Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 12:20 pm

ΓΕΝΙΚΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 107 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Οκτ 07, 2010 1:01 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Διάβασέ το και θα δείς πως έχει συνοχή, η αρίθμηση θα μπορούσε να είναι κάποιο τυπογραφικό λάθος ή θα υπάρχει κάποιο σκεπτικό (albeit a strange one) πίσω της. :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:39 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Φαντάζομαι ότι όλοι λάβαμε την επιστολή του ΣΕΠ – νωρίτερα σήμερα. Όπως θα είδατε και εσείς, στην επιστολή αυτή γίνεται αναφορά στα συγγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν / μελετηθούν. Μεταξύ αυτών αναφέρεται και ένα των “Friedewald & Da Costa”. Εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτε. Μήπως κάποιος ξέρει κάτι σχετικά με αυτό;

Ψάχνοντας στο Google εντόπισα κάτι στο http://www.edis.sk/ekes/ambient_intelli ... onment.pdf αλλά δεν ξέρω αν πρόκειται γι’ αυτό ή κάτι άλλο – εφόσον δεν υπάρχει τίτλος, παρά μόνο ονόματα συγγραφέων.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Οκτ 09, 2010 6:18 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ανδρέα, οι Friedewald & Da Costa έχουν συνεργαστεί σ' ένα άρθρο μόνο (αυτό που αναφέρεις) και σ' ένα report, το οποίο έχει αναρτηθεί στο portal:

ιι. Ambient Intelligence in Everyday Life, Edited by: Michael Friedewald, Olivier Da Costa, JRC/IPTS - ESTO Study, June 2003 (available at site: http://www.cybertherapy.info/pages/AmIReportFinal.pdf )

Οπότε εικάζω πως αυτό που εννοεί ο ΣΕΠ είναι το report που έχει αναρτηθεί ήδη, αλλά κακό δεν κάνει να διαβαστεί και το άρθρο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 10, 2010 8:26 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
20th Century Boy έγραψε:
Ανδρέα, οι Friedewald & Da Costa έχουν συνεργαστεί σ' ένα άρθρο μόνο (αυτό που αναφέρεις) και σ' ένα report, το οποίο έχει αναρτηθεί στο portal: ...

Γιώργο έχεις απόλυτο δίκιο. Έχω ζαλιστεί τελείως. Ήταν ένα από τα πρώτα κείμενα που είχαν ανακοινωθεί και το είχα ξεχάσει.
Συμπέρασμα: Το πολύ διάβασμα σ’ αυτές τις ηλικίες δεν κάνεις καλό.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 10, 2010 8:31 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Χθες βράδυ, όπως κι’ εσείς, έλαβα κάποιο μήνυμα (e-mail) από τον ΣΕΠ το οποίο είναι κωδικοποιημένο σε κάποια «περίεργη» μορφή και δεν κατάφερα να το διαβάσω. Μήπως κάποιος τα έχει καταφέρει;


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 10, 2010 3:06 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Ανδρέα, το ξαναέστειλε εις διπλούν σε αναγνώσιμη μορφή κι από μία ματιά που τα έριξα, τα βιογραφικά, είναι ακριβώς τα ίδια μεταξύ τους, οπότε διαλέγουμε ένα, το συμπληρώνουμε και το στέλνουμε πίσω. Νομίζω θέλει και μία φωτογραφία να στείλουμε, θα πρέπει να βρω μία καλή! :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 11, 2010 3:47 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Απ' ό,τι κοίταξα πριν από λίγο δεν έχει αναρτηθεί κάτι νεότερο στο portal, οπότε ξεκινάμε με τo "The vision of Autonomic Computing" των Kephart & Chess? Τί λέτε κι εσείς;


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 11, 2010 5:07 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
20th Century Boy έγραψε:
Απ' ό,τι κοίταξα πριν από λίγο δεν έχει αναρτηθεί κάτι νεότερο στο portal, οπότε ξεκινάμε με τo "The vision of Autonomic Computing" των Kephart & Chess? Τί λέτε κι εσείς;

Γιώργο δεν ξέρω !!!

Αν και εγώ είμαι αυτός που μετά από επικοινωνία με τον ΣΕΠ αναφέρθηκα στο "The Vision of Autonomic Computing", θα πρέπει να υπενθυμίσω ότι ο ΣΕΠ μου ξεκαθάρισε ότι αυτή ήταν η μέχρι τότε πληροφόρηση που είχε από το πανεπιστήμιο και ότι και αυτός ο ίδιος περίμενε διευκρινίσεις.

Στην συνέχεια ακολούθησε η ανάρτηση του Οδηγού Μελέτης του κ. Καμέα και των σχετικών κειμένων στο class.eap.gr τα οποία υποδεικνύουν κάποια διαφορετικά κείμενα για μελέτη.

Έτσι, κρίνοντας από το ότι το class.eap.gr είναι το επίσημο site του ΕΑΠ και δεδομένου ότι τα λεγόμενα του ΣΕΠ ήταν ανεπίσημα και ότι κι’ αυτός περίμενε διευκρινίσεις από το ΕΑΠ, εγώ οργάνωσα την μελέτη μου με βάση τον Οδηγό Μελέτης του κ. Καμέα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Οκτ 11, 2010 7:23 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Υπάρχει μια σύγχυση. Στον οδηγό μελέτης δεν αναφέρεται το συγκεκριμένο άρθρο των Kephart and Chess, αλλά στο πρώτο αρχείο που αναρτήθηκε και υπάρχει ακόμα στο χώρο της θεματικής: meleti_ge_sdy51.doc, αναφέρεται το άρθρο των Kephart and Chess. Στον ίδιο οδηγό αναφέρεται Kameas et al, που με έκανε να σκεφτώ οτι μάλλον πρόκειται για το κείμενο των Καμέα, Μαυρομμάτη, Μαρκόπουλου (07_AMI_KAMEAS.PDF) και όχι το άρθρο των Καμέα-Καραγιαννίδη. Η αλήθεια είναι πως σήμερα ακόμα μελετώ το final report του ISTAG.

Οι οδηγοί μελέτης, πάντως αποτελούν χρήσιμο βοήθημα.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Οκτ 12, 2010 3:15 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
imargar έγραψε:
Υπάρχει μια σύγχυση. Στον οδηγό μελέτης δεν αναφέρεται το συγκεκριμένο άρθρο των Kephart and Chess ...

Ηλία το έχω προσέξει και εγώ. Γι’ αυτό ακολούθησα τον οδηγό μελέτης – τον οποίο, καλώς ή κακώς, θεώρησα πιο έγκυρο εφόσον έχει αναρτηθεί επισήμως από το ΕΑΠ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 107 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009