Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 7:55 am

2011-12 / 4η ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 70 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 06, 2012 7:20 pm   

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 12, 2011 12:09 pm
Δημοσ.: 31
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
chris_p έγραψε:
Σωστά. Ο Νικοπολιτίδης ανέφερε όμως ότι δε θα ασχοληθούμε με τα slots του TDMA. Άρα μας ενδιαφέρουν μόνο τα κανάλια για να υπολογίσουμε τους χρήστες. Αν θεωρήσουμε εύρος (6+6) τότε είναι άλλος ο αριθμός των καναλιών από ότι αν θεωρήσουμε εύρος 12.

Νομίζω είναι 6+6 για να λεέι συνολικά διαθέσιμο.
Τουλάχιστον έτσι το αντιλήφθηκα εγώ


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 06, 2012 7:29 pm   

Εγγραφη: Κυρ Ιαν 29, 2012 7:06 pm
Δημοσ.: 25
stella έγραψε:
dimtsa91 έγραψε:
η βελτίωση σε dB είναι 10log(Pμετά/Pπριν)


Είσαι σίγουρος/η??? Κι εγώ έτσι το σκέφτηκα αρχικά, όμως δεν αποδεικνύεται αυτό αν το εξετάσεις καλύτερα....

δηλαδή ?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 06, 2012 7:42 pm   

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 12, 2011 12:09 pm
Δημοσ.: 31
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
dimtsa91 έγραψε:
stella έγραψε:
dimtsa91 έγραψε:
η βελτίωση σε dB είναι 10log(Pμετά/Pπριν)


Είσαι σίγουρος/η??? Κι εγώ έτσι το σκέφτηκα αρχικά, όμως δεν αποδεικνύεται αυτό αν το εξετάσεις καλύτερα....

δηλαδή ?

Σύμφωνα με τις ιδιότητες των λογαρίθμων ισχύει
10log(Pμετά/Pπριν)=10logΡμετά - 10logΡπριν

έχω δηλαδή την εντύπωση ότι ο τύπος αυτός δίνει τη διαφορά και όχι το λόγο


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 06, 2012 7:55 pm   

Εγγραφη: Παρ Απρ 06, 2012 2:49 pm
Δημοσ.: 8
dimtsa91 έγραψε:
stella έγραψε:
Όσο αφορά το θέμα 2Α εκεί που θέλει να υπολογίσουμε το λόγο σε dB...βρήκε κάποιος σταθερό αριθμό? Τον βρίσκω συναρτήση άλλων ποσοτήτων..

βρήκα σταθερό αριθμό. Αυτό που υπολόγισα είναι ο λόγος της ισχύος μετά τη βελτίωση προς την ισχύ πριν τη βελτίωση


Κι εγώ έτσι νομίζω πως είναι. Απλά στο κλάσμα θα είναι kP/P οπότε απλοποιείται.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 06, 2012 7:56 pm   

Εγγραφη: Κυρ Ιαν 29, 2012 7:06 pm
Δημοσ.: 25
stella έγραψε:
dimtsa91 έγραψε:
stella έγραψε:
Όσο αφορά το θέμα 2Α εκεί που θέλει να υπολογίσουμε το λόγο σε dB...βρήκε κάποιος σταθερό αριθμό? Τον βρίσκω συναρτήση άλλων ποσοτήτων..

βρήκα σταθερό αριθμό. Αυτό που υπολόγισα είναι ο λόγος της ισχύος μετά τη βελτίωση προς την ισχύ πριν τη βελτίωση



ο λόγος ατός αν πάρουμε υπόψη μας τον τύπο 10.5 του βιβλίου μας δίνει ότι τα W στη δεύτερη περίπτωση για παράδειγμα πενταπλασιάζονται ή επταπλασιάζονται ή ότι προκείπτει τέλος πάντων. εμείς θέλουμε το λόγο σε dB


το Pμετά = x*Ρπριν.
10log(x*Pπριν/Pπριν) = 10log(x)

από wikipedia: The decibel (dB) is a logarithmic unit that indicates the ratio of a physical quantity (usually power or intensity) relative to a specified or implied reference level


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 06, 2012 7:58 pm   

Εγγραφη: Παρ Απρ 06, 2012 2:49 pm
Δημοσ.: 8
stella έγραψε:
chris_p έγραψε:
Σωστά. Ο Νικοπολιτίδης ανέφερε όμως ότι δε θα ασχοληθούμε με τα slots του TDMA. Άρα μας ενδιαφέρουν μόνο τα κανάλια για να υπολογίσουμε τους χρήστες. Αν θεωρήσουμε εύρος (6+6) τότε είναι άλλος ο αριθμός των καναλιών από ότι αν θεωρήσουμε εύρος 12.

Νομίζω είναι 6+6 για να λεέι συνολικά διαθέσιμο.
Τουλάχιστον έτσι το αντιλήφθηκα εγώ


Άρα θα πρέπει να υπολογίσουμε με βάση τα 6 Mhz σωστά;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 06, 2012 8:10 pm   

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 12, 2011 12:09 pm
Δημοσ.: 31
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ναι το βρήκα κι εγώ πιο ξεκάθαρο..

When referring to measurements of power or intensity, a ratio can be expressed in decibels by evaluating ten times the base-10 logarithm of the ratio of the measured quantity to the reference level.

Ετσι το είχα σκεφτεί αρχικά αλλά είχα κάποιες αμφιβολίες. Τελικά είναι 10 φορές ο λογάριθμος (με βάση το 10) τον λόγο που βρήκαμε.

:lol:


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 06, 2012 10:15 pm   

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 12, 2011 12:09 pm
Δημοσ.: 31
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
chris_p έγραψε:
stella έγραψε:
chris_p έγραψε:
Σωστά. Ο Νικοπολιτίδης ανέφερε όμως ότι δε θα ασχοληθούμε με τα slots του TDMA. Άρα μας ενδιαφέρουν μόνο τα κανάλια για να υπολογίσουμε τους χρήστες. Αν θεωρήσουμε εύρος (6+6) τότε είναι άλλος ο αριθμός των καναλιών από ότι αν θεωρήσουμε εύρος 12.

Νομίζω είναι 6+6 για να λεέι συνολικά διαθέσιμο.
Τουλάχιστον έτσι το αντιλήφθηκα εγώ


Άρα θα πρέπει να υπολογίσουμε με βάση τα 6 Mhz σωστά;


Θα το κοιτάξω πάλι γιατί κατι είδα και έχω ξανά αμφιβολίες οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά. Εντωμεταξύ έκανα και μία ερώτηση στο φόρουμ..μήπως και μας διαφωτίσει ο Νικοπολιτίσης.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 8:50 am   

Εγγραφη: Πέμ Δεκ 22, 2011 9:40 pm
Δημοσ.: 10
Πιστεύω ότι απ'τη στιγμή που δεν δηλώνει ρητά αν είναι FDD το το σύστημα δεν μπορούμε να το θεωρήσουμε αυθαίρετα από μόνοι μας.
Στα παραδείγματα 5.1 και 5.3 του βιβλίου όπου δεν δηλώνει αν είναι δικατευθυντικό ή μονοκατευθυντικό το σύστημα, τα λύνει σαν μονοκατευθυντικά. Απλά σ' αυτά τα παραδείγματα δίνει απευθείας σαν δεδομένα τον αριθμό καναλιών αντί του bandwidth και του channel spacing. Επίσης και σε αυτά χρησιμοποιείται η φράση "συνολικά διαθέσιμο".
Δυστυχώς το εκνευριστικό σε αυτές τις ασκήσεις είναι να σπαταλάς πολύ χρόνο για το τί θέλει να πει ο ποιητής όσο το δυνατόν πιο μονολεκτικά παρά στην κατανόηση των τεχνολογιών και στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Αντι να κρίνεται δηλαδή η εμπέδωση της θεωρίας κι η ικανότητα επίλυσης σχετικών ασκήσεων με αυτή, καταντάμε να παίζουμε με τις λέξεις και κρίνεται η κατανόηση της ελληνικής ή αγγλικής γλώσσας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Απρ 07, 2012 9:44 am   

Εγγραφη: Παρ Απρ 06, 2012 2:49 pm
Δημοσ.: 8
nidouv έγραψε:
Πιστεύω ότι απ'τη στιγμή που δεν δηλώνει ρητά αν είναι FDD το το σύστημα δεν μπορούμε να το θεωρήσουμε αυθαίρετα από μόνοι μας.
Στα παραδείγματα 5.1 και 5.3 του βιβλίου όπου δεν δηλώνει αν είναι δικατευθυντικό ή μονοκατευθυντικό το σύστημα, τα λύνει σαν μονοκατευθυντικά. Απλά σ' αυτά τα παραδείγματα δίνει απευθείας σαν δεδομένα τον αριθμό καναλιών αντί του bandwidth και του channel spacing. Επίσης και σε αυτά χρησιμοποιείται η φράση "συνολικά διαθέσιμο".
Δυστυχώς το εκνευριστικό σε αυτές τις ασκήσεις είναι να σπαταλάς πολύ χρόνο για το τί θέλει να πει ο ποιητής όσο το δυνατόν πιο μονολεκτικά παρά στην κατανόηση των τεχνολογιών και στην αντιμετώπιση του προβλήματος. Αντι να κρίνεται δηλαδή η εμπέδωση της θεωρίας κι η ικανότητα επίλυσης σχετικών ασκήσεων με αυτή, καταντάμε να παίζουμε με τις λέξεις και κρίνεται η κατανόηση της ελληνικής ή αγγλικής γλώσσας.


Συμφωνώ απόλυτα στο τελευταίο.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 70 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009