Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 11:30 am

Νέος (εκτός απροόπτου)

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 20, 2011 6:06 pm   

Εγγραφη: Τρί Δεκ 20, 2011 2:40 pm
Δημοσ.: 13
Τοποθεσια: Καστοριά
Τα συμπεράσματα που ανέφερα παραπάνω για τη διάρκεια του μεταπτυχιακού τα έβγαλα από το κανονισμό για τις διπλωματικές ( http://www.eap.gr/view.php?artid=521 ) . Πιο συγκεκριμένα αναφέρει

Παράθεση:
"6. Υποβολή προτάσεων: Οι φοιτητές που έχουν ολοκληρώσει επιτυχώς τουλάχιστον τις πρώτες δύο Θ.Ε. του Προγράμματος και είναι εγγεγραμμένοι και παρακολουθούν την τελευταία Θ.Ε.".

"7. Χρόνος υποβολής προτάσεων: Η περίοδος υποβολής προτάσεων από τους φοιτητές αρχίζει την 1η Μαρτίου και λήγει την 30ή Απριλίου κάθε έτους."

"10. Χρόνος υποβολής Δ.Ε.: Ο προβλεπόμενος ελάχιστος χρόνος υποβολής μιας ΔΕ είναι 5 μήνες και ο μέγιστος 8 μήνες. Παράταση χορηγείται αποκλειστικά και μόνο για λόγους ανωτέρας βίας από τον Ακαδημαϊκό Υπεύθυνο μετά τη σύμφωνη γνώμη του Επιβλέποντα.

11. Διαδικασία κρίσης και ολοκλήρωσης ΔΕ.: Η τυπική έναρξη εκπόνησης της ΔΕ είναι η 1η Οκτωβρίου κάθε έτους και με ολοκλήρωση των διαδικασιών, συμπεριλαμβανομένης της επανάκρισης, μέσα σε 12 μήνες από την τυπική έναρξη. Ο ελάχιστος χρόνος για την υποβολή της ΔΕ είναι 5 μήνες."



Απ' ότι ξαναβλέπω τώρα ούτε 2,5 χρόνια. 3 χρόνια γεμάτα λόγω επανάκρισης διπλωματικής (για να πάρεις το χαρτί στα χέρια).

Ανδρέα απ' ότι βλέπω εδώ (http://media.eap.gr/images/stories/pdf/kanonismos_yp.pdf) ΟΛΟΙ όσοι έχουν πάρει 2 θ.ε. και έχουν βαθμό και στις 2 πάνω από 8,5 δικαιούνται αυτομάτως (χωρίς αίτηση) απαλλαγή των εξόδων για τις θ.ε. που θα δηλώσει στο επόμενο έτος. Με βάζει σε σκέψεις αυτό που λες ότι είχες πάνω από 9 στο προπτυχιακό επίπεδο και δεν την πήρες. Είχες δηλώσει 3 θ.ε. και είχες πάνω από 8,5 και στις 3 και δεν πήρες υποτροφία; Ρωτάω γιατί θα είναι μεγάλη ξενέρα να ξεσκιστώ για να πάρω την υποτροφία και στο τέλος να μην μου τη δώσουν !


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Δεκ 20, 2011 6:33 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
thymiaras έγραψε:
...
Ανδρέα απ' ότι βλέπω εδώ (http://media.eap.gr/images/stories/pdf/kanonismos_yp.pdf) ΟΛΟΙ όσοι έχουν πάρει 2 θ.ε. και έχουν βαθμό και στις 2 πάνω από 8,5 δικαιούνται αυτομάτως (χωρίς αίτηση) απαλλαγή των εξόδων για τις θ.ε. που θα δηλώσει στο επόμενο έτος. Με βάζει σε σκέψεις αυτό που λες ότι είχες πάνω από 9 στο προπτυχιακό επίπεδο και δεν την πήρες. Είχες δηλώσει 3 θ.ε. και είχες πάνω από 8,5 και στις 3 και δεν πήρες υποτροφία; Ρωτάω γιατί θα είναι μεγάλη ξενέρα να ξεσκιστώ για να πάρω την υποτροφία και στο τέλος να μην μου τη δώσουν !

Πάει αρκετός καιρός και δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Τρείς ΘΕ είχα μόνο δύο χρονιές. Την μία ίσως να μην είχα ΜΟ πάνω από 9 ή και 8,5. Την άλλη σίγουρα θα είχα, αλλά δεν μπορώ να θυμάμαι, με σιγουριά, αν ήταν όλες οι ΘΕ ήταν πάνω από 8,5 ή ήταν μόνο ο ΜΟ πάνω από 8,5. Σίγουρα όμως υπήρχαν χρονιές που είχα 2 και ήταν και οι δύο πάνω από 9. Πχ στο πρώτο έτος, είχα ένα 10 και ένα 9,2 – το θυμάμαι πολύ καλά. Ίσως πάλι ο κανονισμός να ήταν λίγο διαφορετικός τότε.

Σε κάθε περίπτωση, κατά την άποψή μου, θα πρέπει να στοχεύεις πολύ ψηλά, και όπου φτάσεις και ότι κερδίσεις. Άρα, μη το θεωρείς ξενέρωμα. Κάνε την προσπάθειά σου και ότι προκύψει. Το λιγότερο που μπορεί να σου συμβεί είναι ένας καλός βαθμός και λίγες παραπάνω γνώσεις από τους υπόλοιπους – το οποίο δεν το βλέπω ούτε για κακό ούτε για ξενέρωμα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 21, 2011 1:15 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα στους νέους συναδέλφους, με το καλό, αλλά κι όχι μόνο! :P Μπορεί να είμαι ο μοναδικός "προχωρημένος" που γράφει στο παρόν forum (οι υπόλοιποι 4, δυστυχώς, δεν δίνουν σημάδια ζωής - θα προσπαθήσω στην επόμενη ΟΣΣ να κάνω μία προσηλυτιστική κρούση), αλλά δεν θα πώ κάτι που δεν το 'χει γράψει ήδη κι ο Ανδρέας! :D Ίσως καταθέσω, μόνο, τις προθέσεις μου για το μέλλον, έτσι ώστε να δείτε κι εσείς αν αυτές υλοποιήθηκαν μετά από καιρό.

Σύμφωνα με τον γενικό κανονισμό εκπόνησης των μεταπτυχιακών διπλωματικών εργασιών, κι όπως αναφέρθηκε παραπάνω, οι διαδικασία ξεκινάει επίσημα τέλη Γενάρη, ενώ ολοκληρώνεται το λιγότερο 5 μήνες μετά τον Οκτώβρη του ίδιου έτους. Ήδη στο portal του ΕΑΠ έχει ενεργοποιηθεί η ενότητα "ΣΔΥ - διπλωματική εργασία", αλλά με ελάχιστο "περιεχόμενο", thus far. Αυτήν την στιγμή, δηλαδή, δίχως να γνωρίζω τις προθέσεις των ακαδημαϊκών υπευθύνων για το μέλλον, δεν μπορούμε να καταθέσουμε διπλωματική εργασία στο τέλος του φετινού ακαδημαϊκού έτους και ν' ορκιστούμε. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε, όμως, μετά από το "κλείσιμο" του ματιού του κ. Καμέα πέρυσι (αν και δεν το είδα "live", αφού το έλεγε ο άνθρωπος σε τηλεδιάσκεψη! :D ) και την εισαγωγή του κ. Χωριανόπουλου στην ΣΔΥ60 φέτος, στην ΟΣΣ1 (δεν ξέρω Ανδρέα, αν θίχτηκε κάτι περισσότερο και στην ΟΣΣ2), είναι να προσεγγίσουμε κάποιον ΣΕΠ, για να του δηλώσουμε την δική μας πρόθεση να εκπονήσουμε κάποιο θέμα ή να αιτηθούμε κάποιο θέμα. Να δουλέψουμε άτυπα, δηλαδή, και στο τέλος απλά να κάνουμε την παρουσίαση της εργασίας, όποτε προβλέπεται να γίνει αυτή. Εγώ προσωπικά μέσα τις εορτές θα προσπαθήσω να προσεγγίσω κάποιους ΣΕΠ, έχοντας στο μυαλό μου ένα θέμα (στην αρχή ήταν κάτι γενικό, αλλά τις τελευταίες βδομάδες προέκυψε κάτι πιο συγκεκριμένο - αν δεν την λές ubiquitous την εφαρμογή, μπορείς να την εντάξεις σίγουρα στο mobile computing), ώστε να δούμε τί μπορούμε να κάνουμε.

Απαντώντας στον κ. thymiaras (το μικρό σου; Ανδρέα, σκέφτομαι ν' αλλάξω nick, αφού κανένας Γιώργος δεν γράφει στο forum, τελικά! :P ): είναι μάλλον απίθανο να βγάλει κανείς μας πάνω από 8,5. Όχι επειδή δεν είσαι αρκετά έξυπνος ή δεν έχεις γνώσεις, αλλά περισσότερο εξαιτίας της δυσκολίας που θα αντιμετωπίσεις στις τελικές εξετάσεις στο να απαντήσεις στα πάρα πολλά θέματα. Δεν ξέρω, βέβαια, αν συνεχιστεί αυτή η φιλοσοφία και για τις επόμενες "φουρνιές" (για το καλό των χεριών σας, καλύτερα να μην επαναληφθεί) και γι' αυτό γράφω παραπάνω το "μάλλον απίθανο". Γενικότερα, πάντως, το μεταπτυχιακό "αφήνει" περιθώρια ή σου δίνει την αφορμή, έστω, ν' ασχολείσαι με αυτό "full time", αν θέλεις να παρουσιάσεις αξιόλογες εργασίες ή να μάθεις το πολύ ενδιαφέρον αυτό αντικείμενο που πραγματεύεται.

Ελπίζω να έδωσα μία "εικόνα" που να σας βοηθήσει κάπου-κάπως! :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 21, 2011 2:53 pm   

Εγγραφη: Κυρ Δεκ 18, 2011 6:27 pm
Δημοσ.: 12
Τοποθεσια: Αθήνα
tzortz έγραψε:
εξαιτίας της δυσκολίας που θα αντιμετωπίσεις στις τελικές εξετάσεις στο να απαντήσεις στα πάρα πολλά θέματα.


Και στα μεταπτυχιακά τα ίδια χάλια είναι ε;; :cry:
Ακόμα θυμάμαι τις 10 σελίδες εκφωνήσεων στην ΠΛΗ31 του προπτυχιακού :shock:

tzortz έγραψε:
Ελπίζω να έδωσα μία "εικόνα" που να σας βοηθήσει κάπου-κάπως! :)

Κατατοπιστικότατος. Thanks!


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 21, 2011 8:39 pm   

Εγγραφη: Τρί Δεκ 20, 2011 2:40 pm
Δημοσ.: 13
Τοποθεσια: Καστοριά
tzortz έγραψε:

Απαντώντας στον κ. thymiaras (το μικρό σου; Ανδρέα, σκέφτομαι ν' αλλάξω nick, αφού κανένας Γιώργος δεν γράφει στο forum, τελικά! :P ): είναι μάλλον απίθανο να βγάλει κανείς μας πάνω από 8,5. Όχι επειδή δεν είσαι αρκετά έξυπνος ή δεν έχεις γνώσεις, αλλά περισσότερο εξαιτίας της δυσκολίας που θα αντιμετωπίσεις στις τελικές εξετάσεις στο να απαντήσεις στα πάρα πολλά θέματα. Δεν ξέρω, βέβαια, αν συνεχιστεί αυτή η φιλοσοφία και για τις επόμενες "φουρνιές" (για το καλό των χεριών σας, καλύτερα να μην επαναληφθεί) και γι' αυτό γράφω παραπάνω το "μάλλον απίθανο". Γενικότερα, πάντως, το μεταπτυχιακό "αφήνει" περιθώρια ή σου δίνει την αφορμή, έστω, ν' ασχολείσαι με αυτό "full time", αν θέλεις να παρουσιάσεις αξιόλογες εργασίες ή να μάθεις το πολύ ενδιαφέρον αυτό αντικείμενο που πραγματεύεται.

Ελπίζω να έδωσα μία "εικόνα" που να σας βοηθήσει κάπου-κάπως! :)


Call me Θύμιο εξού και το Thymiaras ! Εντάξει το να βάζουν πάρα πολλά θέματα και να μην προλαβαίνει κανείς να τα γράφει μου φαίνεται απλά τραγικό. Δηλαδή σε τί μας τεστάρουν, στο αν γράφουμε γρήγορα ; Έλεος απλά. Ελπίζω να "βελτιώσουν" λίγο τα θέματα για τις επόμενες φουρνιές γιατί είναι κρίμα να ξέρεις π.χ. τις απαντήσεις σε όλα τα θέματα και να μην προλάβεις να τις γράψεις ...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Απρ 26, 2012 11:50 pm   

Εγγραφη: Κυρ Δεκ 18, 2011 6:27 pm
Δημοσ.: 12
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Όσον αφορά τις ιδέες σου για διπλωματική, χωρίς να θέλω να τις υποβαθμίσω, άσε πρώτα να δεις με τα μάτια σου περί τίνος πρόκειται και μετά. Εκτός και αν το έχεις ψάξει το θέμα, που ακούει στο όνομα ubiquitous computing, οπότε ξέρεις γιατί μιλάμε.


Αφού αρχικά αναφέρω ότι έγινα δεκτός :D :D να πω πως θα με ενδιέφερε κάτι που να σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με τεχνητή νοημοσύνη/μηχανική μάθηση. Τέτοια θέματα θα μπορούσαν π.χ. να ήταν εφαρμογές text-to-speech/automatic speech recognition τα οποία εντάσονται και στο ερευνητικό πεδίο του Human-Computer Interaction. Θα έστεκε κάτι τέτοιο σαν θέμα ή είμαι πολύ μακριά; :roll:


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Απρ 27, 2012 8:01 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
jsalatas έγραψε:
Αφού αρχικά αναφέρω ότι έγινα δεκτός :D :D να πω πως θα με ενδιέφερε κάτι που να σχετίζεται σε μεγάλο βαθμό με τεχνητή νοημοσύνη/μηχανική μάθηση. Τέτοια θέματα θα μπορούσαν π.χ. να ήταν εφαρμογές text-to-speech/automatic speech recognition τα οποία εντάσονται και στο ερευνητικό πεδίο του Human-Computer Interaction. Θα έστεκε κάτι τέτοιο σαν θέμα ή είμαι πολύ μακριά; :roll:

Η αίσθηση που έχω αποκομίσει, με την διετή μου ενασχόληση με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και ερευνητικό πεδίο, είναι ότι υπάρχει μία «διάχυτη» αντιπαλότητα να την πω, αντιπάθεια να την πω … μεταξύ των ερευνητών της τεχνητής νοημοσύνης και αυτών του Ubiquitous Computing. Καλά δεν βγάζουν και μαχαίρια, αλλά οι δεύτεροι (ubicomp) έχουν την αίσθηση ότι οι πρώτοι (AI) έχουν προσφέρει ότι είχαν να προσφέρουν και δεν αναμένεται κάτι θεαματικό από εδώ και μετά. Αυτά τα λέω για να σε προϊδεάσω ότι το πάντρεμα AI με Ubicom ίσως να μην είναι πολύ εύκολο – σε επίπεδο ανεύρεσης κάποιου ΣΕΠ που να έχει ενδιαφέροντα και στους δύο χώρους – χωρίς αυτό να σημαίνει ότι συμμερίζομαι απόλυτα τα παραπάνω.

Από την άλλη μεριά, κατά την προσωπική μου άποψη, τα text to speech και voice recognition είναι ερευνητικά πεδία με ιδιαίτερο ενδιαφέρον στον χώρο του Ubicomp. Σε κάθε περίπτωση όμως, ακόμη και με τους ταχύτερους δυνατούς ρυθμούς (2 ΘΕ/έτος), έχεις μπροστά σου τουλάχιστον 3 χρόνια μέχρι την στιγμή εκείνη. Θα έχεις λοιπόν τον χρόνο να ζυγίσεις καλύτερα τα πράγματα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 24, 2013 8:05 am   

Εγγραφη: Τετ Μάιος 02, 2012 3:09 pm
Δημοσ.: 10
Τοποθεσια: Κέρκυρα
Παιδιά και "παιδιά" καλημέρα σε όλους!
Παρακολουθώ το forum σας αν και δεν έχω γραφεί στο μεταπτυχιακό του ΕΑΠ. Μετά από τα τελευταία αποτελέσματα διαπίστωσα πως ...δυστυχώς έχω επιλεγεί. Λέω δυστυχώς καθώς πλέον το να σπουδάσω στο ΕΑΠ δεν είναι διασκέδαση όπως παλιά, αλλά βρόγχος απαίσιος όπου από την μια σφίγγει το πάθος μου για την τεχνολογία (και ειδικά σε αυτό το επίπεδο) και από την άλλη η οικονομική κατάσταση της οικογένειας μου. Η απελπισία αυτή με κάνει πλέον την ύστατη στιγμή να κάνω ΤΗΝ ανόητη ερώτηση: Αξίζει αυτό το μεταπτυχιακό; Εκτός από το θεωρητικό υπόβαθρο έχει πάρει κανείς από σας κάποια έστω και υποτυπώδη πρακτική αντίληψη των πραγμάτων; Μπορεί να βρει κανείς δουλειά και πως μπορείς να καταφέρεις κάτι διαφορετικό μετά την ολοκλήρωση του; Ξέρω πως είναι ερωτήσεις γενικά αναπάντητες, ξέρω πως ο καθένας έχει την δική του δυναμική, αλλά θάθελα από σας μια τελευταία κουβέντα πριν την 29η Μαρτίου! Σας αγαπώ και σας εκτιμώ απέραντα όλους και σας εύχομαι τα όνειρα σας να γίνουν πραγματικότητα!
Ντάσκας Φώτης


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 24, 2013 9:41 am   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Η προσωπική μου γνώμη είναι οτι αξίζει τον κόπο. Υπάρχουν προοπτικές και για απασχόληση, αλλά και για επιχειρηματικά εγχειρήματα. Παρόλο που έχω δουλειά με κάνει να σκέφτομαι δυνατότητες αλλαγής. Ας πούνε τη γνώμη τους και οι υπόλοιποι.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Μαρ 24, 2013 11:24 pm   

Εγγραφη: Κυρ Δεκ 18, 2011 6:27 pm
Δημοσ.: 12
Τοποθεσια: Αθήνα
horse έγραψε:
Μπορεί να βρει κανείς δουλειά και πως μπορείς να καταφέρεις κάτι διαφορετικό μετά την ολοκλήρωση του;


Το πρώτο (αν μπορεί κανείς να βρει δουλειά) το λαμβάνω ως ανέκδοτο :roll:

Το σίγουρο είναι ότι μετά την ολοκλήρωσή του, θα βρεις νέες προοπτικές. Υποτίθεται ότι το αντικείμενο του μεταπτυχιακού είναι αρκετά νέο και υπάρχουν πολλά ανοικτά ζητήματα ακόμα που χωράνε αρκετή έρευνα, άρα αν σε ενδιαφέρει και τα πας καλά στην διάρκεια του μεταπτυχιακού θα μπορούσες να βρεις ένα αντικείμενο για κάποιο phd (αν και ούτε αυτά πλέον δεν "πληρώνουν" καλά με τα σημερινά ελληνικά δεδομένα).


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 21 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009