Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 9:04 am

ΣΔΥ - Μάλλον θα το παρακολουθήσω κι εγώ το πρόγραμμα

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 12 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Αύγ 18, 2010 5:37 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Πολλές και εύλογες οι απορίες και τα ερωτήματά σου. Για να προσπαθήσω λοιπόν να δώσω κάποιες απαντήσεις.

Όσον αφορά την δημιουργία τμημάτων και την κατανομή φοιτών σε αυτά εδώ θα βρεις κάποιες χρήσιμες πληροφορίες. Εάν είσαι από Αθήνα δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε. Τμήματα δημιουργούνται στην Αθήνα σε κάθε περίπτωση – άρα δεν θα χρειαστεί να «μεταναστεύσεις». Το πρόβλημα είναι με την υπόλοιπη Ελλάδα. Εγώ για παράδειγμα είμαι Καβάλα, έχω επιλέξει και τις 2 θεματικές ενότητες του πρώτου έτους και δεδομένου ότι είναι η πρώτη χρονιά που τρέχει το πρόγραμμα το θεωρώ σίγουρο ότι δεν θα υπάρξουν αρκετά άτομα από βόρειο Ελλάδα για να γίνει τμήμα για την δεύτερη ΘΕ στην Θεσσαλονίκη – με τις όποιες συνέπιες μπορεί αυτό να έχει στις μετακινήσεις μου.

Όσον αφορά το πότε θα αρχίσουν οι φούριες με το διάβασμα δεν μπορώ να στο πω με σιγουριά γιατί το κάθε πρόγραμμα είναι διαφορετικό. Το σίγουρο πάντως είναι ότι τα πράγματα στο ΕΑΠ είναι δύσκολα. Πιο δύσκολα από ένα συμβατικό πανεπιστήμιο εφόσον δεν υπάρχουν συστηματικές παρακολουθήσεις αλλά κάποιες ΟΣΣ όπου ο χρόνος αναλώνεται περισσότερο στα διαδικαστικά και όχι στην ουσία του θέματος. Υπάρχουν κάποιοι, δυστυχώς λίγοι, ΣΕΠ οι οποίοι προσπαθούν να περάσουν γνώση μέσα από τις ΟΣΣ αλλά, όπως θα διαπιστώσεις, υπάρχει τεράστια ανομοιογένεια επιπέδου μεταξύ των φοιτητών που η όλη προσπάθεια τελικά πέφτει στο κενό.

Δεν θέλω να απογοητεύσω κανέναν αλλά δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.

Όσον αφορά την πρώτη ΟΣΣ, θα μπορούσα να διακινδυνεύσω μία πρόβλεψη ότι θα είναι στις αρχές Οκτωβρίου – προκειμένου να δοθούν οδηγίες για τον τρόπο λειτουργίας του ΕΑΠ, τον τρόπο υποβολής των εργασιών, τον τρόπο ενημέρωσης των φοιτητών, τον τρόπο διαβάσματος κ.λπ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Αύγ 19, 2010 9:23 am   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Σ ευχαριιστώ πολύ! Πολύ κατανοητά τα όσα μου είπες. Να είσαι καλά και για οτι νεότερο θα είμαστε σε επικοινωνία.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 12 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009