Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 5:04 pm

Νέος (εκτός απροόπτου)

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Δεκ 18, 2011 6:35 pm   

Εγγραφη: Κυρ Δεκ 18, 2011 6:27 pm
Δημοσ.: 12
Τοποθεσια: Αθήνα
Χαιρετώ!

στην κλήρωση του Σαββάτου κληρώθηκα στη θέση 64 (κατηγορία Β). Δεδομένου ότι παίρνουν 60 άτομα μάλλον το έχω σίγουρο. Σωστά; Ξέρουμε μέχρι ποιο νούμερο είχαν φτάσει πέρυσι;

Επίσης μια ερώτηση. Σκέφτομαι (αν τελικά με πάρουν) να το τρέξω μπας και μπορέσω να το βγάλω σε 2 χρόνια παίρνοντας 2 ΘΕ ανά έτος. Σημειώνω ότι έχω τελειώσει πληροφορική στο ΕΑΠ σε 4 χρόνια (3 ΘΕ ανά έτος). Υπάρχει κάποιος άλλος απόφοιτος ΠΛΗ του ΕΑΠ που να μπορεί να με διαφωτίσει για το βαθμό δυσκολίας του μεταπτυχιακού σε σχέση με το προπτυχιακό της ΠΛΗ;

Thanks!!!!

:)

-
Γιάννης


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 19, 2011 5:03 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Φίλε Γιάννη, με τα όσα έχουν συμβεί στις δύο μόλις χρονιές που τρέχει το πρόγραμμα, νομίζω ότι θα πρέπει να σου ευχηθώ, από τώρα, συγχαρητήρια για την επιλογή σου στο ΣΔΥ.

Απόφοιτοι του ΕΑΠ υπάρχουν αρκετοί στο ΣΔΥ, αλλά δεν βλέπω κανείς να έχει διάθεση για συμμετοχή στο forum. Ελπίζω να είσαι ένας από αυτούς που θα σπάσουν αυτή την παράδοση.

Τα πράγματα λίγο έως πολύ είναι όπως και στο προπτυχιακό. Είσαι μόνος σου και προσπαθείς να βρεις τι πρέπει να κάνεις και πώς να το παρουσιάσεις. Όπως θα διαπιστώσεις στην πρώτη ΟΣΣ, πολλοί θα είναι αυτοί που θα απογοητευτούν διότι περίμεναν να υπάρχει κάτι σαν παράδοση-διάλεξη, όπως συνήθως γίνεται στα συμβατικά πανεπιστήμια. Μερικοί μάλιστα θα αποχωρήσουν και δεν θα τους ξαναδείς. Δεν ξέρω για της άλλες πόλεις και τμήματα, στο τμήμα της Θεσσαλονίκης πάντως το ζήσαμε πέρσι.

Όσον αφορά τον βαθμό δυσκολίας, δεδομένου ότι είσαι εξοικειωμένος με το ΕΑΠ και τον τρόπο εργασίας και μελέτης που απαιτεί, πιστεύω ότι το να πάρεις 2 ΘΕ, που είναι και το μάξιμουμ επιτρεπτό στα μεταπτυχιακά, αντιστοιχεί σε 3 με 4 ΘΕ ενότητες του προπτυχιακού. Προσωπικά πέρσι είχα πάρει δύο και φέτος είχα δηλώσει και πάλι δύο. Λόγω όμως κάποιων απροόπτων που προέκυψαν εγκατέλειψα την μία και φέτος έχω μόνο την ΣΔΥ-60.

Αυτό που δεν ξέρω όμως αν γίνεται, είναι την δεύτερη χρονιά να πάρεις 2 ΘΕ + διπλωματική. Δεν το προσπάθησε, απ’ όσο ξέρω κανείς, αλλά δεν είδα να βγαίνουν και θέματα διπλωματικών – όπως γίνεται κάθε χρόνο με τις πτυχιακές των προπτυχιακών προγραμμάτων. Αν αισθάνεσαι τόσο δυνατός, ώστε να το κάνεις, θα πρέπει να το ψάξεις λίγο κατά τη διάρκεια της πρώτης χρονιάς.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 19, 2011 8:27 pm   

Εγγραφη: Κυρ Δεκ 18, 2011 6:27 pm
Δημοσ.: 12
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Φίλε Γιάννη, με τα όσα έχουν συμβεί στις δύο μόλις χρονιές που τρέχει το πρόγραμμα, νομίζω ότι θα πρέπει να σου ευχηθώ, από τώρα, συγχαρητήρια για την επιλογή σου στο ΣΔΥ.


Great news! Thanks! :)

andreas έγραψε:
Απόφοιτοι του ΕΑΠ υπάρχουν αρκετοί στο ΣΔΥ, αλλά δεν βλέπω κανείς να έχει διάθεση για συμμετοχή στο forum. Ελπίζω να είσαι ένας από αυτούς που θα σπάσουν αυτή την παράδοση.


Είναι γενικότερο το πρόβλημα συμμετοχής των μεταπτυχιακών φοιτητών. Για να δούμε...

andreas έγραψε:
Τα πράγματα λίγο έως πολύ είναι όπως και στο προπτυχιακό. Είσαι μόνος σου και προσπαθείς να βρεις τι πρέπει να κάνεις και πώς να το παρουσιάσεις. Όπως θα διαπιστώσεις στην πρώτη ΟΣΣ, πολλοί θα είναι αυτοί που θα απογοητευτούν διότι περίμεναν να υπάρχει κάτι σαν παράδοση-διάλεξη, όπως συνήθως γίνεται στα συμβατικά πανεπιστήμια. Μερικοί μάλιστα θα αποχωρήσουν και δεν θα τους ξαναδείς. Δεν ξέρω για της άλλες πόλεις και τμήματα, στο τμήμα της Θεσσαλονίκης πάντως το ζήσαμε πέρσι.

ΟΚ συνηθισμένα πράγματα :roll:

andreas έγραψε:
Αυτό που δεν ξέρω όμως αν γίνεται, είναι την δεύτερη χρονιά να πάρεις 2 ΘΕ + διπλωματική. Δεν το προσπάθησε, απ’ όσο ξέρω κανείς, αλλά δεν είδα να βγαίνουν και θέματα διπλωματικών – όπως γίνεται κάθε χρόνο με τις πτυχιακές των προπτυχιακών προγραμμάτων. Αν αισθάνεσαι τόσο δυνατός, ώστε να το κάνεις, θα πρέπει να το ψάξεις λίγο κατά τη διάρκεια της πρώτης χρονιάς.

Ναι όντως θα φανεί στο 1ο έτος. Βασικά έχω ήδη κάποια ας πούμε θέματα που θα μπορούσαν να εξελιχθούν σε διπλωματική εργασία αν και δεν ξέρω αν υπάρχει δυνατότητα να προτείνω δικό μου θέμα. Για την πτυχιακή μου στο προπτυχιακό είχα ήδη από την αρχή του 3ου έτους μιλήσει με κάποιον καθηγητή στον οποίο πρότεινα ένα θέμα που με ενδιέφερε και ο οποίος τελικά συμφώνησε με το θέμα.
Πιστεύω ότι κάτι ανάλογο θα είναι εφικτό και στο Μεταπτυχιακό και ίσως μπορεσω να αρχίσω να ψιλοδουλεύω με το θέμα αρκετά νωρίς. Σωστά;

Thanks again! :)


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 19, 2011 10:04 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αυτό δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς με σιγουριά – τουλάχιστον όχι ακόμη. Οι πλέον προχωρημένοι, από αυτούς που μπήκαμε την πρώτη χρονιά, έχουν μόνο τις δύο θεματικές του 2ου έτους – μιλάμε για 5 άτομα αν δεν κάνω λάθος. Απ’ όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, κανείς δεν επεδίωξε να πάρει και διπλωματική. Οπότε, μάλλον του χρόνου θα μάθουμε τι παίζει με τις διπλωματικές.

Όσον αφορά τις ιδέες σου για διπλωματική, χωρίς να θέλω να τις υποβαθμίσω, άσε πρώτα να δεις με τα μάτια σου περί τίνος πρόκειται και μετά. Εκτός και αν το έχεις ψάξει το θέμα, που ακούει στο όνομα ubiquitous computing, οπότε ξέρεις γιατί μιλάμε. Εγώ πάντως δεν μπορώ να πω ότι ήξερα περί τίνος πρόκειται. Ακόμη και φέτος, με την 3η κατά σειρά ΘΕ, εξακολουθώ να το ανακαλύπτω.

Ελπίζω κάποιος από αυτούς που έχουν δύο ΘΕ, για δεύτερη χρονιά, να έχει να σου πει κάτι παραπάνω.

PS Με την ευκαιρία, τι θέμα είχε η πτυχιακή σου και με ποιόν καθηγητή την έκανες;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 19, 2011 10:17 pm   

Εγγραφη: Κυρ Δεκ 18, 2011 6:27 pm
Δημοσ.: 12
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Όσον αφορά τις ιδέες σου για διπλωματική, χωρίς να θέλω να τις υποβαθμίσω, άσε πρώτα να δεις με τα μάτια σου περί τίνος πρόκειται και μετά. Εκτός και αν το έχεις ψάξει το θέμα, που ακούει στο όνομα ubiquitous computing, οπότε ξέρεις γιατί μιλάμε.


Εδώ έχεις ένα δίκιο. Βασικά με ενδιαφέρουν θέματα σχετικά με ambient intelligence, distributed/cloud computing και πρωτόκολα και εφαρμογές p2p. Γι αυτό εξάλλου επέλεξα το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό.

andreas έγραψε:
PS Με την ευκαιρία, τι θέμα είχε η πτυχιακή σου και με ποιόν καθηγητή την έκανες;

Υλοποίηση και εφαρμογή Τεχνητών Νευρωνικών Δικτύων για την πρόβλεψη χρονοσειρών συναλλαγματικών ισοτιμιών με καθηγητή τον Χρήστο Αναγνωστόπουλο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 20, 2011 8:05 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
jsalatas έγραψε:

Πολύ βαρύ το θέμα σου – για τα δικά μου δεδομένα.
Ο Αναγνωστόπουλος όμως κορυφή. Έχω τις καλύτερες των εντυπώσεων από αυτόν – αν και στο μάθημά του είχα από τους χειρότερους βαθμούς. Αυτό όμως οφείλεται καθαρά σε προβλήματα που αντιμετώπιζα εγώ εκείνο το διάστημα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 20, 2011 12:43 pm   

Εγγραφη: Κυρ Δεκ 18, 2011 6:27 pm
Δημοσ.: 12
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Πολύ βαρύ το θέμα σου – για τα δικά μου δεδομένα.
Ο Αναγνωστόπουλος όμως κορυφή.

Όντως! Οι οικονομικές χρονοσειρές είναι γενικότερα "περίεργες" και τείνω να πιστεύω ότι προκείται πραγματικά για random walks. Το καλό είναι ότι κατάφερα και έγραψα κάποιους επιπλέον αλγόριθμους (som, lvq και elman) για το weka :)


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 20, 2011 3:07 pm   

Εγγραφη: Τρί Δεκ 20, 2011 2:40 pm
Δημοσ.: 13
Τοποθεσια: Καστοριά
Χαιρετώ και γω τους μελλοντικούς συμφοιτητές μου ! Επιτέλους φέτος μετά από 3-4 χρονιές κληρώθηκα για το συγκεκριμένο π.μ.σ. Ενδιαφέρομαι και γω για 2 θ.ε. την πρώτη χρονιά και θα ήθελα κάποιες λεπτομέρειες για το τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Λογικά πρέπει να παραδίδω 2 γραπτές εργασίες ανά μήνα ; Γενικά πόσες ώρες σας έτρωγαν σε εβδομαδιαία / καθημερινή βάση ; Επίσης ενδιαφέρομαι για υποτροφία οπότε θα ήθελα να μου πείτε πόσο εύκολο είναι να πάρω πάνω από 8,5 στις θ.ε., που απ' όσο ξέρω είναι το μίνιμουμ για υποτροφία αριστείας.

Τέλος όσον αφορά την ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού σε 2 χρόνια, αυτό απ' ότι κατάλαβα δεν γίνεται, αφού η ελάχιστη διάρκεια είναι : 2 θ.ε. πρώτη χρονιά, τη δεύτερη χρονιά δηλώνεις πάλι 2 θ.ε. και τον απρίλη δηλώνεις διπλωματική η οποία ξεκινάει τον Οκτώμβρη εφόσον έχεις ολοκληρώσει και τις 4 θ.ε. με ελάχιστο διάστημα ολοκλήρωσης τους 5 μήνες ... Οπότε απονομή μ.δ.ε τον τρίτο χρόνο (δεν ξέρω πότε ακριβώς γίνονται ορκωμοσίες)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 20, 2011 3:35 pm   

Εγγραφη: Κυρ Δεκ 18, 2011 6:27 pm
Δημοσ.: 12
Τοποθεσια: Αθήνα
thymiaras έγραψε:
Ενδιαφέρομαι και γω για 2 θ.ε. την πρώτη χρονιά και θα ήθελα κάποιες λεπτομέρειες για το τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Λογικά πρέπει να παραδίδω 2 γραπτές εργασίες ανά μήνα ; Γενικά πόσες ώρες σας έτρωγαν σε εβδομαδιαία / καθημερινή βάση ;


Με βάση τα όσα έγραψε ο Αντρέας
andreas έγραψε:
Όσον αφορά τον βαθμό δυσκολίας, δεδομένου ότι είσαι εξοικειωμένος με το ΕΑΠ και τον τρόπο εργασίας και μελέτης που απαιτεί, πιστεύω ότι το να πάρεις 2 ΘΕ, που είναι και το μάξιμουμ επιτρεπτό στα μεταπτυχιακά, αντιστοιχεί σε 3 με 4 ΘΕ ενότητες του προπτυχιακού.

και τη δική μου εμπειρία από το προπτυχιακό του ΕΑΠ μάλλον πρέπει να ξεχάσουμε για 2 τουλάχιστον χρόνια την προσωπική μας ζωή :roll:

thymiaras έγραψε:
Επίσης ενδιαφέρομαι για υποτροφία οπότε θα ήθελα να μου πείτε πόσο εύκολο είναι να πάρω πάνω από 8,5 στις θ.ε., που απ' όσο ξέρω είναι το μίνιμουμ για υποτροφία αριστείας.

Μάλλον είναι δύσκολο αλλά πιστεύω όχι αδύνατο.

thymiaras έγραψε:
τον απρίλη δηλώνεις διπλωματική η οποία ξεκινάει τον Οκτώμβρη εφόσον έχεις ολοκληρώσει και τις 4 θ.ε. με ελάχιστο διάστημα ολοκλήρωσης τους 5 μήνες ...

Υπάρχουν κάπου στο site του ΕΑΠ αυτό;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 20, 2011 3:43 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Κατ’ αρχήν, να ζητήσω από τους νέους συναδέλφους, και όχι μονό, να βάλουν κάτι στην τοποθεσία (στο προφίλ τους), έτσι ώστε να έχουμε μία εικόνα του που βρίσκετε ο καθένας και πιο τμήμα παρακολουθεί ή θα παρακολουθήσει.
thymiaras έγραψε:
...
Ενδιαφέρομαι και γω για 2 θ.ε. την πρώτη χρονιά και θα ήθελα κάποιες λεπτομέρειες για το τι ακριβώς σημαίνει αυτό. Λογικά πρέπει να παραδίδω 2 γραπτές εργασίες ανά μήνα ; Γενικά πόσες ώρες σας έτρωγαν σε εβδομαδιαία / καθημερινή βάση ; Επίσης ενδιαφέρομαι για υποτροφία οπότε θα ήθελα να μου πείτε πόσο εύκολο είναι να πάρω πάνω από 8,5 στις θ.ε., που απ' όσο ξέρω είναι το μίνιμουμ για υποτροφία αριστείας.
...


Όσον αφορά τον χρόνο που χρειάζεσαι, αν και σίγουρα διαφέρει από άτομο σε άτομο, έχω την εντύπωση ότι ποτέ δεν επαρκεί - ειδικά εάν έχεις υψηλούς στόχους, όπως αναφέρεις παραπάνω.

Όσον αφορά τις υποτροφίες, τα πράγματα είναι δύσκολα. Στο προπτυχιακό μου, σχεδόν κάθε χρονιά, είχα πάνω από 9 και ποτέ δεν την πήρα. Την τελευταία μάλιστα χρονιά είχα και αναπηρία ατόμου στην οικογένεια και πάλι δεν έγινε τίποτε. Εν ολίγοις, αν δεν πληροίς και άλλα σοβαρότερα, κοινωνικά κυρίως, κριτήρια δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις κάτι. Αυτό βέβαια δεν είναι λόγος για να μην έχεις το πήχη ψηλά ή να μην αιτηθείς την υποτροφία.

Ελπίζω να βοήθησα – έστω και λίγο.

edit: Να συμπληρώσω ότι εργασίες είναι 6 ανά θεματική ενότητα και έτος, οπότε, έρχεται κοντά σ’ αυτό που γράφεις. Δηλαδή 2 ανά μήνα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009