Ημερομηνία Σάβ Μάιος 11, 2024 9:51 pm

2010-11 / 3η & 4η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 312 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 28, 29, 30, 31, 32  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 21, 2011 4:32 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Ειλικρινά δεν μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα μπορούσε κάποιος να μου κόψει έστω και ένα εκατοστό από την 4η εργασία – την οποία θεωρούσα και θεωρώ ως την πιο εύκολη και κυρίως straight μέχρι στιγμής. Έχω ήδη υποβάλει σχετική «ένσταση» στον ΣΕΠ μου και ελπίζω κάτι να αλλάξει. Εάν όχι, έχω χάσει 7 μονάδες διότι η εφαρμογή που παρουσίασα δεν εμφανίζει το κάτω όριο θερμοκρασίας της τρέχουσας ημέρας. Πράγμα που δεν εμφανίζεται στην εκφώνηση, δεν εμφανίζεται στην ενδεικτική λύση, και που το είχα ρωτήσει και ο κ. Γαβαλάς μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω από αυτά που εμφανίζονται στα screen shot της εκφώνησης.

Θα πρέπει να ομολογήσω ότι ο ΣΕΠ της Θεσσαλονίκης είναι πολύ συζητήσιμος και μου έχει αναγνωρίσει κάτι παρόμοιο σε προηγούμενη εργασία – αν και είχε στείλει τους βαθμούς στο ΕΑΠ και δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι – με αποτέλεσμα να μου τους χρωστά για επόμενη εργασία.

Ειλικρινά, θα ήθελα να μου πει κάποιος εάν του αφαιρέθηκε έστω και μία μονάδα από το 2ο θέμα με την αιτιολογία ότι δεν εμφανίζει κάτι επιπλέον (πχ υγρασία).


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 21, 2011 4:57 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω, Ανδρέα, τον λόγο για τον οποίο σου αφαιρέθηκαν οι μονάδες. Από την στιγμή που το output ήταν το ίδιο μ' εκείνο των screenshots δεν θα έπρεπε, κατ' εμέ, να υπάρχει θέμα. Με το squirrel πώς τα πήγες;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 21, 2011 5:18 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
20th Century Boy έγραψε:
Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω, Ανδρέα, τον λόγο για τον οποίο σου αφαιρέθηκαν οι μονάδες. Από την στιγμή που το output ήταν το ίδιο μ' εκείνο των screenshots δεν θα έπρεπε, κατ' εμέ, να υπάρχει θέμα. Με το squirrel πώς τα πήγες;

Κι’ από εκεί, στο 1.Δ, μου έκοψε 2 μονάδες. Αυτό όμως θέλει συζήτηση και έτσι απλά του το ανέφερα και επιφυλάχθηκα να το συζητήσουμε στην ΟΣΣ. Πιστεύω ότι η απάντηση που έδωσα (στο 1.Δ) είναι πληρέστερη και ορθότερη της υποδειγματικής αλλά όπως είπα θέλει συζήτηση το θέμα. Αυτό όμως με το δεύτερο θέμα δεν το κατάλαβα. Του υπέδειξα και το ερώτημά μου στο forum του ΕΑΠ και την απάντηση του κ. Γαβαλά.

Αν θυμάσαι είχε ξανά τεθεί παρόμοιο θέμα και είχε δεχθεί πολύ εύκολα την άποψή μου (στην πρώτη ή δεύτερη ΟΣΣ). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι ανοικτός σε συζήτηση και δεν έχει πρόβλημα να αναγνωρίσει ότι κάτι του διέφυγε ή δεν το αξιολόγησε σωστά – πράγμα που προσωπικά το εκτιμώ ιδιαίτερα στους ανθρώπους και που δεν το συναντά συχνά κανείς στην χώρα μας, πολύ δε περισσότερο στον χώρο της εκπαίδευσης. Άρα ελπίζω.

Κρίνοντας από τον βαθμό σου και τα λίγα που έγραψες παραπάνω, υποθέτω ότι από το θέμα 2 δεν σου έκοψε τίποτε. Και φυσικά εμφάνισες τόσα όσα έδειχναν οι εικόνες της εκφώνησης. Σωστά;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 21, 2011 5:28 pm   

Εγγραφη: Τρί Ιαν 04, 2011 1:10 am
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Ροδολίβος
Θα συμφωνήσω με τον Γιώργο, είναι ανεξήγητο να κόπηκαν μονάδες για κάτι τέτοιο...
Κατά τα άλλα, (τα δικά μου δλδ) εγώ έχασα 4 μονάδες στο θέμα του squirrel.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 21, 2011 6:18 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
andreas έγραψε:
20th Century Boy έγραψε:
Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω, Ανδρέα, τον λόγο για τον οποίο σου αφαιρέθηκαν οι μονάδες. Από την στιγμή που το output ήταν το ίδιο μ' εκείνο των screenshots δεν θα έπρεπε, κατ' εμέ, να υπάρχει θέμα. Με το squirrel πώς τα πήγες;

Κι’ από εκεί, στο 1.Δ, μου έκοψε 2 μονάδες. Αυτό όμως θέλει συζήτηση και έτσι απλά του το ανέφερα και επιφυλάχθηκα να το συζητήσουμε στην ΟΣΣ. Πιστεύω ότι η απάντηση που έδωσα (στο 1.Δ) είναι πληρέστερη και ορθότερη της υποδειγματικής αλλά όπως είπα θέλει συζήτηση το θέμα.

Η αλήθεια είναι πως έχω κι εγώ κάποιες απορίες επί του θέματος, οπότε καλό θα είναι αν το συζητήσουμε, τελικά.
andreas έγραψε:
Αυτό όμως με το δεύτερο θέμα δεν το κατάλαβα. Του υπέδειξα και το ερώτημά μου στο forum του ΕΑΠ και την απάντηση του κ. Γαβαλά.Αν θυμάσαι είχε ξανά τεθεί παρόμοιο θέμα και είχε δεχθεί πολύ εύκολα την άποψή μου (στην πρώτη ή δεύτερη ΟΣΣ). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι ανοικτός σε συζήτηση και δεν έχει πρόβλημα να αναγνωρίσει ότι κάτι του διέφυγε ή δεν το αξιολόγησε σωστά – πράγμα που προσωπικά το εκτιμώ ιδιαίτερα στους ανθρώπους και που δεν το συναντά συχνά κανείς στην χώρα μας, πολύ δε περισσότερο στον χώρο της εκπαίδευσης. Άρα ελπίζω.

To θυμάμαι Ανδρέα κι ήταν στην δεύτερη ΟΣΣ όταν είχες ζητήσει διευκρινίσεις για την πρώτη γραπτή εργασία κι όντως ήταν αρκετά ανοικτός.
andreas έγραψε:
Κρίνοντας από τον βαθμό σου και τα λίγα που έγραψες παραπάνω, υποθέτω ότι από το θέμα 2 δεν σου έκοψε τίποτε. Και φυσικά εμφάνισες τόσα όσα έδειχναν οι εικόνες της εκφώνησης. Σωστά;

Ακριβώς έτσι.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 21, 2011 7:08 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Εάν όχι, έχω χάσει 7 μονάδες διότι η εφαρμογή που παρουσίασα δεν εμφανίζει το κάτω όριο θερμοκρασίας της τρέχουσας ημέρας.

Ανδρέα δεν μπορώ να καταλάβω τι εννοείς κάτω όριο θερμοκρασίας της τρέχουσας ημέρας; Μήπως για αυτόν οι "προβλέψεις" από κάτω ξεκινάνε από την σημερινή ημέρα; Δηλαδή τα screenshots τραβήχθηκαν στις 29/1, άρα δείχνει τα σημερινά όρια και των επόμενων 5 ημερών;

Επίσης, μπορείς να μου σχολιάσεις αυτό που είχα πει και εγώ για την 3η εργασία, γιατί δεν έχω καταλάβει τελικά αν ήταν μόνο δικό μου λάθος:
thodorisk έγραψε:
Βγήκαν και οι βαθμοί στο τμήμα της Αθήνας. Έχασα 7 ολόκληρες μονάδες γιατί σύμφωνα με τον κ. Γαβαλά δεν περιέγραψα σενάριο πάνω σε συγκεκριμένο κώδικα. Φαίνεται πως είτε είπε κάτι τέτοιο στην ΟΣΣ και δεν το άκουσα, είτε καταλαβαίνουμε διαφορετικά το τι σημαίνει περιγραφή σεναρίου. Εσείς έχετε γράψει αντίστοιχο σενάριο με αυτό της υποδειγματικής απάντησης;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 21, 2011 7:43 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή το σχόλιο στην εργασία γράφει: «Η υλοποίηση δεν εμφανίζει το κάτω όριο θερμοκρασίας της σημερινής ημέρας». Το τι θέλει να πει δεν θέλω να το ερμηνεύσω εγώ. Το αφήνω να το κρίνει ο καθένας μόνος του. Τα συμπεράσματα δικά σας – που λένε.

Τώρα όσον αφορά αυτό που σου έγραψε ο κ. Γαβαλάς στην 3η εργασία, το είχα δει αλλά δεν θέλησα να το σχολιάσω γιατί η άποψή μου είναι ότι στην απάντηση που θα δίναμε θα έπρεπε να απαντήσουμε με βάση την δική μας υλοποίηση και μόνο. Έχω αυτή την άποψη, γιατί, όπως έχουμε όλοι παραδεχθεί, μπορεί να προκύψουν άπειρες υλοποιήσεις και αντίστοιχα σενάρια ανταγωνισμού και το κάθε ένα να έχει περισσότερες από μία υποπεριπτώσεις. Άρα, κατ’ εμέ, η απάντηση του καθ’ ενός, θα έπρεπε να αναφέρεται στην υλοποίηση που παρουσίασε και μόνο σ’ αυτή. Υποθέτω ότι εσύ περιέγραψες κάποιο σενάριο γενικώς και γι’ αυτό σου έκοψε τις μονάδες. Σωστά;

Επειδή όμως ο παλιός είναι αλλιώς, εγώ, πέραν του παραπάνω, έβαλα και μία μικρή παραγραφούλα στο τέλος, με ένα άλλο και πιο γενικό σενάριο, ως παράδειγμα του ότι αυτό που περιγράφω δεν είναι μοναδικό αλλά απόλυτα εξειδικευμένο στην δική μου υλοποίηση, και υπέδειξα ότι, βάσει παραδείγματος, μπορεί να προκύψουν και πάρα πολλά άλλα σενάρια. Έτσι απέφυγα το ψαλίδι στο συγκεκριμένο ερώτημα – αφού δεν άφησα περιθώρια για κόψιμο.

Το θέμα όμως είναι ότι όσο μάγκας και να είσαι, υπάρχει και πιο μάγκας από σένα. Έτσι λοιπόν, οι σχεδόν 3 σελίδες στις οποίες εξηγούσα τις σχεδιαστικές μου παραδοχές κρίθηκαν ως μη πλήρης τεκμηρίωση και έτσι κόπηκαν 5-6 μονάδες από εκεί.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 21, 2011 8:37 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Καταλαβαίνω τι λες Ανδρέα, απλά μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι τελικά οι υποδείξεις στους κανόνες συγγραφής είναι εκεί και ερμηνεύονται κατά βούληση. Συγκεκριμένα το "Δεν πρέπει να θιχθούν ή να αναλυθούν θέματα τα οποία δεν θέτει το θέμα ή δεν ερωτούνται. Η συμμόρφωση με αυτή την υπόδειξη αποτελεί μέρος της αξιολόγησης." μάλλον πάει περίπατο καθώς έχω χάσει βαθμούς επειδή δεν έγραψα κάτι που ΔΕΝ ζητούσε η εκφώνηση (όπως λέει η υπόδειξη) αλλά δεν έχασα όταν έγραψα κάτι που πάλι δεν ζητούσε η εκφώνηση. Άρα τελικά, θα πρέπει να σκεφτόμαστε όπως έκανες και εσύ για να αποκλείουμε να μας κόβουν μονάδες έτσι.

Προτιμώ την τακτική του κ. Κομνηνού που λέει το 10 είναι για τον Θεό και σου κόβει βαθμούς για άγνωστο λόγο, παρά να μου κόβουν βαθμούς για γνωστό αλλά λάθος λόγο.

Συγκεκριμένα στην εκφώνηση ζητούσε να γράψουμε ένα σενάριο συνθηκών ανταγωνισμού. Προσωπικά έγραψα το εξής προφανές:
Παράθεση:
Ένα σενάριο όπου μπορούν να εμφανιστούν οι συνθήκες ανταγωνισμού είναι η περίπτωση που δύο clients επιθυμούν να διαχειριστούν τον ίδιο λογαριασμό, όπου τότε θα μπορούσε να εμφανιστούν περιπτώσεις ασυνέπειας όταν για παράδειγμα και οι δύο ζητήσουν ανάληψη ποσού και η διαδικασία αυτή από μεριάς του ενός δεν έχει ολοκληρωθεί μέχρι να ξεκινήσει η ίδια από την μεριά του άλλου.

Δεν ήταν μόνο αυτή η απάντηση μου, αλλά αυτό ήταν το κομμάτι που αφορούσε το σενάριο.

Νομίζω ότι για κάποιον που γνωρίζει τι είναι οι συνθήκες ανταγωνισμού, το παραπάνω είναι σαφής απάντηση και αποτελεί ένα σενάριο. Το να αναφέρεις μία μία γραμμή του κώδικα σου και να εξηγείς πως συμπεριφέρονται τα threads δεν είναι ξεκάθαρο ζητούμενο στην εκφώνηση και ούτε διευκρινίστηκε (ίσως εσκεμμένα; ) στην ΟΣΣ. Το ότι είχε στο μυαλό του την υποδειγματική απάντηση αυτός που έγραψε την άσκηση, δεν σημαίνει ότι αυτή (η απάντηση) συνεπάγεται από αυτά που άναφέρει στην εκφώνηση.

Αυτή τη φορά πάντως, δεν μπήκα σε διαδικασία να το συζητήσω με τον κ. Γαβαλά μέσω email. Απλά το αποδέχτηκα...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 21, 2011 10:19 pm   

Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 06, 2010 9:16 pm
Δημοσ.: 170
Τοποθεσια: ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ
Θοδωρή εγώ έχασα για τον ίδιο λόγο περισσότερες μονάδες απ' ότι εσύ στο 2ο Θέμα της 3ης εργασίας και επικοινώνησα και με τον ΣΕΠ και των ρώτησα και μου είπε πως δεν ανάλυσα ένα πλήρη σενάριο αλλά η υλοποίηση μου ήταν από της καλές δηλαδή ο κώδικας ήταν σωστός αλλά δεν εξήγησα καλά πως δουλεύει το πρόγραμμα και αυτό μετέτρεψε το 9 σε 8 κλπ και εγώ δεν θυμάμαι να έχει αναφερθεί κάπου ότι θα έπρεπε να το κάνουμε έτσι (να αναλύσουμε τόσο πως δουλεύει )

Μετά από αυτό έχω καταλήξει πώς απλώς παίρνουμε ένα σχετικά καλό βαθμό ή πολύ καλό και όλα τελειώνουν εκεί δηλαδή δεν υπάρχει το άριστα για κανέναν (π.χ. Αντρέας που είναι πολύ ικανός και το αξίζει)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 21, 2011 10:51 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Θοδωρή καλησπέρα!

Και εμένα στην 3η εργασία μου αφαιρέθηκαν μονάδες για τον ίδιο ακριβώς λόγο με εσένα. Και είχα και την αντίστοιχη με σένα αιτιολόγηση - απάντηση. Αλλά και εγώ ακολουθώ την "τακτική" του Αποστόλη....αφού ο βαθμός είναι σχετικά καλός ή καλός το αφήνω εκεί. Πάντως θα συμφωνήσω πως καλύτερα είναι να καλύπτουμε όλες τις περιπτώσεις παρά να αφήνουμε πράγματα που θέλαμε να πούμε με τον φόβο της μείωσης των μονάδων από τους κανόνες συγγραφής.

Όσο για το άριστα που λες Αποστόλη (100%), θεωρώ και εγώ οτι δύσκολα μπαίνει και ίσως να είναι και καλύτερα έτσι. Και όπως έχω ξαναπεί και το πιστεώ ειλικρινά, για μένα πάνω από 80% είναι άριστα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 312 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 28, 29, 30, 31, 32  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009