Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 11:38 pm

2011-12 / 2η ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 24 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 11, 2011 8:43 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Σήμερα πραγματοποιήθηκε η δεύτερη ΟΣΣ για τη ΣΔΥ50 στη Θεσσαλονίκη και από αύριο ξεκινάμε τη δουλειά για τη 2η Εργασία. Ενημέρωσα και κάποιον κόσμο για το φόρουμ, ελπίζω πλέον η συμμετοχή να είναι μεγαλύτερη, γι' αυτό και δημιυοργώ το αντίστοιχο θέμα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 12, 2011 12:22 am   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 18, 2011 11:26 am
Δημοσ.: 2
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Apo aurio ksekiname...Kalh mas arxh!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 12, 2011 5:44 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Καλωσόρισες στο forum, Άννα! :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 12, 2011 9:51 pm   

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 12, 2011 12:09 pm
Δημοσ.: 31
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλησπέρα και από εμένα!! άντε να μας βλέπω να μαζευόμαστε όλοι!!!
:))


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 13, 2011 12:42 am   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλώς ήρθατε, Άννα και Στέλλα, εγώ από αύριο το πρωί θα αρχίσω σιγά σιγά να επικεντρώνομαι στην εργασία και το σαβαβτοκύριακο λέω να δουλέψω το πρώτο θέμα, οπότε θα δημοσιεύω οτι θεωρώ οτι είναι καλό να έχετε υπ' όψιν σας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Δεκ 15, 2011 10:41 am   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
"Με βάση το περιβάλλον της εφαρμογής που περιγράφεται παραπάνω, γράψτε σε απλοποιημένη μορφή τις εξισώσεις των δύο βημάτων του φίλτρου Kalman (σχέσεις 9.12 έως και 9.16 βιβλίου Krumm)."

Εδώ εμείς καλούμαστε να γράψουμε ξανά τους τύπους και να ερμηνεύσουμε ουσιαστικά ποιές θα είναι οι μήτρες Pi, φi, Ki καθώς και το xi (extrapolated όπως ονομάζεται) , κάνοντας πράξεις μεταξύ τους?

Επίσης η διασπόρά του θορύβου (που δίνεται ιση με 1) αναφέρεται στην μήτρα Ri η Qi?

Έχει καταλήξει κανείς στο τι ακριβώς θέλει το ερώτημα?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Δεκ 17, 2011 1:48 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλημέρα Αλέξανδρε, εγώ σήμερα ξεκινάω να ασχολούμαι με την εργασία. Πιστεύω πως αύριο μέχρι το μεσημέρια θα είμαι σε θέση να σου πω τη "γνώμη μου".


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 18, 2011 4:01 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Αλέξανδρε ακριβώς αυτό που κατάλαβες, κατάλαβα κι εγώ. Βέβαια πλέον δεν έχουμε να κάνουμε με μήτρες, αλλά με απλούς αριθμούς. Μια μέτρηση Ζi δεν είναι ένας πίνακας με 2 γραμμές και μια στήλη, αλλά απλά μια τιμή. Αντίστοιχα η κατάσταση Xi είναι απλά μια τιμή (το παράδειγμα του βιβλίου αναφέρεται σε συντεταγμένες που έχουν δύο τιμές (μία για τον Χ άξονα και μία για τον Υ), ενώ η άσκηση σε θερμοκρασίες που έχει μια τιμή. Επίσης δεν υπάρχει ταχύτητα (velocity), αφού το Χ παραμένει σταθερό στο χρόνο. Όπως το κατάλαβα εγώ: Xi= Xi-1(η μορφοποίηση δεν είναι καλή, αλλά πιστεύω πως καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 18, 2011 9:26 pm   

Εγγραφη: Πέμ Οκτ 06, 2011 12:14 am
Δημοσ.: 103
Τοποθεσια: ΑΘΗΝΑ
Καλησπέρα, συμφωνώ απολύτως είναι αυτό ακριβώς που λες απλά μου πήρε λίγο χρόνο να αντιληφθώ οτι μιλάμε για μονοδιάστατες μετρήσεις
και οτι έχουμε υεραπλούστευση των τύπων αν σκεφτούμε οτι η θερμοκρασία παραμένει σταθερή στο χρόνο. Μόλις ξεκίνησα το Θεμα Β για το οποίο το υλικό
του βιβλίου είναι πολύ φτωχό (κεφαλαιο 7) και αναρωτιέμαι αν απλά πρέπει να περιοριστούμε σε γεωμετρικούς υπολογισμούς ή ζητείται κάτι άλλο


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 19, 2011 2:21 pm   

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 12, 2011 12:09 pm
Δημοσ.: 31
Τοποθεσια: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Στο μόνο που βοηθάει το βιβλίο είναι στο ερώτημα Β.Δεν βοηθάει σε τίποτα άλλο. Άλλωστε το είπε και ο Νικοπολιτίδης ρητά στην αίθουσα ότι θα χρησιμοποιήσουμε την Ευκλείδεια απόσταση. Όσο αφορά το ερώτημα 2Α είναι καθαρά μαθηματικά Α' Λυκείου......


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 24 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009