Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 3:29 pm

ΣΔΥ 50 ή ΣΔΥ 51 ή και τις δύο;

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιαν 10, 2011 8:43 pm   

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 20, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 11
Τοποθεσια: Λευκάδα
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία σε όλους..
Είμαι από τους τυχερούς που κληρώθηκαν για το μεταπτυχιακό Τεχνολογία Υλικού και Λογισμικού / ΣΔΥ – Συστήματα Διάχυτου Υπολογισμού.
Έπειτα από αρκετό ψάξιμο πήρα την απόφαση να κάνω τα χαρτιά μου και έφτασα στο δίλημμα ποια Θ.Ε. να επιλέξω.
Την ΣΔΥ 50, την 51 ή και τις δύο;
Το βασικό πρόβλημα είναι ότι μένω και εργάζομαι στη Λευκάδα και δεν μπορώ να γνωρίζω από πριν που θα γίνουν ΟΣΣ για να πάρω μια απόφαση.
Τι θα μου προτείνατε;
Α, και κάτι ακόμα, τι μέρες και ώρες πραγματοποιούνται οι ΟΣΣ συνήθως;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Κώστας


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 11, 2011 8:23 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Φίλε Κώστα καλή σου χρονιά.

Η «σωστή σειρά» (εντός εισαγωγικών) είναι ΣΔΥ50 και μετά ΣΔΥ51. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει κάτι. Υπάρχουν αρκετοί οι οποίοι, για κάποιους λόγους, επέλεξαν να πάρουν πρώτα την 51 και να αφήσουν για τον επόμενο χρόνο την 50. Έχεις κάθε δικαίωμα να το κάνεις.

Το δίλλημα όμως την μία ή και τις δύο είναι μία άλλη ιστορία. Εάν νομίζεις ότι έχεις αρκετό χρόνο, και φυσικά διάθεση, να «παλεύεις» με δύο Θεματικές Ενότητες τότε κάντο. Εγώ για παράδειγμα έχω πάρει και τις δύο. Τα πράγματα όμως δεν είναι εύκολα. Θέλει πολύ δουλειά. Από την άλλη όμως τελειώνεις νωρίτερα. Εάν πας μία-μια θα σου βγει, καλώς εχόντων των πραγμάτων, 5 χρόνια (μαζί με την διπλωματική). Επίσης, ένα ακόμη πράγμα που πρέπει να ζυγίσεις, πριν αποφασίσεις για δύο ΘΕ, είναι και το θέμα της γλώσσας. Εάν δεν έχεις κάποια άνεση με τα αγγλικά τότε καλύτερα είναι να μην επιλέξεις δύο ΘΕ.

Όσον αφορά τις ΟΣΣ, για την νησιωτική Ελλάδα, νομίζω ότι, πάντα παρακολουθούν στο τμήμα της Αθήνας.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 11, 2011 3:14 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Θα συμφωνήσω με τον Αντρέα. Και θέλω να συμπληρώσω πως το αν θα πάρεις 1 ή 2 ενότητες εξαρτάται και απο το πόσο δουλεύεις. Αν η δουλειά σου είναι απαιτητική και δεν σου αφήνει πολύ ελεύθερο χρόνο....να επιλέξεις οπωσδήποτε μια ενότητα. Αν όχι μπορείς να επιλέξεις δυο και να ασχολείσαι καθημερινά για να τα βγάλεις πέρα.Το καλό για σένα είναι πως υπάρχει προηγούμενο (εμείς που είμαστε της 1ης φουρνιάς) και λίγο πολύ θα ενημερώνεσαι και θα βοηθιέσαι σε οτι έχεις πρόβλημα.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 11, 2011 5:56 pm   

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 20, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 11
Τοποθεσια: Λευκάδα
@andreas
Μάλλον θα ξεκινήσω με την ΣΔΥ 50 και αν τραβήξει (με τα αγγλικά τα πάω μια χαρά), του παραχρόνου παίρνω 2 (ΣΔΥ 51 και ΣΔΥ 60), υγεία να' χουμε..

@xpet
Πράγματι η φουρνιά μας θα έχει βοήθεια..αρκεί να μην αλλάξουν την ύλη :D

Δυστυχώς δεν μπορούμε να γνωρίζουμε από πριν σε ποιες πόλεις θα πραγματοποιούνται οι ΟΣΣ.
Εμένα προσωπικά θα με βόλευε Πάτρα (αν δημιουργηθεί τμήμα) και θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά για 2 Θ.Ε.
Αλλά φαντάσου να μην φτάσουν τα άτομα και να τρέχω Αθήνα..εκεί ζορίζονται πιστεύω τα πράγματα!

Μέχρι στιγμής τι μέρες και ώρες πραγματοποιούνται οι ΟΣΣ;
Κάθε πότε;

Έτσι για να έχουμε μια ιδέα και εμείς για του χρόνου!!!

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες και ουσιαστικές απαντήσεις σας..


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 12, 2011 12:56 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Κώστα γεια σου.

Σχετικά με τους τόπους διεξαγωγής των ΟΣΣ βρήκα αυτό.

Απ’ ότι φαίνεται η Λευκάδα παρακολουθεί ΟΣΣ στην Πάτρα. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι γίνεται τμήμα στην Πάτρα. Τα prospects βέβαια είναι υπέρ σου. Φέτος, αν και πρώτη χρονιά που τρέχει το πρόγραμμα, έγινε τμήμα ΣΔΥ-50 στην Πάτρα. Αν δεν υπάρχουν πολλές αποχωρήσεις (drop outs), πράγμα δυστυχώς συνηθισμένο για το ΕΑΠ, έχεις πολλές ελπίδες του χρόνου, και στην συνέχεια, να υπάρχει και η ΣΔΥ-50 αλλά και η ΣΔΥ-51.

Όσον αφορά τις ΟΣΣ, αυτές γίνονται Σαββατοκύριακο (μόνο) σε δύο κύκλος. Πρωί 11-13 και απόγευμα 16-20, αν θυμάμαι καλά. Για τις εξετάσεις όμως υπάρχει μία πολύ μικρή πιθανότητα να γίνουν και Τετάρτη.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 12, 2011 6:52 pm   

Εγγραφη: Δευτ Δεκ 20, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 11
Τοποθεσια: Λευκάδα
andreas έγραψε:
Κώστα γεια σου.

Σχετικά με τους τόπους διεξαγωγής των ΟΣΣ βρήκα αυτό.

Απ’ ότι φαίνεται η Λευκάδα παρακολουθεί ΟΣΣ στην Πάτρα. Με την προϋπόθεση βέβαια ότι γίνεται τμήμα στην Πάτρα. Τα prospects βέβαια είναι υπέρ σου. Φέτος, αν και πρώτη χρονιά που τρέχει το πρόγραμμα, έγινε τμήμα ΣΔΥ-50 στην Πάτρα. Αν δεν υπάρχουν πολλές αποχωρήσεις (drop outs), πράγμα δυστυχώς συνηθισμένο για το ΕΑΠ, έχεις πολλές ελπίδες του χρόνου, και στην συνέχεια, να υπάρχει και η ΣΔΥ-50 αλλά και η ΣΔΥ-51.

Όσον αφορά τις ΟΣΣ, αυτές γίνονται Σαββατοκύριακο (μόνο) σε δύο κύκλος. Πρωί 11-13 και απόγευμα 16-20, αν θυμάμαι καλά. Για τις εξετάσεις όμως υπάρχει μία πολύ μικρή πιθανότητα να γίνουν και Τετάρτη.


Κατατοπιστικότατος!!!
Για αρχή λοιπόν, μόνο ΣΔΥ 50 να πάρω μια γεύση και αργότερα βλέπουμε..

Ευχαριστώ Ανδρέα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009