Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 11:05 pm

Προετοιμασία

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 10:03 am   

Εγγραφη: Τετ Μάιος 02, 2012 3:09 pm
Δημοσ.: 10
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Καλημέρα σε όλους. Μάλλον έχω γίνει ...δεκτός στο "Τεχνολογία Υλικού και Λογισμικού / ΣΔΥ – Συστήματα Διάχυτου Υπολογισμού" καθώς είμαι Β και από ότι ενημερώνομαι είναι μια συνηθισμένη πρακτική να παίρνουν ακόμη και από Γ κατηγορία. Θα ήθελα να ξεκινήσω να διαβάζω από τώρα αλλά δεν γνωρίζω τι ακριβώς. Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να συμπληρώσω τις γνώσεις μου στην Java, αλλά μήπως θάπρεπε να μάθω COBRA, wireless comunication ή τίποτε άλλο? Ελπίζω όσοι πραγματικά θέλουν (και λυπάμαι που το λέω μπορούν) να γίνουν δεκτοί. Φιλικά!


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 11:36 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Πριν απ’ οτιδήποτε άλλο σου εύχομαι να κληθείς να καταθέσεις τα χαρτιά, και χρήματά, σου για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Όπως και εσύ έχεις διαπιστώσει κάθε χρονιά καλούν και από την κατηγορία Γ, οπότε μάλλον είναι σίγουρο. Κι’ εγώ είχα επιλεγεί κάπου στο 80+ (κατηγορία Β).

Σε CORBA δεν νομίζω ότι θα προκύψει κάτι – δεδομένου ότι δεν προέκυψε σ’ εμάς που προηγηθήκαμε. Όσον αφορά την Java, ένα φρεσκαρισματάκι δεν θα ήταν κακό, δεδομένου ότι είτε ως Java είτε ως κάποια πρώτου βαθμού συγγενείας γλώσσα θα σου χρειαστεί (πχ Processing).

Όσον αφορά τα βιβλία της πρώτης Θεματικής Ενότητας (ΣΔΥ-50) μπορείς να τα πληροφορηθείς εδώ από το επίσημο site του ΕΑΠ. Εάν ψάξεις στο παρόν forum είμαι σίγουρος ότι θα βρεις link για να τα κατεβάσεις όλα – ακόμη και για τις επόμενες Θεματικές Ενότητες. Με μία γρήγορη ματιά εντόπισα link για τo “Wireless Communications and Networking” του Garg εδώ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 6:57 pm   

Εγγραφη: Τρί Δεκ 04, 2012 10:36 am
Δημοσ.: 3
Καλησπέρα μάλλον και εγώ πέρασα .Θα ήθελα να ρωτήσω φόρτο εργασίας πόσο δύσκολες είναι οι εργασίες , πόσες εργασίες είναι σε κάθε θεματική πόσες ώρες απαιτούν η κάθε μία? Δύο θεματικές ενότητες το χρόνο βγαίνει ή όχι (πέρα από το οικονομικό ) ?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 16, 2012 11:18 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Εξαρτάται Red από τις υπόλοιπες υποχρεώσεις που έχεις, τις απαιτήσεις για βαθμό και για μεγαλύτερη εμβάθυνση στα θέματα που θα συναντήσεις ή απλά να περνάς.
Οι εργασίες κυμαίνονται από 5 έως και 6 στην πράξη σε κάθε θεματική.πχ φέτος ξεκινήσαμε έχοντας κατά νου οτι θα χρειαστεί να κάνουμε 6 θεματικές, αλλά τελικά θα παραδώσουμε 5 εργασίες. Μου έχει τύχει να ασχοληθώ με εργασία μόνο ένα σαββατοκύριακο, αλλά μου έχει τύχει να τυραννιέμαι ένα μήνα. Αν εργάζεσαι και έχεις και οικογενειακές υποχρεώσεις θα σου συνιστούσα μία θεματική ενότητα το χρόνο για να σου μένει και λίγος ελεύθερος χρόνος. Αν το υπόλοιπο πρόγραμμα σου είναι πιο χαλαρό και έχεις διάθεση να ζοριστείς πάρε δύο για να τελειώσεις το μεταπτυχιακό πιο γρήγορα. Καλή αρχή να έχετε.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 17, 2012 6:35 am   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
red78 έγραψε:
Καλησπέρα μάλλον και εγώ πέρασα .Θα ήθελα να ρωτήσω φόρτο εργασίας πόσο δύσκολες είναι οι εργασίες , πόσες εργασίες είναι σε κάθε θεματική πόσες ώρες απαιτούν η κάθε μία? Δύο θεματικές ενότητες το χρόνο βγαίνει ή όχι (πέρα από το οικονομικό ) ?


Για τις εργασίες θα έλεγα, για να απαντήσεις σε όλα τα θέματα, από 2 έως 3 εβδομάδες ανάλογα με την δυσκολία αλλά και τις απαιτήσεις που έχεις από τον εαυτό σου. Στις δυσκολότερες (συνήθως η 3η είναι η δυσκολότερη) μπορεί να πάει και παραπάνω από 3 εβδομάδες. Για τις θεματικές τώρα, εγώ που πήρα και πέρσι και φέτος 2 μπορώ να σου πω ότι με 2 Θ.Ε. δεν θα σου μένει καθόλου ελεύθερος χρόνος. Από την άλλη βέβαια τελειώνεις νωρίτερα...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 19, 2012 5:13 pm   

Εγγραφη: Τρί Δεκ 04, 2012 10:36 am
Δημοσ.: 3
Ευχαριστω για τις απαντήσεις ,για τις εργασίες εαν πάρεις δυο θεματικές για γραφεις 5-7 ποσο χρόνο περιπόυ θέλει? .Υπόψιν
εχω τελειώσει την πληροφορική του ΕΑΠ οπότε ξέρω για τον τρόπο διαβάσματος.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 19, 2012 5:18 pm   

Εγγραφη: Τρί Δεκ 04, 2012 10:36 am
Δημοσ.: 3
Επίσης κάποιος να μου πεί την υλη (ειδικα της ΣΔΥ 50) και μου στείλει και τις εργασίες .Ευχαριστώ


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 7 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009