Ημερομηνία Παρ Μάιος 10, 2024 7:39 pm

ΓΕΝΙΚΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 119 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 16, 2010 12:35 am   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
xpet έγραψε:
Κοιτάζωντας το 9ο και τελευταίο κεφάλαιο που πρέπει να διαβάσουμε απο Krumm είδα οτι έχει μέσα αρκετούς μαθηματικούς τύπους. Πηγαίνοντας όμως μετά στο οδηγό μελέτης, παρατήρησα πως οι τύποι αυτοί δεν αναφέρονται και απλά εξηγούνται περιγραφικα οι διαδικασίες. Όπως το αντιλαμβάνομαι εγω για να μην υπάρχουν στον οδηγό, δεν θα πρέπει να γνωρίζουμε αυτούς τους τύπους απέξω, αλλά απλά να κατανοούμε απο ποια στοιχεία αποτελούνται και τι μεταβλητές περιέχουν (τι συμβολίζει το κάθε στοιχείο κλπ). Δεν έχω διαβάσει για να γνωρίζω παραπάνω απλά το σκέφτομαι λογικά. Συμφωνείτε με τον συλλογισμό μου;;

Καλησπέρα,
Χριστίνα αναφέρεσαι σε οδηγό μελέτης που συμπεριλαμβάνει το κεφάλαιο 9. Ωστόσο εγώ έχω υπόψη έναν οδηγό μελέτης για τα κεφάλαια 1,2,3 και 8. Που ή πώς μπορώ να βρώ τον εμπλουτισμένο οδηγό μελέτης;
Ευχαριστώ
Αριάδνη


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 16, 2010 8:58 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Αριάδνη γεια σου.

Σου έχω ήδη απαντήσει εδώ.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 16, 2010 9:29 am   

Εγγραφη: Τρί Οκτ 26, 2010 1:03 pm
Δημοσ.: 69
Τοποθεσια: AΘΗΝΑ
Ανδρέα, καλή σου μέρα,
σε ευχαριστώ πολύ


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 22, 2010 8:33 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα καιι εδώ,


μετά την παράδοση της εργασίας πρέπει να αρχίσουμε να διαβάζουμε σιγά- σιγά το βιβλίο "Distributed Systems", αν και για να είμαι ειλικριινής εγώ το τελευταίο κεφάλαιο του Krumm το διάβασα ΕΝΤΕΛΩΣ επιφανειακά. Όπως και να έχει ήθελα να ρωτήσω το εξής....δεν υπάρχει κάποιος οδηγός μελέτης για το 2ο βιβλίο έτσι;; Εκτός αν τον δημοσιεύσουνε τις επόμενες μέρες....

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 22, 2010 8:36 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 15, 2010 8:44 pm
Δημοσ.: 248
Τοποθεσια: Πάτρα
Ε, λογικά θα ετοιμάζεται κι αυτός κι ίσως αργήσει λίγο, όπως και στην περίπτωση του Krumm. Πάντως κι εγώ σήμερα νωρίτερα που έριξα μια ματιά, δεν υπήρχε τίποτα ακόμα...
Πάντως, για κάποιο λόγο εμένα αυτό το βιβλίο (το Distributed Systems) με τρομάζει λίγο... Αν είναι όπως το περιμένω, του Krumm μπροστά του πρέπει να' ταν σαν παραμυθάκι! :P


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 23, 2010 7:22 am   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Εγώ, με τον φόρτο των δύο ΘΕ, τον οδηγό μελέτης δεν το κοίταξα και πολύ. Ειδικά την 2η έκδοση, με όλα τα κεφάλαια, την κατέβασα αλλά ούτε την άνοιξα καθόλου.

Όσον αφορά το 2ο βιβλίου, του Κουλούρι, όντως δεν θυμίζει μυθιστόρημα, αλλά κατά την άποψή μου είναι γραμμένο σε πολύ πιο απλή και κατανοητή γλώσσα – από το όσο έχω προλάβει να διαβάσω. Η πρώτη εντύπωση, για τα δικά μου πάντα δεδομένα, είναι ότι θα κυλίσει εύκολα.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 23, 2010 11:03 am   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Όντως και εγώ με φόρτο 2 ΘΕ δεν κοίταξα και πολύ τον οδηγό μελέτης, παρά μόνο στην αρχή. Μάλιστα θα έλεγα ότι ο αντίστοιχος της ΣΔΥ51 έχει και πιο ενδιαφέρουσες και στοχευμένες δραστηριότητες, αφού αυτός της ΣΔΥ50 είχε δραστηριότητες που κάλυπταν πραγματικά κάθε σημείο της ύλης σε σημείο κουραστικό.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 24, 2010 11:08 am   

Εγγραφη: Τετ Νοέμ 24, 2010 10:47 am
Δημοσ.: 8
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το 2ο βιβλίο του κουλούρι μπορεί να είναι εκτενές αλλά συμφωνώ πως δεν πρέπει να παρουσιάζει ιδιαίτερες δυσκολίες.Περιέχει πράγματα λίγο πολύ γνωστά σε κάποιον που ασχολείται με υπολογιστές\δίκτυα διατυπωμένα σε γλαφυρή "επιστημονική" γλώσσα.

Αυτό που με τρομάζει εμένα είναι το τρίτο βιβλίο, που πραγματεύεται ένα δύσκολο αντικείμενο σε μεταπτυχιακό επίπεδο και είναι γεμάτο μαθηματικά.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 24, 2010 3:58 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
shannon έγραψε:
Το 2ο βιβλίο του κουλούρι μπορεί να είναι εκτενές αλλά συμφωνώ πως δεν πρέπει να παρουσιάζει ιδιαίτερες δυσκολίες.Περιέχει πράγματα λίγο πολύ γνωστά σε κάποιον που ασχολείται με υπολογιστές\δίκτυα διατυπωμένα σε γλαφυρή "επιστημονική" γλώσσα.

Αυτό που με τρομάζει εμένα είναι το τρίτο βιβλίο, που πραγματεύεται ένα δύσκολο αντικείμενο σε μεταπτυχιακό επίπεδο και είναι γεμάτο μαθηματικά.


Και εγώ την ιδια άποψη έχω.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Νοέμ 24, 2010 4:46 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Φίλε Shannon καλωσόρισες στην παρέα μας. Χαιρόμαστε να βλέπουμε νέα μέλη στη συζήτησή μας. Αν θέλεις πρόσθεσε και την πόλη στο προφίλ σου για να ξέρουμε σε πιο τμήμα είσαι.

Το ότι συμφωνώ και εγώ μ’ αυτά που γράφεις για το βιβλίο του Κουλούρη δεν χρειάζεται να το πω. Φαίνεται από αυτά που είχα γράψει πριν. Το κακό είναι ότι τώρα που το κοίταξα λίγο, συμφωνώ και μ’ αυτά που γράφεις και για το 3ο βιβλίο. Μέχρι το πρωί που διάβασα το post σου, δεν είχα βρει τον χρόνο ούτε το εξώφυλλο να δω. Σήμερα όμως στην δουλειά είχαμε μία σχετική ησυχία και βρήκα την ευκαιρία να «ξεφυλλίσω» την ηλεκτρονική του μορφή. Ειλικρινά μου πιάστηκε η ψυχή. Ξέρεις, ήρθαν μνήμες από μετασχηματισμούς Fourier και άλλα τέτοια. Θα μπορούσες να περιμένεις λίγο. Δεν ήταν ανάγκη να μας ξυπνήσεις. Καλά κοιμόμασταν (εγώ τουλάχιστον). Το όνειρο με το 2ο βιβλίο ήταν αρκετά καλό και μου το χάλασες. Χα, χα, χα …


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 119 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009