Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 1:13 am

2012-2013 / 2η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 54 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 20, 2012 5:03 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Αύγ 02, 2012 6:34 pm
Δημοσ.: 30
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Εγώ το χρησιμοποίησα στρογγυλοποιημένο ως 2X10^6 bits/sec στην πρωτη προσπαθεια επίλυσης, μετά δεν το ξανακοίταξα αλλά από οτι κατάλαβα το ίδιο κάναμε ;) Η άσκηση λέει ότι δεν υπάρχουν άλλες καθυστερήσεις επομένως δεν υπολόγισα κάτι σύμφωνα με τύπους :?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 20, 2012 7:25 pm   

Εγγραφη: Τετ Οκτ 24, 2012 6:06 pm
Δημοσ.: 14
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Αρχικά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Όσων αφορά το θέμα 4 εγώ στηρίχτηκα στην απάντηση που έχουν δώσει στις ασκήσεις της 2ης ΟΣΣ. Δλδ υπολογίζουμε μόνο χρόνο μετάδοσης, αφού λένε ότι δεν έχουμε άλλες καθυτερήσεις. Κοίτα λοιπόν την απάντηση που έχουν δώσει στο 3α ερώτημα των ασκήσεων της 2ης ΟΣΣ και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Είναι 3 ζεύξεις....


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 21, 2012 10:46 am   

Εγγραφη: Κυρ Οκτ 14, 2012 10:11 am
Δημοσ.: 13
Katarxin to Mbps einai 1024^2, ego ekana lathos kai o xronos diadosis gia to 1 bit den yparxei dika mou lathi!Epomenos gia to i) pou brikate einai 7,6sec gia ton proto dromologiti k epomenos epi 3 gia tis zeukseis tha einai 22,88 sec?Sosta?
Gia to ii) kathe tmima tha einai 2000 bits sosta?O xronos bgainei 9,5*10^(-4) sec sosta? Meta pote ksekinaei to 2o paketo?Tautoxrona?O protos dromologitis den prepei na mazepsei prota ola ta tmimata kai meta na ta metadosei ston 2o dromologiti?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Δεκ 21, 2012 11:08 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Αύγ 02, 2012 6:34 pm
Δημοσ.: 30
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
aggeliki έγραψε:
Katarxin to Mbps einai 1024^2, ego ekana lathos kai o xronos diadosis gia to 1 bit den yparxei dika mou lathi!Epomenos gia to i) pou brikate einai 7,6sec gia ton proto dromologiti k epomenos epi 3 gia tis zeukseis tha einai 22,88 sec?Sosta?
Gia to ii) kathe tmima tha einai 2000 bits sosta?O xronos bgainei 9,5*10^(-4) sec sosta? Meta pote ksekinaei to 2o paketo?Tautoxrona?O protos dromologitis den prepei na mazepsei prota ola ta tmimata kai meta na ta metadosei ston 2o dromologiti?


Έτσι μου βγήκανε τα νουμερα και εμενα.Το δευτερο πακετο ξεκιναει αφου το πρωτο εχει παραληφθει ολοκληρο στον πρωτο δρομολογητη και κανει τον ιδιο χρονο να φτασει. Αρα συνολικα απο την αρχη της μεταδοσης το δευτερο πακετο θα κανει τον διπλασιο χρονο απο οτι το πρωτο για να φτασει στον πρωτο δρομολογητη. Δεν ειμαι απολυτα σιγουρη ομως :? Εγω θεωρησα οτι καθε δρομολογητης συγκεντρωνει πρωτα ενα πακετο πριν το μεταδωσει στον επομενο και οχι ολο το μηνυμα. Αλλιως τι νοημα θα ειχε η τμηματοποιηση; :?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 02, 2013 6:59 pm   

Εγγραφη: Τετ Οκτ 24, 2012 6:06 pm
Δημοσ.: 14
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Χρόνια Πολλά και Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους!!!
Να ρωτήσω: Τελικά στο 4ο Θέμα το R το υπολογίζουμε ως 2.1024.10^2 ή 2.10^6. Εγώ το είχα κάνει σύμφωνα με το πρώτο και έβγαζα τα αποτελέσματα που δίνατε και εσείς, αλλά αυτό που έγραψαν στο forum με μπέρδεψαν:


Συγκεκριμένα, η ερώτηση φοιτήτριας ήταν η εξής:
Για το 4ο θεμα, το 2Mbps θα το θεωρησουμε ως 10^6 ή 1024^2?
Στις ασκησεις της 2ΟΣΣ στην απαντηση 3Β ειναι ως 1024^2 αρα τι απο τα 2?

Και η απάντηση:
O όρος megabit έχει διαφορετική ερμηνεία ανάλογα με το πλαίσιο που χρησιμοποιείται. Αν πρόκειται για ρυθμό μετάδοσης το megabit ισοδυναμεί με 10^6 bits, ενώ αν πρόκειται για αποθήκευση δεδομένων το megabit ισοδυναμεί με 2^20 bits.

Καμιά ιδέα, ή εξήγηση τι εννοεί??


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 02, 2013 10:45 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Αύγ 02, 2012 6:34 pm
Δημοσ.: 30
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
elafi έγραψε:
Χρόνια Πολλά και Καλή χρονιά εύχομαι σε όλους!!!
Να ρωτήσω: Τελικά στο 4ο Θέμα το R το υπολογίζουμε ως 2.1024.10^2 ή 2.10^6. Εγώ το είχα κάνει σύμφωνα με το πρώτο και έβγαζα τα αποτελέσματα που δίνατε και εσείς, αλλά αυτό που έγραψαν στο forum με μπέρδεψαν:


Συγκεκριμένα, η ερώτηση φοιτήτριας ήταν η εξής:
Για το 4ο θεμα, το 2Mbps θα το θεωρησουμε ως 10^6 ή 1024^2?
Στις ασκησεις της 2ΟΣΣ στην απαντηση 3Β ειναι ως 1024^2 αρα τι απο τα 2?

Και η απάντηση:
O όρος megabit έχει διαφορετική ερμηνεία ανάλογα με το πλαίσιο που χρησιμοποιείται. Αν πρόκειται για ρυθμό μετάδοσης το megabit ισοδυναμεί με 10^6 bits, ενώ αν πρόκειται για αποθήκευση δεδομένων το megabit ισοδυναμεί με 2^20 bits.

Καμιά ιδέα, ή εξήγηση τι εννοεί??


Καλή χρονιά!Λοιπόν,εγώ από την απάντηση κατάλαβα ότι εφόσον μιλάμε για ρυθμό τότε θα χρησιμοποιήσουμε το 10^6 bits. Εφόσον το είπε ο καθηγητής δεν πιστεύω ότι μπορεί να το πάρουν λάθος. Εξάλου και απο μιά πρόχειρη αναζήτηση στο ιντερνετ προκύπτει ότι πράγματι πρόκειται για 10^6 bits.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 03, 2013 10:58 am   

Εγγραφη: Τετ Οκτ 24, 2012 6:06 pm
Δημοσ.: 14
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Thanks a lot!! Και εγώ αυτό θα κάνω μάλλον, απλά με έχει μπερδέψει η 3β άσκηση της 2ης ΟΣΣ που το αποτέλεσμα μου δείχνει ότι έχουν χρησιμοποιήσει το 1024^2...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 03, 2013 11:42 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Πέμ Αύγ 02, 2012 6:34 pm
Δημοσ.: 30
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
elafi έγραψε:
Thanks a lot!! Και εγώ αυτό θα κάνω μάλλον, απλά με έχει μπερδέψει η 3β άσκηση της 2ης ΟΣΣ που το αποτέλεσμα μου δείχνει ότι έχουν χρησιμοποιήσει το 1024^2...


Και εμένα με μπέρδεψε αλλά από την στιγμή που ο καθηγητής μας έδωσε αυτήν την απάντηση θέλω να πιστεύω ότι αυτό είναι το σωστό. Εξάλλου η διαφορά δεν είναι και πολύ μεγάλη, αν έχουμε τον τρόπο σωστό, τα αποτελέσματα έχουν πολύ μικρή διαφορά μεταξύ τους.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 03, 2013 5:52 pm   

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 10:51 am
Δημοσ.: 75
καλη χρονια σε ολους
να ρωτησω κατι γιατι εχω μεινει πολυ πισω στο διαβασμα και εχω παρει παραταση
ποια σημεια του βιβλιου διαβασατε για το θεμα 2;
για το θεμα 4;

σας ευχαριστω εκ τω προτερω


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιαν 03, 2013 7:47 pm   

Εγγραφη: Κυρ Οκτ 14, 2012 10:11 am
Δημοσ.: 13
Καλη χρονια!!
Κ εγω στην αρχη 1024^2 το ειχα. Τον ρυθμο μεταδοσης καταλαβα κ εγω και το αλλαξα σε 10^6. Τα νουμερα προκυπτουν εντελως διαφορετικα. Κ με το 10^6 τελικα ο χρονος μεταδοσης μου βγηκε ιδιος με το ι) ερωτημα. Δεν ξερω αν ειναι σωστο αυτο.Κ σε σας?24 sec?
Με την java καταφερατε τιποτα?


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 54 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009