Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 11:22 am

Απόφοιτοι,Τελειόφοιτοι(ΣΔΥ)-Εντυπώσεις

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Μαρ 10, 2014 10:16 pm   

Εγγραφη: Δευτ Μαρ 10, 2014 12:10 am
Δημοσ.: 1
Παρακαλώ όσοι είναι στα τελειώματα ή έχουν ήδη ολοκληρώσει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό
ας δώσουν τα φώτα τους. Μια σύντομη περιγραφή των εντυπώσεών τους θα ήταν χρήσιμη σε όσους θέλουν να παρακολουθήσουν το μεταπτυχιακό.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Μαρ 12, 2014 10:49 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Τελειώνω φέτος την τελευταία ενότητα (ΣΔΥ61) και έχω ήδη σχεδόν κλείσει διπλωματική εργασία (άτυπα), και από την έως τώρα εμπειρία μου μπορώ να πω τα εξής:
-Το μεταπτυχιακό είναι πολύ πιο σοβαρό από ότι περίμενα πριν το αρχίσω και απαιτεί πολύ χρόνο για να ασχοληθείς με αυτό. Παρόλο που ασχολούμαι με τον προγραμματισμό επαγγελματικά οπότε τα πρακτικά κομμάτια των περισσότερων εργασιών μου φαίνονταν αρκετά εύκολα το μεταπτυχιακό, συν τη δουλειά και οικογενειακές υποχρεώσεις δεν μου αφήνουν καθόλου ελεύθερο χρόνο. Σε βάθος 3 χρόνων (το ελάχιστο που μπορείς στην ουσία να τελειώσεις) αυτό είναι σοβαρό θέμα.
-Στους καθηγητές αρέσει το αντικείμενο του μεταπτυχιακού, ασχολούνται, είναι μέσα στα πράγματα και στις τελευταίες εξελίξεις, οπότε αν κάποιον τον ενδιαφέρει σοβαρά το θέμα του μεταπτυχιακού αυτό είναι πολύ θετικό.
-Για τον παραπάνω λόγο το επίπεδο του μεταπτυχιακού διατηρείται αρκετά ψηλά.
-Το κακό με τους περισσότερους καθηγητές (υπάρχουν και 1-2 εξαιρέσεις) είναι ότι επειδή δουλεύουν και σε άλλα πανεπιστήμια είναι γενικά αρκετά ασυνεπείς ως προς προθεσμίες, κτλ
-Τα πάντα είναι στα αγγλικά (βιβλία, papers, ψάξιμο στο internet, κτλ).

Αυτά σκέφτομαι προς το παρόν.
Γενικά πάντως δε θα το πρότεινα σε κάποιον που απλά θέλει ένα χαρτί χωρίς να τον πολυενδιαφέρει το θέμα. Θα το πρότεινα σε κάποιον που του αρέσει το θέμα. Επίσης αν ο ελεύθερος χρόνος που προτίθεται κάποιος να διαθέσει δεν είναι πολύς και δεν υπάρχει πολύ καλή εξοικείωση με προγραμματισμό και με το να εγκαθιστάς νέα εργαλεία, κτλ θα πρότεινα μια θεματική ενότητα τη χρονιά κάτι που βέβαια μας κάνει 5 χρόνια (όσο ένα πτυχίο πολυτεχνείου :shock: )


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Μαρ 13, 2014 5:30 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Εγώ έχω τελειώσει με τις Θ.Ε. και δουλεύω πάνω στην διπλωματική εργασία τώρα. Και εγώ θεωρώ ότι το μεταπτυχιακό είναι πολύ απαιτητικό και έχοντας πάρει 2 θεματικές ενότητες την κάθε χρονιά μπορώ να πω ότι η κούραση είναι μεγάλη και δεν μένει ελεύθερος χρόνος ούτε για αστείο. Πάντως πιστεύω ότι αν ενδιαφέρει κάποιον το αντικείμενο αξίζει τον κόπο, εγώ τουλάχιστον δεν μετάνιωσα που το παρακολούθησα (βέβαια αν ήξερα από πριν το διάβασμα που θα ρίξω θα το ξανασκεφτόμουν :) ). Όσον αφορά τους καθηγητές υπήρξε κάποια ανοργανωσιά σε ορισμένες περιπτώσεις αλλά αυτή ήταν αναμενόμενη αφού το μεταπτυχιακό είναι πολύ καινούργιο. Στο μέλλον πιστεύω ότι θα γίνει περισσότερο οργανωμένο αλλά ίσως και περισσότερο απαιτητικό.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Μαρ 15, 2014 7:17 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγώ πάλι θα εστιάσω στην αρνητική πλευρά. Το αντικείμενο του μεταπτυχιακού όταν αυτό δημιουργήθηκε ήταν σε ένα ακόμα αν όχι εμβρυικό στάδιο, σε πολύ αρχικό. Το θέμα είναι ότι τα τελευταία 3-4 χρόνια έγινε ένα τεράστιο άλμα στον τομέα του διάχυτου υπολογισμού που πλέον πουλάνε συσκευές για να κάνεις το σπίτι σου "έξυπνο" ακόμα και στο περίπτερο που λέει ο λόγος. Θέλω να πω ότι ίσως η τεχνολογία αλλάζει πιο γρήγορα απ' ότι ανανεώνει το υλικό του το μεταπτυχιακό. Ακόμα και αρκετά από τα βιβλία δηλαδή από την αρχή ήταν παρωχημένα και δεν τους ήταν εύκολο λέει να τα αλλάξουν.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 4 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009