Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 2:04 pm

ΕΠΑΝΕΓΓΡΑΦΕΣ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 41 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 29, 2011 9:12 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Καλησπέρα και από μένα.

Θα ήθελα να πάρω 2 ΘΕ (51 και 60) αλλά το σκέφτομαι ακόμα.

Τι γνώμη έχετε όσοι πήραν φέτος και την 51. Είναι κατά τη γνώμη σας εφικτό ή να πάρω μόνο την 51;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιουν 29, 2011 11:09 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Προσωπικά θεωρώ ότι το να πάρει κάποιος μόνο την ΣΔΥ51 είναι αρκετά "light" ειδικά αν έχει πάρει ήδη την ΣΔΥ50 με την οποία έχει αρκετή κοινή ύλη. Η ΣΔΥ51 είναι αρκετά θεωρητική και με λιγότερη ύλη από την ΣΔΥ50 (εφόσον όλα μείνουν ίδια όπως ο καθηγητής, τα βιβλία θα είναι και φέτος τα ίδια). Θεωρώ ότι η ΣΔΥ51 δε νομίζω να δυσκολέψει κανέναν ιδιαίτερα. Σίγουρα θέλει τον χρόνο της, αλλά όχι όσο η ΣΔΥ50. Από εκεί και πέρα, δεν γνωρίζω καθόλου τι θα έχει η ΣΔΥ60. :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 30, 2011 6:57 am   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Εγώ είμαι αρκετά σίγουρη πως η ΣΔΥ 51 δεν θα είναι ίδια του χρόνου. Μια ενότητα που έχει ήδη "τρέξει" είναι βέβαιο πως θα εμπλουτιστεί και θα δυσκολέψει επειδή το βασικό υλικό είναι έτοιμο. Επίσης μην ξεχνάμε το πόσα άτομα θα την παρακολουθούν! Οι απαιτήσεις θα είναι κατά τη γνώμη μου πολύ μεγαλύτερες. Αυτή τη σκέψη την κάνω και απο τον εαυτό μου και αν και απλοϊκή ισχύει. Την πρώτη φορά πχ που δίδασκα ένα μάθημα καλώς ή κακώς έμενε σε απλό επίπεδο. Τις επόμενες....άλλαζαν τα πράγματα κατά πολύ γιατί ήμουν εγώ κατάλληλα προετοιμασμένη κυρίως.

+το ότι δεν ξέρουμε τι έχουν οι επόμενες ΘΕ....

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 30, 2011 11:07 am   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Παιδιά προσοχή!

σήμερα ολοκλήρωσα τη διαδικασία δήλωσης ΘΕ . Στη διαδικασία αυτή αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα. Μετά την καταχώρηση όλων των στοιχείων στην εκτύπωση της αίτησης που κατέθεσα αλλά και στην ηλεκτρονική μορφή της αίτησης (που μπορώ να δω απο το portal του ΕΑΠ), δεν εμφανίζεται η ενότητα που επέλεξα για το επόμενο έτος (το τικ που αντιστοιχεί στην επιλογή).

Επικοινώνησα με το ΕΑΠ και ο ένας υπάλληλος μου πε πως δεν τρέχει τίποτα και ο άλλος πως πρέπει να στείλω mail στα

portalhelp@eap.gr,
sdy@eap.gr

και να αναφέρω το πρόβλημα γιατί το έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι και είναι συχνό. Αυτό λοιπόν και έκανα, ζητώντας τους φυσικά να μου απαντήσουν διαβεβαιώνοντας με. Δεν είναι δυνατόν να καταθέτουμε τα χρήματα μας και να μην έχουμε απόδειξη για το τι ζητήσαμε να παρακολουθήσουμε στο επόμενο έτος!!!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 30, 2011 2:19 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Ειμαι και εγω σε διλημμα για το αν θα παρω μια ή δυο ενοτητες (φετος περασα την 50 και την 51). Βασικα προσπαθω να βγαλω συμπερασματα με βαση το ποτε ΝΟΜΙΖΩ οτι θα εχω περισσοτερο χρονο (τον επομενο ή τον μεθεπομενο χρονο), αλλα ετσι οπως ειναι τα πραγματα δυσκολο να βγαλεις τετοια συμπερασματα...

Αποσο ξερω η ΣΔΥ 61 ειναι πιο πολυ λογισμικο και η ΣΔΥ 62 εχει και hardware. Απο πλευρας ευκολιας, η λογικη λεει οτι αν παρω 2 ενοτητες , τοτε η δευτερη να ειναι η ΣΔΥ61 αφου ο προγραμματισμος ειναι κατι με το οποιο θα τα παω καλυτερα πιστευω.

Απο την αλλη, αναλογιζομενος ποσο λιγο ελευθερο χρονο θα εχω (πιθανοτατα ακομα λιγοτερο αποτι ειχα φετος) αναρωτιεμαι αν αξιζει τον κοπο..._ΜΑΛΛΟΝ_ ειναι καλυτερα να παρω την ΣΔΥ60 και παραλληλα σε καποια φαση να παρω και την πτυχιακη, ωστε αν εχω καποιο εξτρα χρονο να τον αφιερωσω στην πτυχιακη εργασια.


ΥΓ. Για καποιο λογο, θυμαμαι οτι για να εχεις ελπιδα για υποτροφια (οχι υποτροφια αριστειας) πρεπει να εχεις 2 θεματικες ενοτητες,αλλα οσο και αν εψαξα δεν μπορεσα να βρω τη σχετικη παραγραφο, ισχυει κατι τετοιο?

ΥΓ2. Η δικη μου προταση σε οσους ειχαν φετος μονο τη ΣΔΥ50 και τα πηγαν καλα (ειτε βαθμολογικα, ειτε σε συναρτηση με το ποσο χρονο δαπανησαν) και το σκεφτονται για να παρουν 2 θεματικες ενοτητες, να το κανουν


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Ιουν 30, 2011 9:21 pm   

Εγγραφη: Τρί Μαρ 09, 2010 4:55 pm
Δημοσ.: 106
Τοποθεσια: Ηράκλειο
Καλησπέρα σε όλους.

Βλέπω ότι βγήκε ανακοίνωση από το ΕΑΠ, σύμφωνα με την οποία μπορούμε να πλρώσουμε τα δίδακτρα σε 2 δόσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω, αν βεβαίως γνωρίζει κανείς να μου πει, τι θα γίνει στην περίπτωση που δηλώσεις 2 θεματικές, πληρώσεις αρχικά το κόστος 2 μισών διδάκτρων θεματικής ενότητας (δηλαση 900 τόσα ευρώ) και όταν είναι να πληρώσεις τις δεύτερες δόσεις, δεν πληρώσεις τίποτα. Μπορείς π.χ τελικών να πάρεις μία θεματική ενότητα, μεταφέροντας σε αυτήν την μία δόση του της δεύτερης θεματικής ενότητας?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 02, 2011 1:57 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
diegito έγραψε:
Μπορείς π.χ τελικών να πάρεις μία θεματική ενότητα, μεταφέροντας σε αυτήν την μία δόση του της δεύτερης θεματικής ενότητας?

Heh, καλή απορία, όντως, αλλά δεν έχω ιδέα με τόσο διαδικαστικά θέματα! :P Αυτό μόνο το ΕΑΠ θα το γνωρίζει κι ειδικά αν συμβαίνει πρώτη φορά φέτος η τμηματική καταβολή των χρημάτων.

In other news, στην καρτέλα: Δήλωση Θεματικών Ενοτήτων 2011-2012 πλέον διαβάζω το παρακάτω μήνυμα:
Παράθεση:
Δεν έχετε δικαίωμα χρήσης της υπηρεσίας τη δεδομένη χρονική στιγμή.
Συμβουλευτείτε τις οδηγίες που σας έχουν αποσταλεί σχετικά με τη δήλωση θεματικών ενοτήτων.


Έκανα κάτι λάθος ή σε όλους το εμφανίζει, σήμερα; :?


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιούλ 02, 2011 2:21 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αφού πρώτα πω ότι δεν μου φαίνεται λογικό να μπορεί να γίνει αυτό που λέει ο Ντίνος, να πω ότι κι’ εμένα σήμερα μου βράζει το μήνυμα που αναφέρει παραπάνω ο Γιώργος.

Ντίνο στείλε ένα e-mail στο sdy@eap.gr και ρώτησε σχετικά για να είσαι σίγουρος.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 04, 2011 12:27 pm   

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 10:51 am
Δημοσ.: 75
ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΛΥΘΗΚΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ;

Δεν έχετε δικαίωμα χρήσης της υπηρεσίας τη δεδομένη χρονική στιγμή.
Συμβουλευτείτε τις οδηγίες που σας έχουν αποσταλεί σχετικά με τη δήλωση θεματικών ενοτήτων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Ιούλ 04, 2011 5:30 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Παιδιά επικοινωνήστε με το ΕΑΠ μέσω mail και τηλεφώνου για να δείτε τι συμβαίνει. Πάντως εγώ το πρόβλημα που περιέγραψα παραπάνω το έλυσα μετά απο επικοινωνία.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 41 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009