Ημερομηνία Σάβ Μάιος 11, 2024 9:08 pm

2010-11 / 5η ΓΡΑΠΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 194 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 19, 2011 3:33 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Παράλληλα με την ανακοίνωση της 6ης εργασίας, αναρτήθηκαν και υποδειγματικές λύσεις της 5ης εργασίας.

Νίκο (gigi) πιστεύω να κατάλαβες τώρα που κολλούσαν οι συνδυασμοί (combinations) που είχαμε καταλάβει στην ΟΣΣ - για τις πιθανότητες σφάλματος. Σε κάθε περίπτωση όμως, θα πρέπει να ομολογήσω ότι αν κάποιος μου έδειχνε μία τέτοια λύση και μου ζητούσε την γνώμη μου, θα του είχα πει ότι αυτή δεν είναι λύση αλλά περιγραφή του σκεπτικού της λύσης. Εγώ θα περίμενα να δίνεται κάποιος τύπος και όχι ένα άθροισμα. Τέλος πάντων. Όπως πάντα δώσαμε και πάλι «πατήματα» για να μας κόψουν κάτι.

Ελπίζω και εύχομαι να τα πήγατε όλοι καλά και να συμπληρώνετε τις απαραίτητες μονάδες για συμμετοχή στις εξετάσεις.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 19, 2011 3:51 pm   

Εγγραφη: Τρί Ιαν 04, 2011 1:10 am
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Ροδολίβος
andreas έγραψε:
Σε κάθε περίπτωση όμως, θα πρέπει να ομολογήσω ότι αν κάποιος μου έδειχνε μία τέτοια λύση και μου ζητούσε την γνώμη μου, θα του είχα πει ότι αυτή δεν είναι λύση αλλά περιγραφή του σκεπτικού της λύσης. Εγώ θα περίμενα να δίνεται κάποιος τύπος και όχι ένα άθροισμα.


Συμφωνώ απόλυτα!
Τελικά, μάλλον όντως λέγαμε το ίδιο πράγμα στην αρχή, αλλά αυτή η "ανάγκη" για την εύρεση κάποιου τύπου με οδήγησε σε λίγο διαφορετικά μονοπάτια.
Τέλος, μια ένσταση-απορία ως προς την χρήση της διωνυμικής κατανομής. Από την στιγμή που η πιθανότητα επιτυχίας είναι μικρή (Ρ=10^-3) και το L (ο αριθμός bits), δεν δίνεται μεν, ωστόσο μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι σχετικά μεγάλο, μήπως θα ήταν πιο σωστό να χρησιμοποιήσουμε την κατανομή Poisson?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 19, 2011 4:14 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
gigi έγραψε:
andreas έγραψε:
Σε κάθε περίπτωση όμως, θα πρέπει να ομολογήσω ότι αν κάποιος μου έδειχνε μία τέτοια λύση και μου ζητούσε την γνώμη μου, θα του είχα πει ότι αυτή δεν είναι λύση αλλά περιγραφή του σκεπτικού της λύσης. Εγώ θα περίμενα να δίνεται κάποιος τύπος και όχι ένα άθροισμα.


Συμφωνώ απόλυτα!
Τελικά, μάλλον όντως λέγαμε το ίδιο πράγμα στην αρχή, αλλά αυτή η "ανάγκη" για την εύρεση κάποιου τύπου με οδήγησε σε λίγο διαφορετικά μονοπάτια.
Τέλος, μια ένσταση-απορία ως προς την χρήση της διωνυμικής κατανομής. Από την στιγμή που η πιθανότητα επιτυχίας είναι μικρή (Ρ=10^-3) και το L (ο αριθμός bits), δεν δίνεται μεν, ωστόσο μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι σχετικά μεγάλο, μήπως θα ήταν πιο σωστό να χρησιμοποιήσουμε την κατανομή Poisson?

Πολύ προχωρημένο σε βρίσκω Νίκο. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα (κατανομές κ.λπ.) και δεν καταλαβαίνω ούτε τι προσπαθείς να μου πεις – και φυσικά δεν υπάρχει χρόνος για πισωγυρίσματα, αν και οι κατανομές αυτές εξακολουθούν να παίζουν και στα τελευταία κεφάλαια του βιβλίου.

Εγώ πάντως μετά από πολύ χρόνο που επένδυσα στο συγκεκριμένο ερώτημα κατέληξα σε κάποιον τύπο, ο οποίος θέλω να πιστεύω ότι τελικά είναι σωστός. Το θέμα είναι αν θα δεχθεί το σκεπτικό, τις πράξεις και φυσικά τον τύπο στον οποίο κατέληξα. We’ll see.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 19, 2011 5:43 pm   

Εγγραφη: Τρί Ιαν 04, 2011 1:10 am
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Ροδολίβος
Ναι, αρκετά προχωρημένος ώστε να απαντήσω λανθασμένα!
Απλά ανατρέχοντας σε ένα βιβλίο στατιστικής συνάντησα διάφορες κατανομές.

Αυτό που εννοώ είναι ότι αντί για τον τύπο που δόθηκε για τον υπολογισμό του Bn, ο οποίος ακολουθεί την διωνυμική κατανομή, ίσως να έπρεπε να χρησιμοποιηθεί αυτός:
http://en.wikipedia.org/wiki/Poisson_distribution

Όπως και να 'χει, είναι πλέον ένα θέμα άνευ σημασίας.
Καλή συνέχεια!


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 22, 2011 7:13 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Σήμερα το πρωί διαπίστωσα ότι έχουν αναρτηθεί στο Moodle οι διορθωμένες εργασίες – τουλάχιστον για το τμήμα της Θεσσαλονίκης. Ελπίζω να τα πήγατε όλοι καλά, τουλάχιστον σε σημείο που να εξασφαλίζετε το δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις, οπότε η τελευταία εργασία να είναι χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Προσωπικά, για άλλη μία φορά, τα πήγα καλά, αλλά δεν κατάφερα να μην έχω λάθη και παρατηρήσεις. Μείον 3 μονάδες για το θέμα με το parity (όπως μάλλον ήταν αναμενόμενο) και άλλη μία μονάδα έτσι για το «γούρι».

Edit: Για όσους ενδιαφέρονται να διαβάσουν μία τεκμηρίωση της λύσης που δίνεται στο Θέμα 2 Ερώτημα Α (πιθανότητα σφάλματος με parity) μπορούν να κατεβάσουν το βιβλίο Data Communication Principles: For Fixed and Wireless Networks. Η τεκμηρίωση βρίσκεται στις σελίδες 144-145.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 22, 2011 6:45 pm   

Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 06, 2010 9:16 pm
Δημοσ.: 170
Τοποθεσια: ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ
Σήμερα είδα του Βαθμούς είναι όπως το περίμενα 4Γ και Δ λάθος και 2α επίσης θα δώ τις σελίδες πουλές αντρέα πάντος έχοντας εξασφαλίση την συμμέτοχη στις εξετάσεις από τις προηγούμενες εργασίες δεν είχα ιδιαίτερο άγχος και είμαι ικανοποιημένος σε γενικές γραμμές με το πώς τα πήγα εύχομαι και οι υπόλοιποι να τα πήγαν καλύτερα από εμένα. Καλή συνέχεια και καλή δύναμη σε όλους και Φυσκικά Καλό Πάσχα με Υγεία και Αγάπη :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 22, 2011 7:29 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
apostolis έγραψε:
... επίσης θα δώ τις σελίδες πουλές αντρέα ...

Αποστόλη μη φανταστείς καμιά ιδιαίτερη-αναλυτική τεκμηρίωση. Ίσως αυτή της ενδεικτικής λύσης να είναι και πληρέστερη. Απλά μου το ανέφερε στις παρατηρήσεις ο κ. Νικοπολιτίδης και αφού μπήκα στην φασαρία να βρω το βιβλίο, το κοινοποίησα και για τους υπόλοιπους.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 22, 2011 10:51 pm   

Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 06, 2010 9:16 pm
Δημοσ.: 170
Τοποθεσια: ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ
andreas έγραψε:
apostolis έγραψε:
... επίσης θα δώ τις σελίδες πουλές αντρέα ...

Αποστόλη μη φανταστείς καμιά ιδιαίτερη-αναλυτική τεκμηρίωση. Ίσως αυτή της ενδεικτικής λύσης να είναι και πληρέστερη. Απλά μου το ανέφερε στις παρατηρήσεις ο κ. Νικοπολιτίδης και αφού μπήκα στην φασαρία να βρω το βιβλίο, το κοινοποίησα και για τους υπόλοιπους.


Αντρέα είχες δίκιο δεν είναι αναλυτική, καλά έκανες και το κοινοποίησες σε εμένα δεν έχει αναφέρει κάτι τέτοιο


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 25, 2011 4:34 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
gigi έγραψε:
...
Τελικά, μάλλον όντως λέγαμε το ίδιο πράγμα στην αρχή, αλλά αυτή η "ανάγκη" για την εύρεση κάποιου τύπου με οδήγησε σε λίγο διαφορετικά μονοπάτια.
Τέλος, μια ένσταση-απορία ως προς την χρήση της διωνυμικής κατανομής. Από την στιγμή που η πιθανότητα επιτυχίας είναι μικρή (Ρ=10^-3) και το L (ο αριθμός bits), δεν δίνεται μεν, ωστόσο μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι σχετικά μεγάλο, μήπως θα ήταν πιο σωστό να χρησιμοποιήσουμε την κατανομή Poisson?

Αν και σε προηγούμενο post είχα γράψει ότι δεν υπάρχει καιρός για πισωγυρίσματα, εν τούτοις, ενόψει της 6η εργασίας, η οποία, όπως θα έχετε ήδη παρατηρήσει, έχει 25/100 μονάδες που απαιτούν, πέραν των δικτύων, και γνώσεις πιθανοτήτων, δεν απέφυγα τα πισωγυρίσματα. Έτσι, με την ευκαιρία, έριξα μία ματιά και στις κατανομές (binominal και poisson) και επανέρχομαι στο θέμα με τοπ PER όταν υπάρχει parity bit.

Νίκο, το σκεπτικό της λύσης είναι τελικά αυτό το οποίο είχα πριν και κατά την διάρκεια της ΟΣΣ και είχα κάνει το ερώτημα σχετικά με το αν εμπλέκονται combinations στην λύση και που είχα πάρει καταφατική απάντηση – άσχετα αν τελικά ακολούθησα άλλο σκεπτικό και κατέληξα σε λύση που απορρίφθηκε. Αυτό που κάνει η συγκεκριμένη λύση, είναι η ανεύρεση των συνδυασμών (combinations) κάθε άρτιου αριθμού bits. Δηλαδή, πόσοι συνδυασμοί υπάρχουν με 2 bit, πόσοι με 4 bit, κ.λπ. μέχρι k <=Ν/2 (όπου Ν το πλήθος των bit του πακέτου συμπεριλαμβανομένου και του parity bit). Δεν νομίζω ότι υπάρχει στο σκεπτικό η έννοια της κατανομής – ασχέτως αν τελικά αυτό το αποτέλεσμα, ως τύπος, δηλώνει/είναι binominal κατανομή. . Απλά υπολογίζονται οι πιθανότητες του να έχουμε κάποιον άρτιο αριθμό εσφαλμένων bit και αθροίζονται έτσι ώστε να καλύπτουν κάθε περίπτωση άρτιου πλήθους εσφαλμένων bit.

Τέλος πάνων, λόγος να γίνεται. Ότι κάναμε κάναμε. Προχωράμε και πάμε γι’ άλλα.

Edit: Δεν βλέπω να γίνεται λόγος για βαθμούς. Να υποθέσω ότι τα νούμερα δεν ήταν καλά, ή μήπως δεν έχουν ακόμη ανακοινωθεί τα αποτελέσματα της Αθήνας και της Πάτρας;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Απρ 25, 2011 6:53 pm   

Εγγραφη: Τρί Ιαν 04, 2011 1:10 am
Δημοσ.: 78
Τοποθεσια: Ροδολίβος
Ανδρέα, η παρανόηση είχε να κάνει με το ότι δεν είχα καταλάβει τι ακριβως εννοουσες με το "συνδυασμούς"...Τα πράγματα είναι πιο ξεκαθαρα πλέον, και ως προς την τελευταία μου απορία, μετά από επικοινωνία με τον κ.Νικοπολιτίδη. Anyway, το θέμα θεωρείται λήξαν!

Όσον αφορά το βαθμό μου πηρα 91/100, με 3 μονάδες χαμένες στο 2.Α(προφανώς), 3 στο 4.Δ ,1 στο 3.Β και 2 από τους κανόνες συγγραφής, λόγω υπερβολικά εκτενούς απάντησης στο 1.Γ (το οποίο είναι κάτι πρωτοφανές για μένα!).
Από αύριο ξεκινώ την αναπλήρωση του χαμένου χρονου των εορτών και μια πρωτη προσεγγιση στην ΓΕ6.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 194 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 16, 17, 18, 19, 20  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009