Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 2:24 pm

2010-11 / 2η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 256 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 25, 2011 11:21 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Συμφωνώ με τον Αντρέα. Προσωπικά προσπάθησα (και πέτυχα) η εμφάνιση του προγράμματος μου να είναι ακριβώς ίδια με αυτή της εκφώνησης, εξού και χρησιμοποίησα την Graphics. Αν δεν είχε τις εικόνες αυτές η άσκηση, ίσως είχα πάει και εγώ αλλού. Θα ήθελα πάντως αν έχεις χρόνο να μας δώσεις μερικά screenshot με το τελικό αποτέλεσμα, ή γιατί όχι να μοιραστείς το jarάκι να παίξουμε μαζί του ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 25, 2011 7:07 pm   

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 24, 2010 10:47 am
Δημοσ.: 8
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
@andreas

Το jfreechart έχω σκοπώ να το χρησιμοποιήσω σε άλλο project ,οπότε ήταν μια καλή ευκαιρία να ασχοληθώ.
Το βασικό του πρόβλημα είναι η έλλειψη tutorial και γενικά documentation(πέραν του Javadoc).

@thodorisk

Επισυνάπτω το jar


Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 2:24 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Να πώ κι εγώ; 89/100 γιατί έχασα 3 μονάδες στην κλιμάκωση, 6 στο gartner & άλλες δύο μονάδες για τους κανόνες συγγραφής (και λίγες έκοψε εκεί) όσον αφορά τον κώδικα του θέματος 2. Θα έλεγα πως έμεινα ικανοποιημένος δεδομένων των προσδοκιών μου, μελέτησα και τις υποδειγματικές απαντήσεις για το 3ο θέμα, ενώ ξαναδιάβασα και τις απαντήσεις μου για να διαπιστώσω αν είχα όντως ασαφή παραδείγματα ή αν πλατείαζα. Στα υπόλοιπα 3 θέματα δεν είχαμε απώλειες βαθμών και χάρηκα γι'αυτό, μπορώ να πω, καθώς αφιέρωσα και τον περισσότερο χρόνο σε αυτά.

Ανδρέα, είχα σκοπό να σου ζητούσα, αλλά κι όλα τα υπόλοιπα παιδιά που υλοποιήσαν μία αντικειμενοστραφή προσέγγιση στο Θέμα 2, αν δεν είχατε κάποιο πρόβλημα, να κοινοποιούσατε τον κώδικά σας για να τον μελετήσω! :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 4:32 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
20th Century Boy έγραψε:
...
Ανδρέα, είχα σκοπό να σου ζητούσα, αλλά κι όλα τα υπόλοιπα παιδιά που υλοποιήσαν μία αντικειμενοστραφή προσέγγιση στο Θέμα 2, αν δεν είχατε κάποιο πρόβλημα, να κοινοποιούσατε τον κώδικά σας για να τον μελετήσω! :D

Γιώργο που είσαι χαμένος τόσο καιρό;

Μόλις σου έστειλα τον κώδικα (όλο το NetBeans Project) με e-mail. Όπως σου έχω πει και στην ΟΣΣ προσπαθώ να μην φορτώνω το forum με αρχεία γιατί έχω πρόβλημα με το backup του server – βλέπε περίπτωση με βιβλία ΣΔΥ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 26, 2011 8:00 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Σ' ευχαριστώ πολύ Ανδρέα για το mail, θα φροντίσω να τον κοιτάξω με την πρώτη ευκαιρία, όπως επίσης ευχαριστώ και Shannon για το upload που έκανε στην προηγούμενη σελίδα! :) Όπως είπα, Ανδρέα, και στο thread που συζητούσαμε για την πρόοδο του διαβάσματος, η προηγούμενη εβδομάδα αφιερώθηκε στην χαλάρωση, in theory, καθώς στην πράξη το "τρέξιμο" συνεχίστηκε στις υπόλοιπες εκφάνσεις της προσωπικής ζωής...σιγά-σιγά, όμως, και μετά την ανακοίνωση και της τρίτης εργασίας στην άλλη θεματική, ήρθε η ώρα, πιστεύω, να σηκώσουμε τα μανίκια και να αφοσιωθούμε και πάλι στην μελέτη.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 27, 2011 8:50 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 01, 2010 9:10 am
Δημοσ.: 61
Τοποθεσια: Λάρισα
Καλησπέρα και από μένα, ας πω και εγώ την δικιά μου βαθμολογία που ήταν 85 αφού δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα γραφικά για να πάρω το bonus. Τελικά στο 1Α η πολυπόθητη τρίτη μέθοδος ήταν ευτυχώς για όλους μας η "ανάλυση" και να πω την αλήθεια είχα μία ανησυχία μην πάρω πολύ κόσμο στο λαιμό μου. Όπως όλοι έτσι και εγώ έχασα 3 μονάδες από το GUIDE και 10 μονάδες από το 3Γ δηλαδή όλες!!! Δεν ξέρω αν το προσέξατε ή αν εγώ το πρόσεξα τώρα αλλά ανακοινώθηκε η ύλη των εξετάσεων και έχω την εντύπωση ότι είναι τεράστια...
http://class.eap.gr/LotusQuickr/sdy50/Main.nsf/h_Toc/DC79BB69635FE43CC225745A00566744/?OpenDocument


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 27, 2011 8:59 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
ptheodor έγραψε:
Καλησπέρα και από μένα, ας πω και εγώ την δικιά μου βαθμολογία που ήταν 85 αφού δεν ασχολήθηκα καθόλου με τα γραφικά για να πάρω το bonus. Τελικά στο 1Α η πολυπόθητη τρίτη μέθοδος ήταν ευτυχώς για όλους μας η "ανάλυση" και να πω την αλήθεια είχα μία ανησυχία μην πάρω πολύ κόσμο στο λαιμό μου. Όπως όλοι έτσι και εγώ έχασα 3 μονάδες από το GUIDE και 10 μονάδες από το 3Γ δηλαδή όλες!!! Δεν ξέρω αν το προσέξατε ή αν εγώ το πρόσεξα τώρα αλλά ανακοινώθηκε η ύλη των εξετάσεων και έχω την εντύπωση ότι είναι τεράστια...
http://class.eap.gr/LotusQuickr/sdy50/Main.nsf/h_Toc/DC79BB69635FE43CC225745A00566744/?OpenDocument


Πω πω αγχώθηκα τώρα. Έχεις δίκιο είναι τεράστια. Εγω διαβάζω ακόμα το 6 απο Κουλούρη και μπορώ να πω οτι απο το 5 και το 6 δεν έχω καταλάβει τίποτα... :o :o :o :shock: :shock: :?

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 27, 2011 9:01 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 01, 2010 9:10 am
Δημοσ.: 61
Τοποθεσια: Λάρισα
Άσε εγώ είμαι ακόμα στο 3 το οποίο δεν τελειώνει ή μάλλον δεν μπορώ να το τελειώσω με τίποτα...


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 27, 2011 9:04 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
ptheodor έγραψε:
Άσε εγώ είμαι ακόμα στο 3 το οποίο δεν τελειώνει ή μάλλον δεν μπορώ να το τελειώσω με τίποτα...


Εγω αναρωτιέμαι το εξής. Αρκεί κανείς να διαβάζει τους οδηγούς μελέτης και να μπορεί να απαντά σε όλες τις δραστηριότητες;; Αν ναι να "ξεχάσουμε" το βιβλίο και να επικεντρωθούμε εκεί γιατί το βρίσκω απίθανο να μάθουμε απέξω αυτά που είναι στο βιβλίο του Κουλούρη. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αν πάς στο 5 και στο 6 θα τρελαθείς με την λεπτομέρεια. Το είχε αναφέρει και ένας συνάδερφος παραπάνω αν δεν κάνω λάθος.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 27, 2011 9:07 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 01, 2010 9:10 am
Δημοσ.: 61
Τοποθεσια: Λάρισα
xpet έγραψε:
ptheodor έγραψε:
Άσε εγώ είμαι ακόμα στο 3 το οποίο δεν τελειώνει ή μάλλον δεν μπορώ να το τελειώσω με τίποτα...


Εγω αναρωτιέμαι το εξής. Αρκεί κανείς να διαβάζει τους οδηγούς μελέτης και να μπορεί να απαντά σε όλες τις δραστηριότητες;; Αν ναι να "ξεχάσουμε" το βιβλίο και να επικεντρωθούμε εκεί γιατί το βρίσκω απίθανο να μάθουμε απέξω αυτά που είναι στο βιβλίο του Κουλούρη. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά αν πάς στο 5 και στο 6 θα τρελαθείς με την λεπτομέρεια. Το είχε αναφέρει και ένας συνάδερφος παραπάνω αν δεν κάνω λάθος.


Για αυτό μένω ακόμα στο 3...


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 256 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 22, 23, 24, 25, 26  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009