Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 4:15 pm

ΓΕΝΙΚΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 119 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Σάβ Σεπ 25, 2010 10:55 pm   

Εγγραφη: Δευτ Αύγ 16, 2010 10:42 pm
Δημοσ.: 32
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα από χτες 24/9/2010 άρχισαν να έρχονται και τα ειδοποιητήρια από τα ΕΛΤΑ.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 27, 2010 9:44 am   

Εγγραφη: Δευτ Αύγ 16, 2010 10:42 pm
Δημοσ.: 32
Τοποθεσια: Αθήνα
Τα βιβλία τελικά είναι τέσσερα, όπως επίσης και δύο έντυπα για τον τρόπο λειτουργίας.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Σεπ 27, 2010 7:07 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα,

σήμερα έλαβα το ειδοποιητήριο και αύριο θα πάω για τα βιβλία (off topic το ξέρω :D ). Είδα το ακαδημαικό ημερολόγιο και το ηλεκτρονικό υλικό. Το ημερολόγιο θα το τηρήσω όσο μπορώ αλλά αναρωτιέμαι....τα ηλεκτρονικά συγγράματα θα χρειαστεί να τα τυπώσουμε; Θα μας χρησιμεύσουν άραγε; Επίσης κατέβασα και το απαραίτητο πρόγραμμα για την ηλεκτρονική βιβλιοθήκη. Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνουμε στο σημείο αυτό; Να εγγραφούμε σε κάποια συζήτηση (φάκελο ενότητας) ή κάτι τέτοιο; Ευχαριστώωω

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 28, 2010 3:03 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
xpet έγραψε:
.... τα ηλεκτρονικά συγγράματα θα χρειαστεί να τα τυπώσουμε; Θα μας χρησιμεύσουν άραγε; ....

Σχετικά με τα συγγράμματα νομίζω ότι είναι τελείως υποκειμενικό το εάν θα πρέπει να τα τυπώσουμε ή όχι. Αν δεν έχεις πρόβλημα να διαβάζεις από την οθόνη δεν βλέπω τον λόγο να τα τυπώσεις.

Εγώ πάντως, αν και ασχολούμαι με του Η/Υ εδώ και πολλά χρόνια, δεν βολεύομαι με το διάβασμα κειμένων στην οθόνη. Όχι μόνο έχω τυπώσει το Science and Technology Roadmapping, αλλά το Ambient Intelligence … το οποίο κυκλοφορεί στο εμπόριο το έχω αγοράσει. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι παροτρύνω και τους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο – μάλλον το αντίθετο θα έλεγα αν σκεφτεί κανείς και το κόστος, των ξενόγλωσσων κυρίως, βιβλίων.

xpet έγραψε:
.... Επίσης κατέβασα και το απαραίτητο πρόγραμμα για την ηλεκτρονική βιβλιοθήκη. ....

Αυτό για το «απαραίτητο πρόγραμμα για την ηλεκτρονική βιβλιοθήκη» πρώτη φορά το ακούω / διαβάζω. Θέλεις να μας πεις κάτι παραπάνω;
Εκτός και αν εννοείς το Adobe Reader για τα PDF !!!


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 28, 2010 6:27 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Αντρέα όταν μπαίνεις στο http://class.eap.gr --> Οι δικές μου θεματικές ενότητες -->Βιβλιοθήκη ΕΑΠ -->οδηγίες. Ακολούθησα τις οδηγίες αυτές και εγκατέστησα το λογισμικό OpenVPN Client με τις ειδικές ρυθμίσεις της υπηρεσίας του Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου. Αυτό εννοούσα αλλά μάλλον δεν το εξέφρασα καλά. Να αρχίσουμε διάβασμα τι λέτε;;; ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Σεπ 28, 2010 7:06 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Χριστίνα έχεις δίκιο. Δεν σκέφτηκα καν να ακολουθήσω το link για την βιβλιοθήκη. Απ’ ότι κατάλαβα όλη η δουλειά είναι για πάρεις (μέσω της VPN σύνδεσης) IP του πανεπιστημίου και ως εκ τούτου να σου επιτρέπεται η πρόσβαση σε online υλικό άλλων πανεπιστημίων.

Τα προηγούμενα χρόνια είχα internet μέσω του ΔΙΟΔΟΣ και ως εκ τούτου IP του ΕΑΠ. Θυμάμαι όμως πέρσι που θέλησα να διαβάσω κάτι δεν μου επετράπη η πρόσβαση λόγω IP – σημείωσε ότι είχα αλλάξει σε Forthnet.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 29, 2010 1:00 am   

Εγγραφη: Τετ Σεπ 29, 2010 12:40 am
Δημοσ.: 22
Να πω κι εγώ με τη σειρά μου σε όλους τους συναδέρφους καλή αρχή...Αν ξέρει κανείς θα ήθελα να μου απαντήσει στα εξής:

1.Η κάθε διδακτική ενότητα έχει ένα διδάσκοντα για όλη την Ελλάδα?
2.Υπάρχει κάποια μορφή διδασκαλίας ή παράδοσης έστω ηλεκτρονικής?Οι απορίες πως εκφράζονται?Με mail?
3.Θα υπάρξει κάποιο mail από το διδάσκοντα για να μας ενημερώσει για το πως θα παίξει το σκηνικό σε εμάς που είμαστε πρωτοετείς τουλάχιστο ή απλά ξεκινάμε και διαβάζουμε σύμφωνα με το πρόγραμμα μελέτης?
4.Οι εργασίες που θα πρέπει να παραδώσουμε είναι ίδιες για όλα τα παραρτήματα του ΕΑΠ?Για να ξέρω κατα πόσο μπορούμε να συνεργαστούμε με άτομα από διαφορετικά παραρτήματα?

Sorry για τον καταιγισμό αλλα είμαι και πάλι ....πρωτοετής και ψάχνομαι... :roll: :roll: :roll:

Αν κάποιος έχει την διάθεση να απαντήσει τον ευχαριστώ προκαταβολικά.... :) :) :)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 29, 2010 7:13 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Φίλε arktos2004 καλωσόρισες. Θα προσπαθήσω να απαντήσω, όσο μπορώ, στα ερωτήματά σου.

arktos2004 έγραψε:
1.Η κάθε διδακτική ενότητα έχει ένα διδάσκοντα για όλη την Ελλάδα?

Όχι ! Κάθε τμήμα έχει τον δικό του σύμβουλο (ΣΕΠ) έστω και αν στην ίδια πόλη υπάρχουν δύο τμήματα.

arktos2004 έγραψε:
2.Υπάρχει κάποια μορφή διδασκαλίας ή παράδοσης έστω ηλεκτρονικής?Οι απορίες πως εκφράζονται?Με mail?

Διδασκαλία με την έννοια / μορφή της διάλεξης δεν υπάρχει στο ΕΑΠ. Στις συναντήσεις (ΟΣΣ) λέγονται κάποια πράγματα αλλά δεν μπορεί, κατά την άποψή μου, να θεωρηθεί διδασκαλία. Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις γίνονται και ηλεκτρονικές συναντήσεις (e-ΟΣΣ). Απορίες τίθενται στον ΣΕΠ – κυρίως με e-mail. Το πόσο άμεση και κατανοητή είναι η απάντηση εξαρτάται από τον ΣΕΠ και μόνο.

arktos2004 έγραψε:
3.Θα υπάρξει κάποιο mail από το διδάσκοντα για να μας ενημερώσει για το πως θα παίξει το σκηνικό σε εμάς που είμαστε πρωτοετείς τουλάχιστο ή απλά ξεκινάμε και διαβάζουμε σύμφωνα με το πρόγραμμα μελέτης?

Το τμήμα της Θεσσαλονίκης έχει ήδη λάβει ένα πρώτο e-mail από τον ΣΕΠ όπου εξηγούνται κάποια πράγματα. Περισσότερες διευκρινήσεις δίνονται στην πρώτη ΟΣΣ (16/09/10). Σε κάθε περίπτωση το διάβασμα καλό είναι να ξεκινήσει άμεσα γιατί ο χρόνος είναι πολύτιμος και ποτέ δεν φτάνει.

arktos2004 έγραψε:
4.Οι εργασίες που θα πρέπει να παραδώσουμε είναι ίδιες για όλα τα παραρτήματα του ΕΑΠ?Για να ξέρω κατα πόσο μπορούμε να συνεργαστούμε με άτομα από διαφορετικά παραρτήματα?

Οι εργασίες βγαίνουν από τον συντονιστή σε συνεργασία με όλους του ανά την Ελλάδα ΣΕΠ και τα θέματα που πραγματεύεται είναι κοινά για όλα τα τμήματα (πανελλαδικά).


Όλα τα παραπάνω ισχύουν τόσο για τα προπτυχιακά όσο και για τα μεταπτυχιακά προγράμματα από τα οποία τυχαίνει να έχω γνωρίσει κάποια άτομα. Πιστεύω ότι το δικό μας, αν και καινούργιο, δεν θα έχει κάποια διαφοροποίησης.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 29, 2010 7:13 pm   

Εγγραφη: Τετ Σεπ 29, 2010 12:40 am
Δημοσ.: 22
Φίλε Ανδρέα σε ευχαριστώ για το χρόνο σου...Επειδη δεν κατάλαβα τι εννοείς οι εργασίες είναι κοινές για όλους ή απλά παρόμοιες?Το αντικείμενο που διαπραγματεύονται προφανώς είναι ίδιο καθότι είμαστε όλοι στο ίδιο μεταπτυχιακό.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Σεπ 29, 2010 8:46 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Ήρθε και στην Αθήνα η επιστολή απο τον καθηγητή. Ζητά απάντηση με mail που θα περιέχει βιογραφικό και φωτογραφία μας.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 119 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009