Ημερομηνία Κυρ Απρ 28, 2024 8:01 am

Επεξεργασία αρχείων EXCEL

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 5 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 15, 2013 8:48 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα,
ξέρω πως το μήνυμα μου δεν έχει σχέση με τα ΣΔΥ, αλλά είμαι απεγνωσμένος για βοήθεια. Έχω περίπου 1200 αρχεία Excel στα οποία πρέπει να κάνω το εξής:
1. Να ανοιχθούν με τη σειρά και στο καθένα να διαβαστεί η τιμή που υπάρχει σε ένα κελί. Αυτή η τιμή να συγκριθεί με την τιμή ενός πεδίου για όλες τις εγγραφές που υπάρχουν σε κάποιον άλλο πίνακα (ο πίνακας αυτός μπορεί να είναι σε αρχείο Excel, ή σε βάση δεδομένων. Υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί οποιαδήποτε εφαρμογή για βάσεις δεδομένων ή database server).

2. Αν οι βρεθεί η ίδια τιμή σε κάποια εγγραφή, τότε από τον δέυτερο πίνακα θα εγγραφούν οι τιμές κάποιων πεδίων στο αρχείο Excel.
3. Πιθανά (με έλεγχο συνθήκης) να χρειαστεί να προστεθούν γραμμές σε κάποια από τα 1200 αρχεία Excel.
Το ερώτημα είναι το εξής:
Ποια είναι η προτιμότερη γλώσσα για να γίνει αυτή η δουλειά.
4.Ποια είναι η προτιμότερη μορφή που πρέπει να έχει το αρχείο με το οποίο θα γίνει η σύγκριση των υπόλοιπων 1200 αρχείων.
Φυσικά θέλω όταν εκτελέσω την εφαρμογούλα που θα φτιάξω να ανοίξει μόνη της με τη σειρά όλα τα αρχεία και να μην τχρειαστώ να επναλάβω την εκτέλεση 1200 φορές.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Μαρ 15, 2013 11:33 pm   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Hλία,
δεν έχω κάποια συγκεκριμένη ιδέα στο μυαλό μου, καθώς έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με το EXCEL. Εγώ θα ξεκινούσα με visual basic και μάλιστα με macros στο περιβάλλον του excel (Visual Basic for Applications).
Πιθανόν έχεις πολύ μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα στις γλώσσες προγραμματισμού, μου φαίνεται όμως, όπως περιγράφεις το προβλημά σου, ότι περιγράφεις το πεδία που καλύπτει η VBA.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 16, 2013 7:42 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Το άνοιγμα, η ανάγνωση και το parsing δεδομένων από αρχεία Excel, και η εν συνεχεία εισαγωγή των δεδομένων σε βάση δεδομένων, σίγουρα γίνεται (και) με PHP / MySQL. Με πολύ κόπο, και αναλώνοντας πολύ χρόνο, το είχα κάνει στο πλαίσιο εκπόνησης της πτυχιακής μου, χωρίς όμως να μπορώ να θυμηθώ τον τρόπο αυτή τη στιγμή.

Αυτό που δεν ξέρω, και μάλλον δεν μπορεί να γίνει με τον παραπάνω τρόπο, είναι η τροποποίηση των αρχείων Excel. Οπότε, αν η τροποποίηση του περιεχομένου των αρχείων δεν μπορεί να αποφευχθεί, τότε, μάλλον, δεν προτείνεται μία τέτοιου είδους λύση.

Σε κάθε περίπτωση όμως, αν δεν βρεις κάποια πιο πρόσφορη λύση, ψάξε μήπως και μπορείς να τροποποιήσεις αρχεία Excel με την PHP.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 16, 2013 9:22 am   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Το πιο πιθανό είναι πως η Microsoft θα προσφέρει μηχανισμούς χειρισμού αρχείων Excel μέσω μακροεντολών και γενικά σε όλα τα προγραμματιστικά περιβάλλοντα της (visual studio κλπ). Το πρόβλημα είναι πως στο σπίτι δεν έχω Microsoft Office :lol: . Προσανατολίζομαι προς τα εκεί πάντως. Ανδρέα η πρώτη μου σκέψη ήταν για PHP, γιατί είμαι εξοικειωμένος με αυτή, και τα δεδομένα του πίνακα σύγκρισης να τα έχω σε mysql. Έφτιαξα μάλιστα και την βάση δεδομένων, αλλά όπως διαπίστωσα είναι κάπως πιο πολύπλοκο. Υπάρχει και κάποια βιβλιοθήκη PHPExcelReader, αλλά περιορισμένων δυνατοτήτων. Ευχαριστώ για τις συμβουλές πάντως.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 16, 2013 2:24 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Υπάρχει και μια πολύ καλή βιβλιοθήκη για ανάγνωση/γράψιμο word,excel,powerpoint, κτλ και για Java, η Apache POI (http://poi.apache.org/).
Την είχα χρησιμοποιήσει όταν ήμουν ακόμα αρχάριος σε java και ακόμα και τότε δε μου είχε φανεί δύσκολη.

Πάντως σίγουρα έχει πολλές δυνατότητες (νομίζω μπορείς να φτιάξεις ως και γραφήματα στο excel μέσω της βιβλιοθήκης), θα βρεις και εύκολα αρκετά έτοιμα παραδείγματα ψάχνοντας στο google.

Οπότε κατασκευάζοντας με ένα συγκεκριμένο template τα excel αρχεία σου (π.χ. η τιμή που θέλεις να διαβάζεις να είναι πάντα στο κελί A3, και να γράφεις στο πρώτο κελί της στήλης G που υπάρχει διαθέσιμο) θα μπορέσεις αρκετά εύκολα να κάνεις τη δουλειά σου.

Τώρα βέβαια φαντάζομαι ότι και σε γλώσσες της Microsoft(visual basic, c++, c#) θα είναι αρκετά εύκολο αφού υπάρχει καλύτερο integration με τα δικά της προϊόντα άρα και με το Excel.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 5 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009