Ημερομηνία Πέμ Μάιος 09, 2024 8:57 pm

ΓΕΝΙΚΑ

Προβολή ενεργών θεμάτων

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 119 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο
Συγγραφέας Μήνυμα
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Κυρ Νοέμ 28, 2010 12:28 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
andreas έγραψε:
Φίλε Shannon καλωσόρισες στην παρέα μας. Χαιρόμαστε να βλέπουμε νέα μέλη στη συζήτησή μας. Αν θέλεις πρόσθεσε και την πόλη στο προφίλ σου για να ξέρουμε σε πιο τμήμα είσαι.

Το ότι συμφωνώ και εγώ μ’ αυτά που γράφεις για το βιβλίο του Κουλούρη δεν χρειάζεται να το πω. Φαίνεται από αυτά που είχα γράψει πριν. Το κακό είναι ότι τώρα που το κοίταξα λίγο, συμφωνώ και μ’ αυτά που γράφεις και για το 3ο βιβλίο. Μέχρι το πρωί που διάβασα το post σου, δεν είχα βρει τον χρόνο ούτε το εξώφυλλο να δω. Σήμερα όμως στην δουλειά είχαμε μία σχετική ησυχία και βρήκα την ευκαιρία να «ξεφυλλίσω» την ηλεκτρονική του μορφή. Ειλικρινά μου πιάστηκε η ψυχή. Ξέρεις, ήρθαν μνήμες από μετασχηματισμούς Fourier και άλλα τέτοια. Θα μπορούσες να περιμένεις λίγο. Δεν ήταν ανάγκη να μας ξυπνήσεις. Καλά κοιμόμασταν (εγώ τουλάχιστον). Το όνειρο με το 2ο βιβλίο ήταν αρκετά καλό και μου το χάλασες. Χα, χα, χα …


Παρατήρησα κάτι περίεργο με το βιβλίο του Κουλούρη. Ενω είναι εύκολο και δεν απαιτεί καμία ιδιαίτερη προσπάθεια....δεν διαβάζεται γρήγορα. Είναι πυκνογραμμένο ή είναι η ιδέα μου;; Σε κάθε σελίδα έχει πάρα πολλά σημαντικά στοιχεία.

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 29, 2010 3:32 pm   

Εγγραφη: Δευτ Αύγ 16, 2010 10:42 pm
Δημοσ.: 32
Τοποθεσια: Αθήνα
Επισκεφθείτε τη σελίδα "Οδηγοί Μελέτης" στο χώρο sdy50.

Η σελίδα ξεκινά με:
Οδηγοί Μελέτης Επιλέξτε το συνημμένο υλικό

Πρόσθετα σχόλια από το χρήστη ΤΜ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΕΑΠ:
ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΤΟΝ ΥΠΕΡΣΥΝΔΕΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΟΔΗΓΟ
ΜΕΛΕΤΗΣ

Μπορείτε να αποκτήσετε πρόσβαση σε αυτό το περιεχόμενο είτε κάνοντας κλικ
στην παρακάτω σύνδεση είτε αντιγράφοντας και επικολλώντας την στο πρόγραμμα
περιήγησής σας.

http://class.eap.gr/LotusQuickr/sdy50/P ... enDocument


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 29, 2010 5:10 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Κυρ Ιούλ 05, 2009 2:44 pm
Δημοσ.: 920
Τοποθεσια: ΚΑΒΑΛΑ
Σχετικά με το βιβλίο του Κουλούρη, νομίζω ότι είναι αρκετά ευχάριστο, ευκολοδιάβαστο αλλά και ενδιαφέρον. Το ότι είναι πυκνογραμμένο, ειδικά για κάποιον που μπορεί να μην έχει παρακολουθήσει κάποια μαθήματα πάνω σε δίκτυα, πρέπει να παραδεχτώ ότι είναι. Από την άλλη μεριά όμως, όσοι έχουν παρακολουθήσει κάποια μαθήματα με δίκτυα, πιστεύω ότι θα ανακουφίστηκαν όταν διαπίστωσαν ότι δεν εμπλέκονται μετασχηματισμοί Fourier και όλα εκείνα τα μαθηματικά που συνήθως συνοδεύουν τα δίκτυα.

Ανήκοντας στην δεύτερη ομάδα, από αυτές που ανέφερα παραπάνω, το βρήκα ευκολοδιάβαστο και πιστεύω ότι μου ξεκαθάρισε κάποια ενδιαφέροντα πράγματα, κυρίως γύρω από τα πρωτόκολλα του διαδικτύου, τα οποία πάντα μ’ ενδιέφεραν αλλά ποτέ δεν είχα τον χρόνο να μελετήσω διότι πάντα (σε προπτυχιακό επίπεδο) έπρεπε να αφιερώσω τον χρόνο μου στο μαθηματικό υπόβαθρο που ακολουθούσε το μάθημα. Επιπλέον, έχω ήδη «ξεσηκώσει» 3-4 βιβλία από την βιβλιογραφία τα οποία και έχω παραγγείλει – ελπίζοντας το καλοκαίρι να βρω τον χρόνο να τα διαβάσω έστω και επιφανειακά.

Θα ήθελα όμως να ακούσω και τις απόψεις των υπολοίπων.

Υ.Γ. Εάν κανείς έχει βρει ή βρει στην πορεία το βιβλίο σε ηλεκτρονική μορφή ας επικοινωνήσει μαζί μου για τα το ανεβάσουμε στο site και να μπορέσουν να το έχουν και οι υπόλοιποι. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για κάθε άλλο σχετικό ή ενδιαφέρον βιβλίο.


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Δευτ Νοέμ 29, 2010 9:24 pm   

Εγγραφη: Δευτ Αύγ 16, 2010 10:42 pm
Δημοσ.: 32
Τοποθεσια: Αθήνα
Καλησπέρα,
έχω βρει την τρίτη έκδοση του βιβλίου (Distributed systems: concepts and design) όπου δεν έχει βέβαια καμία αναφορά σε MOBILE and UBIQUITOUS COMPUTING!!!!
Οπότε νομίζω ότι δεν έχει νόημα να το ανεβάσω...


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 30, 2010 7:36 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Από μία έρευνα σε όλα τα γνωστά sites και μη (δεν έψαξα σε dc++, βέβαια, αλλά δύσκολα να υπήρχε εκεί κι όχι κι οπουδήποτε αλλού), κατέληξα πως δεν υπήρχε η 4η έκδοση εκείνο το διάστημα (λίγο πριν μας σταλούν από το Ανοικτό). Βέβαια, δεν έχω ψάξει πρόσφατα, οπότε και μπορεί να έχει ανεβεί κάτι σχετικό. Δε ξέρω, όμως, αν για τον σκοπό που χρειαζόμαστε το βιβλίο στην ηλεκτρονική του μορφή (εικάζω για c/p κώδικα), θα μπορούσε να μας εξυπηρετήσει κι η 3η έκδοση.

Sevaggelinos, η αναφορά σε ubiquitous computing γίνεται μέσω των distributed systems, αφού αποτελούν ένα χαρακτηριστικό των ΣΔΥ σύμφωνα με Weiser, αλλά κι άλλους.


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 30, 2010 9:01 pm   

Εγγραφη: Παρ Οκτ 01, 2010 9:10 am
Δημοσ.: 61
Τοποθεσια: Λάρισα
Παιδιά και εγώ ψάχνω να βρω το βιβλίο σε pdf αλλά τίποτα προς το παρόν. Το μόνο που έχω βρει σε ηλεκτρονική μορφή είναι το παρακάτω δεν ξέρω αν φανεί χρήσιμο σε κάποιους αλλά σίγουρα θα το θέλαμε σε pdf. Ας ελπίσουμε να βρεθεί...
http://books.google.gr/books?id=d63sQPvBezgC&pg=PR2&lpg=PR2&dq=G.+Coulouris,+J.+Dollimore+and+T.+Kindberg,+Distributed+Systems:+Concepts+and+Design,+4th+Edition,+Pearson+Education,+2005&source=bl&ots=quws3rDs1K&sig=7PYJ8FdFxe9-KPpWBjz5jyWejNM&hl=el&ei=pybuTLfQJsv5sgbxv6n_Cg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=5&ved=0CDQQ6AEwBDgK#v=onepage&q&f=false


Κορυφή
 Προφίλ WWW  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 30, 2010 9:05 pm   

Εγγραφη: Δευτ Αύγ 16, 2010 10:42 pm
Δημοσ.: 32
Τοποθεσια: Αθήνα
20th Century Boy έγραψε:
Από μία έρευνα σε όλα τα γνωστά sites και μη (δεν έψαξα σε dc++, βέβαια, αλλά δύσκολα να υπήρχε εκεί κι όχι κι οπουδήποτε αλλού), κατέληξα πως δεν υπήρχε η 4η έκδοση εκείνο το διάστημα (λίγο πριν μας σταλούν από το Ανοικτό). Βέβαια, δεν έχω ψάξει πρόσφατα, οπότε και μπορεί να έχει ανεβεί κάτι σχετικό. Δε ξέρω, όμως, αν για τον σκοπό που χρειαζόμαστε το βιβλίο στην ηλεκτρονική του μορφή (εικάζω για c/p κώδικα), θα μπορούσε να μας εξυπηρετήσει κι η 3η έκδοση.

Sevaggelinos, η αναφορά σε ubiquitous computing γίνεται μέσω των distributed systems, αφού αποτελούν ένα χαρακτηριστικό των ΣΔΥ σύμφωνα με Weiser, αλλά κι άλλους.


Ναι αλλα στην γ' έκδοση λείπει εντελώς το κεφάλαιο!!!! :D


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τρί Νοέμ 30, 2010 10:17 pm   
Άβαταρ μέλους

Εγγραφη: Σάβ Σεπ 25, 2010 2:20 pm
Δημοσ.: 355
Τοποθεσια: Θεσσαλονίκη
Το ξέρω, αλλά εμείς τον κώδικα δε θέλουμε; ;)


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 3:04 pm   

Εγγραφη: Τρί Αύγ 17, 2010 1:11 pm
Δημοσ.: 427
Τοποθεσια: Αθήνα
Συγνώμη για την "χαζή" ερώτηση αλλά γιατί ψάχνετε τα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή (πέρα απο το προφανές του να τα προμηθευτούνε άλλοι συνάδερφοι);

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
 ΔημοσίευσηΔημοσιεύτηκε: Τετ Δεκ 01, 2010 4:35 pm   

Εγγραφη: Σάβ Οκτ 09, 2010 5:16 pm
Δημοσ.: 318
Τοποθεσια: Αθήνα
Προσωπικά προτιμώ να διαβάζω μέσω υπολογιστή και κάποιες φορές, όπου η δουλειά είναι λίγο πιο χαλαρή, ίσως ξεκλέβω λίγο χρόνο και διαβάζω εκεί αντί για το σπίτι ;)

_________________
Εικόνα


Κορυφή
 Προφίλ  
Τελευταίες δημοσιεύσεις:  Ταξινόμηση κατά  
Δημιουργία νέου θέματος Απάντηση στο θέμα  [ 119 δημοσιεύσεις ]  Μετάβαση στην σελίδα Προηγούμενη  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Επόμενο

Όλοι οι χρόνοι είναι UTC + 2 ώρες


Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες


Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράφετε τις δημοσιεύσεις σας σε αυτή τη Δ. Συζήτηση
Δεν μπορείτε να επισυνάπτετε αρχεία σε αυτή τη Δ. Συζήτηση

Αναζήτηση για:
Μετάβαση σε:  
cron


Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group •
Μετάφραση Jorfan και phpBB2.gr
Style originally created by Volize © 2003 • Redesigned SkyLine by MartectX © 2008 - 2009