Ημερομηνία Σάβ Μάιος 11, 2024 4:58 pm

2010-11 / 6η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 26 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 19, 2011 3:08 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα συνάδελφοι & μία ερώτηση τελευταίας στιγμής: όταν αναφέρεται στην εκφώνηση του δεύτερου θέματος πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και οπτικά μέσα απεικόνισης (mock-ups), εννοεί κάτι αντίστοιχο με τα πρωτότυπα χαμηλής πιστότητας ή κάτι άλλο;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 19, 2011 4:25 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Εγώ τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 19, 2011 4:51 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Thanks for the speedy reply, Ανδρέα. :) Επειδή δεν θυμόμουν την ορολογία mock-up από τις προηγούμενες εργασίες, γι' αυτό και ρώτησα, περισσότερο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 19, 2011 5:17 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Την ορολογία δεν την θυμάμαι ούτε κι’ εγώ. Απλά αυτό το νόημα βγάζω.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 19, 2011 10:09 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Αφού φτάσατε εκεί, καλά είστε. Εμένα με βλέπω να μην προλαβαίνω να παραδώσω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 23, 2011 3:23 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, αλλά εγώ κοιτούσα και λίγο σαν εξωγήινος όταν μας εξηγούσε ο κ. Κομνηνός χθες στην ΟΣΣ τις "απαιτήσεις" που είχε από εμάς, όσον αφορά την εργασία. Η όλη ιστορία με τις αναφορές στο πρώτο θέμα κι ο τρόπος με τον οποίο θα έπρεπε να προσεγγίσουμε το θέμα (ίσως να έφταιγε κι η πρότερη ενασχόληση με την ΣΔΥ50 το προηγούμενο διάστημα που δεν μου άφηνε και πολλά περιθώρια για παραπάνω πράματα στην ΣΔΥ51), ενώ και για το δεύτερο θέμα παίζει να ήμουν ο μοναδικός που δεν έψαξε στην βιβλιογραφία για παρόμοια projects (αν και γνώριζα πως υπήρχαν αντίστοιχα, σκέφτηκα να μην ψάξω σχετικά έτσι ώστε ν' αφήσω την φαντασία να οργιάσει λίγο! :D ).

Πώς την προσεγγίσατε εσείς την εργασία, δεδομένης και της χθεσινής μας συνάντησης;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 23, 2011 9:37 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Εγώ βασικά δεν ξέρω τι είπατε στην ΟΣΣ. Κι εγώ αφού παρέδωσα την εργασία και ονόμασα τον καθρέφτη μου μαγικό, γιατί φανταζόμουν μια κοπέλα να δοκιμάζει ρούχα και να λέει "Καθρέφτη καθρεφτάκι μου δεν είμαι κούκλα με το εικονικά φορεμένο μπλουζάκι; :lol: " διαπίστωσα πως ο Μαγικός καθρέφτης είναι εμπορικό προϊόν στην Ιαπωνία και ακριβώς ίδιο και στην εμφάνιση όπως το φανταζόμουν.

Πάντως είναι συνηθισμένο φαινόμενο στα τελευταία μέτρα μιας διαδρομής να χαλαρώνεις. Νομίζω αυτό έγινε και με εμάς. Αν θα μπορούσες πάντως να πεις με λίγα λόγια τι σας είπε ο κος Κομνηνός θα το εκτιμούσα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 24, 2011 10:43 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ηλία, αν τα θυμάμαι καλά:
  • όσον αφορά το πρώτο θέμα, θα έπρεπε να πάρουμε τα bullets που έδινε η εκφώνηση, να βρούμε αναφορές στην βιβλιογραφία με τεχνολογίες που 'χουν ασχοληθεί με αυτά, να κάνουμε μία περιγραφή τους, ίσως και ν' αναφέρουμε και κάποια αποτελέσματα και μετά να γράψουμε τον δικό μας σχολιασμό επί αυτών, δένοντάς τα, την ίδια στιγμή, με τα ζητούμενα της εκφώνησης, ενώ
  • όσον αφορά το δεύτερο θέμα, έπρεπε να αναφέρουμε κάπου και το collaborative filtering! :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 24, 2011 10:50 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Δηλαδή στο πρώτο θέμα έπρεπε να γράψουμε για το MyGROCER το Shopping Assistant το My Wardrobe κλπ;

Πάντως γενικά πολλές φορές μου έχει τύχει να αντιλαμβάνομαι την εκφώνηση τελείως διαφορετικά από αυτό που προέκυπτε μετά τις εξηγήσεις. Ή εγώ έχω πρόβλημα, ή τα πολλά χρόνια στο εξωτερικό των εκπαιδευτών οδηγεί σε αυτή την διαφορά ερμηνείας στις διάφορες φράσεις ανάμεσα σε αυτούς και μένα.

Καλά αποτελέσματα σε όλους και καλή επιτυχία στις εξετάσεις να έχουμε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 08, 2011 9:50 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Εχουν βγει τα αποτελεσματα? παρεδωσα μια πολυ μετρια ασκηση (ουτε τη μιση δεν εκανα βασικα) και αναρωτιεμαι αν δεν μου στειλε καθολου αποτελεσματα :D


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 26 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009