Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 2:35 pm

2010-11 / 5η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 194 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 23, 2011 3:02 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Εχθές βγήκε η 5η εργασία, που με μια γρήγορη ματιά φαίνεται να μην έχει καθόλου κώδικα. Το θέμα είναι ότι η παράδοση της είναι 10/4 ενώ έχουμε ΟΣΣ της ΣΔΥ51 και συγχρόνως και παρουσίαση εργασίας στις 9/4. Δεν ξέρω τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 23, 2011 3:46 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Θοδωρή έχεις δίκιο. Βγήκε η εργασία αλλά mail δεν λάβαμε. Τουλάχιστον εγώ. Και είναι πράγματι χωρίς κώδικα. Μπορεί κάποιος σας παρακαλώ που έχει διαβάσει το βιλίο Wireless Networks να μας πει αν ξέρει ποια κεφάλαια αφορά;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 23, 2011 4:08 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Χριστίνα με εκπλήσσεις. Εμείς ελπίζαμε σ’ εσάς με την μία θεματική να μας υποδείξετε τι να διαβάσουμε κι’ εσείς ρωτάτε εμάς;

Όπως αντιλαμβάνεστε, εγώ τουλάχιστον, δεν είμαι ακόμη σε θέση να υποδείξω κεφάλαια. Ίσως στη συνέχεια.

Μόλις κατέβασα την εργασία και εντόπισα, για πρώτη φορά, το άρθρο που αναφέρεται στο πρώτο ερώτημα-θέμα. Μπορείτε να το κατεβάσετε από το http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/do ... 1&type=pdf


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 23, 2011 4:14 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Αντρέα γιατί σε εκπλήσσω; Εγω το έχω πει ανοικτά οτι ο χρόνος μου για διάβασμα είναι ελάχιστος. Και το οτι κάποιος έχει 1 θεματική ένταντι κάποιου άλλου που έχει 2, δεν σημαίνει απαραίτητα οτι μπορεί να διαθέσει περισσότερο χρόνο.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 24, 2011 8:14 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ανδρέα, φορτώνω κι εγώ το άρθρο της εκφώνησης αν κι είναι το ίδιο με αυτό του συνδέσμου που έδωσες, αλλά σε πιο ευανάγνωστη μορφή και στο περιοδικό που αναφέρεται στην εργασία. Θα προσπαθήσω, επίσης, δειλά-δειλά, να περάσω από μία πρώτη "ακτινογραφία" την εκφώνηση, έτσι ώστε να εντοπίσω τα σημεία εκείνα του βιβλίου που θα μας χρειαστούνε για την εκπόνηση. Μία πρώτη ματιά, πάντως, κι η αίσθησή μου είναι πως θα'χει ψωμί η 5η...

Επίσης, όπως λέει κι η Χριστίνα, mail δεν λάβαμε....κι άντε, παλιά ερχόντουσαν τα notifications, μετά από τόσα ερωτηματολόγια που συμπληρώναμε σχετικά με το portal, αντί αυτό να βελτιώνεται, χειροτερεύει όσο περνάει ο καιρός!

update: Νομίζω, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, πως:
  • για το πρώτο θέμα θα χρησιμοποιήσουμε το άρθρο που αναφέρει η εκφώνηση
  • για το δεύτερο θέμα θ' ανατρέξουμε στο δεύτερο κεφάλαιο και
  • για το τρίτο και το τέταρτο θέμα θα ανατρέξουμε στο τέταρτο κεφάλαιο των Kumar et al.

Χρειάζεται σίγουρα μελέτη του βιβλίου, πάντως, για να εξοικειωθεί κανείς με τις έννοιες που ζητούνται από την εργασία κι επιφυλάσσομαι για την παραπάνω λίστα, ενώ ελπίζω, σιγά-σιγά, να μπορέσω να δω πιο ξεκάθαρα το πού βρίσκονται οι απαντήσεις. Καλή αρχή σε όλους μας, εύχομαι! :)


Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 25, 2011 11:43 am   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Σε ευχαριστούμε πολύ! Καλή αρχή σε όλους και απο μένα!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 28, 2011 12:32 am   

Εγγραφη: Τρί Ιαν 04, 2011 1:10 am
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Ροδολίβος
Ανδρέα, με προβληματίζει η απάντηση του κ. Νικοπολιτίδη όσον αφορά το ερώτημα 2.Βiii.
Εφόσον δεν προσδιορίζεται ακριβώς το εύρος των αποχρώσεων για κάθε pixel πως γίνεται να είμαστε συγκεκριμένοι? I'm comfused :? !


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 28, 2011 7:52 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
gigi έγραψε:
Ανδρέα, με προβληματίζει η απάντηση του κ. Νικοπολιτίδη όσον αφορά το ερώτημα 2.Βiii.
Εφόσον δεν προσδιορίζεται ακριβώς το εύρος των αποχρώσεων για κάθε pixel πως γίνεται να είμαστε συγκεκριμένοι? I'm comfused :? !

Εμένα να δεις πόσο με προβληματίζει.

Όταν έθετα το ερώτημα σκεφτόμουν ότι ρωτάω χαζομάρες και τα αυτονόητα. Όταν είδα την απάντηση έμεινα speechless.

Αυτό που ξεκίνησα να κάνω, και πιστεύω να το ολοκληρώσω σήμερα-αύριο, είναι υποθέσεις. Πχ αν υποθέσουμε ότι το βάθος χρώματος θα παραμείνει 5 bit (για κάθε χρώμα) τότε θα πρέπει να … Εναλλακτικά μπορούμε να μειώσουμε το ρυθμό μετάδοσης (frames/sec) οπότε θα πρέπει να … κ.λπ.

Εγώ δεν μπόρεσα να σκεφτώ κάτι καλύτερο, μετά και την απάντησή του κ. Νικοπολιτίδη. Αν κάποιος έχει οποιαδήποτε άλλη ιδέα, ας την πει εγκαίρως, για να την συζητήσουμε.

Γενικά πάντως, όσο απλή και βατή κι’ αν φαίνεται η εργασία, μου δημιουργεί πολλά ερωτηματικά σχετικά με το τι ακριβώς περιμένει ως απάντηση. Γι’ αυτό και ο «καταιγισμός» ερωτημάτων στο forum του ΕΑΠ. Είναι ότι πρέπει για να αρχίσει κάποιος να κόβει μονάδες από δω κι’ από κει.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 28, 2011 10:20 am   

Εγγραφη: Τρί Ιαν 04, 2011 1:10 am
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Ροδολίβος
Κι εγώ το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να θεωρήσουμε ένα "δικό μας" μοντέλο εικόνας και πάνω σ'αυτό να είμαστε συγκεκριμένοι. Όπως και να'χει, άλλο ένα θέμα για συζήτηση στην ΟΣΣ του Σαββάτου...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 28, 2011 11:10 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
@gigi
Δεν ξέρω αν πρόλαβες να δεις την απάντηση που μου έδωσε για το Θέμα 3 / Ερώτημα Αii.

Εάν ναι θα, ήθελα την άποψή σου, καθώς και κάθε άλλου συναδέλφου, σχετικά με το τι εννοεί / ζητά το δεύτερο μισό της εκφώνησης.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 194 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 20  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009