Ημερομηνία Κυρ Απρ 28, 2024 2:08 pm

Αγορά Arduino και παρελκομένων

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 14, 2011 12:42 am   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Ανδρεα, σου ειναι ευκολο να κανεις μια λιστα τι αλλο θα προτεινες για παραγγελια αρχικα εκτος απο την ταμπλετα του Arduino?


Οσο για ταμπλετα μαλλον θα παω για την mega αφου για 10? ευρω δεν νομιζω να αξιζει να παρω κατι που ισως να με περιορισει στο μελλον~( Αν και δεν ειμαι σιγουρος οτι θα καταφερω να βρω κινητρο να ασχοληθω αρκετα)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 14, 2011 8:03 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
wanderer έγραψε:
Ανδρεα, σου ειναι ευκολο να κανεις μια λιστα τι αλλο θα προτεινες για παραγγελια αρχικα εκτος απο την ταμπλετα του Arduino?
...

Πριν πω οτιδήποτε να ξεκαθαρίσω ότι δεν είχα και δεν έχω καμία σχέση με ηλεκτρονικά, κολλητήρια κ.λπ. Επίσης να πω ότι «η φτήνια τρώει τον παρά» στο eBay. Τουλάχιστον εμένα, όλα μου φάνηκαν φτηνά και έχω ξεφύγει πολύ. Θα προσπαθήσω να αναφέρω λίγα πράγματα που πιστεύω ότι θα χρειαστούν, για να αρχίσει κανείς να ασχολείται, αλλά με κάθε επιφύλαξη. Οι επιλογές πηγάζουν από διάφορα απλά παραδείγματα που είτε διάβασα σε κάποιο βιβλίο είτε είδα σε κάποιο video για beginners.

Επισημαίνω, για άλλη μία φορά, ότι τα πολλά από τα παραπάνω κοστίζουν 2-3 $, με αποτέλεσμα να παρασύρεται κανείς πολύ εύκολα και να τα αγοράζει διπλά και τριπλά – και δεν ξέρω τι τελικά θα φανεί χρήσιμο ή όχι.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 15, 2011 11:30 am   

Εγγραφη: Δευτ Αύγ 16, 2010 10:42 pm
Δημοσ.: 32
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλημέρα και από μένα,
προσωπικά σκέφτομαι να πάρω το Arduino UNO Advanced Kit
το οποίο συμπεριλαμβάνει αρκετά παρελκόμενα καθώς και δύο αισθητήρες (φως, θερμοκρασία)
βγαίνει με τα μεταφορικά 60 €.

Πως σας φαίνεται?
(ξέρω Αντρέα ότι είσαι κατά των kit :D :D αλλά οι οικονομικές συγκυρίες είναι δύσκολες και πολύ φοβάμαι ότι αν τα πάρω χωριστά θα παρασυρθώ και μετά θα έχω υλικά για Arduino για τα επόμενα 50 χρόνια :D :D :D )


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 15, 2011 11:37 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
sevaggelinos έγραψε:
...
(ξέρω Αντρέα ότι είσαι κατά των kit :D :D αλλά οι οικονομικές συγκυρίες είναι δύσκολες και πολύ φοβάμαι ότι αν τα πάρω χωριστά θα παρασυρθώ και μετά θα έχω υλικά για Arduino για τα επόμενα 50 χρόνια :D :D :D )

Αν και έχω κάνει ακριβώς το αντίθετο από αυτό που λέει ο Στρατής – πιστεύω ότι έχει απόλυτο δίκιο. Έχω ήδη παρασυρθεί πολύ περισσότερο από την αξία του Kit.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 18, 2011 7:08 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
sevaggelinos έγραψε:
Καλημέρα και από μένα,
προσωπικά σκέφτομαι να πάρω το Arduino UNO Advanced Kit
το οποίο συμπεριλαμβάνει αρκετά παρελκόμενα καθώς και δύο αισθητήρες (φως, θερμοκρασία)
βγαίνει με τα μεταφορικά 60 €.

Πολύ ενδιαφέρον! Την περίπτωση να πάρουμε κάτι εντός Ευρώπης την αποκλείουμε; Το τελωνείο το φοβάμαι μιας και έχω άσχημες εμπειρίες με αυτό... :?

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 18, 2011 7:39 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Σήμερα παρέλαβα τα δύο Arduino που είχα παραγγείλει αρχικά. Και τα δύο, μαζί, μέσα σε έναν φάκελο, τον οποίο έφερε ο ταχυδρόμος και τον έβαλε μέσα στο γραμματοκιβώτιό μου. Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να μπλέξει κανείς με τελωνεία και τέτοια.

Δεν ξέρω πόσοι έχετε δει Arduino από κοντά, αλλά εγώ εξεπλάγην. Πρόκειται για μία κάρτα μεγέθους λίγο μεγαλύτερο από μια Cart visit και μικρότερο από το πακέτο των τσιγάρων. Αυτό που δεν ξέρω είναι η περίπτωση των kit όπου μιλάμε για ένα κουτί κάποιου μεγέθους.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 19, 2011 2:31 pm   

Εγγραφη: Κυρ Νοέμ 21, 2010 5:02 pm
Δημοσ.: 77
Τοποθεσια: Αθήνα
Επειδη εχω καμποση εμπειρια για παραγγελιες απο Κινες κτλπ, δεν υπαρχει λογος να φοβασαι για τελωνειο για αντικειμενα τοσο μικρου μεγεθους.Αντε να δωσεις 3-4 ευρω αν μιλαμε για συσκευασια μεγεθους κουτιου παππουτσιων.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Ιαν 18, 2012 1:50 pm   

Εγγραφη: Δευτ Οκτ 18, 2010 10:40 pm
Δημοσ.: 266
Τοποθεσια: ΗΡΑΚΛΕΙΟ
Επειδή κάποιος συνάδερφος ρωτούσε στην τελευταία ΟΣΣ σχετικά με την παραγγελία του Arduino από Ελλάδα παραθέτω τα στοιχεία της εταιρείας απ΄όπου το Σχολείο μου προμηθεύτηκε το Arduino Uno:
ΔΙΕΡΕΥΝΗΤΙΚΗ ΜΑΘΗΣΗ Α.Ε.
Γεωργίου Βλάχου 13
11525 Αθήνα
Τηλ. 210 6779800
www.why.gr


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 29, 2013 7:45 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα,
μετά την 3η ΟΣΣ προέκυψε προαιρετικό θέμα αγοράς Arduino. Τουλάχιστον για όσους παρακολουθήσαμε την ΟΣΣ της Θεσσαλονίκης. Έχει ψάξει κάποιος το θέμα από εξωτερικό; Από Ελλάδα το starter kit κρίνεται απαγορευτικό για μένα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Ιαν 29, 2013 9:40 pm   

Εγγραφη: Σάβ Δεκ 25, 2010 11:31 pm
Δημοσ.: 147
Τοποθεσια: Πύργος
imargar έγραψε:
Καλησπέρα,
μετά την 3η ΟΣΣ προέκυψε προαιρετικό θέμα αγοράς Arduino. Τουλάχιστον για όσους παρακολουθήσαμε την ΟΣΣ της Θεσσαλονίκης. Έχει ψάξει κάποιος το θέμα από εξωτερικό; Από Ελλάδα το starter kit κρίνεται απαγορευτικό για μένα.


Στο e-bay μπορείς να βρεις πολύ φθηνά (κλώνους made in china) αν το ψάξεις. Εγώ έχω πάρει το uno (το original ιταλικό) από τη Διερευνητική Μάθηση που αναφέρει πιο πάνω ο Παναγιώτης Γαλάτης 30 € περίπου. Τώρα τι διαφορά έχει από τους κλώνους δεν το ξέρω... Τα κιτ είναι όντως πολύ ακριβά. Καλύτερα να δεις από πριν τι θέλεις να κάνεις και πάρεις χωριστά τα εξαρτήματα. Θα χρειαστείς σίγουρα breadboard, καλωδιάκια, αντιστάσεις, μπουτόν, διακοπτάκι και ledακι. Εγώ εκτός από τα παραπάνω που τα είχα, πήρα κάποιους αισθητήρες (LDR sensor, temperature sensor, force sensitive resistor, IR emitter/detector - όλα μαζί γύρω στα 13 € περίπου)


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009