Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 11:39 pm

Αγορά Arduino και παρελκομένων

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 10, 2011 8:10 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Wazka έγραψε:
...
Επίσης, κι εγώ σκέφτομαι κάποια στιγμή που θα βρω τα χρήματα (προς τα Χριστούγεννα υπολογίζω) να αγοράσω το arduino
...

Βάσω συμφωνώ απόλυτα και προτείνω ΟΧΙ στα διάφορα kits που κυκλοφορούν. Ένας φίλος, ο οποίος δουλεύει ως ηλεκτρονικός στο εργοστάσιο που δουλεύω κι’ εγώ, μ’ έσπρωξε το eBay για αγορά Arduino και accessories. Οι τιμές είναι εξευτελιστικά χαμηλές – κυρίως από Hong Kong. Καμία σχέση με τη τις τιμές των kit, όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και από το εξωτερικό. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι παρασύρεσαι από τις χαμηλές τιμές και αγοράζεις το "σύμπαν".


Τελευταία επεξεργασία απο andreas την Παρ Νοέμ 11, 2011 7:35 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.

Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 10, 2011 10:57 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα σας! Επειδή βλέπω τελικά ενδιαφέρονται αρκετοί (ακόμα και ο Παναγιώτης :P ) για το arduino, υπάρχει περίπτωση να οργανωθούμε και να αγοράσουμε αρκετά μαζί, σε καλύτερες ίσως τιμές ή γλιτώνοντας μεταφορικά κτλ;

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Νοέμ 10, 2011 11:29 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Α ναι, να μια καλή ιδέα! Εγώ είμαι μέσα. Ας ξεκινήσουμε ένα καινούριο θρεντ με προτάσεις και links για να αρχίσουμε να το οργανώνουμε σιγά-σιγά. Τι λέτε;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 11, 2011 7:33 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Εγώ έχω παραγγείλει και περιμένω δύο. Το UNO και το Duemilanove.

Εάν και οι τιμές δεν έχουν καμία σχέση με την Ελληνική αγορά, εντούτοις, πιστεύω ότι αν κάποιος καθίσει και ψάξει στο http://www.eBay.gr ίσως μπορέσει να εντοπίσει και ακόμη χαμηλότερες τιμές.

Με την μικρή εμπειρία που απόκτησα τις τελευταίες μέρες ψάχνοντας στο eBay, πιστεύω ότι τις καλύτερες τιμές, συχνά με μηδενικά ταχυδρομικά, τις έχουν οι προερχόμενοι από Hong Kong και Κίνα έμποροι.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 11, 2011 10:07 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Είχα ζητήσει σε email μεταξύ άλλων από τον κ. Χωριανόπουλο, να μου συστήσει ένα πακέτο Arduino αλλά δεν πήρα απάντηση. Αντρέα γιατί κατέληξες στα συγκεκριμένα μοντέλα και μάλιστα πήρες δύο; Οι τιμές αυτές είναι πολύ χαμηλές αν όντως πρόκειται για ολόκληρο πακέτο και μάλιστα καινούρια συσκευασία.

Αν και κάνω αγορές μέσω internet και στο εξωτερικό, δεν έχω δοκιμάσει το ebay ακόμα. Με τελωνειακούς δασμούς τι γίνεται; Ίσως πρέπει να περιμένουμε να παραλάβεις για να πράξουμε και εμείς αναλόγως :P

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Νοέμ 11, 2011 2:05 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Θοδωρή, πρώτα απ’ όλα να ξεκαθαρίσω, όπως φαίνεται και στα link που έδωσα παραπάνω, ότι δεν πρόκειται για kit αλλά για μεμονωμένους controllers. Ότι άλλα εξαρτήματα χρειάζεσαι τα παραγγέλνεις ξεχωριστά. Πχ 10 potentiometers $ 0.99, 60 LED $4.99, 20 push buttons $2.99 κ.λπ.

Τώρα όσον αφορά το γιατί παρήγγειλα δύο και μάλιστα αυτούς τους δύο είναι ότι τα περισσότερα βιβλία και παραδείγματα που είχα συναντήσει αναφερόταν στον Duemilanove, ενώ κάπου είχα διαβάσει ότι ο UNO είναι το standard. Έτσι αποφάσισα να τους παραγγείλω και τους δύο. Στην πορεία κατάλαβα ότι πρόκειται σχεδόν για το ίδιο πράγμα και ήταν λάθος να πάρω αυτούς τους δύο. Έτσι σήμερα παρήγγειλα και τον MEGA ο οποίος έχει 54 digital I/O, έναντι 16 που έχουν οι άλλοι δύο. Εάν «ονειρεύεσαι» να ασχοληθείς παραπάνω απ’ ότι θα χρειαστεί για την ΘΕ, όπως εγώ, συνδέοντας display, keyboard, SD card reader, Ethernet port κ.λπ., πέραν των αισθητήρων θερμοκρασίας, υγρασίας, φωτός κ.λπ., τότε οι 16 είσοδοι-έξοδοι είναι πολύ λίγες και θα χρειαστείς τον MEGA. Αν θέλεις απλά να πειραματιστείς λίγο για να δεις τι δυνατότητες έχεις, χωρίς να «χοντρύνεις» το παιχνίδι, τότε όποιον από τους δύο πρώτους και να πάρεις θα είναι υπεραρκετός.

Τέλος, τα φακελάκια με τα εξαρτήματα και τους controllers, είναι τόσο μικρά που τα φέρνει ο ταχυδρόμος στην πόρτα σου. Δεν χρειάστηκε μέχρι στιγμής ούτε να πάω μέχρι στο ταχυδρομείο. Άρα για τελωνεία, φόρους και δασμούς δεν τίθεται θέμα. Εξάλλου, στο παρελθόν έχω πάρει διάφορα από το Amazon, όπως κάρτες SD, θήκη iPad, κ.λπ. και ποτέ δεν υπήρχε θέμα. Πάς στο ταχυδρομείο και παραλαμβάνεις το δέμα σου. That’s all.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 12, 2011 6:49 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Δίχως να έχω ψαχτεί καθόλου, ακόμα, πάνω στο αντικείμενο "Arduino", θα ήθελα να δηλώσω κι εγώ συμμετοχή σε κάποια ενδεχόμενη συλλογική ενέργεια, όταν κι αν υλοποιηθεί! :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Νοέμ 12, 2011 9:28 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Να πω πάντως ότι αυτό το διάστημα πνίγομαι (ευτυχώς που πήρα μία ενότητα φέτος) και δεν βιάζομαι να πάρω arduino. Το υπολογίζω για τα Χριστούγεννα μεριά... :)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 13, 2011 9:55 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Μια επισήμανση Ανδρέα. Για παραγγελίες από Κίνα, Hong Kong κλπ, αποφεύγουμε αγορές μέσω Western Union Transfer Money. Πολύ ενδιαφέροντα μοιάζουν αυτά με τα οποία ασχολείστε φέτος. Ανυπομονώ να ξεμπερδέψω με την ΣΔΥ 50 για να πάρω τη ΣΔΥ 60 του χρόνου.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 13, 2011 9:59 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
imargar έγραψε:
...
Για παραγγελίες από Κίνα, Hong Kong κλπ, αποφεύγουμε αγορές μέσω Western Union Transfer Money.
...

:D Ηλία νομίζω ότι το ανέφερα ξεκάθαρα παραπάνω. Οι τιμές είναι αισθητά χαμηλότερες.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 20 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009