Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 11:29 am

2010-11 / 6η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 101 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 28, 2011 4:19 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Είδα κι εγώ το 79άρι μου, που λέτε, κι έμεινα σχετικά ευχαριστημένος, καθώς περίμενα και χαμηλότερα, λαμβάνοντας και υπόψη τις συνθήκες κάτω από τις οποίες έγιναν οι τελευταίες εργασίες, οι οποίες, δυστυχώς, υφίστανται ακόμα και τώρα. Σε κάθε περίπτωση, συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη του forum που συμμετείχαν ενεργά, αλλά και σε όλα τα υπόλοιπα που ξεμπέρδεψαν με τις εργασίες κι αφοσιώνονται, φαντάζομαι, στις επαναλήψεις για τις τελικές εξετάσεις. Καλό κουράγιο και τα λέμε από κοντά το επόμενο Σάββατο! :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μάιος 28, 2011 10:40 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Θα ήθελα να ευχαριστήσω για την ενθάρρυνση, τη συμπαράσταση και τη βοήθεια που προσφέρθηκε από το forum. Ήταν πραγματικά πολύτιμη.

Εύχομαι σε όλους καλό διάβασμα και επιτυχία στις εξετάσεις.
Αριάδνη


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 29, 2011 11:08 am   

Εγγραφη: Τρί Μαρ 09, 2010 4:55 pm
Δημοσ.: 106
Τοποθεσια: Ηράκλειο
Όπως επίσης ένα "ευχαριστώ" στο δημιουργό και συντηρητή του forum


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μάιος 29, 2011 2:25 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Ντίνο και λοιπά μέλη, είναι χαρά μου να διαπιστώνω ότι το forum βοήθησε έστω και λίγο στην μεγάλη προσπάθεια όλων μας.

Θα περίμενα όμως η συμμετοχή των συναδέλφων αν είναι πολύ μεγαλύτερη. Αντ’ αυτού διαπιστώνω ότι ένας ικανός αριθμός απλά παρακολουθεί και δεν συμμετέχει. Δεν χρειάζεται να γνωρίζει κανείς τα πάντα για να συμμετέχει. Το αντίθετο θα έλεγα. Αν κάποιος γνωρίζει τα πάντα, ή έστω τα περισσότερα, τότε δεν έχει νόημα να συμμετέχει. Τα κάνει όλα μόνος του και τελειώνει – χωρίς το “χασομέρι” της συμμετοχής στο forum. Εύχομαι και ελπίζω την επόμενη χρονιά να υπάρχει μεγαλύτερη συμμετοχή.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 1:37 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Κοιτώντας την 6η ΓΕ για πρώτη φορά με τις λύσεις της μου δημιουργήθηκαν οι εξής απορίες:

[list=]Πως βγάινει η πιθανότητα που έχει υπολογιστεί στο 2Γ. Εγώ θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι (1/(2^(κ-1)-n))^2 ?
Πως υπολογίζεται το 2Δ?
Στο 3Δ, με τη λογική που ακολουθείται τότε στο παράδειγμα του βιβλίου στο σχήμα 10.9 σελ 356 δεν θα έπρεπε ο πρώτος κόμβος να είναι ο p1 αφού δεν είναι ο πιο κοντινός κόμβος στον t του F1. Στο βιβλίο με άλλα λόγια, επιλέγει τον κόμβο που είναι πιο κοντά στη γραμμή s-t.[/list]

Δεν είναι ανάγκη να μου απαντήσετε και στα 3, όποιος ξέρει κάτι το λέει. :)

Πάντως ομολογώ ότι όλο το 8ο κεφάλαιο του τρίτου τόμου όπως το διάβασα, έτσι το ξέχασα. Το πέρασα πολύ επιγραμματικά και με κούρασε αρκετά. Ελπίζω να μη δοθεί βαρύτητα σε αυτό...

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 2:07 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή γεια σου. Κατ’ αρχήν, όπως βλέπεις έχω μεταφέρει το post στην 6η εργασία – ως πιο σχετικό με αυτήν – ελπίζοντας ότι δεν θα έχεις κάποια αντίρρηση.

Σχετικά με τα ερωτήματα-απορίες σου ως προς το θέμα 2.Γ και 2.Δ έχω κάνει ένα copy-paste της απάντησης που έδωσα, το οποίο πιστεύω ότι είναι πιο αναλυτικό από την υποδειγματική απάντηση και πιστεύω να βοηθήσει.
Συννημένο:
Ερώτημα 2Γ & 2Δ.docx

Όσον αφορά το 3.Δ δεν κατάλαβα τι ακριβώς είναι αυτό που δεν σου αρέσει. Σε κάθε περίπτωση όμως, το συγκεκριμένο θέμα έπρεπε να απαντηθεί-λυθεί σύμφωνα με τα όσα αναφέρονται στο άρθρο της εκφώνησης και όχι σύμφωνα με την στρατηγική που αναφέρει το βιβλίο.


Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μάιος 30, 2011 5:25 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Ευχαριστώ πάρα πολύ Ανδρέα που μου απάντησες. Δυστυχώς μάλλον τα μαθηματικά μου όσον αφορά τις πιθανότητες έχουν μείνει πολύ πίσω και ας λέει ο κ. Γαβαλάς (σωστά ίσως) ότι είναι βασικές πιθανότητες. Ελπίζω αν μπει κάτι τέτοιο, να πιάνει λίγες μονάδες :P

Όσον αφορά την άλλη απορία που έθεσα για το θέμα 3Δ εννοείς ότι δεν είναι η στρατηγική που ζητείται να εφαρμοστεί ίδια με αυτήν που εφαρμόζεται στο σχήμα 10.8 σελ 356 του τρίτου τόμου και περιγράφεται στις σελίδες 356-367; Γιατί εκεί επιλέγεται ο κόμβος που είναι πιο κοντά στη γραμμή s-t και όχι αυτός που είναι πιο κοντά στον t και είναι στο F1.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 31, 2011 5:45 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
thodorisk έγραψε:
...
Όσον αφορά την άλλη απορία που έθεσα για το θέμα 3Δ εννοείς ότι δεν είναι η στρατηγική που ζητείται να εφαρμοστεί ίδια με αυτήν που εφαρμόζεται στο σχήμα 10.8 σελ 356 του τρίτου τόμου και περιγράφεται στις σελίδες 356-367; Γιατί εκεί επιλέγεται ο κόμβος που είναι πιο κοντά στη γραμμή s-t και όχι αυτός που είναι πιο κοντά στον t και είναι στο F1.

Σωστά.

Όσον αφορά τις πιθανότητες μη το παίρνεις προσωπικά. Και οι δικές μου δυνατότητες είναι πολύ κάτω του μετρίου. Απλά, όταν έχεις μία εργασία στο σπίτι και περίπου ένα μήνα μπροστά σου για να την ολοκληρώσεις, μπορείς να ψάξεις όσο θέλεις και να βρεις την άκρη – με την προϋπόθεση ότι είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις τον απαραίτητο χρόνο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 31, 2011 5:03 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Αν δεν είναι αυτή η στρατηγική σε ποιά σελίδα του τρίτου τόμου περιγράφεται αυτή η στρατηγική; :oops:

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Μάιος 31, 2011 5:11 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
thodorisk έγραψε:
Αν δεν είναι αυτή η στρατηγική σε ποιά σελίδα του τρίτου τόμου περιγράφεται αυτή η στρατηγική; :oops:

Θοδωρή, υποθέτοντας ότι εξακολουθούμε να μιλάμε για το θέμα 3 της 6ης εργασίας, επαναλαμβάνω ότι δεν αναφέρεται πουθενά στο βιβλίο. Η εκφώνηση παρέπεμπε σε άρθρο των Frey & Stojmenovic στο οποίο περιγραφόταν (να θυμάμαι καλά) 3 παραλλαγές του face routing. Έτσι είχα θέσει ερώτημα στο επίσημο forum του ΕΑΠ και ο κ. Γαβαλάς είχε διευκρινίσει ότι θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε την “Greedy Other Adaptive Face Routing (GOAFR+)”.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 101 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009