Switch to full style
Δημιουργία απάντησης

Πιστοποίηση Αγγλικής Γλώσσας

Πέμ Μάιος 03, 2012 3:23 pm

Καλησπέρα σε όλους! Είναι το πρώτο μου μήνυμα και χαίρομαι που βρίσκομαι στον χώρο σας!
Φέτος τελειώνω την Πληροφορική στο ΕΑΠ και καθώς διαπίστωσα ότι το αντίστοιχο μεταπτυχιακό είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον, είπα να δοκιμάσω την τύχη μου τον Δεκέμβρη. Στον ιστότοπο του ΕΑΠ στις προϋποθέσεις υπάρχει το παρακάτω:
Η πολύ καλή γνώση της Αγγλικής, αποδεικνυόμενη με την υποβολή ανάλογων δικαιολογητικών, είναι απαραίτητη καθώς το διδακτικό υλικό είναι στην αγγλική
Αυτό σημαίνει πως με ένα Lower (First Cerificate) δεν γινόμαστε δεκτοί;
Τι είναι το ελάχιστο που θεωρείται ως απαιτούμενο; ποιο πτυχίο δηλαδή;

Re: Πιστοποίηση Αγγλικής Γλώσσας

Πέμ Μάιος 03, 2012 6:44 pm

Καλώς όρισες στην παρέα μας και καλό πτυχίο.

Προσωπικά τύχαινε να έχω Proficiency, οπότε αυτό κατέθεσα και δεν ξέρω αν το Lower είναι αρκετό. Η λογική πάντως λέει ότι είναι αρκετό, και επιπλέον, δεν μπορώ να φανταστώ ότι όλοι οι συνάδελφοι είχαν Proficiency.

Κάποιος που κατέθεσε Lower, ή ενδεχομένως κάποια υπεύθυνη δήλωση, ή κάτι άλλο, ας μας πει.

Re: Πιστοποίηση Αγγλικής Γλώσσας

Πέμ Μάιος 03, 2012 7:09 pm

Ευχαριστώ και καλό απόγευμα!

Re: Πιστοποίηση Αγγλικής Γλώσσας

Πέμ Μάιος 03, 2012 8:53 pm

Εγώ μπήκα με Lower, οπότε μην αγχώνεσαι. Καλή συνέχεια!

Re: Πιστοποίηση Αγγλικής Γλώσσας

Τετ Μάιος 09, 2012 9:22 pm

Παραθέτω την απάντηση που πήρα από το ΕΑΠ σε σχετική ερώτηση που έκανα.
Εάν κληρωθείτε θα πρέπει να καταθέσετε το first certificate (lower) επικυρωμένο και μεταφρασμένο.

Διαφορετικά, θα πρέπει να καταθέσετε με τα δικαιολογητικά μια Υπεύθυνη Δήλωση και να δηλώνετε ότι γνωρίζετε επαρκώς την Αγγλική Γλώσσα και μπορείτε να ανταποκριθείτε στις απαιτήσεις του Προγράμματος.


Εμένα μου φάνηκε πιο βολικό η κατάθεση Υπεύθυνης Δήλωσης (σε σχέση με την ρπικυρωμένη μετάφραση) του first certificate (lower)
;)

Re: Πιστοποίηση Αγγλικής Γλώσσας

Σάβ Μάιος 12, 2012 7:32 am

Διαβάζοντας τα παραπάνω θυμάμαι ότι και στην περίπτωση που καταθέσεις κάποιο πτυχίο, Lower ή Proficiency, δεν απαιτείται πλέον επίσημη-επικυρωμένη μετάφραση. Καταθέτεις παράλληλα και μία Υπεύθυνη Δήλωση, στην οποία δηλώνεις ότι το παρόν φωτοαντίγραφο αποτελεί φωτοαντίγραφο του γνήσιου τίτλου τον οποίο κατέχεις και τον οποίο μπορείς να προσκομίσεις όταν και όποτε ζητηθεί. Αυτό μου είχαν πει σε κάποιο ΚΕΠ, αυτό έκανα, και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, ούτε και αμφισβητήθηκε τίποτε.
Δημιουργία απάντησης