Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 8:55 am

2011-12 / 4η ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 70 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 12:25 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα μετά από καιρό. Αν και με μια πρώτη ανάγνωση φάνηκε εύκολη η εργασία, τελικά κρύβει παγίδες στην εκφώνηση. Δεν θυμάμαι ποιος το ανέφερε, αλλά έχει δίκιο, αντί να ασχολούμαστε με την εμπέδωση των εννοιών και των τύπων, προσπαθούμε να λύσουμε γρίφους για το τι εννοεί ο ποιητής. Τεσπα.

Για το θέμα 2Α. Το θέμα με τον τριπλασιασμό της Ar, είναι εύκολο νομίζω και με τον τύπο 10.4 ο καθένας καταλαβαίνει τι γίνεται. Σε σχέση με το α) είναι κάπως πιο μπερδεμένα. Τριπλασιασμός της συχνότητας σημαίνει υποτριπλασιασμός του μήκους κύματος σωστά; Άρα το GR εννιαπλασιάζεται. βέβαια στον τύπο 10.5 εμφανίζεται ξανά το λ^2 που εξουδετερώνει τον εννιαπλασιασμό του GR. Επομένως πρέπει να συσχετίσουμε τα GT και PT με κάποιο τρόπο με τη συχνότητα έτσι το σκέφτομαι, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα τους σχετικούς τύπους. Αν μπορεί κάποιος να με παραπέμψει θα το εκτιμούσα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 2:06 pm   

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 12, 2011 12:09 pm
Δημοσ.: 31
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
chris_p έγραψε:
Σωστά. Ο Νικοπολιτίδης ανέφερε όμως ότι δε θα ασχοληθούμε με τα slots του TDMA. Άρα μας ενδιαφέρουν μόνο τα κανάλια για να υπολογίσουμε τους χρήστες. Αν θεωρήσουμε εύρος (6+6) τότε είναι άλλος ο αριθμός των καναλιών από ότι αν θεωρήσουμε εύρος 12.



Κατέληξα στο 6+6 τελικά. Η φράση συνολικά διαθέσιμο με ωθεί προς αυτή την επιλογή.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 3:06 pm   

Εγγραφη: Παρ Απρ 06, 2012 2:49 pm
Δημοσ.: 8
stella έγραψε:
chris_p έγραψε:
Σωστά. Ο Νικοπολιτίδης ανέφερε όμως ότι δε θα ασχοληθούμε με τα slots του TDMA. Άρα μας ενδιαφέρουν μόνο τα κανάλια για να υπολογίσουμε τους χρήστες. Αν θεωρήσουμε εύρος (6+6) τότε είναι άλλος ο αριθμός των καναλιών από ότι αν θεωρήσουμε εύρος 12.



Κατέληξα στο 6+6 τελικά. Η φράση συνολικά διαθέσιμο με ωθεί προς αυτή την επιλογή.


Και εγώ το ίδιο πιστεύω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 3:46 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
imargar έγραψε:
Καλησπέρα μετά από καιρό. Αν και με μια πρώτη ανάγνωση φάνηκε εύκολη η εργασία, τελικά κρύβει παγίδες στην εκφώνηση. Δεν θυμάμαι ποιος το ανέφερε, αλλά έχει δίκιο, αντί να ασχολούμαστε με την εμπέδωση των εννοιών και των τύπων, προσπαθούμε να λύσουμε γρίφους για το τι εννοεί ο ποιητής. Τεσπα.

Για το θέμα 2Α. Το θέμα με τον τριπλασιασμό της Ar, είναι εύκολο νομίζω και με τον τύπο 10.4 ο καθένας καταλαβαίνει τι γίνεται. Σε σχέση με το α) είναι κάπως πιο μπερδεμένα. Τριπλασιασμός της συχνότητας σημαίνει υποτριπλασιασμός του μήκους κύματος σωστά; Άρα το GR εννιαπλασιάζεται. βέβαια στον τύπο 10.5 εμφανίζεται ξανά το λ^2 που εξουδετερώνει τον εννιαπλασιασμό του GR. Επομένως πρέπει να συσχετίσουμε τα GT και PT με κάποιο τρόπο με τη συχνότητα έτσι το σκέφτομαι, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα τους σχετικούς τύπους. Αν μπορεί κάποιος να με παραπέμψει θα το εκτιμούσα.


Χρησιμοποίησε τους τύπους 10.3 , 10.5 και τον τύπο λ = c/f


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 3:58 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Αυτούς χρησιμοποίησα, αλλά μάλλον το μυστικό κρύβεται σε μια παραδοχή που πρέπει να κάνεις, οτι δηλαδή εκτός από το Gr εννιαπλασιάζεται και το GT, δεχόμενοι οτι μια κεραία μπορούμε να την εξετάσουμε τόσο ως δέκτη, όσο και ως πομπό (288-289 σελίδα). Τουλάχιστον εγώ αυτή την προσέγγιση χρησιμοποίησα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 4:42 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
imargar έγραψε:
Αυτούς χρησιμοποίησα, αλλά μάλλον το μυστικό κρύβεται σε μια παραδοχή που πρέπει να κάνεις, οτι δηλαδή εκτός από το Gr εννιαπλασιάζεται και το GT, δεχόμενοι οτι μια κεραία μπορούμε να την εξετάσουμε τόσο ως δέκτη, όσο και ως πομπό (288-289 σελίδα). Τουλάχιστον εγώ αυτή την προσέγγιση χρησιμοποίησα.


Συμφωνώ


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 5:35 pm   

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 20, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 11
Τοποθεσια: Λευκάδα
imargar έγραψε:
Καλησπέρα μετά από καιρό. Αν και με μια πρώτη ανάγνωση φάνηκε εύκολη η εργασία, τελικά κρύβει παγίδες στην εκφώνηση. Δεν θυμάμαι ποιος το ανέφερε, αλλά έχει δίκιο, αντί να ασχολούμαστε με την εμπέδωση των εννοιών και των τύπων, προσπαθούμε να λύσουμε γρίφους για το τι εννοεί ο ποιητής. Τεσπα.

Για το θέμα 2Α. Το θέμα με τον τριπλασιασμό της Ar, είναι εύκολο νομίζω και με τον τύπο 10.4 ο καθένας καταλαβαίνει τι γίνεται. Σε σχέση με το α) είναι κάπως πιο μπερδεμένα. Τριπλασιασμός της συχνότητας σημαίνει υποτριπλασιασμός του μήκους κύματος σωστά; Άρα το GR εννιαπλασιάζεται. βέβαια στον τύπο 10.5 εμφανίζεται ξανά το λ^2 που εξουδετερώνει τον εννιαπλασιασμό του GR. Επομένως πρέπει να συσχετίσουμε τα GT και PT με κάποιο τρόπο με τη συχνότητα έτσι το σκέφτομαι, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω ακόμα τους σχετικούς τύπους. Αν μπορεί κάποιος να με παραπέμψει θα το εκτιμούσα.

Γνώμη μου είναι ότι το ΡΤ δεν μεταβάλλεται. Στην ουσία την ισχύ του πομπού την καθορίζουμε εμείς, είτε αλλάξουμε συχνότητα σήματος είτε Ar κεραίας.
Το θέμα είναι τι ισχύ λαμβάνει ο δέκτης.
Επίσης αφού οι κεραίες είναι ίδιες δεν έχουν και ίδιο gain;
Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα χειρότερα! :)

Όσο για τους γρίφους, ναι και εγώ έτσι νοιώθω!


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 6:09 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Δε με μπέρδεψες καθόλου, ίσα ίσα επιβεβαίωσες τον τρόπο που τελικά το έλυσα.Όσο για το θέμα 1 αφού λέει συνολικό εύρος ζώνης 12ΜΗΖ νομίζω πως εννοεί και για τα δύο ρεύματα, δηλαδή όχι 12+12 αλλά 6+6.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 6:13 pm   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
imargar έγραψε:
Δε με μπέρδεψες καθόλου, ίσα ίσα επιβεβαίωσες τον τρόπο που τελικά το έλυσα.Όσο για το θέμα 1 αφού λέει συνολικό εύρος ζώνης 12ΜΗΖ νομίζω πως εννοεί και για τα δύο ρεύματα, δηλαδή όχι 12+12 αλλά 6+6.


Όντως είναι 6Mhz uplink και 6Mhz downlink το επιβεβαιωσε και ο Γκουμόπουλος στην ΟΣΣ


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 6:42 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Στο 3Α υποθέσατε uplink και downlink κανάλια *; Έχει αυτό το "αμφίδρομη" που με μπερδεύει...

*με την έννοια ότι τα μισά slots χρησιμοποιούνται για uplink και τα άλλα μισά για downlink


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 70 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009