Ημερομηνία Κυρ Απρ 28, 2024 12:43 am

2013-14 / ΣΔΥ-61 ή ΣΔΥ-62

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 08, 2013 1:45 pm   

Εγγραφη: Τρί Νοέμ 02, 2010 6:39 pm
Δημοσ.: 52
Τοποθεσια: Χανιά
Συγχαρητήρια σε όλους μας, αφού όπως μας ενημέρωσε ο ΣΕΠ, στο τμήμα της Αθήνας, περάσαμε όλοι. Καλή ξεκούραση.
Καλό θα ήταν να συζητήσουμε για την δήλωση της τελευταίας Θ.Ε. Από ότι βλέπω, στο site του ΕΑΠ υπάρχει συντονιστής της ΣΔΥ 62. Τον έχουν επιλέξει ήδη; Αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για τον Παναγιώτη Νάστου. Να υποθέσω ότι πρόκειται για αυτόν: http://www.greekbooks.gr/nastu-e-panagiotis.person ;
Και ο Χρήστος Γεωργιάδης της ΣΔΥ 61 είναι αυτός: http://www.uom.gr/modules.php?op=modload&name=Cv&file=index&id=1125&tmima=6&categorymenu=2 ; (Ας με διορθώσει κάποιος που έχει πάρει την ΣΔΥ 61, αν κάνω λάθος).
Έβαλα τα βιογραφικά τους, μια και μπορεί και αυτό να είναι ένα κριτήριο επιλογής. (Υποθέτω ότι τα ερευνητικά τους ενδιαφέροντα, είναι ένα δείγμα προς τα πού θα κινηθεί η κάθε ενότητα).


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 08, 2013 3:40 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
Ιπποκράτη ο Νάστου είχε οριστεί από πέρσι (μπορεί και από πρόπερσι) συντονιστής, τυπικά βέβαια αφού δεν έχει τρέξει η ενότητα. Δεν νομίζω ότι έχει και ο ίδιος ξεκάθαρη εικόνα για την ύλη της ενότητας, γιατί είχα επικοινωνήσει μαζί του πέρσι για να πάρω πληροφορίες και με παρέπεμψε στον Γιαγλή. Θα σου έλεγα να μην κοιτάς τόσο τα ερευνητικά ενδιαφέροντα των συντονιστών για την επιλογή Θ.Ε. γιατί αυτό δεν λέει και πολλά για το πως θα πάει η ενότητα από την στιγμή που ο συντονιστής δεν είναι ταυτόχρονα και ΣΕΠ. Αυτό φάνηκε και φέτος από την ΣΔΥ61 όπου και πάλι ήταν συντονιστής ο Γεωργιάδης και τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα όπως φαίνεται δεν έχουν μεγάλη σχέση με το περιεχόμενο της ενότητας. Επίσης αν θυμάμαι καλά ειπώθηκε στην ΣΔΥ61 ότι πάρθηκε η απόφαση να μην είναι κάποιος ταυτόχρονα και ΣΕΠ και συντονιστής, οπότε κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει και στην ΣΔΥ62. Όσον αφορά την ύλη, κοίτα και τα παρακάτω που είπαμε πέρσι:

viewtopic.php?f=28&t=201


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιουν 08, 2013 5:52 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Δεν ξέρω πως πρέπει να το σκεφτούμε. Από τη μια πλευρά η 61 έχει τρέξει φέτος, άρα θα ήταν λογικό του χρόνου να δυσκολέψει. Όμως με βάση το πως έτρεξε η 61 φέτος από τα λεγόμενα των παιδιών, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι να περιμένουμε. Από την άλλη η 62 μπαίνει σε άγνωστα χωράφια για κάποιους από εμάς....
Πότε θα κληθούμε να δηλώσουμε άραγε; Εσείς για ποιά σκέφτεστε;

Εγώ όπως έχουμε συζητήσει με κάποια από τα παιδιά έλεγα πως θα επιλέξω σίγουρα την 61. Όμως μετά από τη μεταξύ μας συζήτηση στην τελευταία ΟΣΣ και στις εξετάσεις το σκέφτομαι σοβαρά και για την 62.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιουν 09, 2013 8:00 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Στη Θεσσαλονίκη, μετά τις εξετάσεις της 60, από την κουβέντα κατάλαβα οτι η 62 έχει ρεύμα. Σχεδόν το σύνολο, όσων έχουμε ακόμα μία θεματική προσανατολιζόμαστε προς την 62. Προσωπικά γέρνω προς την 62 με μόνο ενδοιασμό το αν θα γίνει τμήμα στη Θεσσαλονίκη.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 10, 2013 9:11 am   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 01, 2010 9:10 am
Δημοσ.: 61
Τοποθεσια: Λάρισα
Όπως ανέφερε και ο Ηλίας πολλοί από το τμήμα της Θεσσαλονίκης δείξαμε μία προτίμηση για την ΣΔΥ62. Το σκέφτομαι και εγώ σοβαρά να την δηλώσω αν και το εάν θα γίνει ή όχι τμήμα στη Θεσσαλονίκη είναι ένας σοβαρός παράγοντας που μπορεί να επηρεάσει αρκετούς από εμάς.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 10, 2013 10:21 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Δευτ Νοέμ 14, 2011 6:10 pm
Δημοσ.: 54
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγώ προσανατολίζομαι στο να δηλώσω την 61 αφού πέρα από το ποιός καθηγητής θα την κάνει ή το αν θα είναι υπέρ ή κατά των φοιτητών η ανοργανωσιά που θα προκύψει, φυσιολογικά κατά τη γνώμη μου, λόγω του ότι θα είναι πρώτη χρονιά που θα γίνει η 62, βλέπω ότι η 62 αφορά θέματα hardware, που καλώς ή κακώς δε με ενδιαφέρουν και τόσο, και για αυτόν ακριβώς το λόγο τα βρίσκω και πολύ πιο δύσκολα.

Νομίζω ότι το κριτήριο θα πρέπει να είναι αυτό. Όποιος θέλει να ασχοληθεί με πιο hardware καταστάσεις δηλώνει την 62 ενώ όποιος είναι του software την 61.

Τέλος ένα ερώτημα που πιθανόν να ξέρουν οι περσινοί να μας απαντήσουν. Αν δηλώσει κάποιος την 62 και τελικά αυτή δε γίνει μπορεί εκ των υστέρων να δηλώσει την 61;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 10, 2013 11:55 am   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
taghor έγραψε:
Τέλος ένα ερώτημα που πιθανόν να ξέρουν οι περσινοί να μας απαντήσουν. Αν δηλώσει κάποιος την 62 και τελικά αυτή δε γίνει μπορεί εκ των υστέρων να δηλώσει την 61;


Ναι, εγώ πέρσι είχα δηλώσει την 62 και με πήραν τηλέφωνο το Σεπτέμβρη να με ρωτήσουν εάν θέλω να πάρω την 61 ή να περιμένω τον επόμενο χρόνο. Για τα χρήματα δεν ρώτησα, γιατί τελικά πήρα την 61, αλλά υποθέτω ότι επιστρέφονται.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιουν 10, 2013 6:18 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
@taghor και εμένα ακριβώς αυτή ήταν η αρχική μου σκέψη. Πως το hardware με "φοβίζει" αρκετά. Γι αυτό και δυσκολεύομαι να διαλέξω την 62.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιουν 11, 2013 5:03 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Κι εγώ από hardware.. δεν το έχω, αλλά ίσως είναι και μια καλή ευκαιρία να βελτιώσω τη σχέση μου με το αντικείμενο. Πάντως το γεγονός οτι δεν έχει ξαναγίνει η θεματική είναι ένας ανασταλτικός παράγοντας. Πάντως δεν πρέπει να υπάρχει κανείς που κόπηκε στην 60.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 13, 2013 6:16 pm   

Εγγραφη: Πέμ Φεβ 09, 2012 9:51 am
Δημοσ.: 4
Τοποθεσια: Ξάνθη
Κι εγώ θα προτιμήσω την 61, λόγω ενδιαφερόντων κυρίως, καθώς δεν έχω μεγάλη επαφή με το hardware, ενώ με το software, εκτός του ότι μου αρέσει, έχω ασχοληθεί περισσότερο.
Ένας άλλος λόγος επίσης, είναι και αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένως, σχετικά με την ανοργανωσιά και τον πειραματισμό που θα υπάρξει με την 62.
Αν και από ότι άκουσα από τους περσινούς, η 61 τους φάνηκε λίγο δύσκολη, το ίδιο όμως πιστεύω θα ισχύει και για την 62.

* Καλό θα ήταν ο διαχειριστής να δημιουργήσει ένα καινούργιο θέμα και να μεταφέρει τα σχόλια εκεί.


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 18 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009