Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 10:17 pm

2010-11 / Απορίες

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 01, 2011 7:30 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
apostolis έγραψε:
Για να καταλάβεις καλύτερα το Pastry πρώτα διάβασε την παράγραφο 10.5.1 σελ. 411 και μετά η άσκηση θα σου φανεί πιό εύκολη


Ευχαριστώ θα το κοιτάξω!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 01, 2011 7:33 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Ο υπολογισμός που δίνει 333 reqs/sec είναι στη λυμένη Άσκηση 6.8 και λαμβάνει υπόψη του 80% επιτυχείς προσβάσεις μέσω cache.
Η αντίστοιχη άσκηση με τα 444 είναι μέσα από το βιβλίο σελ.235, και έχει αντίστοιχα 75% προσβάσεις μέσω cache.

Ανδρέα συμφωνώ με την ανάλυσή σου.
Παρόμοια άσκηση είναι και η 3η της 3ης ΟΣΣ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 01, 2011 11:28 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Εν τούτοις, άλλες φορές απαιτείται προσοχή στις λεπτομέρειες και θεωρούνται ως αυτονόητα πράγματα «ασύλληπτα». Κάνοντας λοιπόν τον δικηγόρο του διαβόλου, θα πω ότι και το τρίτο αίτημα, αυτό με το cache miss που θα προχωρήσει σε I/O, θα κάνει 2,5 + 8=10,5 και όχι 2+8=10 – εφόσον θα επιχειρήσει αναζήτηση στην cache, πριν προχωρήσει σε I/O.

Ανδρέα δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς με τον Παναγιώτη εδώ. Το έχει υπολογίσει αυτό αφού έβαλε 4x2,5. Δεν έχει βάλει πουθενά 2ms επεξεργασία.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 02, 2011 11:52 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
20th Century Boy έγραψε:
Κάνοντας, οι συγγραφείς, την παραδοχή πως η πρόσβαση στο δίσκο είναι σειριακή, το αποτέλεσμα που βρίσκουν στο τέλος είναι 333 requests/sec. Για την ακρίβεια:
Παράθεση:
iii) two-threaded, 2 CPUs: Processors can serve 2 rqsts in 5 ms => 400 reqs/sec. But disk can serve the 20%
of requests at only 1000/15 reqs/sec (assume disk rqsts serialised). This implies a total rate of 5*1000/15 = 333
requests/sec (which the two CPUs can service).

Εκτός κι αν εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι, νομίζω πως διαφέρουν οι δύο απαντήσεις.

Όντως η απάντηση της 3Β της άσκησης της ΟΣΣ, πρέπει να είναι λάθος, αφού ναι μεν σε 20ms μπορούμε να εξυπηρετήσουμε 5reqs αλλά τα 10reqs μπορούμε να τα εξυπηρετήσουμε 30ms (που είναι ο χρόνος για τα 2 I/O των missed cache), άρα για τo ένα θέλουμε 3ms, δηλαδή 1000/3 = 333 reqs per sec δηλαδή το ίδιο αποτέλεσμα με τις λύσεις του βιβλίου. :roll:

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 02, 2011 1:18 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ας επιβεβαιώσει κάποιος αν υπάρχει τυπογραφικό λάθος στο πρώτο bullet της σελίδας 36 της διάλεξης "Συγχρονισμός και λογικά ρολόγια" και συγκεκριμένα:
Παράθεση:
VC(a)<VC(e) και άρα a-->f


όπου e, θα έπρεπε να λέει f.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 02, 2011 4:16 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Παράλληλα με το post μου ρώτησα τον κ. Γαβαλά για το ίδιο θέμα (333 reqs/sec).
Ο κ. Γαβαλάς το προώθησε στον κ. Γκουμόπουλο και η απάντηση του είναι:

"Νομίζω εννοεί το throughput για client requests.

2,5 ms για Ι/Ο + 2 ms για CPU.

Άρα εχεις 4,5 ms για 2 reqs σε 2 CPUs. "

Δε ξέρω τι ερμηνεία δίνεται εσείς αλλά τα παραπάνω έχουν νόημα αν θεωρήσουμε μέσους χρόνους, δηλ.
θέλουμε 2,5 msec για CPU για κάθε αναζήτηση (και όχι για I/O που λέει στην απάντηση)
και 8msec για κάθε 4 αναζητήσεις στο δίσκο (και όχι για CPU που λέει η απάντηση) => 2msec κατά μέσο όρο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 02, 2011 4:32 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
20th Century Boy έγραψε:
Ας επιβεβαιώσει κάποιος αν υπάρχει τυπογραφικό λάθος στο πρώτο bullet της σελίδας 36 της διάλεξης "Συγχρονισμός και λογικά ρολόγια" και συγκεκριμένα:
Παράθεση:
VC(a)<VC(e) και άρα a-->f


όπου e, θα έπρεπε να λέει f.


Έχεις δίκιο.

Το σωστό το γράφει στη σελίδα 448 του Β τόμου (3η παράγραφος).
Εξάλλου αν εξετάσεις τα διανυσματικά ρολόγια των a και e προκύπτει ότι a || e


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 02, 2011 6:30 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Συνάδελφοι καλησπέρα και από μένα. Εδώ και δύο μέρες έχω μπλέξει άσχημα με τη δουλειά και δεν σας παρακολουθώ. Μόλις έχω επιστρέψει αλλά δεν έχω κουράγιο να μελετήσω τα όσα έχουν γραφεί παραπάνω για τις ασκήσεις. Μία πολύ φευγαλέα ματιά που έριξα, μου δίνει την εντύπωση ότι επαληθεύονται αυτά που έλεγα στον Παναγιώτη πριν λίγες μέρες. Δηλαδή, ότι οι ασκήσεις πολλές φορές υπεραπλουστεύουν τα πράγματα, προκειμένου να βγει ένα βατό αποτέλεσμα, ενώ άλλες φορές απαιτούμουν λεπτομέρειες και υποθέτουν, ως αυτονόητα, πράγματα που (για μένα τουλάχιστον) είναι ασύλληπτα.

Μέχρι ένα σημείο, αν θυμάμαι καλά, το ζήσαμε και σε κάποια εργασία – νομίζω στην 5η - όπου αναρωτιόμασταν αν το εύρος του παρόχου αφορούσε μόνο το uplink ή και το downlink και άλλα τέτοια. Ας ελπίσουμε ότι στις εξετάσεις δεν θα έχουμε τέτοια «μελανά» σημεία και ότι όλα θα πάνε καλά.

Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους. Προσωπικά δεν βλέπω να έχω καθόλου χρόνο για να συνεχίσω την επανάληψη-μελέτη. Ελπίζω μόνο να καταφέρω να παρευρεθώ στις εξετάσεις – γιατί ακόμη και γι’ αυτό υπάρχει ένα θέμα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 02, 2011 7:26 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
galatisp έγραψε:
Παράλληλα με το post μου ρώτησα τον κ. Γαβαλά για το ίδιο θέμα (333 reqs/sec).
Ο κ. Γαβαλάς το προώθησε στον κ. Γκουμόπουλο και η απάντηση του είναι:

Μήπως εννοείς για το θέμα της σελίδας 235 του βιβλίου με τα 444req/sec; Γιατί στην άσκηση της ΟΣΣ με τα 333reqs/sec δεν έχουμε 2,5ms για I/O.

ΥΓ: τι άποψη έχετε για τις ενότητες 9.4-9.6 με τα Kalman, Particle φίλτρα και το Hiden Markov Model; Θεωρείτε ότι μπορεί να πέσει κάτι από εκεί μέσα; Όχι τίποτε άλλο αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά :lol:

edit: Έχω την εντύπωση ότι είχε ειπωθεί πως το Differential GPS και το A-GPS ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα, σε κάτι που τελικά εγώ διαφωνώ. Το Differential χρησιμοποιεί μία βάση με σταθερό σημείο αναφοράς σε αντικατάσταση ή προσθήκη έξτρα πληροφοριών για να γίνει πλευροποίηση, δηλαδή το σημείο αναφοράς είναι ένας "επίγειος δορυφόρος" (όπως φαίνεται στο στην εικόνα της 4ης διαφάνειας του αρχείου "02 - ΣΔΥ50 - ΟΣΣ2 - Τεχνολογίες εντοπισμού.pdf"). Δεν υπάρχει κάποιο δίκτυο στο Differential GPS όπως αναφέρεται στην 3η διαφάνεια του αρχείου "05 - ΣΔΥ50 - ΟΣΣ2 - Ασκήσεις.pdf". Δίκτυο έχουμε στην περίπτωση του A-GPS όπου απλά η συσκευή ενημερώνεται για τις θέσεις στις οποίες μπορεί να βρει δορυφόρους με αποτέλεσμα να "κλειδώνει" πάνω τους πιο γρήγορα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 02, 2011 7:57 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Πράγματι αναφερόμουν στην Άσκηση του βιβλίου.

Συγγνώμη για το μπέρδεμα.

Όσο για τα φίλτρα συμφωνώ ότι είναι δύσκολα όπως τα γράφει στο βιβλίο.

Εγώ πάντως εστιάζω στα + και - του καθενός


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009