Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:44 am

2010-11 / 1η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 156 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 1:54 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγώ αν τα υπολογίζω σωστά έχω 81/100

Το αστείο είναι ότι τελικά ούτε εγώ είχα (σύμφωνα με τον καθηγητή) ακριβώς δίκιο για την 4η άσκηση. :lol:
Θα του υποδείξω όμως από που πήρα τις ιδέες, μιας και μάλλον υπάρχει μια σύγχυση εκεί, γιατί το paper που είχα αναφέρει ότι διάβασα γράφει παραδείγματα αντίστοιχα με αυτά που μου απέρριψε ο κ Γαβαλάς. ;)

Επίσης κάτι πρέπει να γίνει με τις διατυπώσεις των ερωτήσεων γιατί πχ στην ερώτηση με τις εναλλακτικές τεχνολογίες έχω τεράστιες ενστάσεις (αν και βαθμολογήθηκα 10/10) γιατί ζητάει εναλλακτικές τεχνολογίες για αντίστοιχες υπηρεσίες όπου αντίστοιχες =/= ίδιες. Μπορεί να σας τη σπάω που στηρίζομαι τόσο στη σημασία των λέξεων, αλλά όταν η μόνη σου επαφή με την άσκηση είναι η εκφώνηση, τότε την λαμβάνεις κατά γράμμα. Αντίστοιχες λοιπόν σημαίνει ότι ναι μεν κάνει περίπου τα ίδια πράγματα, αλλά μπορεί να κάνει και άλλα.

Επίσης μου έγινε παρατήρηση για την έννοια bits-per-sec-pes-square meter όπου δεν ανέφερα την επαναχρησιμοποίηση συχνοτήτων. Και εκεί διαφωνώ, αφού δεν ζητείται να πούμε γιατί οδηγήθηκε εκεί ο κ. Weiser, αλλά τι σημαίνει αυτή η έννοια.

Εσείς τι λέτε :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 2:13 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Θα συμφωνησω μαζι σου στο οτι επιβαλλεται οι εκφωνησεις των ασκησεων να ειναι πολυ προσεγμενες ωστε να μην αφηνουν περιθωρια αμφισβητησης,αποριων κτλπ ακριβως εξαιτιας της φυσης του μεταπτυχιακου.

Οσον αφορα την 4η ασκηση μαλλον υπηρχε ελαστικη βαθμολογηση αφου παρα τα πολυ μετρια παραδειγματα (θεωρω) που εδωσα, βαθμολογηθηκε με πανω απο τη βαση.

Οσον αφορα τα υπολοιπα ΔΓ/ΔΑ/ΩΑ (Ωχ Αδερφε) :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 2:25 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Χμ, να ρωτήσω, όλοι εσείς που λάβατε βαθμολογία και διόρθωση των εργασιών σας είστε από το γκρουπ της Αθήνας; Γιατί εγώ πχ δεν έχω λάβει ούτε μέιλ, ούτε μπορώ να βρω κάπου τη βαθμολογία μου. (Εκτός αν δεν ψάχνω σωστά... :oops: )


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 2:39 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Μάλλον μόνο ο κ. Γαβαλάς διόρθωσε τις εργασίες ως τώρα, οπότε ναι, μιλάμε όπως φαίνεται μόνο για το τμήμα Αθήνας :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 3:15 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Και εγώ πολύ ευχαριστημένη παιδιά. 90,2/100 πήρα. Το πρόβλημα μου ήταν κυρίως στο 2ο θέμα και σε 1,2 παραδείγματα στο 4ο. Όλα τα άλλα όμως ήταν ακριβώς και έτσι πήρα αυτή τη βαθμολογία. Αντε τώρα για τα επόμενα που με αγχώνουν γιατί το καθημερινό διάβασμα δεν μου βγαίνει...

_________________
Εικόνα


Τελευταία επεξεργασία απο xpet την Πέμ Δεκ 02, 2010 3:24 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 3:23 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Θοδωρή πράγματι σε κάποιες εκφωνήσεις υπήρχε σχετικό πρόβλημα αλλά να σου πω την αλήθεια στην θέση σου δεν θα έκανα σύγκριση άρθρου - παραδειγμάτων κλπ.Όχι για να μην έρθω σε κόντρα αλλά γιατί προσωπικά για μένα δεν θα είχε κάποιο ιδιαίτερο νόημα. Αν είχες κοπεί ok, αλλά μιας και έχεις μια χαρά βαθμό νομίζω πως το μήνυμα για σαφέστερη διατύπωση ερωτήσεων έχει ήδη περάσει. Τώρα αν ψάξεις μια - μια τις λέξεις σίγουρα θα βρείς ελλείψεις αλλά το ίδιο μπορεί να συμβεί και με τις δικές σου απαντήσεις αν ψάξει κανείς μια μια τις λέξεις.

Στα λέω τελείως φιλικά γιατί είναι ο τρόπος που σκέφτομαι. Ελπίζω να μην παρεξηγηθω! :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 4:01 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή θα μου επιτρέψεις να συμφωνήσω με την Χριστίνα αλλά να προσθέσω και το θέμα της κόντρας. Ποτέ δεν ξέρεις !!!

Όσον αφορά την Βάσω που δεν βρίσκει τον βαθμό της ας μην ανησυχεί. Ούτε κ’ εμείς από το τμήμα της Θεσσαλονίκης έχουμε λάβει ή δει κάτι. Πιστεύω ότι μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα, αν όχι νωρίτερα, θα ξέρουμε κι’ εμείς.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 4:38 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Εννοείται παιδιά ότι δεν παρεξηγώ. Απλά όταν ο κ. Γαβαλάς έχει ξεκαθαρίσει αρκετές φορές στην ΟΣΣ ότι πρέπει να είμαστε ακριβείς και περιεκτικοί και μάλιστα βαθμολογούμαστε για αυτό, καλό θα ήταν να είναι αρκετά προσεγμένες και οι εκφωνήσεις των ασκήσεων. Φυσικά και δεν έθεσα θέμα βαθμολόγησης και αυτό το διευκρινιστικό email του κ Γαβαλά μάλλον προήλθε από τις δικές μου παρακάτω ερωτήσεις προς αυτόν:
Παράθεση:
Καλησπέρα σας,
έχετε κάνει κάποια σχόλια με ερωτηματικά στην εργασία μου, αυτό σημαίνει ότι θέλετε επεξήγηση; Επίσης, αν θέλουμε να συζητήσουμε κάποιες παρατηρήσεις σας στην εργασία μας, χωρίς φυσικά βλέψεις για αναβαθμολόγηση, με σκοπό απλά να ξεκαθαρίσουν κάποια πράγματα, να σας στείλουμε email με σχόλια στα σχόλια σας;

Ευχαριστώ

ΥΓ: επίσης δεν έχουν περαστεί τελικοί βαθμοί των στην αντίστοιχη καρτέλα μας του ΕΑΠ "ΓΕ Βαθμοί", ούτε έχουν υπολογιστεί πάνω στο έγγραφο. Είναι για τις περιπτώσεις αναβαθμολόγησης;

Ποτέ δεν ήμουν του άριστα και ούτε περίμενα κάτι τέτοιο τώρα, για να μη με παρεξηγείτε και εσείς, γιατί μάλλον θα έχω θεωρηθεί παράξενος ως τώρα :lol:
Απλά επειδή μιλάμε για γραπτό λόγο όχι προφορικό και μάλιστα με μεγάλο χρόνο στη διάθεση μας (δεν είναι η τελική εξέταση) προτιμώ να διαβάζω ακριβής εκφωνήσεις. Όχι τίποτε άλλο αλλά αναλωνόμαστε μετά σε διευκρινίσεις και απορίες αν εννοεί το ένα ή το άλλο χάνοντας και αρκετό χρόνο. ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 02, 2010 5:13 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Θοδωρή κατάλαβα τι λές και συμφωνώ μαζί σου!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 04, 2010 2:27 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
thodorisk έγραψε:
Εγώ αν τα υπολογίζω σωστά έχω 81/100


Φαντάζομαι θα μάθουμε κι οι υπόλοιποι in due time, αλλά γιατί πρέπει να τα υπολογίσει κανείς;


thodorisk έγραψε:
Επίσης μου έγινε παρατήρηση για την έννοια bits-per-sec-pes-square meter όπου δεν ανέφερα την επαναχρησιμοποίηση συχνοτήτων. Και εκεί διαφωνώ, αφού δεν ζητείται να πούμε γιατί οδηγήθηκε εκεί ο κ. Weiser, αλλά τι σημαίνει αυτή η έννοια.


Ούτε εγώ έγραψα κάτι σχετικό με την επαναχρησιμοποίηση για κάποιο λόγο!


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 156 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009