Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 11:14 pm

ΓΕΝΙΚΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 107 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Οκτ 13, 2010 5:39 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα, αυτή τη στιγμή στέλνω μήνυμα στον συντονιστή, οπότε εάν και όποτε απαντήσει θα σας ενημερώσω. Για το θέμα του βιογραφικού και των τριών αντικειμένων, εγώ θεώρησα ως τρία αντικείμενα αυτά που αναφέρονται στην ιστοσελίδα του ΕΑΠ στις πληροφορίες για τη συγκεκριμένη Θ.Ε. Παραθέτω το σχετικό κομμάτι:

ΣΔΥ51 “Συστήματα διάχυτου και σφαιρικού υπολογισμού”

Η Θ.Ε. περιλαμβάνει τις ακόλουθες υποενότητες (γνωστικά αντικείμενα):

*
Αρχιτεκτονικές συστημάτων διάχυτου και σφαιρικού υπολογισμού
*
Ζητήματα σχεδίασης και προγραμματισμού
*
Ειδικά ζητήματα ανάπτυξης συστημάτων διάχυτου υπολογισμού


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 14, 2010 11:32 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
thodorisk έγραψε:
Τους Kephart and Chess τους έχουμε βρει κάπου;

Όπως φαίνεται και άλλος είχε την απορία αυτή και ρώτησε τον κ Κομνηνό, οπότε η απάντηση του ήρθε με email:
Παράθεση:
Αγαπητοί φοιτητές,

Επειδή ερωτήθηκα σχετικά με το γεγονός ότι στον οδηγό μελέτης δεν υπάρχει το άρθρο των Kephart και Chess, διευκρινίζω ότι έχει γίνει μια αλλαγή όσον αφορά τα άρθρα της 2ης εβδομάδας και γι'αυτό παρακαλώ μελετήστε αυτά που περιλαμβάνονται στον οδηγό μελέτης.

Αν θέλετε και έχετε χρόνο, δεν είναι κακή ιδέα να δείτε και το άρθρο των Kephart και Chess που υπάρχει σε δωρεάν μορφή εδώ: http://www.research.ibm.com/autonomic/r ... n_2003.pdf

Επίσης θα ήθελα να ενθαρρύνω την ανάρτηση των ερωτήσεων που θεωρείτε ότι μπορεί να ενδιαφέρουν τους συμφοιτητές σας στο φόρουμ, ώστε να ωφελούνται όλοι από τις απαντήσεις.

Παρακαλώ τέλος να μην ντρέπεστε να ρωτάτε για ότι σας απασχολεί - νομίζω ότι όλοι είμαστε σε μια ηλικία που κατανοούμε ότι καμμία απορία, όσο απλή και να μας φαίνεται, δεν αποτελεί ντροπή αλλά αντιθέτως ντροπή και κρίμα είναι μια απορία που θα μπορούσε πάρα πολύ απλά να έχει απαντηθεί να μείνει αναπάντητη.

Παρατηρώντας τα βιογραφικά σας χάρηκα ιδιαίτερα γιατί προφανώς το τμήμα μας αποτελείται από άτομα με υψηλού επιπέδου μορφωτικό επίπεδο. Θεωρώ ότι η όποια ανάρτηση απορίας ή απάντηση αυτής δεν θα προκαλέσει παιδαριώδη σχόλια ή επικρίσεις από τον οποιονδήποτε. Ως εκ τούτου, θα ήθελα να σας εμπιστευτώ την ενεργή συμμετοχή στις απαντήσεις των ερωτήσεων των συμφοιτητών σας. Σας παρακαλώ να έχετε το θάρρος της γνώμης σας και να μην φοβάστε μια πιθανώς εσφαλμένη απάντηση. Μέσα από την συζήτηση είναι εξαιρετικά χρήσιμο όχι μόνο να αποκαλύπτεται αβίαστα η απάντηση μιας απορίας αλλά και ο λόγος που κάνει μια άλλη απάντηση εσφαλμένη.

Τέλος μην ξεχνάτε ότι είμαι στην διάθεσή σας για οποιοδήποτε θέμα σας απασχολεί.

Φιλικά,

Ανδρέας.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 14, 2010 11:39 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Με πρόλαβες! ;)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 14, 2010 7:58 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Έχει βρει μήπως κάποιος την εργασία: "A Conceptual Model and the Supporting Middleware for Composing Ubiquitous Computing Applications";


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 15, 2010 11:11 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
imargar έγραψε:
Έχει βρει μήπως κάποιος την εργασία: "A Conceptual Model and the Supporting Middleware for Composing Ubiquitous Computing Applications";

Ηλία, με μία γρήγορη αναζήτηση στο Google βρήκα το άρθρο που ψάχνεις εδώ.
Αναφέρεται κάπου στον οδηγό μελέτης, χρονοδιάγραμμα ή κάτι τέτοιο; Δεν μπορώ να θυμηθώ που το έχω ξαναδεί.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 15, 2010 8:34 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Να 'σαι καλά, χθες το απόγευμα είχα βρει το λινκ, αλλά μάλλον ο server τους ήταν πεσμένος και πίστεψα πως απλά πλέον δεν είναι ενεργός ο υπερσύνδεσμος, και κάπου αλλού που το είχα βρει έπρεπε να πληρώσω 30 δολάρια για να το κατεβάσω. Λέω αν ξεκινάμε με την πρώτη δραστηριότητα 30 δολάρια, δεν βλέπω να τελειώνουμε τη μελέτη :lol: . Πάντως γενικά υπάρχει πολύ υλικό σχετικό με το θέμα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 16, 2010 12:49 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ωραίο ήταν τελικά, μου θύμισε το "Computing in Tangible: Using Artifacts as Components of Ambient Intelligence Environments" ,αλλά μ' ένα σκαλοπάτι περισσότερη λεπτομέρεια.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 16, 2010 6:05 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Πάντως προς το παρόν όλο το υλικό που έχουμε μελετήσει είναι περισσότερο φιλοσοφικό, κοινωνικό ίσως και λίγο σενάρια μελλοντικών ταινιών, παρά τεχνικό. Από Δευτέρα αν κατάλαβα καλά ξεκινάν τα δύσκολα. Για μένα βασικά από αύριο, αφού αυτή την εβδομάδα έχασα έδαφος και αύριο όλη η μέρα θα είναι αφιερωμένη σε μελέτη.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 21, 2010 3:53 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Αναρτήθηκε η εκφώνηση και οι οδηγίες για την πρώτη γραπτή εργασία και στη δική μας ΘΕ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Δεκ 06, 2010 6:30 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Συνάδελφοι γεια σας.

Όπως εσείς έτσι κι’ εγώ όλοι μας περιμένουμε το αποτέλεσμα της 1ης ΓΕ και πιστεύω όλοι να συνεχίζουμε το διάβασμα του βιβλίου του Poslad.

Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου ή όντως κάτι δεν πάει καλά μ’ αυτό το βιβλίο και γι’ αυτό γράφω αυτό το post για να μου πείτε κι’ εσείς την γνώμη σας. Έχω σχηματίσει την εντύπωση ότι το βιβλίο είναι πολύ κακογραμμένο και το βρίσκω πολύ δύσκολο στο να κατανοήσω το μεγαλύτερο μέρος του. Είναι φορές που διαβάζω μία πρόταση 2-3 ή και περισσότερες φορές χωρίς να είμαι σε θέση να καταλάβω τι θέλει να πει. Παρατηρώ σοβαρές ασυνταξίες, ή μου φαίνεται, οι οποίες με κάνουν να χάνω τελείως το νόημα και αποπροσανατολίζουν την προσοχή μου. Διαβάζω για ώρες και όταν προσπαθώ να φέρω στο μυαλό μου τι διάβαζα μου πολύ δύσκολο έως αδύνατο. Ώρες-ώρες αισθάνομαι ότι χάνω τον χρόνο μου μ’ αυτό το βιβλίο.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω την ειλικρινή σας γνώμη σχετικά με το συγκεκριμένο βιβλίο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 107 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 11  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009