Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 10:02 am

2010-11 / Απορίες

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μάιος 26, 2011 10:41 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Διαβάζω τον Οδηγό Μελέτης για το κεφάλαιο 5 του Γ τόμου και δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιο είναι το νόημα όλων αυτών των τύπων.
Περιέχει επίσης δραστηριότητες όπου ζητά αν κάποιες έννοιες που υπάρχουν στα CDMA υπάρχουν και στα GSM.

Θυμάται κανείς να υπήρξε σε κάποια ΟΣΣ παρουσίαση για τα CDMA;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 27, 2011 4:12 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Συγκεκριμένα για αυτό το κεφάλαιο έχω γράψει σε άλλο θέμα το εξής:
thodorisk έγραψε:
Κάνοντας μία επανάληψη στον 3ο τόμο και φτάνοντας στο 5ο κεφάλαιο, μου φαίνεται που μπήκε καν στην ύλη. Είναι γεμάτο τύπους και τις αποδείξεις τους και νομίζω ότι δεν θα ασχοληθώ ιδιαίτερα μαζί του. Δεν θεωρώ πιθανό να πέσει κάτι από αυτό. Έχει κανείς άλλος την ίδια άποψη;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μάιος 27, 2011 5:47 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Θα το αφήσετε εκτός το κεφάλαιο αυτό; Εγω το σκέφτομαι πολύ σοβαρά. Όπως για την ώρα έχω αφήσει εκτός και κάποια απο το Β τόμο που δεν έχουν οδηγό. Έχω τρομερή περιέργεια να δω πότε θα αναρτηθεί ο τελευταίος οδηγός που λείπει που μας είπαν στην ΟΣΣ :D :D

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 28, 2011 9:44 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Αν δεν κάνω λάθος τα κεφάλαια για τα οποία δεν έχουμε Οδηγό Μελέτης είναι το 11 και το 16 του Τόμου Β.

Για το 11 υπάρχει υλικό από τις ΟΣΣ (ιδιαίτερα της τελευταίας) που δίνει μια καλή εικόνα για τα πιο σημαντικά ζητήματα του Κεφαλαίου.

Όσο για το Κεφ 16 τι να πώ. Υπάρχει μεγάλη επικάλυψη με άλλα Κεφάλαια (π.χ. αναγνώριση θέσης, ασφάλεια)
έχει όμως και κάποια θέματα που μας έχουν απασχολήσει σε Ασκήσεις ή Εργασίες (βλ. CoolTown)

Με το Κεφ. 5 του Γ τόμου αποφάσισα να μην ασχοληθώ άλλο γιατί πιστεύω ότι υπάρχουν στον ίδιο τόμο άλλα κεφάλαια που μπορούν να δώσουν πιο καλά θέματα για τις εξετάσεις. Ίσως αν μείνει χρόνος δω τις Ασκήσεις μήπως καταφέρω να λύσω καμμία.

Καλό κουράγιο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 28, 2011 10:48 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Μιας και το θέμα είναι για απορίες, ας πω και εγώ την χαζή δική μου απορία.

Παρατηρώ στις ασκήσεις της ΓΕ5, ότι τα συχνοτικά κανάλια άλλοτε τα θεωρεί ως ζεύγη καναλιών και άλλοτε ως μονάδες. Για παράδειγμα στην άσκηση 3.Αii θεωρεί συχνοτικά κανάλια ως μονάδες ενώ στην άσκηση 4Α ως ζεύγη καναλιών για uplink-downlink.

Αντίστοιχα για το εύρος ζώνης, το βιβλίο πάντα το θεωρεί ως το εύρος του uplink ή downlink και συνολικά δηλαδή για το βιβλίο όποτε έχουμε W, τότε ουσιαστικά πρόκειται για 2xW. Στις ασκήσεις πάλι, θεωρείται το συνολικό εύρος και ζητείται ουσιαστικά να το διαιρούμε εμείς δια του δύο σε uplink και downlink.

Τελικά εμείς τι θα πρέπει να προσέχουμε στην εκφώνηση για να είμαστε σίγουροι; Υπάρχει κάποια λέξη-κλειδί;

Επίσης, να υποθέσω ότι θα εκτυπώσετε σε ένα χαρτί τον πίνακα Erlang B ή περιμένετε να μας τον δώσει στην εκφώνηση;
Προσωπικά θα έχω αυτή την εφαρμογή εγκατεστημένη στο κινητό μου :P

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 28, 2011 11:29 am   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Παναγιώτη εγώ δεν έχω τους οδηγούς μελέτης για τα κεφάλαια 6 και 11 του Β τόμου αν θυμάμαι καλά. Κάποιος απο τους δυο μας τα έχει μπλέξει.

Θοδωρή και εγώ είχα ακριβώς το ίδιο "θέμα" με τις εκφωνήσεις. Πότε διαιρούμε και πότε όχι. Πργματικά θα με βοηθούσε και μένα κάποιος που το χε καταλάβει. Όσο για τον πίνακα είχε πεί ο κ Γαβαλάς την ΟΣΣ οτι θα μας τον δώσει αν χρειαστεί. Τώρα αμα θες να τον έχεις και μαζί σου είναι οτι καλύτερο (Δίπλα θα κάτσουμε ε;; Χαχαχα :D :D :D

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 28, 2011 1:28 pm   

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 08, 2010 4:57 pm
Δημοσ.: 4
οι λύσεις των ασκήσεων του τόμου Β

στο URL αλλάξτε το Chapter1Answers.pdf σε Chapter2Answers.pdf κ.ο.κ

http://read.pudn.com/downloads151/ebook ... nswers.pdf

είναι της τρίτης έκδοσης και δεν περιέχει το κεφάλαιο 19

καλή δύναμη και καλή επιτυχία

Βασίλης


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 28, 2011 2:04 pm   

Εγγραφη: Παρ Νοέμ 19, 2010 7:09 am
Δημοσ.: 8
Πολύ καλή σκέψη να μας δώσεις τις απαντήσεις των ασκήσεων του 2 βιβλίου....μακάρι να βρίσκαμε και για το τρίτο....
Ευχαριστούμε πάντως.... θα βοηθήσει


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 28, 2011 2:46 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Βασίλη σ'ευχαριστούμε πολύ!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 28, 2011 3:51 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Όντως πολύ βοηθητικό. Ακόμα πιο βοηθητικό θα ήταν να είχαμε και τις λύσεις των ασκήσεων των οδηγών που μας έχουν δοθεί.

Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να χρησιμοποιούμε την αριθμομηχανή του κινητού μας στις εξετάσεις ή θα μας κρατήσουν τα κινητά για την διάρκεια των εξετάσεων και άρα πρέπει να έχουμε μαζί μας επιστημονική αριθμομηχανή;

υγ: Χριστίνα, δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει να είσαι δίπλα μου, υπάρχουν πολλοί άλλοι αρκετά καλύτερα διαβασμένοι και σίγουρα και εσύ είσαι μία από αυτούς :P

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 47 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009