Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 11:38 pm

Μην το αποτολμήσετε εάν δεν έχετε κάποια σχέση με το αντικεί

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 5 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 06, 2009 11:50 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Τις απόψεις μου για τις σπουδές στο ΕΑΠ (γενικώς) μπορείτε να τις διαβάσετε σε σχετικό μου δημοσίευμα στο http://eap.akweb.gr/bb/viewtopic.php?f=7&t=6. Παρ’ όλα αυτά, σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών πληροφορική θα ήθελα να προσθέσω ορισμένα πράγματά.

Σίγουρα πρόκειται για μία σύγχρονη και ενδιαφέρουσα επιστήμη. Παράλληλα, μέχρι πρόσφατα ήταν και ένας χώρος με ζήτηση επαγγελματιών. Λέω μέχρι πρόσφατα, διότι έχω την αίσθηση ότι ο χώρος έχει πλέον αρχίσει να εισέρχεται στην φάση του κορεσμού.

Έχοντας μόλις αποφοιτήσει, γνωρίζω από πρώτο χέρι και σας δηλώνω ότι το πλήθος των φοιτητών που εγκαταλείπουν το πρόγραμμα, άλλοι νωρίτερα και άλλοι αργότερα, είναι ασύλητο. Το παρακάτω γράφημα, το οποίο προέρχεται από την πτυχιακή μου εργασία και απεικονίζει το πλήθος των εγγεραμμένων ανά θεματική ενότητα φοιτητών κατά το ακαδημαϊκό έτος 2008-9, νομίζω ότι μιλάει από μόνο του.

Συννημένο:
Enrolments.png


Στην πρώτη ΘΕ του πρώτου έτους (ΠΛΗ10) παρατηρούμε ότι υπάρχουν 1.292 εγγεγραμμένοι φοιτητές, οι οποίοι στην πρώτη ΘΕ του δευτέρου έτους (ΠΛΗ20) έχουν μειωθεί στους 476 και στην πρώτη ΘΕ του τρίτου έτους (ΠΛΗ30) στους 197. Ας μην αναφερθούμε στους εγγεγραμμένους στις ΘΕ του τετάρτου έτους.

Κατά την άποψή μου, η παραπάνω «τραγική» κατάσταση, η οποία πέραν της απογοήτευσης έχει και οικονομικό αντίκτυπο σ’ αυτούς που κάποια στιγμή εγκαταλείπουν, οφείλεται κυρίως στο γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφία των φοιτητών που επιλέγουν την πληροφορική δεν έχουν ιδιαίτερη ή και καθόλου σχέση με το αντικείμενο πριν την εισαγωγή τους. Θα βρεθεί κάποιος να μου πει ότι εγγράφομε στο συγκεκριμένο πρόγραμμα για μάθω όχι για να δείξω τι ξέρω. Πιστέψτε με όμως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά. Εάν δεν προϋπάρχει κάποια εξοικείωση, κυρίως με προγραμματισμό, δεν είναι εύκολο να ανταπεξέλθει κανείς στις απαιτήσεις του προγράμματος. Γι’ αυτό σκεφτείτε το καλά πριν επιλέξετε την πληροφορική.

Ένα ακόμη θέμα το οποίο θα πρέπει να απασχολήσει τους υποψήφιους φοιτητές της πληροφορικής είναι αυτό των μαθηματικών. Καθώς οι περισσότεροι έχουμε χρόνια που απομακρυνθήκαμε από τα θρανία και τα μαθηματικά μας, όσο και να ήμασταν καλοί στο σχολείο, δεν τα θυμόμαστε και τόσο καλά. Προτείνω λοιπόν, εφόσον το αποφασίσετε, μόλις κληρωθείτε να ξεκινήσετε το ξεσκόνισμα των μαθηματικών του λυκείου – δεν υπάρχει ούτε λεπτό για χάσιμο.


Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιούλ 08, 2009 8:43 pm   

Εγγραφη: Τετ Ιούλ 08, 2009 8:25 pm
Δημοσ.: 3
ΟΙ πληροφορίες δεν τελειώνουν ποτέ για να γίνει η φαντασία πραγματικότητα....
Όσο περισσότερα μαθαίνουμε για να κάνουμε την φαντασία πραγματικότητα τόσο καλύτερα......(ή χειρότερα....)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 7:54 am   

Εγγραφη: Πέμ Ιούλ 09, 2009 7:49 am
Δημοσ.: 3
καταπληκτικό το γράφημα ! Ήθελα να ασχοληθώ να το κάνω και εγώ αλλά δεν μπήκα στον κόπο να ψάξω στοιχεία.
στο έκλεψα ήδη ;-)

_________________
AKtoWEB.com : Σχεδίαση Ιστοσελίδων
Texnikoi.com : Ανάκτηση Δεδομένων
Giapraki.com : Κοζάνη


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 5:19 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
mmingos έγραψε:
καταπληκτικό το γράφημα ! Ήθελα να ασχοληθώ να το κάνω και εγώ αλλά δεν μπήκα στον κόπο να ψάξω στοιχεία.
στο έκλεψα ήδη ;-)

Από μένα έχεις το ελεύθερο. Πρόσεξε όμως γιατί κάθε πτυχιακή είναι συνιδιοκτησία του ΕΑΠ και του φοιτητή.
:lol:


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιούλ 09, 2009 7:57 pm   

Εγγραφη: Πέμ Ιούλ 09, 2009 7:28 pm
Δημοσ.: 5
Ανδρέα σου εύχομαι Καλή Αρχή!

Πραγματικά το γράφημα με ενθουσίασε. Έχω στείλει το Link σε όλους τους συμφοιτητές μου. Πέντε χρόνια είχα την απορία πόσοι τελικά είμαστε... και τελικά μου την έλυσες μόλις ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στο ΕΑΠ. :D


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 5 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009