Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 1:08 pm

ΣΔΥ: Νέα, Πληροφορίες και Σχετικό Υλικό

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 11, 2010 4:15 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Όπως είμαι σε θέση να γνωρίζω από το ακαδημαϊκό έτος 2008-9, το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό το ετοίμαζε και προσπαθούσε να πάρει έγκριση για την υλοποίησή του ο κ. Αχιλλέας Καμέας – αναπληρωτής κοσμήτορας, (επίκουρος) καθηγητής του ΕΑΠ και συντονιστής αρκετών θεματικών ενοτήτων του προπτυχιακού προγράμματος «Πληροφορική». Θέλω να πιστεύω, αν και έκτοτε δεν είχα άλλη πληροφόρηση, ότι τελικώς τα κατάφερε και παραμένει συντονιστής ή ακαδημαϊκός υπεύθυνος ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων στο συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών.

Ψάχνοντας λοιπόν να βρω κάτι σχετικό με τα «Συστήματα Διάχυτου Υπολογισμού» στο διαδίκτυο, έπεσα πάνω σ’ ένα βιβλίο με τίτλο «Εισαγωγή στη Συνεργασία Υποστηριζόμενη από Υπολογιστή: Συστήματα και Μοντέλα Συνεργασίας για Εργασία, Μάθηση, Κοινότητες Πρακτικής και Δημιουργία Γνώσης». Ό λόγος που το αναφέρω είναι ότι το 15ο κεφάλαιο του βιβλίου με τίτλο «Συνεργατικά Συστήματα Διάχυτου Υπολογισμού και Περιρρέουσας Νοημοσύνης» το οποίο έχει γραφεί από τους κ.κ. Αχιλλέα Καμέα και Χαράλαμπο Καραγιαννίδη, έχει κάποια σχέση με το θέμα του μεταπτυχιακού μας.Για να είμαι ειληκρινής δεν είχα τον χρόνο ούτε μία κλεφτή ματιά να του ρίξω και λόγω φόρτου εργασίας και υποχρεώσεων δεν προβλέπεται να το κάνω σύντομα. Ελπίζω όμως να βοηθήσει στο να πάρουμε μία γεύση του θέματος.

Περιμένω τις απόψεις σας, μεγαλύτερη συμμετοχή και κυρίως συμμετοχική πληροφόρηση και αλληλοενημέρωση. Βλέπω ότι υπάρχουν καθημερινοί επισκέπτες στο forum, ΑΛΛΑ, ο μόνος που συμμετέχει ενεργά είναι ο diegito.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Απρ 13, 2010 7:17 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Ambient Intelligence (Περιρρέουσα ή Περιβάλλουσα Νοημοσύνη) είναι ένα από τα θέματα τα οποία πιστεύω θα μας απασχολήσουν στο ΣΔΥ. Ένα σχετικό βιβλίο, το οποίο πωλείται από το Amazon αλλά παράλληλα μπορεί κανείς να βρει και κατεβάσει από το διαδίκτυο, είναι το “Ambient Intelligence: The evolution of technology, communication and cognition towards the future of human-computer interaction”.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 31, 2010 2:19 pm   

Εγγραφη: Δευτ Αύγ 16, 2010 10:42 pm
Δημοσ.: 32
Τοποθεσια: Αθήνα
Φίλε Αντρέα υπάρχει πολύ υλικό στο δίκτυο για τα "Διάχυτα Υπολογιστικά Συστήματα" (Ubiquitous or Pervasive computing)
αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να διανεμηθεί πρώτα το Εκπαιδευτικό υλικό από το ΕΑΠ για να δούμε λίγο τις κατευθυντήριες γραμμές του τμήματος!

Πάντως καλό είναι να δημιουργηθεί και μια ενότητα ειδικά για να ανεβάζουμε υλικό και links!!!


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Αύγ 31, 2010 3:36 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
sevaggelinos έγραψε:
Φίλε Αντρέα υπάρχει πολύ υλικό στο δίκτυο για τα "Διάχυτα Υπολογιστικά Συστήματα" (Ubiquitous or Pervasive computing)
αλλά πιστεύω ότι θα πρέπει να διανεμηθεί πρώτα το Εκπαιδευτικό υλικό από το ΕΑΠ για να δούμε λίγο τις κατευθυντήριες γραμμές του τμήματος!

Πάντως καλό είναι να δημιουργηθεί και μια ενότητα ειδικά για να ανεβάζουμε υλικό και links!!!


Συμφωνώ απολύτως. Ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου όταν δημιουργούσα την παρούσα ενότητα «Νέα, Πληροφορίες και Σχετικό Υλικό». Εάν νομίζεις ότι θα εξυπηρετούσε κάτι πιο συγκεκριμένο / εξειδικευμένο, δεν έχεις παρά να το δημιουργήσεις.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Σεπ 05, 2010 1:36 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους,

ελπίζω να είστε καλά. Ανδρέα στην σελίδα http://www2.eap.gr/news.jsp?categoryId=158&articleId=4901&css=orange_n.css&parentId=105 που με παρέπεμψες για τα βιβλία (και σε ευχαριστω) δεν μπορώ να εντοπίσω ακόμα το όνομα μου. Απο ποια ημερομηνία και μετά θα πρέπει να επικοινωνήσουμε με το ΕΑΠ για να δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα;Ευχαριστώ πάρα πολύ. Καλό απόγευμα σε όλους

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 06, 2010 10:18 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
xpet έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους,

ελπίζω να είστε καλά. Ανδρέα στην σελίδα http://www2.eap.gr/news.jsp?categoryId=158&articleId=4901&css=orange_n.css&parentId=105 που με παρέπεμψες για τα βιβλία (και σε ευχαριστω) δεν μπορώ να εντοπίσω ακόμα το όνομα μου. Απο ποια ημερομηνία και μετά θα πρέπει να επικοινωνήσουμε με το ΕΑΠ για να δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα;Ευχαριστώ πάρα πολύ. Καλό απόγευμα σε όλους

Το ότι δεν βλέπεις το όνομά σου, όπως και όλοι μας, είναι απολύτως λογικό διότι το εκπαιδευτικό υλικό για το τμήμα μας δεν έχει ακόμη αποσταλεί. Το excel ενημερώνεται τακτικά, ίσως και σε καθημερινή βάση, καθώς προχωρά η αποστολή του υλικού στους φοιτητές. Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι ρίχνουμε μία ματιά όποτε το θυμόμαστε μέχρι να δούμε το όνομά μας.

Εάν τώρα μετά την αναφερόμενη στο όνομά μας ημερομηνία αποστολής περάσουν καμία 15αριά μέρες και δεν έχουμε παραλάβει το υλικό, τότε ίσως υπάρχει πρόβλημα (με το ταχυδρομείο) οπότε και θα το ψάξουμε.

Υπομονή !!!


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 13, 2010 4:47 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Περιηγούμενος σήμερα στο http://class.eap.gr/ διαπίστωσα ότι έχουν αρχίσει να αναρτούν σιγά-σιγά κάποια πράγματα. Τα τμήματα, χρονοδιάγραμμα μελέτης κλπ δεν έχουν αναρτηθεί ακόμη, αλλά στην ενότητα "Διδακτικό υλικό" έχουν αναρτηθεί κάποια στοιχεία σχετικά με τα βιβλία, έντυπα και ηλεκτρονικά, φωτοτυπίες κλπ που πρόκειται να χρησιμοποιηθούν τόσο στην ΣΔΥ50 όσο και στην ΣΔΥ51.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 16, 2010 9:20 am   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλημέρα,

ναι έχεις δίκιο για το διδακτικό υλικό και ευχαριστούμε για την επισήμανση. Να ρωτήσω κάτι άλλο. Εγω εχω διαλέξει μόνο την ΣΔΥ-50 . Την επόμενη χρονιά θα έχω την δυνατότητα να παρακολουθήσω τις επόμενες δυο ενότητες ή μπορώ να το κάνω και νωρίτερα. Και αν ναι όταν κληθώ να πληρώσω για αυτές θα πρέπει να καταθέσω όλο το ποσό των 1700€;Νομίζω πως έκανα λάθος επιλογή και πως θα έπρεπε να είχα επιλέξει και τις δυο ενότητες του 1ου έτους :(

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 16, 2010 11:42 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
xpet έγραψε:
Καλημέρα,

ναι έχεις δίκιο για το διδακτικό υλικό και ευχαριστούμε για την επισήμανση. Να ρωτήσω κάτι άλλο. Εγω εχω διαλέξει μόνο την ΣΔΥ-50 . Την επόμενη χρονιά θα έχω την δυνατότητα να παρακολουθήσω τις επόμενες δυο ενότητες ή μπορώ να το κάνω και νωρίτερα. Και αν ναι όταν κληθώ να πληρώσω για αυτές θα πρέπει να καταθέσω όλο το ποσό των 1700€;Νομίζω πως έκανα λάθος επιλογή και πως θα έπρεπε να είχα επιλέξει και τις δυο ενότητες του 1ου έτους :(

Λοιπόν τα πράγματα έχουν ως εξής.

Από την στιγμή που έχεις δηλώσει, ότι έχεις δηλώσει, δεν υπάρχει δυνατότητα να αλλάξεις τις επιλογές σου, είτε αυτό σημαίνει μείωση είτε αύξηση των επιλεγμένων ΘΕ.

Κάθε χρόνο, γύρω στον Ιούνιο αν θυμάμαι καλά, ανοίγει μια σελίδα στο http://open.eap.gr/ στην οποία, κάθε φοιτητής, υποχρεούται μέσα σε προκαθορισμένα χρονικά περιθώρια να μπει και να δηλώσει την ή τις ΘΕ που επιθυμεί να παρακολουθήσει το επόμενο ακαδημαϊκό έτος. Απαραίτητη προϋπόθεση για την συμπλήρωση της εν λόγω φόρμας είναι η καταβολή του ποσού που αντιστοιχεί στην ή στις επιλεγόμενες ΘΕ – άρα προκαταβολή των «διδάκτρων» από τον Ιούνιο με Ιούλιο.

Τέλος, αν και μάλλον αυτονόητο, ας αναφέρω ότι προκειμένου κάποιος να παρακολουθήσει ΘΕ του επομένου έτους θα πρέπει ή να έχει ολοκληρώσει ή να παρακολουθεί παράλληλα την ή τις υπολειπόμενες του προηγουμένου έτους. Δηλαδή στην περίπτωση σου Χριστίνα, θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις την ΣΔΥ 51 και ΣΔΥ 60.

Ελπίζω να σε κάλυψα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 16, 2010 12:16 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Ναι με κάλυψες απόλυτα. Να είσαι καλά!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 10 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009