Ημερομηνία Κυρ Μάιος 12, 2024 1:24 am

4η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ 2011 - 2012

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 130 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2012 5:48 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
taghor έγραψε:
nby έγραψε:
Επίσης ξέρει κανείς αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε παραπάνω από ένα Input widgets σε έναν enactor? (για τα output widgets σίγουρα δεν γίνεται). Υπάρχει και αντίστοιχη ερώτηση στο επίσημο forum, αλλά δεν έχει απαντηθεί...


Από το tutorial του context toolkit (http://www.contexttoolkit.org/?p=120)
Each enactor takes one widget for input, and another for output:
Παράθεση:
Each enactor takes one widget for input, and another for output


Thanx, πιστεύω το ότι επιτρέπονται μόνο ένα input και μόνο ένα output widget περιπλέκει πολύ τα πράγματα. Πάντως θεωρώ ότι το σενάριο του θέματος θα έπρεπε να είναι πιο απλό και σαφές ώστε να επικεντρωθούμε στη λειτουργία του context toolkit.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2012 6:54 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
taghor έγραψε:
Εγώ χειρίστικα το time με ένα και μόνο JSpinner που έπαιρνε Date οπότε δεν είχα 2 μεταβλητές παρά μόνο μία. Η μετατροπή σε μεταβλητή τύπου long ενός date σε java είναι πολύ εύκολη αφού και η Java στην ουσία χειρίζεται τα Dates σαν longs.

Αυτή είναι μια προσέγγιση που είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά την απέρριψα, γιατί μου φάνηκε ευκολότερο με τον άλλο τρόπο (κυρίως επειδή ήταν ψιλοέτοιμος ο κώδικας από το παράδειγμα του HelloRoom :oops: ). Μπορεί να το δοκιμάσω τελικά -αν προλάβω!

taghor έγραψε:
Καταρχήν νομίζω ότι το <Attribute name = "time" type = "int">(hour * 60) + minute </Attribute> μέσα στο input widget δεν κάνει τίποτα. Στο input widget, όπως και στο output απλά ορίζεις το όνομα και τον τύπο των attributes. Δεν μπορείς να βάλεις και να τα υπολογίζει. Αυτό το κάνεις είτε στον enactor (μέσω κανόνων) είτε με κώδικα.

Έκανα αυτή τη σκέψη (και υλοποίηση κατ'επέκταση, βασισμένη στην απάντηση που είχε παραθέσει στο επίσημο φόρουμ ο Παναγιώτης που έλεγε:
Παράθεση:
but I believe if you create an attribute, say, timeDifference, in the InWidget that is updated with the value of setTime-curTime. Then create queries which about that attribute.

Βέβαια, φαντάζομαι ότι αυτό αναφέρεται στην προσέγγιση των widgets με κλάσεις, αλλά ήλπιζα να μπορέσει να λειτουργήσει και στην προσέγγιση με xml.

taghor έγραψε:
στον ChangeListener και των 2 JSpinners που έχεις θα παίρνεις τις τιμές και των δύο τιμών προγραμματιστικά (hour και minute) και θα κάνεις update την τιμή του time.
Για να το πετύχεις αυτό μπορείς να κάνεις μέσα στον κώδικα του changelistener του hour και του minute:
int hour = inputWidget.getNonConstantAttributeValue("hour");
int minute = inputWidget.getNonConstantAttributeValue("minute");
int time = 60* hour + minute;
inputWidget.updateData("time", time);

Δοκίμασα να προσθέσω περίπου τον παραπάνω κώδικα σε κάθε listener, αλλά δυστυχώς δεν κάνει τίποτα απολύτως... Συγκεκριμένα άφησα το προηγούμενο κομμάτι ως είχε και πρόσθεσα τα "extras" που χρειαζόταν ο κάθε listener. Πχ, στον JSPinner του hour πρόσθεσα το int minute = inputWidget.getNonConstantAttributeValue("minute"); και τούμπαλιν αλλά δυστυχώς δεν...

Δεν ξέρω τι άλλο να δοκιμάσω. Τελευταία μου εναλλακτική μάλλον είναι να ακολουθήσω την προσέγγιση με Date στον JSPinner, αν και πολύ φοβάμαι ότι θα μου πάρει κάμποση ώρα να γράψω σωστά τον κώδικα και πάλι δε θα καταφέρω και πολλά... :?
Όπως και να'χει, σ'ευχαριστώ πολύ και πάλι taghor! Θα επανέλθω με νεότερα... ;)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2012 7:07 pm   

Εγγραφη: Τρί Μαρ 09, 2010 4:55 pm
Δημοσ.: 106
Τοποθεσια: Ηράκλειο
Γεια σας. Όσοι έχετε πάρει παράταση μέχρι πότε μπορείτε να παραδόσετε την εργασία;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2012 7:07 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Παρασκευή βράδυ (φαντάζομαι μέχρι τις 12).


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2012 8:38 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 01, 2010 9:10 am
Δημοσ.: 61
Τοποθεσια: Λάρισα
diegito έγραψε:
Γεια σας. Όσοι έχετε πάρει παράταση μέχρι πότε μπορείτε να παραδόσετε την εργασία;

Η προθεσμία υποβολής είναι μέχρι την Κυριακή στις 8 Απριλίου στις 23:59 όπως μου απάντησε ο κ.Κουτκιάς.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2012 8:40 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Χμ... ίσως, αλλά επειδή ξέρω ότι ο diegito είναι στο ΑΘΗ-2 όπως κι εγώ, απάντησα με βάση την απάντηση που έδωσε σ'εμένα ο ΣΕΠ. Δεν ξέρω κατά πόσο θα τηρηθεί κι από το δικό μας ΣΕΠ η "σιωπηλή" παράταση του Σ/Κ, οπότε εγώ λέω να μην το ρισκάρω...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2012 8:52 pm   

Εγγραφη: Τρί Μαρ 09, 2010 4:55 pm
Δημοσ.: 106
Τοποθεσια: Ηράκλειο
Wazka έγραψε:
Χμ... ίσως, αλλά επειδή ξέρω ότι ο diegito είναι στο ΑΘΗ-2 όπως κι εγώ, απάντησα με βάση την απάντηση που έδωσε σ'εμένα ο ΣΕΠ. Δεν ξέρω κατά πόσο θα τηρηθεί κι από το δικό μας ΣΕΠ η "σιωπηλή" παράταση του Σ/Κ, οπότε εγώ λέω να μην το ρισκάρω...

Μήπως να μιλήσουμε κι εμείς στον κ. Ζαχαράκη?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2012 9:18 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Εγώ έτσι κι αλλιώς έχω και την εργασία της ΣΔΥ-60 την οποία δεν έχω ξεκινήσει καν ακόμα, οπότε θέλω έτσι κι αλλιώς να ξεμπερδεύω το πολύ μέχρι Παρασκευή (κι ό,τι προλάβω), αλλιώς δε θα προλάβω να παραδώσω την άλλη...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2012 9:46 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
@taghor (ή όποιον άλλον μπορεί να βοηθήσει).
Άλλαξα όλη την υλοποίηση μου για το timeSpinner, ώστε να είναι DateModel, σύμφωνα με παραδείγματα που βρήκα στο νετ, και ενώ δε φαίνεται να κάνω κάτι λάθος, μου βγάζει ένα NullPointerException, το οποίο αφορά στη γραμμή που δηλώνω τον DateEditor (ώστε να μου εμφανίζει την ώρα σε μορφή hh:mm). Έχεις καμία ιδέα σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό;
Μπορώ να παραθέσω και τον κώδικά μου, αν βοηθάει.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για την όποια βοήθεια! :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Απρ 04, 2012 11:26 pm   

Εγγραφη: Τρί Μαρ 09, 2010 4:55 pm
Δημοσ.: 106
Τοποθεσια: Ηράκλειο
Καλησπέρα σας.

Στην προτεινόμενη χωροθέτηση των widgets μήπως μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει το 'Έξοδος" στο "Σύστημα Ειδοποίησης"?

Επίσης τι ρόλο μπορεί να παίζει η "Θέση Ηλικιωμένου" στο όλο concept? Παίζει καμία σημασία αν θα είναι στο Υπνοδωμάτιο, Σαλόνι, Κουζίνα? Όπου και να είναι δεν θα πρέπει να λάβει την ειδοποίηση για να μπει για μπάνιο? Η' μόνο αν είναι στο Καθιστικό?

Επίσης ποια η διαφορά στις επιλογές της Εισόδου στο Σύστημα Ειδοποίησης ΟΧΙ, Αργότερα, Άγνωστο?

Αν πχ θερμοσίφωνας και μπάνιο είναι έτοιμα και ο ηλικιωμένος δεν θέλει να πάει για μπάνιο, αλλά επιλέξει αργότερα, τι θα γίνει τότε? Το σύστημα μας θα υποθέτει ότι θα πάει σε μισή ώρα? Θα πρέπει να γίνεται έλεγχος εκ νέου για τις συνθήκες του μπάνιου?

Επίσης στην εκφώνηση λέει ότι θα ανάβουν αυτόματα τα φώτα στο διάδρομο και το μπάνιο, όμως δεν υπάρχει κάτι ανάλογο στην ενδεικτική χωροθέτηση. Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση?

Αν έχω καταλάβει καλά ο θερμοσίφωνας θα ενεργοποιείται τόσο χρόνο πριν όσο θα προλάβει μέχρι τις 9.30 να είναι έτοιμο το νερό με βάση το ότι η ταχύτητα θέρμανσης του νερού είναι 1C/min. Έτσι είναι?

Σόρυ για τα πολλά ερωτήματα.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 130 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009