Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 5:22 am

2010-11 / 2η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 256 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 08, 2010 3:51 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Η δεύτερη Γραπτή Εργασίας έχει αναρτηθεί. Μπορείτε να την κατεβάσετε από εδώ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 08, 2010 4:21 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Αντρέα καλησπέρα. Μόλις την είδα (και ομολογώ οτι δεν έχω ξεκουραστεί ακόμα απο την 1η). Όπως και να έχει είδα οτι έχει και Java. Καλώς τα δεχτήκαμε!!!!! :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 08, 2010 5:15 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους εγώ αλλά πάει καιρός που δεν έχω Java στημένη στο μηχάνημά μου και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να ψάξω που θα την βρω. Η home page για το NetBean είναι http://netbeans.org/. Απ’ ότι είδα υπάρχουν πολλές εκδόσεις. Εγώ κατέβασε την πλήρη (~319 MB). Η ταχύτητα κατεβάσματος ήταν θεαματική. Σταθερό download στα 2 ΜΒ/sec και όλο το πρόγραμμα εγκατάστασης κατέβηκε σε λιγότερο από 2 min.

Αυτό ήταν το εύκολο μέρος. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.

Χριστίνα, εσύ που έχει στήσει το VPN της βιβλιοθήκης μάλλον θα μπορέσεις να βρεις και να μας δώσεις και το άρθρο του πρώτου θέματος. Το βρήκα στο IEEE αλλά θέλει συνδρομή ή IP του πανεπιστημίου και δεν έχω βρει χρόνο για το VPN. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 08, 2010 5:26 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Σχετικά με το NetBeans που έγραψα παραπάνω, όσοι δεν έχετε κάποιο Java Developers Kit (JDK) στημένο, όπως εγώ, θα χρειαστεί να το κατεβάσετε χωριστά. Είναι λοιπόν καλύτερα να τα κατεβάσουμε «όλα μαζί συμμαζεμένα». Αυτό που βρήκα και προτίθεμαι να κατεβάσω και εγώ είναι το JDK+NetBeans bundle από το http://www.oracle.com/technetwork/java/ ... index.html


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 08, 2010 7:23 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Παιδιά θα σας απογοητεύσω. Έψαξα και δεν βρίσκω το άρθρο στην βιβλιοθήκη, αλλά δυστυχώς πρόλαβα και έκανα μια μικρή έρευνα λόγω έλειψης χρόνου. Θα το ξαναπροσπαθήσω φυσικά αλλά μαλλον μετά την ΟΣΣ επειδή δεν νομίζω να προλάβω μέχρι τότε. Αυτές οι μέρες είναι παραπάνω απο γεμάτες. Καλό θα ήταν να ψάξουμε όλοι για να προλάβουμε να ενημερώσουμε τους καθηγητές αν δεν το βρίσκουμε.

Αντρέα ευχαριστώ για τις πληροφορίες για την Java!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 08, 2010 10:01 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Αυτά είναι...επιστρέφεις απ' έξω και βλέπεις εκφωνήσεις, άρθρα κι IDE της Java. :D Εγώ, εν τω μεταξύ, εν αναμονή της τελευταίας είχα κατεβάσει 4 IDE να υπάρχουνε:

  • IntelliJ 9.0.4 Community Edition
  • NetBeans 6.9.1
  • JCreator LE 4.50
  • Eclipse

Από τα οποία είχα δουλέψει κάποτε μόλις το JCreator, ενώ από IntelliJ και NetBeans, θα επέλεγα στην παρούσα φάση το δεύτερο, δίχως όμως να τα έχω μελετήσει καθόλου προσεκτικά. Το eclipse τ'αφήνω, απλά να υπάρχει! :)

Δεν κοίταξα ακόμα όλη την εκφώνηση, παρά κατέβασα το άρθρο που αναφέρει το πρώτο θέμα, αλλά τώρα, φαντάζομαι, μπορούμε να πούμε πως αρχίζουν τα δύσκολα...


Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 09, 2010 11:08 am   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Java δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ουσιαστικα:P

Ποιο ειναι το πιο απλο IDE,ιδανικα καποιο που να μοιαζει σε Visual Studio?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 09, 2010 12:28 pm   

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 24, 2010 10:47 am
Δημοσ.: 8
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Τα IDE που χρησιμοποιούνται περισσότερο για java είναι το eclipse και το netbeans.
Και τα δύο είναι εύχρηστα αλλά αρκετά πολύπλοκα γιατί υποστηρίζουν ανάπτυξη εφαρμογών διαφόρων ειδών μέσω plugins(εφαρμογές desktop,web εφαρμογές,βάσεις δεδομένων κ.λ.π).

Από ότι είδα ο καθηγητής προτιμά netbeans, οπότε μάλλον αυτό θα χρησιμοποιήσω(αν και ξέρω πολύ καλά το eclipse).

Για την συγκεκριμένη εργασία απαιτείται μια εντελώς minimal εγκατάσταση(netbeans java SE).Οι πληρέστερες εκδόσεις είναι πολύ πιο βαριές και αυξάνουν χωρίς λόγο την πολυπλοκότητα του IDE.Εξάλλου οποιοδήποτε χαρακτηριστικό μπορεί να προστεθεί εκ των υστέρων μέσω plugin


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 09, 2010 1:09 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο Shannon, επειδή απ’ ότι καταλαβαίνω έχει ασχοληθεί με την Java, εάν έχει υπόψη του κάποιο (καλό) βιβλίο για το IDE του NetBeans. Δεν χρειάζομαι κάτι για να μάθω Java, αλλά κάτι για να μου δείξει πώς να δημιουργήσω ένα project και μία desktop εφαρμογή όπως αυτή που χρειαζόμαστε για την εργασία. Με τον κώδικα θα βρω την άκρη. Είδα όμως το περιβάλλον του NetBeans και «τρελάθηκα» λίγο. Εάν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου φοβάμαι ότι θα πάρει αρκετές μέρες για να καταλάβεις την λογική του και το πως δουλεύει.

Πέρα από τον Shannon το ερώτημα απευθύνεται σε όποιον μπορεί να βοηθήσει. Είτε με δική του γνώση είτε με κάτι που του έχουν προτείνει.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 09, 2010 7:03 pm   

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 24, 2010 10:47 am
Δημοσ.: 8
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
@andreas:

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο βιβλίο σχετικά με το netbeans.Το eclipse πάντως το έμαθα στην πράξη (και με την βοήθεια το google).
Για την εργασία δεν χρειάζεται desktop εφαρμογή, εκτός και αν θες κάποιες έξτρα μονάδες.Εγώ θα υλοποιήσω πρώτα μια απλή εφαρμογή χωρίς GUI (file>new project->Java->Java Application).
Αν υπάρχει χρόνος στο τέλος, ίσως προσθέσω και τα γραφήματα.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 256 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 26  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009