Ημερομηνία Σάβ Απρ 27, 2024 6:46 pm

ΓΕΝΙΚΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 107 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 21, 2010 3:14 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Συναδέλφησες και συνάδελφοι γεια σας.
Επικειμένης της έναρξης της μελέτης μας για την ΣΔΥ 51 ανοίγω αυτό το topic για μπορούμε να αναρτούμε εδώ ότι σχετικό με την συγκεκριμένη ΘΕ. Κάνοντας λοιπόν την αρχή να αναφέρω ότι μόλις σήμερα αναρτήθηκε στο portal, στην ενότητα «Ακαδημαϊκό Ημερολόγιο», το Χρονοδιάγραμμα Μελέτης για την ΣΔΥ 51.

Επιπλέον να επαναλάβω κάτι που έχει ήδη γραφεί σε άλλο topic, για όσους δεν έτυχε να το προσέξουν, ότι στην ενότητα «Διδακτικό υλικό» έχουν ανακοινωθεί τα κύρια συγγράμματα τα οποία θα πρέπει να μελετήσουμε. Ορισμένα από αυτά θα μας σταλούν από το ΕΑΠ ενώ δύο άλλα διατίθενται στο διαδίκτυο και ενδεχομένως θα μπορούσαμε να αρχίσουμε να τα μελετάμε από τώρα.

Τέλος να αναφέρω, από την εμπειρία μου, ότι το χρονοδιάγραμμά καλό είναι να τηρείται διότι διαφορετικά δεν θα μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στις προθεσμίες των γραπτών εργασιών (ΓΕ). Ακόμη δε καλύτερα, εάν και όποτε μπορούμε, ας πιέζουμε και ξεκλέβουμε λίγο χρόνο για να είμαστε λίγο μπροστά διότι πάντα κάτι θα πάει στραβά και θα μείνουμε πίσω – νόμος του Murphy – είτε λόγω δουλειάς, είτε λόγω οικογένειας, είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 22, 2010 12:29 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Σας ενημερώνω ότι στο σημερινό excel με τις αποστολές του διδακτικού υλικού αναφέρεται ότι το υλικό για την ΣΔΥ 51 απεστάλη στις 20/09/2010.

Επιπλέον, απ’ ότι παρατήρησα, από τους συνολικά 60 εγγραφέντες φοιτητές μόνο οι 18 τολμήσαμε να επιλέξουμε και την ΣΔΥ 51 – ήτοι ποσοστό 30%. Ελπίζω να τα καταφέρουμε και να μη το μετανιώσουμε.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 23, 2010 7:46 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Για όσους είστε από Βόρειο Ελλάδα και έχετε δηλώσει ΣΔΥ 51 (είμαι και εγώ ένας από εσάς) σας έχω άσχημα νέα. Όπως ήταν αναμενόμενο και τελικά επαληθεύεται δεν δημιουργείται τμήμα στην Θεσσαλονίκη. Άρα όσοι θέλουμε να παρακολουθούμε τις ΟΣΣ θα πρέπει να διανύουμε αρκετά χιλιόμετρα κάθε φορά. Όσο για τα έξοδα, βενζίνες ξενοδοχεία κ.λπ. είναι ένα ακόμη πρόβλημα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 23, 2010 12:24 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Πρώτη ΟΣΣ για την ΣΔΥ 51 στις 23/10/10. Για περισσότερες λεπτομέρειες καθώς και τις ημερομηνίες των υπολοίπων ΟΣΣ συνδεθείτε στο http://open.eap.gr/ και επιλέξτε το tab Τμήματα-Διδάσκοντες.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 30, 2010 3:04 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Συνάδελφοι γεια σας.

Όσοι από εσάς κατέβασαν τον οδηγό μελέτης από το class.eap.gr θα πρέπει να αναρωτήθηκαν τι πρέπει να κάνουμε τώρα. Τι είναι το “Weiser, ISTAG Report” που πρέπει να μελετηθεί την πρώτη εβδομάδα και τι είναι το “ Kephart and Chess, Kameas et al ” που πρέπει να μελετηθεί την δεύτερη εβδομάδα;

Το ότι κάνεις δεν συμμετέχει και δεν εκφράζει προβληματισμούς είναι λίγο περίεργο. Ίσως τα μέλη του forum να έχουν επιλέξει μόνο την ΣΔΥ-51. Σε κάθε περίπτωση φρόντισα να μάθω, ότι μπορούσα, και σας τα παραθέτω παρακάτω. Φυσικά η επίσημη ανακοίνωση θα έρθει είτε από τον ΣΕΠ είτε από την σελίδα του ΕΑΠ στο class.eap.gr.

Για την 1η εβδομάδα θα πρέπει να διαβάσουμε το κείμενο του Weiser "The computer in the 21st century" που θα βρείτε εδώ και το report ISTAG/FP6 (Information Society Technologies Advisory Group) που θα βρείτε εδώ.

Για την 2η εβδομάδα θα πρέπει να διαβάσουμε το paper των Kephart και Chess "Jeffrey O. Kephart, David M. Chess, "The Vision of Autonomic Computing" (δεν υπάρχει ελεύθερο στο διαδίκτυο αλλά θα αναρτηθεί στο class.eap.gr) και το paper των Kameas, Mavrommati, Markopoulos "Computing in tangible: using artifacts as components of ambient intelligence environments" που θα βρείτε σαν μέρος του ηλεκτρονικού συγγράματος των Riva et al.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:17 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Καλησπέρα, κι εγώ είμαι ένας από τους 18 που θα παρακολουθήσω τη θεματική ενότητα. Το υλικό ήρθε αυτή την εβδομάδα και από αύριο ξεκινάει το διάβασμα. Είναι καλό να τηρούμε το χρονοδιάγραμμα. Θα λειτουργήσει υπέρ μας. Ανδρέα κι εγώ ψάχνοντας βρήκα το συγκεκριμένο άρθρο, αλλά δεν ήμουν σίγουρος οτι πρόκειται γι' αυτό. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πάντως δύσκολο το να κατέβω στις συμβουλευτικές συναντήσεις. Μένουμε στην ίδια πόλη Ανδρέα, αλλά μου είναι δύσκολο να κατέβω πολλές φορές Αθήνα. Θα κρατήσω τον χρόνο και το χρήμα για τις εξετάσεις. Ελπίζω να προφέρονται έστω 1-2 συναντήσεις μέσω τηλεδιάσκεψης. Στις σπουδές εξ' αποστάσεως και μάλιστα σε μεταπτυχιακό πληροφορικής, κάτι τέτοιο θα έπρεπε να είναι αυτονόητο.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 3:33 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Φίλε imargar πρώτα απ’ όλα καλωσόρισες στο forum και αν θέλεις ανέφερε και το όνομά σου γιατί ακούγεται λίγο βάρβαρο να σε αποκαλούμε imargar.

Όσον αφορά τις τηλεδιασκέψεις, ή e-ΟΣΣ, έχεις απόλυτο δίκιο. Παρ’ όλα αυτά είναι πράγμα σπάνιο στο ΕΑΠ. Δεν ξέρω αν είναι επιλογή του ΣΕΠ ή κάποιοι συντονιστές το επιβάλουν αλλά σε διαβεβαιώνω ότι δεν συνηθίζεται. Ας είμαστε όμως υπομονετικοί και ας μην προδικάζουμε καταστάσεις και πράγματα – ίσως να ανήκουμε στις εξαιρέσεις και να μη το ξέρουμε ακόμη.

Το να μένεις όμως Αθήνα και να σκέφτεσαι να χάσεις ΟΣΣ, πολύ δε περισσότερο να μην πας σε καμία, είναι ασυγχώρητο. Εγώ μένω Καβάλα και προσπαθώ να βρω τρόπο να το μεθοδεύσω έτσι ώστε να παρακολουθήσω τις περισσότερες αν όχι όλες. Όπως βέβαια είπες κι’ εσύ, πέραν του χρόνου, είναι και το οικονομικό στη μέση. Θα δούμε …


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 5:58 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
andreas έγραψε:
Συνάδελφοι γεια σας.

Όσοι από εσάς κατέβασαν τον οδηγό μελέτης από το class.eap.gr θα πρέπει να αναρωτήθηκαν τι πρέπει να κάνουμε τώρα. Τι είναι το “Weiser, ISTAG Report” που πρέπει να μελετηθεί την πρώτη εβδομάδα και τι είναι το “ Kephart and Chess, Kameas et al ” που πρέπει να μελετηθεί την δεύτερη εβδομάδα;

Το ότι κάνεις δεν συμμετέχει και δεν εκφράζει προβληματισμούς είναι λίγο περίεργο. Ίσως τα μέλη του forum να έχουν επιλέξει μόνο την ΣΔΥ-51. Σε κάθε περίπτωση φρόντισα να μάθω, ότι μπορούσα, και σας τα παραθέτω παρακάτω. Φυσικά η επίσημη ανακοίνωση θα έρθει είτε από τον ΣΕΠ είτε από την σελίδα του ΕΑΠ στο class.eap.gr.



Καλησπέρα Ανδρέα & μόλις που κοιτούσα το πρόγραμμα μελέτης και προσπαθούσα να οργανώσω το διάβασμα στη πρώτη του δόση κι όταν έφτασα στα "papers on ubicomp and ambient intelligence" προβληματίστηκα με την σειρά μου όσον αφορά το τί θα έπρεπε να διαβάσουμε, αλλά είδα το όνομα των "Kameas et al" για την δεύτερη εβδομάδα, οπότε φαντάστηκα πως θα έπρεπε να διαβάσουμε όλη την συμπληρωματική μελέτη που δίνει το portal και για τις δύο θεματικές ενότητες...να'σαι καλά που το τόνισες εδώ πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Κοιτούσα, που λες το όνομα του Weiser και δεν το έβρισκα σε κανένα από τα δυο βιβλία...δεν το σύνδεσα με τον Mark Weiser και το άρθρο που αναφέρεις παρακάτω! ;)

andreas έγραψε:
Για την 1η εβδομάδα θα πρέπει να διαβάσουμε το κείμενο του Weiser "The computer in the 21st century" που θα βρείτε εδώ και το report ISTAG/FP6 (Information Society Technologies Advisory Group) που θα βρείτε εδώ.


Από πού είχες την σχετική ενημέρωση; Και γιατί δεν υπήρχε κάποια αντίστοιχη ενημέρωση στο portal...ήδη μπήκαμε στον Οκτώβριο. :roll:

andreas έγραψε:
Για την 2η εβδομάδα θα πρέπει να διαβάσουμε το paper των Kephart και Chess "Jeffrey O. Kephart, David M. Chess, "The Vision of Autonomic Computing" (δεν υπάρχει ελεύθερο στο διαδίκτυο αλλά θα αναρτηθεί στο class.eap.gr) και το paper των Kameas, Mavrommati, Markopoulos "Computing in tangible: using artifacts as components of ambient intelligence environments" που θα βρείτε σαν μέρος του ηλεκτρονικού συγγράματος των Riva et al.


To "The Vision of Autonomic Computing" υπάρχει στην παρακάτω διεύθυνση...ελπίζω μόνο να είναι το σωστό!
http://www.research.ibm.com/autonomic/r ... n_2003.pdf

Καλύτερα έτσι, εν τω μεταξύ, καθώς είναι και μικρότερα σε έκταση όλα τ'ανωτέρω! ;)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Παρ Οκτ 01, 2010 9:53 pm   

Εγγραφη: Πέμ Σεπ 30, 2010 11:11 pm
Δημοσ.: 352
Τοποθεσια: Καβάλα
Ανδρέα αν πρόσεξες το μήνυμα, δεν μένω στην Αθήνα. Μένουμε στην ίδια πόλη. Το βασικό πρόβλημα για μένα δεν είναι ο χρόνος (αφού οι συναντήσεις πραγματοποιούνται Σάββατο), όσο τα έξοδα μιας τέτοιας μετακίνησης αυτή την περίοδο. Η αλήθεια είναι (αν και άσχετο με το θέμα) πως από τη στιγμή της αίτησης, μέχρι τώρα, για τους περισσότερους έχουν γίνει πολύ μεγάλες "ανατροπές", γι' αυτό και πολλοί δεν πραγματοποίησαν την εγγραφή τους τελικά. Πρώτα θα αποταμιεύσω τα χρήματα για την επόμενη θεματική και μετά θα διαθέσω για μετακίνηση για κάποια ΟΣΣ. Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Η μελέτη ωστόσο θέλει απλά καλή διάθεση και αυτή τη στιγμή εκτυπώνεται το πρώτο άρθρο για να μελετηθεί, αύριο το πρωί.

Αυτό που λες για τα "τηλεμαθήματα" με απογοητεύει λιγάκι. Πίστευα πως θα ήταν διαδεδομένη πρακτική στο ΕΑΠ. Πλέον τέτοιες μέθοδοι χρησιμοποιούνται, ακόμα και στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση με τηλεδιασκέψεις κλπ κλπ.

Α ναι το όνομα μου είναι Ηλίας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Οκτ 03, 2010 11:42 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
20th Century Boy έγραψε:
...

Από πού είχες την σχετική ενημέρωση; Και γιατί δεν υπήρχε κάποια αντίστοιχη ενημέρωση στο portal...ήδη μπήκαμε στον Οκτώβριο. :roll:

...


Φίλε Γιώργο οι «ανεπίσημες» πληροφορίες που παρέθεσα παραπάνω προέρχονται από τον ίδιο τον ΣΕΠ στον οποίο έστειλα κάποιο e-mail και μου απάντησε – άμεσα οφείλω να πω. Παρ’ όλα αυτά δεν είναι δυνατόν να τον υποκαταστήσω λέγοντας επισήμως τι πρέπει να κάνουμε.

Εκείνο που μου προξενεί μεγάλη εντύπωση είναι ότι έχουμε 3 Οκτωβρίου και ο ΣΕΠ δεν έχει κάνει κάποια πρώτη επαφή με τους φοιτητές του – όπως γίνεται πάντα και όπως έχει ήδη γίνει με την ΣΔΥ50.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 107 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009