Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:21 am

2010-11 / Απορίες

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 31, 2011 10:06 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Α βλεπω εσεις ξεκοκκαλιζετε ακομα και τις λεπτομερειες:D

Για να κανω μια ερωτηση: Τι ειδους θεματα περιμενετε να μπουν?

Προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι θα μπουν 2 θεματα τα οποια θα ειναι παρομοια με ασκησεις ειτε εργασιων ειτε ΟΣΣ, 1 θεμα το οποιο δεν θα εχει μπει και ισως να πρεπει να ψαξουμε στην υλη επι τοπου αν εχουμα καλη γνωση του που ειναι και 1 ερωτηση κρισεως πανω σε ολη την υλη:P Εσεις τι λετε?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 31, 2011 10:38 pm   

Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 06, 2010 9:16 pm
Δημοσ.: 170
Τοποθεσια: ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ
Καλησπέρα και καλό κουράγιο

Εγώ πιστεύω πως το Java RMI, Τhreads Και Pastry είναι πολύ πιθανά για να υπάρχει θέμα

συμφωνώ με αυτό που λέέι ο παναγιώτης αν θυμάμαι καλά το όνομα σωστό μου φαίνετε

Καλή συνέχεια σε όλους


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 01, 2011 10:50 am   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλημέρα παιδιά,

φανταζόμαι πως έχουμε μπει όλοι στης τελική ευθεία και πως οι επόμενες 2 μέρες θα είναι γεμάτες με απορίες. Εγω θα ήθελα να ζητήσω μια χάρη αν κάποιος μπορεί, θέλει και το θεωρεί σωστό. Μπορεί να ανεβάσει κάποιος που πήγε σχετικά καλά στην 6η δεργασία το αρχείο με τις λύσεις του; Το ζητώ επειδή πάντα οι υποδειγματικές είναι πολύ σύντομες και συνήθως δεν βοηθούν. Σημειώνω πως δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την εργασία αυτή ακόμα. Ευχαριστώ πολύ!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 01, 2011 3:52 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
galatisp έγραψε:
Ανδρέα σκέφτηκα κάτι που βγάζει σωστό αποτέλεσμα.

Κάθε διαδικασία που απασχολεί την CPU θέλει 2,5 msec και για I/O 8 msec.
Για 4 διεργασίες η μια θέλει χρόνο για CPU και Ι/Ο και οι άλλες τρεις μόνο για CPU.
Aν απασχολούμε τη μια CPU για Ι/Ο τότε παράλληλα η άλλη τρέχει 4 διεργασίες x 2,5msec = 10 msec.

Αν τώρα βάλουμε άλλες 4 τέτοιες διεργασίες, πριν τελειώσουν οι προηγούμενες, τότε η πρώτη CPU αφού τελειώσει με το I/O μπορεί να
απασχοληθεί με 4 διεργασίες για CPU. Ανάλογα και στη 2η CPU.

Με αυτή την κατανομή θα τελειώσουν 8 αιτήματα σε 18 msec => Μ.Ο. χρόνου για κάθε αίτημα 2,25 msec.

Άρα μπορούν σε 1 sec καλύπτονται 1000/2,25 = 444 αιτήματα / sec

Βρίσκεις λογικό το συλλογισμό μου;

Παναγιώτη, δεδομένου ότι πολλές φορές, οι γράφοντες τις ασκήσεις, υπεραπλοποιούν τα πράγματα, προκειμένου να βγει ένα στρωτό αποτέλεσμα, ίσως η λύση που είχε ο συγγραφέας στο μυαλό του να είναι αυτή που περιγράφεις.

Εν τούτοις, άλλες φορές απαιτείται προσοχή στις λεπτομέρειες και θεωρούνται ως αυτονόητα πράγματα «ασύλληπτα». Κάνοντας λοιπόν τον δικηγόρο του διαβόλου, θα πω ότι και το τρίτο αίτημα, αυτό με το cache miss που θα προχωρήσει σε I/O, θα κάνει 2,5 + 8=10,5 και όχι 2+8=10 – εφόσον θα επιχειρήσει αναζήτηση στην cache, πριν προχωρήσει σε I/O. Επιπλέον, ποιος μας εγγυάται ότι τα I/O των δύο CPU δεν θα συμπέσουν – είτε μερικώς είτε και για τα 8msec;

Από την άλλη, αν δεχτούμε την επιχειρηματολογία σου, τότε με 3 CPU σε 18 msec θα μπορούσαν να εξυπηρετηθούν 3x4=12 αιτήματα. Επειδή όμως για I/O απαιτούνται 3x8=24 msec, θα υπάρξει κάποια επιπλέον αναμονή και τα 18 msec θα γίνουν 24msec. Άρα θα έχουμε 24/12=2 msec/αίτημα και κατ’ επέκταση 1000/2=500 αιτήματα. Eureka !!!

Τώρα βέβαια θα μου πεις αυτά τα 24-18=6msec τα άλλα treads/CPUs τι κάνουν; Κάθονται και κοιτιούνται μεταξύ τους; Δεν εξυπηρετούν κάποια άλλα αιτήματα – απ’ αυτά που απαιτούν 2,5 msec χωρίς I/O; Χμ …. :roll:

Ας μη το «ψειρίζουμε» όμως τόσο πολύ. Ειλικρινά πιστεύω ότι ως λύση στο μυαλό του συγγραφέα υπήρχε αυτό που περιγράφεις παραπάνω.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 01, 2011 4:56 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Παναγιώτη και Ανδρέα συμφωνώ. Την ίδια λύση δίνω και εγώ στην άσκηση με τις CPU και τα threads.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 01, 2011 6:13 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Είναι ιδέα μου, επίσης, ή άλλη λύση δίνει η απάντηση 3β της τρίτης ΟΣΣ από την απάντηση που δίνουν οι συγγραφείς του βιβλίου στην άσκηση 6.8.; Πρόκειται, ουσιαστικά, για την ίδια άσκηση, νομίζω, με τα ίδια νούμερα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 01, 2011 6:44 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Ποιά είναι η άσκηση 6.8; Εννοείς αυτή στις σελ. 234 - 235 του βιβλίου. Αυτές διαφέρουν...


Edit: κατάλαβα τι λές. Δεν έχω τη λύση του βιβλίου μπροστά μου. Διαφέρει η απάντηση??????

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 01, 2011 6:51 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Κάνοντας, οι συγγραφείς, την παραδοχή πως η πρόσβαση στο δίσκο είναι σειριακή, το αποτέλεσμα που βρίσκουν στο τέλος είναι 333 requests/sec. Για την ακρίβεια:
Παράθεση:
iii) two-threaded, 2 CPUs: Processors can serve 2 rqsts in 5 ms => 400 reqs/sec. But disk can serve the 20%
of requests at only 1000/15 reqs/sec (assume disk rqsts serialised). This implies a total rate of 5*1000/15 = 333
requests/sec (which the two CPUs can service).

Εκτός κι αν εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι, νομίζω πως διαφέρουν οι δύο απαντήσεις.


Τελευταία επεξεργασία απο tzortz την Τετ Ιουν 01, 2011 6:54 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 01, 2011 6:53 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Ναι διαφέρουν γιατί στο βιβλίο το έχουν πάει ένα επίπεδο παραπέρα απο οτι καταλαβαίνω. Ας πει και κάποιος άλλος την γνώμη του όμως.....

Και άλλη μια απορία.....Αλήθεια το Pastry (Άσκηση 5 3ης OΣΣ το έχετε καταλάβει);

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 01, 2011 7:03 pm   

Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 06, 2010 9:16 pm
Δημοσ.: 170
Τοποθεσια: ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ
Για να καταλάβεις καλύτερα το Pastry πρώτα διάβασε την παράγραφο 10.5.1 σελ. 411 και μετά η άσκηση θα σου φανεί πιό εύκολη


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009