Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 10:20 pm

Μορφή Τελικών Εξετάσεων

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 22, 2011 3:13 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Διαβάζωντας το βιβλίο του Κουλούρη παρατηρώ και εγώ την απίστευτη λεπτομέρεια που το χαρακτηρίζει και με προβληματίζει ιδιαίτερα. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν απόφοιτους του προπτυχιακού του ΕΑΠ, πως περίπου ήταν η ύλη των τελικών εξετάσεων. Καταλαβαίνω φυσικά οτι το μεταπτυχιακό μας τρέχει πρώτη χρονιά και δεν μπορεί κανείς να ξέρει. Νομίζω όμως πως θα είναι ενδεικτικό να μας πει κάποιος αν πχ στο τέλος κάθε θεματικής ενότητας ήταν εντός ύλης ολόκληρα τα βιβλία που αντιστοιχούσαν στην ενότητα, κάποια κεφάλαια ή συγκεκριμένες υποκατηγορίες. Είναι πολύ νωρίς να μας προβληματίζει αυτό...βλέποντας όμως πως οι περισσότεροι απο εμάς ήδη έχουμε μείνει πίσω αλλά και δυσκολευόμαστε να τα βγάλουμε πέρα με την ύλη...φαντάζομαι πως σε περίπτωση που θα έχουμε πολλά κεφάλαια για το τέλος θα τα βρούμε πραγματικά σκούρα.

Και κάτι ακόμα. Εχω κατανοήσει πως για να λάβει μέρος κάποιος στις εξετάσεις θα πρέπει να έχει περάσει στις εργασίες. Αν ο Μ.Ο των εργασιών του είναι πχ. 6 ή 7 ή 8 αυτό τον βοηθά στο να περάσει στις εξετάσεις;; Ή θα πρέπει να γράψει 5 και στην συνέχεια θα προστεθεί και ο βαθμός των εργασιών σε ένα ποσοστό;;

Ευχαριστώ πολύ!

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 22, 2011 4:40 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Χριστίνα νομίζω ότι όλους μας πιάνει ένα «δέος» όταν αναλογιζόμαστε τον όγκο γνώσης και πληροφορίας των βιβλίων που μας έχουν δοθεί και σκεφτόμαστε το τι μπορεί να κληθούμε να αντιμετωπίσουμε στις εξετάσεις.

Κάθε ΘΕ στο ΕΑΠ είναι αντίστοιχη με 3-4 μαθήματα ενός συμβατικού πανεπιστημίου και στο τέλος του χρόνου καλούμαστε σε μία γραπτή εξέταση να τα περάσουμε όλα μαζί. Εάν πας καλά τότε αυτό είναι υπέρ σου διότι με τι μία έχεις όχι μόνο περάσει 3-4 μαθήματα αλλά έχεις εξασφαλίσει και έναν καλό βαθμό για όλα αυτά. Φυσικά συμβαίνει και το αντίθετο, έως του να κοπείς και να πρέπει μέσα σε 2-3 εβδομάδες να ξαναετοιμαστείς και να ξαναδοκιμαστείς στο σύνολο αυτό των μαθημάτων, το οποίο σίγουρα είναι δύσκολο για να έχεις κοπεί. Όταν είναι δύσκολο για να τα περάσεις ένα-ένα μάθημα, πόσο μάλλον δυσκολότερο όταν είναι όλα μαζί σε μία γραπτή εξέταση. Εν τούτοις, δεν υπάρχει κάτι που μπορούμε να κάνουμε γι’ αυτό. Καλώς ή κακώς, έτσι δούλευε και έτσι δουλεύει το σύστημα στο ΕΑΠ.

Όσον αφορά την σύγκριση προπτυχιακών και μεταπτυχιακών, τουλάχιστον του δικού μας, κάθε απόπειρα σύγκρισης νομίζω ότι θα ήταν άστοχη. Στις ΘΕ του προπτυχιακού της πληροφορικής τουλάχιστον, κάθε ΘΕ θα ήταν τουλάχιστον επιμέρους πρακτική – δηλαδή θα είχε κάποιο κομμάτι με μαθηματικά, προγραμματισμό ή κάποιο είδος ασκήσεων που θα καθόριζε κατά μεγάλο μέρος το αποτέλεσμα. Εδώ όλα είναι πολύ θεωρητικά και αυτό, εμένα προσωπικά, με τρομάζει. Ένα ακόμη πράγμα που μπορώ να πω σχετικά με τις προπτυχιακές ΘΕ είναι ότι κατά κανόνα, πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, δεν εξαιρούταν κανένα κεφάλαιο. Εδώ όμως έχει αφεθεί να αιωρείται ότι θα υπάρξει συγκεκριμένη ύλη για τις εξετάσεις. Βέβαια μη περιμένεις να αφαιρεθούν, για παράδειγμα, τα μισά κεφάλαια. Ένα-δύο κεφάλαια, τα οποία ενδεχομένως να αφαιρούσες κι’ εσύ με την απλή λογική.

Η εργασίες απαιτούνται μόνο για να σου παράσχουν το δικαίωμα να συμμετάσχεις στις τελικές εξετάσεις. Ακόμη και με μέσο όρο 10 στις γραπτές εργασίες απαιτείται να γράψεις ένα 5 για περάσεις την ΘΕ. Αυτό που γίνεται από εκεί και μετά είναι οι καλοί βαθμοί των εργασιών να σου ανεβάσουν τον τελικό βαθμό της ΘΕ.

Τέλος, όσον αφορά τον τρόπο διαβάσματος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ο σωστός και ενδεδειγμένος, εγώ έχω καταλήξει στο εξής. Έχοντας συνειδητοποιήσει ότι όγκος της πληροφορίας-γνώσης που εμπεριέχεται στα βιβλία είναι πολύ μεγαλύτερος από αυτόν που εγώ μπορώ να συγκρατήσω και αφομοιώσω, καθώς και το γεγονός ότι οι εργασίες λίγη σχέση έχουν με τα αναγραφόμενα στα βιβλία, αρκούμε σε μία προσεκτική ανάγνωση και ότι μου μείνει από γνώσεις. Μ’ αυτόν τον τρόπο, πρώτα απ’ όλα προλαβαίνω τις δύο ΘΕ που παρακολουθώ, και δεύτερον μου μένει χρόνος για να ασχοληθώ και να αποδώσω στις ΓΕ. Στο τέλος θα δούμε τι θα γίνει.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 22, 2011 5:19 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Αντρέα σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Κάπως έτσι φανταζόμουνα τα πράγματα και εγω. Σκεφτόμουν όμως το εξής....μιας και είναι πράγματι η πρώτη χρονιά του μεταπτυχιακού μας...μπορούμε άραγε να κατευθύνουμε κάπως τα πράγματα και εμείς;; Να δώσουμε στους ΣΕΠ να καταλάβουν τους προβληματισμούς μας έτσι ώστε να μην βρεθούμε μπροστά σε δυσάρεστες εκπλήξεις.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 22, 2011 6:59 pm   

Εγγραφη: Σάβ Νοέμ 06, 2010 9:16 pm
Δημοσ.: 170
Τοποθεσια: ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ
Σε άλλα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ του επιτρέπουν να δίνουν εξετάσεις με ανοιχτά βιβλία και έχει μόνο ασκήσεις στις εξετάσεις εδώ όμως σε αυτό όπως είχαμε πει και στην 2 ΟΣΣ με τον δικό μας ΣΕΠ δεν έχουν καταλήξει άμα θα το κάνουν έτσι πάντως η ύλη είναι τεράστια και πιστεύω πως όλοι κάνουμε αυτό που προανέφερε ο Αντρέας προσεκτική ανάγνωση.

Καλή δύναμη


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Ιαν 22, 2011 10:14 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Εγώ πάντως, μετά από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα, ειδικά στο δεύτερο βιβλίο και καθώς συμφωνώ με τους προβληματισμούς της Χριστίνας και την ανάλυση του Ανδρέα, σε ένα πράγμα καταλήγω, σύντομα και περιεκτικά:
Οδηγοί μελέτης FOR THE WIN!! ;) :P


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Ιαν 23, 2011 8:58 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Wazka έγραψε:
Εγώ πάντως, μετά από αυτά που έχω δει μέχρι τώρα, ειδικά στο δεύτερο βιβλίο και καθώς συμφωνώ με τους προβληματισμούς της Χριστίνας και την ανάλυση του Ανδρέα, σε ένα πράγμα καταλήγω, σύντομα και περιεκτικά:
Οδηγοί μελέτης FOR THE WIN!! ;) :P



Συμφωνώ! Στο τέλος σίγουρα απο εκεί θα διαβάσουμε!! Μπορείς όμως να μην κάνεις καθόλου μια καλή ανάγνωση στο βιβλίο;;;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 6 δημοσιεύσεις ] 

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009