω πως η εργασία της ΣΔΥ50 will take precendence της ΣΔΥ51! ;) Έριξα μία ματιά πάντως σε κάτι use case & activity diagrams που έχει ο Deitel, ενώ αν έπρεπε να κάνω κάποια πρώιμη αποτίμηση της δυσκολίας, θα έλεγα πως είναι "ευκολότερη" της ΣΔΥ50, δίχως να σημαίνει, όπως φάνηκε από την αξιολόγηση των πρώτων εργασιών, κάτι παραπάνω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 22, 2010 4:36 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Γιώργο και να θέλαμε να ασχοληθούμε με την ΣΔΥ51 πρώτα, δεδομένης της καθυστέρησης στην ανακοίνωσή της, δεν θα μπορούσαμε να το κάνουμε. Δεν έχω άποψη για την 2η εργασία (της ΣΔΥ51) γιατί πέραν τον λίγων που ειπώθηκαν στην ΟΣΣ δεν έχω καν ανοίξει το αρχείο της εκφώνησης. Ελπίζω όμως να είναι, όπως λες, ευκολότερη από την 2η ΓΕ της ΣΔΥ50, γιατί ενώ υπολόγιζα να έχω τελειώσει με την ΣΔΥ50 χθες ή σήμερα, είμαι λίγο μετά τα μισά και αυτό με πολλές αμφιβολίες και ερωτηματικά – όπως θα διαβάσεις στο σχετικό thread.

Ας ξεμπλέξουμε λοιπόν το γρηγορότερο με την 50 για να δούμε τι θα κάνουμε και με την 51. Ελπίζω οι λίγοι «τυχεροί» που έχουν μόνο την 51 να προετοιμάσουν λίγο το έδαφος.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 30, 2010 4:17 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
ΑΚΣΗΣΗ 1 – Ερώτημα β

Από το όσο πρόλαβα να ερευνήσω το θέμα διαπίστωσα ότι στην Wikipedia αναφέρει καμιά 40-50 παραδείγματα 2d barcode. Φυσικά δεν είναι δυνατό να αναφερθούμε σε όλα αυτά. Το έχει ψάξει κανείς το θέμα;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 08, 2011 9:04 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αν παρακολουθεί κανείς αυτή τη συζήτηση, θα ήθελα να ρωτήσω εάν κατάλαβε την διευκρίνηση που δόθηκε σχετικά με το Θέμα 2Α στο http://class.eap.gr/LotusQuickr/sdy51/P ... enDocument.

Αυτό που εγώ κατάλαβα, αλλά δεν «κολλάει», είναι ότι πρέπει να δοθούν 3 Use Case και 3 Activity Diagrams.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 08, 2011 11:58 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Hmmmmm έτσι όπως διαβάζω τώρα την ερώτηση του συναδέλφου και την απάντηση του κ. Κομνηνού, δεν μπορώ να πω με απόλυτη σιγουριά πόσα Use Case diagrams απαιτούνται! :? Εσύ Ανδρέα σκέφτεσαι 1 Use Case diagram & 3 Activity ones?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 08, 2011 12:05 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Ο συνάδελφος που έθεσε το ερώτημα Γιώργο είναι ο υποφαινόμενος. Έθεσα το ερώτημα για σιγουρέψω ότι απαιτούνται μόνο 3 Activity και έχω την εντύπωση, χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι απαιτούνται και 3 Use Case + επεξηγηματικά κείμενα για όλα τα παραπάνω. Δεν μπορώ όμως να καταλάβω πως θα γίνουν και τι θα δείχνουν τα 3 Use Case. Ελπίζω εγώ να μην έχω καταλάβει καλά και να μας το ξεκαθαρίσει ο κ. Κομνηνός. Αλλιώς δεν πάει το μυαλό μου στο τι θα κάνω.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 08, 2011 12:23 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Επειδή συνήθως πλατιάζω. Για το ερώτημα 1α έχω ήδη γράψει 2 σελίδες γεμάτες, μήπως είναι υπερβολικές οι απαντήσεις μου;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 08, 2011 2:09 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
imargar έγραψε:
Επειδή συνήθως πλατιάζω. Για το ερώτημα 1α έχω ήδη γράψει 2 σελίδες γεμάτες, μήπως είναι υπερβολικές οι απαντήσεις μου;

Ηλία εξαρτάται με τι μέτρο το συγκρίνεις. Κι’ εγώ ακριβώς δύο σελίδες έχω γράψει για το 1α. Το ανησυχητικό όμως είναι ότι έχοντας γράψει λιγότερο από τα 2/3 της εργασίας έχω ήδη 24 σελίδες. Αυτή τη φορά βλέπω να ξεπερνώ κατά πολύ τις 30. Εάν επαληθευτούν και οι φόβοι μου για τα 3 Use Case με επεξηγηματικά κείμενα με βλέπω για βιβλίο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 08, 2011 8:23 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Το πρόβλημα είναι πως είμαι στις 2 σελίδες και νομίζω πως έχω αρκετές ελλείψεις. Θα ήθελα να γράψω, άλλη 1-1,5 και δεν τα γράφω για να μην είναι υπερβολικό το μέγεθος. Η αλήθεια είναι πως βρήκα κάποιες ιστοσελίδες (www.rfidjournal.com, autoid.mit.edu) πολύ σχετικές και κάποια άρθρα, αλλά μου φαίνονται πολύ λεπτομερή και δεν ξέρω αν ταιριάζει με τη φύση της εργασίας. Δηλαδή στο ένα δίνει συντελεστές για να υπολογίζει την επαγωγή ανάμεσα στα πηνία του αναγνώστη και τις ετικέτας και πολλές λεπτομέρειες που δεν είναι ακριβώς θεωρητικές, έχουν πρακτική αξία δηλαδή, αλλά δεν είμαι σίγουρος επαναλαμβάνω αν πλεονάζουν ή όχι.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 72 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009