Ημερομηνία Τετ Μάιος 08, 2024 9:26 pm

2012-13 / 1η ΓΕ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 16, 2012 12:33 am   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Το βιβλίο του Garg

https://www.dropbox.com/s/w1yvu41viskq2 ... n.2007.pdf


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 18, 2012 3:18 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Όπως ενδεχομένως να έχετε παρατηρήσει, εχθές ανήρτησα στο επίσημο forum της ΘΕ το παρακάτω σχετικά με το ΕΡΩΤΗΜΑ 2.Α
Παράθεση:
Δίπλα στην εκφώνηση αναράφεται (~100 λέξεις). Αυτό τι σημαίνει; 100 λέξεις συνολικά, άρα σχεδόν επιγραμματικά για κάθε εφαρμογή, ή 100 λέξεις ανά εφαρμογή, άρα περιληπτικά.

Οι μόνο 5 μονάδες, δηλαδή 0,5/10 παραπέμπουν στο ~100 λέξεις συνολικά, αλλά καλό θα ήταν να δοθεί μια διευκρίνηση.

Επειδή δεν βλέπω να έρχεται κάποια επίσημη απάντηση-διευκρίνιση, σε σύντομο χρονικό διάστημα, θα παρακαλούσα για τις απόψεις σας.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 18, 2012 4:27 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
andreas έγραψε:
Όπως ενδεχομένως να έχετε παρατηρήσει, εχθές ανήρτησα στο επίσημο forum της ΘΕ το παρακάτω σχετικά με το ΕΡΩΤΗΜΑ 2.Α
Παράθεση:
Δίπλα στην εκφώνηση αναράφεται (~100 λέξεις). Αυτό τι σημαίνει; 100 λέξεις συνολικά, άρα σχεδόν επιγραμματικά για κάθε εφαρμογή, ή 100 λέξεις ανά εφαρμογή, άρα περιληπτικά.

Οι μόνο 5 μονάδες, δηλαδή 0,5/10 παραπέμπουν στο ~100 λέξεις συνολικά, αλλά καλό θα ήταν να δοθεί μια διευκρίνηση.

Επειδή δεν βλέπω να έρχεται κάποια επίσημη απάντηση-διευκρίνιση, σε σύντομο χρονικό διάστημα, θα παρακαλούσα για τις απόψεις σας.


Αφού δεν λέει 100 λέξεις για κάθε εφαρμογή, εννοεί για όλες. Αν όχι τότε είναι λάθος η διατύπωση. Εγώ προσωπικά, παρασυρόμενος από το να εξηγήσω τι γράφω, έγραψα γύρω στις 300 λέξεις. Γενικά σε κανένα ερώτημα δεν μπορώ να περιοριστώ στον αριθμό που προτείνεται


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 18, 2012 4:45 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
nby έγραψε:
... Εγώ προσωπικά, παρασυρόμενος από το να εξηγήσω τι γράφω, έγραψα γύρω στις 300 λέξεις. Γενικά σε κανένα ερώτημα δεν μπορώ να περιοριστώ στον αριθμό που προτείνεται

Πρόκειται για γενικευμένο πρόβλημα και όχι για προσωπικό. Έχοντας όμως έναν τέτοιο (τυπικό) περιορισμό, γνωρίζουμε, τουλάχιστον, πόσο θέλει ο ΣΕΠ να επεκταθούμε, και φροντίζουμε να είμαστε, κατά το μέτρο του δυνατού, κοντά σε αυτό.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 18, 2012 9:11 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Στην πρώτη μου προσπάθεια να απαντήσω προσπάθησα να περιοριστώ στις λέξεις που ζητά στην εκφώνηση.

Σε κάποια ερωτήματα όμως, όπως στο 2.Β.(ε) - context awareness, που ζητά και τον ορισμό και τη λύση που δόθηκε,
η απάντηση που σκέφτομαι να δώσω δεν μπορεί να είναι μόνο 100 λέξεις (χρειάζομαι 300-400).

Στο 2.Α, που ήταν και το ερώτημα του Αντρέα, χρειάστηκα τουλ. 50 λέξεις σε κάθε εφαρμογή.

Αλήθεια όταν λέει εφαρμογή φαντάζομαι ότι εννοεί σενάριο χρήσης, όπως αυτά που περιέχονται στο Κεφ. 1 του Βιβλίου
και τη σελ. 26 του Telenor ... Βρήκατε πουθενά αλλού σχετική πληροφορία;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 18, 2012 10:44 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Καλησπέρα κι από μένα! Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα λεπτομερώς με την εργασία, γι' αυτό και δεν έχω συγκεκριμένες απαντήσεις. Ωστόσο Παναγιώτη, από την απάντηση του ΣΕΠ στο επίσημο φόρουμ, κατάλαβα πως τα 5 σενάρια χρήσης των Π.Δ. θα τα εντοπίσουμε όλα (ίσως και περισσότερα από 5) στη συλλογή άρθρων του θέματος 2. Ως προς το όριο των λέξεων, θεωρώ πως ο κάθε αριθμός στην παρένθεση είναι ο τελικός ανά ερώτημα (δηλ. 100 λέξεις περίπου για όλες τις 5 εφαρμογές που θα περιγράψουμε στο ερώτημα 2.Α πχ, κ.ο.κ.).

Βέβαια, αν με ρωτήσετε, διαφωνώ εντελώς με τον προσδιορισμό του αριθμού των λέξεων σε κάθε απάντηση, καθώς με παραπέμπει στα σχολικά χρόνια, που υποτίθεται ότι μαθαίναμε πώς να εκφραζόμαστε γραπτώς, οπότε χρειαζόμασταν και μια καθοδήγηση ως προς την έκταση που αναμένεται να έχει κάποια απάντησή μας. Τώρα πια νομίζω πως ο καθένας από μας είναι σε θέση να κρίνει μόνος του την έκταση της απάντησης, σύμφωνα με το πώς αντιλαμβάνεται την ερώτηση και τι πιστεύει ότι χρειάζεται να γράψει για να θεωρεί ότι την απάντησε επαρκώς. Αν και δε νομίζω ο ΣΕΠ να αφαιρέσει βαθμούς αν ξεπεραστούν (προς τα πάνω ή προς τα κάτω) αυτά τα όρια -τουλάχιστον ελπίζω να μη γίνει κάτι τέτοιο- εγώ μεταξύ άλλων θεμάτων που αφορούν στη ΓΕ1, θα ήθελα να θέσω και αυτό προς συζήτηση στην επόμενη ΟΣΣ.

Κάτι άλλο που έχω εντοπίσει ως αρνητικό είναι ότι είναι αρκετά τα ερωτήματα και υποερωτήματα κι ενώ τα περισσότερα απ' αυτά αντιστοιχούν σε πολύ λίγες μονάδες, απαιτούν ωστόσο πολύ χρόνο, ψάξιμο, μελέτη κλπ. Μπορεί η δυσκολία να μην είναι αντίστοιχα μεγάλη, ωστόσο είναι λίγο απογοητευτικό το να πρέπει να ασχοληθείς περίπου μια μέρα για λιγότερο από μια μονάδα σε αρκετές περιπτώσεις... Δεν ξέρω αν συμφωνείτε σ' αυτό, μιας και δεν είδα κανέναν να το σχολιάζει νωρίτερα.

Τελοσπάντων, για να έρθω και στη δική μου απορία, στο θέμα 1.Γ.γ, δεν μπορώ να καταλάβω το εξής: "λειτουργία της κατάτμησης πλαισίων στο πρωτόκολλο ασύρματης δικτύωσης ΙΕΕΕ 802.11". Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι πολύ εξοικειωμένη με πρωτόκολλα και δίκτυα, αλλά από το παραπάνω καταλαβαίνω την κατάτμηση του πακέτου σε μικρότερα πακέτα, προσθήκη headers κλπ, κλπ. Το πρόβλημα είναι ότι το θεωρώ σχετικά ασυσχέτιστο ( :P ) με τα παραπάνω ερωτήματα -για να μην πω με το μάθημα γενικότερα. Γι' αυτό το λόγο προσπάθησα να βρω κάποιου άλλου είδους κατάτμηση, χωρίς ιδιαίτερα μεγάλη τύχη (αν και τονίζω ότι δεν έχω ψάξει πολύ αναλυτικά ακόμα) και παραμένω μπερδεμένη. Καμία ιδέα;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 19, 2012 8:24 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Πολλά τα θέματα που ανοίγουν ο Παναγιώτης και η Βάσω παραπάνω και δεν ξέρω τι να πρωτογράψω. Θα επιχειρήσω να τοποθετηθώ σε μερικά από αυτά …

Το θέμα του περιορισμού των λέξεων, όπως έγραψα και προηγούμενα, πιστεύω ότι είναι μία ένδειξη του κατά πόσο θα πρέπει να μπούμε σε λεπτομέρειες ή όχι. Δεν πιστεύω ότι είναι αυστηρό, ούτε ότι θα αφαιρεθούν μονάδες για την, σε λογικά πλαίσια, υπέρβασή του. Όπως και οι προλαλήσαντες, έτσι και εγώ, σε όλα τα θέματα που έχω απαντήσει μέχρι στιγμής το έχω υπερβεί κατά λίγες δεκάδες λέξεις.

Όσον αφορά το θέμα 2 (γενικά) νομίζω ότι ο ΣΕΠ ήταν σαφέστατος. Όλες οι απαντήσεις θα πρέπει να προέλθουν από το paper της εκφώνησης, με αναφορά σε άλλα συγγράμματα μόνο στην περίπτωση που η απάντηση δεν μπορεί να προκύψει από αυτό.

Όσον αφορά την κατάτμηση πλαισίων, και το ερώτημα 1Γ γενικότερα, πρόκειται για επανάληψη της ύλης του 802.11 από την ΣΔΥ-50. Να θυμίζω, για την Βάσω κυρίως, ότι η μετάδοση μεγάλων πλαισίων απαιτεί περισσότερο χρόνο απ’ ότι η μετάδοση μικρότερων. Έτσι, όταν το πλαίσιο δεν παραληφθεί τότε ο χρόνος που αναλώθηκε για την μετάδοσή του πάει χαμένος. Άρα, αν το πλαίσιο είναι μικρό, το χάσιμο είναι μικρό και αντίστροφα. Αυτό είναι το σκεπτικό για την κατάτμηση των πλαισίων. Ψάχνοντας σε κάποιο βιβλίο για ασύρματα δίκτυα εύκολα θα μπορέσεις να βρεις την διαδικασία κατάτμησης (fragmentation) και αποστολής των fragments, αλλά και να κάνεις ένα σχηματάκι γι’ αυτήν. Νομίζω ότι είναι από τα πλέον εύκολα και straight θέματα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 19, 2012 12:01 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Fragmentation λοιπόν! Γιατί όπως το μετέφραζα εγώ (segmentation) με ένα γρήγορο ψάξιμο σε μερικές πηγές (βιβλία Garg και Morgan) δεν είχα βρει αυτό στο οποίο κι εγώ προσανατολιζόμουν (δηλ. τα data frames με headers κλπ όπως είχα γράψει και στο πρώτο post μου), οπότε είχα αρχίσει να προσανατολίζομαι σε κάτι διαφορετικό, ίσως στα χρονικά frames, τα DIFS, SIFS κλπ.
Σ' ευχαριστώ πολύ Αντρέα για την οδηγία. Θα το ψάξω εκ νέου! :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 19, 2012 1:41 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Με τα DIFS και SIFS είσαι σε καλό δρόμο. Εντούτοις αν μπεις σε τέτοιες λεπτομέρειες θα ξεπεράσεις κατά πολύ τον περιορισμό των λέξεων. Εγώ τουλάχιστον τα προσπέρασα και περιέγραψα την διαδικασία πιο περιληπτικά.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 19, 2012 4:30 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Για το fragmentation σκέφτηκα να κάνω ένα σχήμα με τη δομή του MAC frame, για να φαίνονται τα πεδία που υποστηρίζουν το fragmentation.
Μήπως είναι καλύτερα να φτιάξουμε ένα σχήμα που να δείχνει το πως τα segments μεταδίδονται και μετά συναρμολογούνται στον παραλήπτη με τη σωστή σειρά;

Θέλω επίσης να επανερθω στο 1.Α.
Μετά από αρκετό ψάξιμο στα βιβλία που μας έχουν δοθεί (Kumar, Garg) αλλά και στο Διαδίκτυο
εξαλοκουθώ να μη μπορώ να βρώ μειονεκτήματα για κάθε πρωτόκολλο. Κατάφερα να σκεφτώ κάποιες εφαρμογές,
αλλά σίγουρα όχι 3 που ζητά στην εκφώνηση.

Μήπως έχει κανείς να συστήσει κάποια άλλη πηγή που μου ξεφεύγει;


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Κλειδωμένη Δ. Συζήτηση Αυτό το θέμα είναι κλειδωμένο, δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε δημοσιεύσεις ή να δημοσιεύσετε άλλες απαντήσεις  [ 44 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009